schriftelijke huldebetuigingen en zoo voorts. Het meest eigenaardige is tot nu de hulde van dames uit Zuid-Duitschland geweest. Veertien dames afgezanten hebben den jubi laris Vrijdag een smaakvol versierd adres aangeboden, dat door meer dan honderd duizend vrouwen is onderteekend. Daarbij waren gevoegd eenige honderden fles- schen van den alleredelsten Paltz- en Rijnwijn. De veertien dames waren Vrijdag in den intiemsten familiekring aan het ontbijt van den ex-kanselier ontvangen. Er werden verscheidene toosten ingesteld. Bismarck verwelkomde de vriendelijke bezoeksters uit Ziud-Duitschland als het levend en hem ou der dubbel opzicht zoo aangenaam bewijs van het bestaan van een vereenigd Duitsch- land. Dat de Duitsche vrouwen nu zulk eene levendige belangstelling in de politiek en in politieke mannen aan den dag leggen, achtte Bismarck een feit van groote betee- kenis. Na tafel wisten de dames van hun vorstelijken gastheer gedaan te krijgen, dat hij het zich met zijn groote historische pijp ge makkelijk maakte in haar midden. Zij hielpen hem bij het aansteken van de pijp en toen begon er een opgewekt zeer familiaar ge sprek. Bismarck kwam voor den dag met een stapel photo's en gaf er een behoorlijk van opdracht en handteekening voorzien, aan elke bezoekster. Het was uiterst opgewekt. Het weder was prachtig, een heerlijke voor jaarsdag, en het liet zich aanzien, dat er den volgenden dag een reusachtige bede vaart naar Friedrichsruhe zou plaats hebben. De spoorwegmaatschappijen zouden extra- treinen laten loopen. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft van den Russischen generaal Bogda- nowiets, naar aanleiding van de ontploffing in de Madeleine kerk te Parijs, een dépêche uit St. Petersburg ontvangen, waarin het omkomen van Pauwels door zijn eigen bom, zonder dat iemand werd gekwetst, als een wonderwerk der Goddelijke Voorzienigheid wordt erkend en tevens als een teeken van Gods beschermde hand over Frankrijk, zoo dat hij meent namens alle Russische vrien den van Frankrijk, den aartsbisschop der Fransche hoofdstad geluk te mogen wenschen. De kardinaal-aartsbisschop heeft zijn leven- digen dank betuigd voor deze godsdienstige sympathie van den generaal en voegde er den wensch aan toe, dat God de vereeniging der beide volkeren steeds inniger make en rijk moge zegenen. In den namiddag van 11. Zaterdag is eene ontplofbare bom gevonden in een hotel te Blackheath bij Greenwich. De eigenaar doofde de brandende lont uit. De bom be stond uit eene flesch, die zwart poeder, spijkeisteenen enz. bevatte en omgeven was door een metalen hulsel, dat eene ontplof bare stof inhield. Men kan geen enkele ver klaring dezer zaak vinden. De bom schijnt te zijn nedergelegd met het enkele doel den eigenaar van het hotel schrik aan tejagen. Het voorwerp was niet gevaarlijk. Volgens de Politische Correspondenz, het officieus orgaan der regeering te Weenen, hebben de onderhandelingen over het sluiten van een handelstractaat tusschen Oostenrijk en Rusland geleid tot volkomen overeen stemming ten opzichte van de grondslagen van het nieuwe tractaat, hetwelk van kracht zal blijven tot 1903. In afwachting van het tot stand komen van dat nieuwe tractaat zullen conventioneele tarieven worden toe gepast. Aan de Times wordt uit Milaan gemeld, dat de socialistische partijleiders in het ge heim besloten hebben geen betooging op den ln Mei te organiseeren, welk voorbeeld waarschijnlijk gevolgd zal worden door de socialistische clubs in Lombardije, teneinde de vreemdelingen niet af te schrikken van een bezoek aan de plaatselijke tentoonstel lingen, welker voorbereiding aan vele ar beiders werk heeft verschaft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 April 1894. Wij herinneren onzen lezers, leden van de Katholieke Vereeniging «De Grondwet" aan de vergadering, welke morgen (Dinsdag) avond ten zeven ure ten huizevan de Erven A. van Velzen wordt gehouden. Een talrijke opkomst ter vergadering zal in de ernstige omstandigheden waarin het Vaderland ver keert en om het gewicht der te behandelen zaak zeer gewenscht zijn. Burgemeester en Wethouders van Schie- dam, gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, brengen bij dezen ter kennis van de inge zetenen, dat ten huize van den stadsheel meester, den heer J. A. R u t c h y, aan de Nieuw straat, No. 30, driemaandelijks, en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot kos- telooze inentingenherinenting tegen pokken. De gemeente-ambtenaar J. Krabbendam ontving gisteren ter gelegenheid van zijne 50-jarige ambtsvervulling vele bewijzen van belangstelling. Onder de geschenken die hem werden vereerd, was ook een porte ir.onnaie met eenig geld, o. a. een nieuw muntbiljet van flO, wellicht het eerste dat hier ter stede circuleert. In de vergadering door de liberale kies vereniging «Schiedam" Vrijdagavond gehou den, werd de candidatuur van den heer S. A. Maas vooral besproken door den heer M. C. M. de Groot, die verklaarde voor zich-zelven in geen geval een candidatuur te zullen aannemen. De heer De Groot wees er op, dat de heer Maas is voorstander van kiesrechtuit breiding volgens het ontwerp-Tak en voor stander van belastinghervorming, die den minvermogende ten goede komt, hetgeen hij bewezen heeft door zijne krachtige medewerking aan het tot stand brengen der inkomstenbelasting hier ter stede Verder is de heer Maas een krachtige persoonlijkheid, een man van het woord, van buitengewonen ijver, nauwgezet in het waarnemen van hetgeen hij op zich heeft genomen, een man door en door bekend met Schiedams belangen, waarover in de Kamer wel eens een flink woord mag wor den gehoord. Tegenover de bewering omtrent het gemis aan parlementaire ervaring stond volgens spr. deze »een nieuw man, frisch in zijn denkbeelden, een man van handel en nijverheid als Schiedam thans aan de kiezers kan aanbevelen, is in 's lands ver gadering eveneens van groote beteekenis. In antwoord aan den heer W. F. Tak verklaarde de heer De Groot nog, dat het bezwaar van den heer Maas om slechts voor een jaar zitting te willen nemen, door nadere bespreking met dien candidaat wel uit den weg zou worden geruimd. De heer Tak verklaarde zich geheel met de candidatuur van den heer Maas te ver eenigen, spoorde aan tot diens eenparige keuze en tot een krachtig optreden om het welslagen van deze candidatuur te verzeke ren. De heer Maas verkreeg 47 van de 48 stemmen. De definitieve keuze zal Woens dag-avond plaats hebben. wet bepaalde grenzen uit te breiden, dat het laatste kieswetontwerp-Tak daarmede in overeenstemming is en dat het dus ge wenscht is het kiesrecht dienovereenkomstig, in geen geval minder uitgebreid, tot stand te brengen." De heer Maas heeft zich daarenboven een voorstander van leerplicht verklaard. De heer mr. Fokker schreef: «Sterk is bij mij de overtuiging, dat met uitbreiding van de kiesbevoegdheid niet meer mag gedraald worden. Men ga aanstonds zóo ver als de Grondwet toelaat, en dat wel, naar de opvatting van de tegenwoor dige regeering. Grondwettelijke bezwaren bestaan of bestonden bij mij noch tegen het eerste ontwerp, noch tegen de beide ge wijzigde ontwerpen. Voor zooveel noodig, voeg ik hierbij, dat ik niet wensch kiesbe voegdheid te onthouden aan hen, die kos- telooze geneeskundige hulp ontvangen van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur." Verder verklaarde de heer mr. Fokker, het liefst te behouden de schrijfproef, den 23-jarigen leeftijd en de uitsluiting van hen, die hun aanslag in de directe belastingen niet betalen, doch zich niet te verbinden bij eventueele wijziging op die punten tegen het wetsontwerp te stemmen. De heer Pijnacker Hordijk verklaarde «Aan het lid van uw bestuur, den heer J. H. van Westendorp, schreef ik reeds, dat ik voorstander ben van finale kiesrechtuit breiding, op denzelfden breeden grondslag, als waarop het ingetrokken kieswetontwerp der regeering berustte." Uit Rotterdam schrijft men aan de Het heeft hier groot opzien gewekt, de heer P. R. Mees, een van de acht'e der firma R. Mees en Zonen, uit de is getreden. Deze heer Mees, door ons, be1" bezoekers, Piet-Beurs geheeten. ter £>n scheiding van Piet-Kamer, d. i. de heer .de'" R.P' Door het bestuur der liberale kiesver- eeniging «Schiedam", daartoe uitgenoodigd, hebben de voorloopig gestelde candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren S. A. Maas, mr. E. Fokker en J. M. Pijnacker Hordijk verklaringen gegeven betreffende de kiesrechtuitbreiding. Zij deden het schrif telijk, omdat zij verhinderd waren aan de uitnoodiging het persoonlijk in de Vrijdag gehouden vergadering van de kiesvereeni- ging te doen gevolg te geven. De heer Maas gaf' de volgende verkla ring «Ik geloof, dat het in 's lands belang noodig is het kiesrecht tot de bij de Grond- De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Vlaardingen heeft tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren E. B. Kielstra, lid der ontbonden Kamer, en mr. E. Fokker, lid der Eerste Kamer. In de onlangs gehouden bestuursvergade ring der vereeniging «Die Haghe" te 's-Gra- venhage, is o. a. benoemd tot werkend lid de heer F. X. M. Schiphorst, alhier. Men schrijft aan de N. D. Ct. De vaccinatie en re vaccinatie blijven in sommige kringen nog altijd tegenstand ont moeten. Wanneer de anti-vaccine-mannen meenen een of ander feit te kunnen gebruiken als bewijs, dat de vaccinatie geen voorbehoed middel tegen de pokziekte zijn zou, dan komen zij met alles wat de ondervinding ons leert, in strijd, en blijkt hun redenee ring geheel de plank mis te slaan. Dit is ook nu weder het geval in Schipluiden. Om het publiek niet door verkeerde voor stellingen van de vaccinatie te doen afschrik ken, deel ik het volgende mede Den 5en Maart jl. overleed te Schipluiden de eerste poklijder. Denzelfden avond wordt het lijk verwijderd, de woning ontsmet, enz Met die ontsmetting wordt belast de veld-1 wachter II., die zich laat vaccineeren en 2 uur later met de ontsmetting begint. Laat ik er bijvoegen, dat volgens eigen verkla ring H. nooit ingeënt was, maar de school bezocht had op de getuigenis, dat hij de natuurlijke pokken gehad had. (Zeker in geen hevigen graad er was geen spoor van vroegere pokziekte te zien). Den 5en Maart verricht hij de ontsmet ting den 16en Maart wordt hij onwelden 20en Maart blijkt hij hevig door de pokken aangetastden 29en Maart is hij overleden. Elk geneeskundige weet dat de pokziekte zich openbaart 12 a 14 dagen na de be smetting. Er is dus geen twijfel mogelijk of de lijder heeft den 5en Maart gedurende zijn werk de besmetting opgeloopen. Twee uren te voren was hij ingeënt! Hoe zou nu deze inenting hem tegen de besmet ting hebben kunnen vrijwaren, daar toch iedereen weet, dat de vaccinatie pas werkt, wanneer de koepokstof geheel het lichaam heeft doordrongen en de bekende entpokjes op den arm verschenen zijn, dus omtrent acht dagen na de inenting. Deze geschiedenis pleit toch zeker niet tegen het nut der vaccinatie Mees R.Az., bet Kamerlid, deze heer P- Mees heeft zich in de laatste jaren als e"s voortvarend volksvriend doen kennen, 8 een voorstander van het Heilsleger, V.J_ schoolvoeding, van speeltuinen, van vaca"11 koloniën, van veredeling van volksverma^1* en, naar men zegt, wil hij zich verder Se heel aan de opvoeding van het volk Het schijnt dat het stellen van zijn door de radicalen kiesvereeniging Rofterd"' op hare voorloopige candidatenlijst den slag gegeven heeft aan zijn besluit, oh1 oude en alom geachte firma te verlate"' want die firma de zaak wordtaller^0?" publiek besproken en mag dus ook behandeld worden is niet radicaal en h8 firmanten zullen den heer R.P. Mees#1' niet afvallen. Dat in onzen tijd, zoo dikwijls een 'astl"(e tijd genoemd om een «baantje" machtig worden, een dergelijke vrijwillige aftrek'"* groote beweging maakt in de handelskring en daarbuiten, is inderdaad niet vrea""' Omstreeks 10£ ure Zaterdag-avond er een felle brand uit in de machinekap van de sodafabriek der heeren Kortm#" e Schulte aan de Achterhaven no 176 4 Delftshaven, gem. Rotterdam. De h"8",, breidde zich in den aanvang snel uit en kort daarop in een uitslaande over, z° de vlammen zich aan de achterzijde kracht uit het gebouw een uitweg baand6'1 Langs de pijpen van de machine en d°l' de gaten waardoor de drijfriemen naaf bovenverdiepingen loopen, trokken de vla"1' men ook naar die verdiepingen. Spoedig was evenwel de brandweer te plaatse en werden achtereenvolgens on"e de leiding van den hoofdman, de heer Lour®"' de spuiten 22, 28, 27, 21 en 29 in werk"'j; gesteld. Door de werking dezer spuiten - ;b"' te' e" 20 alsmede de stoomspuiten van het oo&e lijk en westelijk stoomgemaal, benevens stoombootje Havendienst I in werking stellen. De brand bepaalde zich in hoofdzaak t0 de machinekamer, doch ook werd belangrijk schade toegebracht aan de le verdiep"'** waar de fabricage is gevestigd, zoome' beduidende waterschade aan den aanwezig"" voorraad soda, zoowel in het gebrand hp bende perceel als in het aangrenzende v°°' handen. De gebouwen en voorrraad zijn bij versd" lende maatschappijen tegen brandscha" verzekerd. Verschillende autoriteiten waren aan we2'- te middernacht de brand geheel geblusc zoodat het niet noodig was de eveneens plaatse verschenen spuiten 7, 19, 23 ft In de week van 27 tot en met 31 hebben zich te Rotterdam 62 nieuwe geV^ len van pokziekte voorgedaan. Allee» of Zaterdag 31 Maart, bedroeg het aantal De ziekte openbaart zich in hoofdzaak Feijenoord en in het oostelijk en noordej'J Zij breidt z'c gedeelte der gemeente, voortdurend uit. herkiezingen. Aan eene uitnoodiging, vanwege de alp revolutionnaire kiesvereeniging te Goes den heer De Savornin Lohman gericht, p zich terug te trekken, waarna dr. KuyP" zou worden candidaat gesteld, heeft de hp Lohman geen gevolg willen geven. Ap' staanden Maandag zal hij voor de kiezers Goes optreden. Het geheele bestuur der a»4' revolutionnaire kiesvereeniging te Goes, "j" uitzondering van den voorzitter, heeft ontslag genomen. De opkomst Vrijdag ter deputaten-veto dering te Utrecht was zeer groothet Se tal deputaten beliep ongeveer duizend. w o .n T\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2