Dr- Kuyper verklaarde, op de aanvrage Vari onderscheiden zijden tot hern gedaan, zich beschikbaar te stellen voor het Kamer- 1 maatschap, mits van hem alleen gevergd Worde deelneming aan de behandeling der 'eswet, tot na het votum der Eerste Ka- Hij zou echter voor Goes geen can- idatuur aanvaarden, tenzij het afgetreden arnerlid hem dit zelf mocht verzoeken. Ds De Haas, Van Hattem, diende een motie in van den volgenden inhoud: »De deputaten-vergadering van anti-revo utionaire kiesvereenigingen, in wettige ^menkomst heden te Utrecht bijeen, spreekt haar ootmoedigen dank aan God denHeere voor het betoon Zijner ontferming, onzer amti-revolutionaire staatspartij nu reeds bijna een vierde van een eeuw geschonken in den ,00r Hem aan haar gegeven leider, terwijl JÖ hierbij de bede uit, dat God de Heere em ook bij den voortgang met wijsheid eri genade sterken moge, vertrouwende, dat zulks ten zegen zal zijn voor Kerk en School, v°°r Kroon en Vaderland." Deze motie werd onder daverend applaus met algemeene stemmen aangenomen. Verder was door het bestuur een resolutie Voorgesteld, waarvan no 5 de vragen aan candidaten te doen liefst in dezen vorm Zag geformuleerd: lo Is het uw voornemen, om, indien gij 8®kozen wordt, in de nieuwe Kamer het Pjett te voeren voor het volk achter de kiezers en tegen het conservatisme van alle gading 2o Zijt gij van harte en zonder voorbehoud geneigd mede te werken tot een finale uitbreiding van het kiesrecht nu reeds doorgaande tot de uiterste grens die ue Grondwet ook maar even gedoogt te stellen. 3o Verklaart gij u tegen alle kop peling van kiesrecht aan belasting en 4o ?s het ook uw gevoelen, dat er geen eigen lijke lees- of schrijfproef mag worden toe gelaten Door de St. Joseph-vereeniging te Zwolle Werd in eene buitengewone vergadering harer leden, den 27 dezer gehouden, de v°lgende motie met bijna algemeene stem ming aangenomen ^De R.-K. werklieden-vereeniging St. Joseph te Zwolle door de Burgerkiesvereeniging en de Alg. Zwolsche Werkl.-vereeniging hier ter stede uitgenoodigd om mede te Werken tot het houden eener meeting ten gunste der ontweipen-Tak in zake uitbrei ding van het kiesrecht spreekt als hare meening uit, dat eene finale uitbreiding van het kiesrecht tot den werkman, zoover de grondwet zulks toelaat, innig samenhangt met zijne maatschappelijke belangen, ter wijl zij in welk ontwerp ook, bedoelde uit- 'eiding betreffende, de schrijfproef niet ^enschelijk acht, en besluit geen verdere medewerking aan bedoelde meeting te ver benen, daar het slechts indirect op haren ^Veg ligt zich op politiek terrein te bewegen.'' GEMENGD NIEUWS. Mejuffrouw Catharina Alberdingk Thijm, de bekende schrijfster, is verloofd en zal m het begin van Mei te Londen in het huwelijk treden met dr. Louis Joseph Jan- 'rer, gezant van Haïti-Sint-Domingo aan het Hngelsche Hof. Zaterdag-avond omstreeks 5 uur is op de spoorbaan aan de gasfabriek bij de Haar- ernmerpoort te Amsterdam, gevonden het l)k van eenen manspersoon, wonende Witte ade te Amsterdam. Men vermoedt dat hij g^teren-avond door den laatsten trein is °verreden. Het hoofd was geheel van den r°mp gescheiden. Omtrent den moord aan het Sarphatipark e Amsterdam komen bij de justitie tal van ■"aanwijzingen" in, die allemaal onderzocht Worden en dan alle blijken op niets te steu- ®pn. Dit is trouwens een gewoon verschijnsel 11 ernstige misdrijven. De aanbrengers zijn atuurlijk allen ter goeder trouw, maar jam- er is, dat zij de justitie door hunne phanta- n 6°P een dwaalspoor brengen of noodeloos Phouden. Een feit is, dat tot heden niets positiefs aan den dag is gekomen. De Fransche minister van oorlog houdt zich thans bezig met het organiseeren van troepen voor de Sahara, bestaande in regi menten ruiterij, die geen paarden, maar kameelen berijden. Dat denkbeeld moge voor het voeren van krijg in de zandwoes tijn practisch zijn, nieuw is het zeker niet, want reeds de Perzen en Romeinen ge bruikten den kameel voor dezelfde doel einden. Argenteuil, in Frankrijk, bezit een klui zenaar, die het voorwerp is van aller ge sprekken, daar men hem eerst sedert enkele dagen in een hol bij het kasteel Marais heeft ontdekt. De grijsaard had te voren gedurende tien jaren in de bosschen van Champioux geleefd en was daar slechts aan enkele personen bekend. De man noemt zich een neef van de Bonapartes enz., en is dus blijkbaar niet goed bij het hoofd, hoewel hij, het punt van zijn afkomst daar gelaten, gezond redeneert. Naar men wil, zou hij uit vrees voor de justitie in den grond zijn gekropen. Hij noemt zich Boud- hist en voedt zich uitsluitend met planten. De ongelukkige waanzinnige, die vroeger te Rouaan en te Neuilly woonde, is kapper van beroep. Vandaar wellicht dat hij niet zijn baard wild laat groeien, maar zich el- ken dag zorgvuldig scheert. Zijn plunje is uiterst ellendig, maar toch zindelijk. In het hol, dat hem tot verblijf dient, heeft hij een put van vijf meter diepte gegraven, om zich drinkbaar water te verschaffen. Anti-Semitism e. In de Figaro schrijft Georges Thiebaud o. a., dat Frank rijk (na Spanje en Italië) door de joden wordt ïopgegeten" en dat de regeering hieraan medeplichtig is. Alle groote en zelfs kleine zaken tot verheffing van het Fransche ras worden verpletterd door die invloeden die ook de regeering beheerschen. Ieder die opstaat, wordt verstikt, of zoo hij te sterk is, wacht of transigeert men. Volgens Thie baud moet hieraan de Panama-catastrophe geweten worden, evenals vroeger die der Union-Générale. En, zegt hij, indien het blijken mocht dat zoovele rampen en teleur stellingen het gevolg zijn van een vijandig parasitisme, zullen die heel wat te stellen ge ven aan hen, die belast zullen zijn met het handhaven der orde. De algemeene overste van de Congrega tie der Dames van het H. Hart, Mme. Le- bon, is op 86-jarigen leeftijd in het moeder huis te Parijs overleden Zij was eene der eerste leden van de door Mme. Barat ge stichte congregatie, welke zij de laatste 20 jaren heeft bestuurd. Bij Cannes is Zondag een luchtreiziger, Austenk genaamd, door het breken van een touw waaraan hij hing, van een hoogte van 500 meter in zee gestort. Er werd onmiddel lijk van land af een boot naar hem gezon den, maar men vond hem dood. De vaart op de Boven Elbe in Saksen is vijf dagen lang gestremd geweest door het zinken van een groot zwaar beladen schip bij de Augustusbrug te Dresden, Tevergeefs trachtte men het wrak met vier raderbooten en een zware sleepboot uit den weg te slee pen. Ten slotte moesten de geniesoldaten te hulp komen en liet men het schip uiteen- springen, wat ook eerst na herhaalde pogin gen gelukte. Duizenden menschen woonden gedurende de laatste dagen der vorige week het zeldzame schouwspel bij. Er lagen in- tusschen van Dresden tot Bodenbach 200 schepen, die op de wegruiming wachtten. De lading van het gezonken schip was voor 200,000 Mark verzekerd en is, daar zij grootendeels uit suiker, meel en maïs bestond, onbruikbaar geworden. Te Erfurt zal een jeugdig socialist terecht staan wegens majesteitsschennis. Ditjonge- mensch heeft zulk een ingekankerden hekel aan den regeeringsvorm van zijn Land, dat hij zich over zijn geheel lichaam getatoe ëerd heeft met beleedigende uitdrukkingen tegen keizer Wilhelm. Midden op zijn borst prijkt in blauwe lettersNieder mit den Tyrannen. Toen hij voor de militie gekeurd werd, ontdekte men deze zonderlinge uitin gen van 's mans antipathie. De commandant van de keuringscommissie liet hem dadelijk in hechtenis nemen en hij zal nu terecht staan wegens hoogverraad. Het gebruik van de Kneipp-Koffie heeft in korten tijd eene ontzaglijke vlucht ge nomen. De fabriek van Kathreiner heeft in 1893 meer dan tien millioen pond mout- koffie afgeleverd. Uit Londen wordt gemeld dat de her togin van Hamilton in haar paleis een prachtigenkoestal heeft laten bouwen, waar zij zelve haar lievelingskoe melkt en eigenhandig haar boter karnt, die door haar gasten, natuurlijk, wordt geprezen als de lekkerste boter, welke sedert de boterbe- reiding bestaat, is gegeten geworden. Bij het melken draagt de hertogin handschoenen van zeer zacht leder. De stal is geheel van marmer en kost een kapitaal. Men" vraagt en »men" heeft hier volkomen gelijk of het geld, aan die gril ten koste gelegd, niet veel nuttiger had kunnen wor- den besteed. Mozart's eerste, op achtjarigen leeftijd gecomponeerde symphonie wordt op het examen van de muziekschool te Bazel ten gehoore gebracht. Sinds 1724-65 is dit werk, voorzoover bekend, nergens meer uitgevoerd 1 Deze symphonie, welke voor een orkest van knapen uitstekend geschikt is, ontstond, naast drie andere, te Londen in Augustus 1764- 65, toen Wolfgangs vader bedlegerig was door een keelontste king en niet kon pianospelen. Wolfgang zette tot tijdverdrijf deze symphonie op papier. Het werkje is kort, duurt niet veel langer dan een kwartier en bestaat uit drie deelenhet is geschreven voor klein orkest (behalve het strijkkwartet slechts 2 hoboos en 2 hoorns.) Als product van een kind van acht jaar is 't een wonderwerk. Men weet dat sedert het verschrikkelijk onheil van 11 Maart 1892 nog 122 lijken van omgekomen kolendelvers in de mijn van Anderlues waren achter gebleven, welke men wegens aanhoudende branden enz. nooit heeft kunnen boven brengen. Thans schijnt men eindelijk daarin te zullen slagen, Don derdag ten minste zijn twee geheel hard geworden, op mummies gelijkende lichamen opgehaald en herkend. Men was bezig een derde van onder de daarover gestorte aarde op te graven. Burgerlijke Stand. Geboren: 31 Maart. Hendrika Jacoba, dochter van R. de Groot en N. van Kempen, Singel. Overleden 30 Maart. Johanna Tettero, oud 3 jaar en 2 maanden, Steenstraat. 1 April. Cornelia van der Werff, oud 32 jaar en 6 maanden, Singel. VLAARDINGEN. Geboren: 24 Maart. Maria Huberta, dochter van P. van Vliet en M. K. Bakker, Weeshuisplein. Elisabeth, dochter van C. Droppert en P. Verschoor, Hoogstraat. Kornelis, zoon van W. Riedijk en M. Berg werf, Maasstraat. Aaltje, dochter van J. Zonneveld en A. van den Berg, Westnieuw- land. 26. Wouter, zoon van J. de Heer, en T. van der Brugge, Achterstraat. 27. Anna Maria, dochter van J. A. F. Brand en K. Helman, Kallenburgstraat. Neeltje, dochter van F. van Kralingen en A. de Wil ligen, Oosterstraat. 28. Josephus Christia- nus, zoon van J. W. Maassen en A. M. Boeije, Schied. weg. Christiaan, zoon van A. Hof man en C. Rijke, Ged. Biersloot. Cornelia Folgardina, dochter van F. Bredius en J. Steil, Vaartweg. 29. Geertruida Hendrina, dochter van H. Noordhoek en A. P. Hame link, Oosterstraat. 31. Willem, zoon van A. Bot en E. Schilder, Rijkestraat. Gehuwd. Jacob Pluimgraaff en Johanna Droppert. Overleden: 25. Grietje van der Windt, oud 14 maanden, Afrol. 27. Maria Drop, oud 71 jaar, echtgenoot van J. van den Berg, Schied. weg. 30. Pieter Adrianus Eijgenraam, oud 7 maanden, Nieuwe laan. 31. Pietje Hallfeldt, oud 21 jaar, Achter straat. Laatste Berichten. Heden-middag omstreeks twee ure heeft J. van Geerien, werkzaam in de branderij van den heer Th. J. Siemes aan de West molenstraat alhier, bij het verrichten van werkzaamheden aan den ketel, zich deerlijk aan de beide voeten verbrand. Hij is per rijtuig naar zijne woning in het ïHofje" aan de Nieuwe Haven vervoerd. Cargalijst. S.s. Lijdia, kapt. R. F. Way, van Salo- nica, met 17229 jHect. Rogge, 9000 Heet. Maïs, 6500 Heet. Haver. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 2 April 1894. Spoeling; fl.30. Moutwijn f 6s/i- Verhandeld ;^f'53/8 4. Stemming onveranderd. I Rogge, April. Mei. Juli. Spiritus Mei D Augustus. Meel 12 Merk. 1. md. 12 Mei Rogge, loop. md. Mei Hvmb f Spirit. April/Mei MAMB- Juni/Juli. Berlijn. (Slotk.) Parijs. 122^50 124.75 35.60 36.80 42.90 43.10 14.10 14.25 18.75 19.- 122.— 124.25 35.70 36.90 42.90 43.25 14.10 14.30 18.50 18.874 47 I 464 New-York. Maïs Amsterdam. 31 Maart. Rogge iets lagerMei f 102,101 Juli f105,104; Oct. f105, 106. 2 April. Rogge op leveringper Mei f101 per Juli f103; per Oct. f105, 106, 105, 104, 105. Keulen Rijnhoogte ('s morg. II uur) 31 Mrt. 1.59. M. 2 April. 1.51. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.064 Disc. 2 pCt. Parijs - 47.924 2' Yntwerp.- 47.80 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 2 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 422 vette runderen, 131 vette kalveren, nuchtere kalveren, 33 schapen of lamme ren, 478 varkens, big, bok. De prijzen waren als volgtvette runderen lste qual. 67 c., 2de qual.55 c. 3de qual. 44 a c., kalveren lste qual. 80 a c. 2de qual. 65 c.3qual. 50c., schapen lste qual. 50 c., 2de qual. 40 c., alles per kilo varkens lste qual. 21 a 23 c., 2dequal. c., 3dequal. c., licht soort 19 a 21 c., per 4 kilo; Aardappelen. O vermaassche jammen f fZeeuwsche jammen fl.60 a 2. dito blauwe fl.90 a 2.poters f4 aGeldersche blauwe fl.80 a 1.90 dito kralen fa t Zeeuwsche eieren f3.30 a 3.40. Over- maassche dito f 3.40 4 3.60 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f a per 50 kilo. Aanvoer 1 partijtje. GRANENMARKT TE ROTTERD. 2 April. Buitenlandsche Granen lager. Rogge per 2100 kilo Dnieper f117 cont.; Donaufll3; Odessa fl08;Novorossik f106 108. Gerst per 2000 kilo Zuid Russische f88 a 100. Haver per 100 kilo: Reval f6.254 7.50; Libau f6.50 a 6.90. Mvis per 2000 kilo: Amerik. Mixed f 113 a 115; dito langs stoomb. f107 a 108; dito stoomend f 106 a 106.50. Publieke veilingen. Ca. 75 last nl/m RS La Plata Tarwe verkocht a f143 f60 naar qualiteit per 2400 ko.; van ca. 100,000 ko. Dnieper Gerst een kaveling verkocht a f88 per 2000 ko.; ca. 110,uOO kg Eupatoria Gerst opgehouden van ca. 50,000 ko. Odessa Mais 5 kavelingen verkocht a f 97 per 2000 ko.; van ca. 55,000 ko. onfr. Odessa Cinquantin Mais 2 kavelingen verkocht a f90 per 2000 ko. en ca. 100,000 kg. Novoros- sisk Mais opgehoudenalles contant uit lichter alhier te ontvangen met bijbetaling van 1 pet. kosten. 31 Mrt. 2 April. 31 Mrt. 2 April.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3