correspondent, dat hij, zich over land naar Montevideo begevende, talrijke benden Bra- ziliaansche opstandelingen ontmoette in de streken waar Peixoto's gezag onbetwist heet te zijn. Ook sprak de correspondent Silveira Martins, die zich verder met da Gama be raden wil, doch inmiddels het voorloopig be wind te Desterro erkent. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 Maart 1894. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Willem van Zuylen morgen (Vrijdag) avond in Musis Sacrum" eenige voordrachten houden. De heer Van Zuylen treedt op met een geheel nieuw en oorspronkelijk program ma, waarop de namen van Piet Paaltjens en andere vaderlandsche letterkundigen prij ken. Wij vertrouwen, dat er van de gelegen heid om den gunstig bekenden declamator te hooren, een ruim gebruik zal worden gemaakt, temeer daar Van Zuylen, wegens zijn waar schijnlijk aanstaand vertrek naar Indië hier vooreerst wel niet meer zal optreden. nOrpheus" is vooruitgegaan dat is de indruk van de zeer velen die gekomen waren om te genieten van het keurig concert, 'twelk »Schiedams Mannenkoor Orpheus" Woensdag-avond voor hare leden heeft ge geven. llacon Jarl, van den Noordschen compo nist Keinecke, is een meesterwerk wat be treft de compositie, een veel omvattend werk met vele vijf- en zesstemmige koren, afgewisseld door alt, tenor en bas-soli, met begeleiding van piano. Het geheel vol deed uitmuntendde vele moeilijkheden werden door de koren en solisten glansrijk overwonnen. Veel indruk maakte het Chor aas der Feme door een kwartet gezongen, evenals het Chor der Mannen Olafs, waarin sOrpheus" hare volle kracht toonde. De solisten hebben tot het succes van dit over- schoone nummer op uitnemende wijze mede gewerkt. De bas-solist Bovendeert (Hacon Jarl) toonde de zware ondankbare partij in de 4e scène, door hem met veel gevoel voorgedragen, geheel meester te zijn. Mejuf- vrouw M. J. Bryan, mezzo-sopraan, zong de alt-partij van Thora, zeer schoon, en bleef, hoewel die partij voor haar wel wat laag is, voortdurend zeer correct. De wijze waarop beide solisten hunne partij uitvoer den, pleit wel voor hunnen meester, den heer Georg Rijken, die zich ook bij de uitvoering van dit meesterwerk weder als een zeer bekwaam dirigent deed kennen. Niet minder heett de tenor-solist, de heer C. H. Bakkes, I (Olaf) door de uitvoering zijner partij hel kunstlievend publiek voldaan. Voorzeker heeft hij getoond, het onderwijs aan het conservatorium te Berlijn met vrucht te volgen. Zijne schoone stem en juiste voor dracht kwamen vooral uit in Olafs In ew'gem Licht erwache, dat hoogst gevoelvol door hem werd gezongen. De tweede afdeeling werd geopend met de uitvoering van De Vliegh's ^Vertrouwen op God", waarmede »Orpheus" voorzeker hoofdzakelijk heeft bedoeld een hulde aan haren verdienstelijken eere-directeur. Invo cation d l'amitié, van Belfleur, een num mer dat zelfs voor een grooter koor nog wat zwaar zou zijn, hopen wij later nog wel eens te hooren. Eene gelukkige gedachte was het voorzeker die »Orpheus" deed besluiten, de oud-Hollandsche krijgsliederen eens te doen hooren, die onlangs den Duitschen Keizer te Ilannover zoo in verrukking brachten. In het Dankgebet bewonderden wij het overschoone pianissimohet was een waardig slot dezer schoone serie liederen, die wij gaarne bij later gelegenheid nog eens in al hunnen rijkdom zul len genieten. In Wilhelmus von Nassauen deed Bovendeert zich nog eens in de volle kracht van zijn sterk orgaan kennen. Bakkes bracht ons in vervoering met Grimm's Min Anna is en ros' so roth en het zware Berg- nacht, die beiden met zeer veel gevoel door hem werden gëzongen. Mej. Bryan was zeer goed in het Brahms-nummer Meine liebe ist grün; beter nog lm Herfst, maar triomfeerde in het echt aangrijpend nationale Van eene Koningsvrouwe, dat haar door het uitbundig applaus, verplichtte tot een bisnummer, waar toe, shot Zonnetje," zeer naïf door haar werd gezongen. Inderdaad alles werkte hier mede tot een inderdaad overschoonen avond vol kunstgenot, waartoe ook de zoo juiste begeleiding van den pianist, den heër Ant. Rijken, veel heeft bijgedragen. Moge »Orpheus" ons nog meer malen op zulk een kunstavond vergasten Sedert eenige dagen loopt hier ter stede een persoon rond, die voorgeeft giften voor de opleiding van geestelijken in te zamelen. Bij eenige Katholieken heeft hij succes op zijn werk gehad. Van bevoegde zijde wordt ons verzekerd, dat bedoelde perooon voor zijne handeling niet de minste aanleiding heeft en er ook niet toe gemachtigd is. Men zij dus ge waarschuwd. Bij den Maandag te Maassluis gehouden voetbalmatch sloeg de Rotterdamsche Voet balclub )>Celeritas" hare zustervereeniging »Arnicitia" uit Vlaardingen en Maassluis met 4 tegen 4 goal. Op het verzoekschrift door eenige inwo ners van Maassluis aan de Hollandsche spoor weg-maatschappij gericht om betere verwar ming der rijtuigen is door de directie ge antwoord, dat zij voor den volgenden win ter een betere soort briquetten heeft besteld, waardoor naar zij vertrouwt op afdoende wijze aan het verlangen zal voldaan wor den. Een verwoed gevecht heeft Paasch-Maan- dag te Monster plaats gehad tusschen soci alisten en burgers. De eerstgenoemden waren allen met stokken gewapend. Zij zijn Monster uitgebracht en met verlies van hoed en stok naar Den Haag teruggekeerd. Verscheidene hadden wonden aan hoofd en lichaam. Dat het zoo aangenaam gelegen 's-Gra- venzande tegenwoordig door de daar voor komende pokken-epidemie geschuwd wordt, bleek vooral op beide Paaschdagen. Was andere jaren het vreemdelingenbezoek al daar zeer groot, nu heerschte er de stilte des grafs. Te 's-Gravenzande neemt het getal lijders aan pokken nog steeds toe. Sedert 1 Ja nuari zijn aangegeven 145 gevallen, waar van 32 met doodelijken afloop. De Inwijding der Nieuwe Scholen. De plechtige inwijding der nieuwe katho lieke scholen aan de Lange Haven, die heden ochtend werd voltrokken, zette de kroon op het omvangrijk werk der verbouwing van het voormalige Liefdehuis, 'twelk met zooveel succes in het belang van ons katholiek onder wijs is tot stand gebracht. Omstreeks '11 ure hadden zich in het voormalige Zustershuis aan de Lange Haven vereenigd de zeereerw. pater Hoogland, bis schoppelijk inspecteur der katholieke scholen in het diocees van Haarlem, de zeereerw heeren pastoors en andere eerw. heeren geestelijken der beide parochiën, eenige eerw. Broeders en Zusters, leden van het Schooi en Armbestuur, van het college collectanten, voor den schoolpenning, en eenige werk bazen, die de verbouwing hebben uitgevoerd. De plechtige wijding werd voltrokken door den zeereerw. pater Hoogland, door de beide zeereerw. heeren pastoors daarbij geassis teerd. Toen de rondgang door de verschillen de 'lokalen had plaats gehad, werd het kruis beeld aan den wand van een der lokalen beves tigd, alles onder het uitspreken van de treffen de gebeden en de aanwending van de zin rijke ceremoniën, die de H. Kerk voor deze plechtigheid heeft vastgesteld. Na afloop van de plechtige wijding ver- eenigden zich de genoodigden in de recep tiekamer van het Zustershuis aan de Korte Haven. Daar werd onder gezellig bijeenzijn door den zeereerw. pastoor Daniels, presi dent der St. Willebrordus-Stiehting, den zeereerw pater Hoogland dank gebracht voor de welwillendheid waarmede hij de uitnoodiging tot de plechtige inwijding had aangenomen en volgens het ritueel der Kerk voltrokken. Hij sprak deh wensch uit, dat de zeereerw inspecteur en zijn doorluchtige principaal de vruchten mochten zien van het zaad dat in de nieuwe scholen zou worden gestrooid de opkomst van een echt christelijk geslacht van mannen en vrouwen. Verder dankte de zeereerw president van het schoolbestuur de aanwezige heeren van de verschillende besturen voor hunne ver- eerende tegenwoordigheid, en in't bijzonder ook de heeren collectanten van de school penning, die zich met zooveel liefde wijden aan de taak die hun sedert kort is toever trouwd. Wederkeerig bedankte de zeereerw. pater Hoogland den zeereerw. pastoor Daniëls voor het vereerend woord dat hij had ge sproken. Het was hem een eer en een ge noegen geweest deze plechtigheid te vol trekken, die door hare zoo schoone en in grijpende handelingen en gebeden zoozeer tot het hart spreekt, en daarom ook met bijzondere godsvrucht moet worden verricht. Verhoore de Algoede de gebeden, die hier voor het heil der kleinen werden verricht, en krijgen zij hier een indruk waarop kan voortgebouwd worden voor hun volgend leven, opdat het katholiek onderwijs de vruchten oplevere, die de heeren die er zich zoo voor beijveren, en de H. Kerk er van verwacht Spr. bracht verder hulde en dank aan allen die tot de inrichting der nieuwe scholen hadden bijgedragen, hetzij door hunnen arbeid, hetzij door het bijeen brengen van de middelen die daarvoor noodig zijn. Hij uitte den wensch dat de verdiens telijke mannen, die met zoo goed gevolg hadden getracht, om volgens het verlangen van Mgr. den Bisschop alom katholieke scholen op te richten, bij voortduring den zegen Gods bij hun werk zouden ondervin den en het hun niet zou ontbreken aan den krachtigen steun, die voor het welslagen hunner pogingen onontbeerlijk is en besloot met den innigen wensch en de heilspellende bedeGod zegene u in uwen arbeid, in uwe kinderen, en moge uw loon overvloedig zijn in den hemel 1 Voorzeker stemmen allen, die het hooge belang van het katholiek onderwijs begrij pen, in met hartelijk woord door den hoog- geachten vertegenwoordiger des Bisschops gesproken. Kome het katholiek onderwijs, door de algemeene medewerking van Schie dams Katholieken, steeds tot hoogeren bloei, en worde aldus het tijdelijk en eeuwig wel zijn van tallooze kinderen in hooge mate bevorderd BINNENLAND. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 27 dezer, bevat het bericht dat de adsistent- resident der Noord- en Oostkust van Atjeh (II. A. van der Steenstraten), de eerste luitenant der infanterie A. P. van de Siep- kamp en de controleur F. L. K. Storm van 's-Gravesande even buiten de benting te Telok-Semawé (Oostkust van Atjeh) door twee Atjehers overvallen en gewond zijn. St.-Ct Op last van H. M. de Koningin-Regentes had Zaterdag-voormiddag in den koninklij ken grafkelder te Delft, in tegenwoordigheid van jhr. S. M. S. de Ranitz, H. M. particu lier secretaris, en den burgemeester van Deitt, eene rangschikking plaats der kisten bevattende het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. koning Willem III en Z. K. H. prins Alexander. De lijkkist van Z. M. is nu in de bovenriis geplaatst en die van Z. K. H. prins Alexander in de ondernis, tot heden was dit omgekeerd. Des namiddags ten 3 ure bracht H. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van den surintendant Jhr. Van de Poll, een bezoek aan den grafkelder en legde een palmtak neer op de kist van wijlen haar gemaal- Door mr. O. J. II. Van Limburg StiruiU is aan den kerkeraad der Ned. Herv. Ge* meerite te 's Gravenhage de toezeg'.!-:r!g gedaan f1000 voor de de kerk in het N-^ - gedeelte dier stad; f1000 voor een school aldaar en f1000 voor het fonds voor ocl1 13n predikant. Het lijk van den man, die Zaterdagoch' tend op het Alexandersveld in Den Haaf? stervende werd gevonden en die vermoed wordt een gewelddadigen dood te zijn "e' storven, is gisteren naar het Academisch ^:e' kenhuis te Leiden vervoerd om te worde° geschouwd. Het lijk is herkend als te zijn dat va*1 een bewoner van de Koningstraat in De(l Haag, een gewezen huisknecht, die in ee° niet al te gunstig gerucht stond. In verband met den op den slachter ScDut te Amsterdam gepleegden moord, zijn gis" teren door de politie drie personen in hech' tenis genomen: een paardenslachter, ee° polderjongen en een grondwerker. De dDe aangehoudenen werden naar het huis va# bewaring aan den Weteringschans overge" bracht. Later zijn ze echter door den rechtei" commissaris weder op vrije voeten gesteld' Een treurig ongeluk heeft eergistermiddag omstreeks één uur op het IJ bij de Haf' delskade te Amsterdam plaats gehad. De stoomboot De Stad Tiel, die van het Mei" wedekanaal kwam, sleepte de boot van de° beurtschipper op Vreeland, waarin de beur'" schipper zelve met zijn twee zonen van jaar (tweelingen) gezeten waren. De beur1' schipper, Van Emmerik geheeten, kwal*1 juist van Vreeland, en had het plan naar zijn schip, liggende in den Amstel bij Bakkerstraat, te gaan. Op de hoogte va» de Handelskade bij den strekdam kwaiH een andere stoomboot opstoomen en de god' slag werd zoo hevig, dat de boot omslo^ en alle drie te water geraakten. De beuH' schipper werd met een zijner zonen gered' en naar het Binnen-Gasthuisjvervoerd. Me0 hoopt hen nog in het leven te kunnen hou' den. Wat men ook gedaan heeft om *0 trachten ook den tweeden zoon op het drog0 brengen, alle pogingen bleven vergeefse^ Hij liet zijn leven in het water. In een herberg te IJselmuiden werd Zon' dag-avond door eenige militairen van he' instructie-bataljon op erge wijze huisgehoU' den. Nadat hun was aangezegd de betaling van eenige gebroken glazen, werden ee° paar hunner zoo woedend, dat de bedieU' den werden aangegrepen en mishandeld e" ieder die in hunne nabijheid kwam, met d0 inmiddels getrokkken sabel kon kennis W' ken. Iemand uit Kampen bekwam o. a. e00 nogal hevige hoofdwonde. Ook den gemeent'- veldwachter die was komen toesnellen ett een der belhamels naar hun naam vroeg' wilden ze te lijt. Doch deze, een pootig man, moest er een eind aan maken en lost0 eindelijk een paar schoten, ten gevolg0 waarvan een korporaal in 'tbeen getrofl00 werd en in in 't hospitaal is opgenomen. Te Utrecht had op den Eersten Paasei' dag een treurig ongeluk plaats. Omstreeks half twaalf des voormiddag® zag namelijk een 16-jarig buitenmeisje, MJ het passeeren van den Vleutenscheweg a'' daar, ter hoogte van de Javastraat, twe0 knaapjes, het een 5 en het andere 7 jai'eC oud, schreiende aan den waterkant staan' terwijl een jongetje van ongeveer denzelffl00 leeftijd, op korten afstand van den wal 10 het water spartelde. Onmiddellijk wi®rP zij zich voorover op den grond en tracht0 het kind te grijpen, hetgeen haar ecl)tel niet mocht gelukken, doordien het op d9 oogenblik juist in de diepte verdween. haar hulpgeroep was inmiddels een met een haak toegesneld, die het kindt01' stond op het droge haalde, waarna hij e°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2