die onze rechten als burgers van den Staat en zonen van het Vaderland waarborgt. Ons aller votum dus op mr. O. J. H. Graaf YAN LIMBURG STIRUM. Voor hem als onder de huidige omstan digheden de meest geschikte candidaat gaan wij Dinsdag aanst. allen in het vuur. In den strijd tegen Tak en voor de ware volks vrijheid is hij onze man. Van hem mogen wij verwachten, dat hij in vereeniging met velen zijner geestverwanten voor eene eer volle begrafenis van het monsterkind van den Minister Tak zal zorgen, en den weg banen tot een nieuw kierecht-ontwerp, dat een zeer ruime uitbreiding brengt binnen de perken der Grondwet. 1 egen Tak en voor de ware volksvrijheid zij Dinsdag onze leuze. Zij zal ons leiden tot een krachtvol optreden, tot een eenparig votum op den man onzer keuze mr. O. J. H. Graaf TAN LIMBURG STIRUM. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 April 1894. Wij herinneren onzen lezers, dat de stem bus op aanst. Dinsdag geopend is van 9 tot 4 ure. Ieder overtuige er zich wel van, ot zijn stembiljet van twee zegels voorzien is. Ook lette men er wel op waar men moet gaan stemmen op het Raadhuis of in het Lokaal aan de Buitenhaven. Eene vroegtijdige opkomst ter stembus zal in het belang der betrokken zaak zeer gewenscht zijn. Vooral behooren de kiezers ook toe te zien, dat zij den naam van onzen candidaat juist schrijven mr. O. J. H. Graaf Van Limburg Stirum. Ieder die gewoon is het Stadsgangetje naast het huis van den notaris H. W. M. Roelants te passeeren, heeft voorzeker meer malen het oog gehad op den muur die het gangetje van het erf van den heer Roelants afscheidt. Die muur stond niet alleen ijzing wekkend schuin, maar hij vertoonde ook een embonpoint, die hem tot eene merk waardigheid maakte onzer aan rariteiten zoo arme stad. Voor velen die in dien muur eene voort durende bedreiging zagen, was het zeker beter, dat hij gerecht werd. Dit werk is dezer dagen met het beste gevolg verricht door de firma J. F. Rozestraten alhier. Zonder hem af te breken of zelfs maar het geringste scheurtje te veroorzaken, is de oude muur in normalen toestand gebracht. De firma Rozestraten heeft daarmede een waar kunst werk verricht. Bewijst de muur zelf, die reeds van het jaar 1668 dagteekent, dat er in de vorige eeuwen solied werd gebouwd, zijne reconstructie toont aan, dat men het ook in den tegenwoordigen tijd verstaat, goed en degelijk werk te leveren. Het aantal poklijders breidt zich in de laatste dagen te Rotterdam sterk uit, nu ook naar het westelijk gedeelte voorname lijk Binnenweg en zijstraten. Vele sterfge vallen komen voor. Er loopen te Rotterdam weder mannen die trachten lappen laken aan den man te brengen voor een prijs twee d driemaal hooger dan de waarde is. Een kastelein aan den Hang werd gisteren-ochtend de dupe van twee kooplieden, die hem een lap stof verkochtenf 28 is betaald voor iets, dat nauwelijks f 10 waard is. Men zij dus op zijn hoede. Gisteren is aan boer 4 te Rotterdam uit Libau aangekomen het stoomschip Eldo rado met ruim 80 Russen aan boord, die op reis naar Amerika zijn. Zes Russen, niet voorzien van geld of passagebiljetten naar Amerika, zijn aan boord gebleven en moeten met het stoomschip de terugreis medema ken. De politie houdt hierop toezicht. Den vorigen nacht te 3 uur ontstond er op het eiland Tien Gemeten brand, waar door de woning en bouwschuur, behoorende aan de heeren J. Blaak Cie. en bewoond door den bouwknecht J. Klein, totaal is ver nield. De brand is ontstaan met het aan maken der kachel en nam zoo schielijk in hevigheid toe, dat met moeite de kinderen gered zijn geworden. Drie paarden heeft men ook nog kunnen redden. De geheele inboedel, al het bouwgereedschap en 2 gei ten zijn eene prooi der vlammen geworden. Van den bouwknecht was niets verzekerd. De heer Rich. P. A. van de Rees heeft aan Here Majesteit de Koningin eervol ont slag aangevraagd als burgemeester van Maasluis met ingang van 15 Mei a. s. Te Maassluis doet zich opnieuw een geval van pakken voor, bij de vrouw van den loods Goos, wonende aan de le Lijnstraat. Er zijn nu weder drie personen aan die ziekte lijdende onder behandeling. Te 's-Gravenzande neemt het aantal lijders aan de pokken nog steeds sterk toe. In één dag kwamen 15 gevallen voor. Het aantal lijders is nu geklommen tot 175, waarvan 43 overleden en ruim 60 hersteld zijn. Eigen candidaten. Dat men vaak van zijn vijanden kan leeren, is een waarheid, welke ons door de ervaring van alle eeuwen wordt voorgehouden. "VVij vestigen daarom bijzonder de aandacht op onderstaande asterisk met opschrift «De Roomschen," in De Standaard van heden. Let op de tactiek der Roomschen. Bijna nergens stellen ze in niet beslist roomsche districten een eigen candidaat. In Amersfoort candideerden ze een pro- testantsch conservatief in Amersfoorts bur gemeester, in Zwolle stelden ze den heer Van Dedem, in Steenwijk den heer Beelaerts, in Gouda den heer Van Bylandt, enz. Dit doen ze, natuurlijk, met een bereke ning. Ze rekenen er namelijk op, dat ze op zulke candidaten ook een zeker getal van onze lieden meekrijgen, en dat ze tegelijk zulke candidaten voorgoed binden voor de zegekar hunner politiek. Nu is hier niets tegen. Het is hun recht. En zoolang er candidaten van positie zijn, die zich voor zulke roomsche candidatuur leenen, is het natuurlijk, dat men er van roomsche zijde beslag op legt. Weet men nu echter, dat de Roomschen de groote macht in het land vormen, die ditmaal tegen onze volksontwikkeling op trekt (N.B. omdat wij geen dictatuur-Tak willen erkennen 1Red. T.), dan ontwaart men eerst recht goed, hoe ver wij, Calvinis ten, toch van zulke candidaten afstaan. (Dat spreekt van zelfde Roomschen zijn onze vijanden bij uitnemendheiddus ook de door hen gesteunde candidaten. Red. T.) Zij staan niet minder dan vlak tegenover ons. Leere men slechts van de Roomschen de fijne tactiek, dat het overal paradeeren met eigen candidaten ditmaal geen zin heeft. «Fijne tactiek" van de Roomschen noemt dr. Kuyper het, niet te paradeeren met zijn eigen candidaten, doch mannen te kiezen, die ook van andere zijde een aantal stemmen medekrijgen. {Tijd.) BINNENLAND. Op de aanvrage om ontslag van den gou verneur van Suriname is door de Koningin- Regentes afwijzend beschikt. Std Aan het departement van financiën is samengesteld een «Leiddraad bij de uitvoe ring der wet van 2 October 1893, Sb no. 149, tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten." Het werkje is niet in den handel verkrijgbaar, maar wordt uit sluitend verstrekt aan hen, die met de toe passing der wet zijn belast, als: prov. in specteur, controleurs, ontvangers, enz. der directe belastingen. Hoewel de inhoud van het werkje later ook schijnt te zullen wor den medegedeeld aan de colleges, commis- siën en raden naar eigen inzicht tot het toepassen der wet geroepen, worden deze lichamen daardoor natuurlijk niet belem merd in het volgen hunner zienswijze. Toen eergisteren-avond de concierge van het gebouw der afdeeling van het Ministerie van Waterstaat aan de Parkstraat te 's-Gra- venhage als gewoonlijk de ronde deed, nadat de ambtenaren de bureaux hadden verlaten, vond hij den len klerk Heijgeman, alleen in de kamer, dood op zijn stoel. De ambtenaar was gekleed om huiswaarts te keeren en is aan de gevolgen van een bloedspuwing overleden. Het kruithuis te Leiden 1 In de eergisteren gehouden Raadszitting te Leiden is de beslissing gevallen over het voorstel van Burgemeester en Wethouders op het adres van J. B. Hoogeveen, in zake de amoveering van het aloude poortje aan de Vestwal, gebruikt tot kruittoren. Over het voorstel staakten in de vorige vergade ring de stemmen, terwijl nadien vanwege de Maatschappij van Nederl. Letterkunde, door de commissie voor Geschiedenis en Oudheidkude" en van het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap en van de afd. Lei den e. o., van de Maatschappij tot bevor dering van Bouwkunst adressen waren inge komen, waarin gepleit werd voor het behoud van dit uit geschied- en oudheidkundig oog punt merkwaardig overblijfsel der 15e eeuw. Het voorstel van B. en W. werd nu aan genomen dus het kruithuis b 1 ij f t. Bij de aanstaande verkiezingen zullen een zeker getal personen, die aan alle den kiezer gestelde eischen voldoen, het kiesrecht missen en andere twee stemmen mogen uitbrengen. Dit komt hier vandaan, dat niet in alle gemeenten naar dezelfde kiezerslijsten wordt gestemd. In de eene gebruikt men de oude van 1893. welke pas zijn afgesloten, Wie nu op de eene lijst staat en wegens verhuizing naar een andere gemeente op de nieuwe is ingeschreven, kan twee stem briefjes ontvangen hebben, een uit zijn vroe gere woonplaats, waar men de oude lijst gebruikt en een uit zijn tegenwoordige woon plaats, waar de nieuwe lijst wordt toegepast.. Natuurlijk kan zulk een dubbelganger zijn briefje slechts inleveren, waar zij behooren, maar dit neemt niet weg, dat hij twee stemmen kan uitbrengen. Onder het opschrift «Electorale geogra fie" schrijft de Standaard het volgende «Ons land is ook in politieken zin geogra- phisch tamelijk duidelijk ingedeeld. Het Conservatisme vindt zijn hoofdmacht in Limburg, in Noord-Brabant, in Gelderland en in een deel van het Sticht en Oversticht. En daarentegen leeft de geest van den vooruitgang in Zeeland, de twee provinciën Holland, en geheel het Noorden. Alleen de steden maken hierop uitzondering. Schier in alle steden wint de Vooruitgang het van het Conservatisme. Twijfelachtig staan alleen de Residentie en «de stad met de zeven kerkhoven" gelijk wijlen Prof. Van Oosterzee Utrecht bestem pelde. En geheel exceptioneel staat Rotterdam. Eens de zoo vrije Maasstadmaar die zich door de N. R. Ct. van lieverlede de slaap muts over de ooren liet trekken, en nu het brandpunt van het Conservatisme werd." In het hotel Ponsen te Dordrecht hield 11. Zaterdag de Levensverzekering-Maatschap pij Dordrecht, onder leiding van haren com missaris voorzitter, mr. H. A. Nebbens Sterling hare 19e jaarvergadering. De aanwe zige houders vertegenwoordigden f1070.000 aandeel met 68 stemmen. Uit het verslag van directeuren bleek dat ter verzekering f4,107,000 kapitaal en f 34,000 jaarlijksche rente werd aangeboden, waarvan f 556,000 kapitaal en f 2000 rente werd geweigerd, terwijl f 106,000 kapitaal en f1900 rente bij het einde van het jaar onafgedaan bleef. De nieuw gesloten ver zekeringen overtreffen die van het voorgaand jaar met f506,000 kapitaal en f 11 rente. De totaal verzekerde som bedroe? bij het einde van het jaar f 17,172,000 0 f2,377,000 meer dan bij den aanvang. jaarlijks te ontvangen bruto premiën v°ot de verzekeringen, welke 30 September l8oJ van kracht waren, bedragen f746,000. In ;de afdeeling Levensverzekering het gemiddeld bedrag per polis van f 2nt> tot 1 2661. De sterfte bedroeg in de afdeeling Levefs verzekering 70 bij de Arbeidersverz"' ring 82 van die, welke de sterftetafe deed verwachten. De inschrijving op de tweede helft va" het maatschappelijk kapitaal werd niet v0° het publiek opengesteld. Toen de termi)11 verstreken was, waarbinnen zich de houdolS van aandeelen in de eerste helft van 'ie kapitaal, omtrent den hun aangeboden vooJ rang te verklaren hadden, waren de aa11 deelen geplaatst. De uitgifte had plaat3 tegen 11 aan de bestaande aande.dho"' ders, binnen de grenzen hunner deelnemh1?' zijnde 10 storting en 1 bijdrage de kapitaal-reserve. Voor zoover zij f"1'1 aandeelen-bezit tot meer dan de dubbe'0 hoogte wenschtefi op te voeren, is hu" 12 in rekening gebracht, zijnde 1 '0 boven de genoemde 11 welk proce"' den aandeelhouders is afgestaan, die i"0' of in zoover zij niet van den aangebode" voorrang gebruik maakten. Uit de inkomsten werd, na dekking va,n alle uitgaven, f9700 bijgeschreven bij u risico reserve, f 2800 bij de efïecten-reseP0' f 10,500 bij de kapitaal reserve, terwijl de onkosten-reserve intact bleef, en de prent'0 reserve werd verhoogd met f 502,000. D0^ geheel vermogen der vennootschap bedrad f 2,333,000, ongerekend het niet gesto'' gedeelte van het kapitaal. De netto prefl"0' reserve voor eigen risico is geklommen tot f1,687,000 en is, volgens de verklaring*"'1 den wiskundigen commissaris, prof. dr. Kapteijn, ruim voldoende tot dekking def aangegane verbintenissen, zoodat beslot0" werd 5 voorloopig dividend aan aande0'' houders uit te keeren over het bedrag hu'1 ner storting. Mr. C. Bake schrijft in De Navorsch# De heer C. L. Vinck, openbaar onderV'J zer te Schoonhoven, schrijft mij het volgend0^ «Door mijn geboorte en 27 jarig verb'!) in Sint-Jansteen (Z.-V.) ben ik bekend i"0 eenige uitdrukkingen, die daar nog in volkstaal voortleven en betrekking hebb01 op het «flesschentrekken" In Vlaander0" en Zeeuwsch-Vlaanderen, waar bier de volks drank is, bestaat bij de herbergiers de §b woonte, om het laatste gedeelte van het dat minder geschikt is om den bezoek-1 voor te zetten, door de kraan in (lessch0" te laten loopen en door bijvoeging suiker en gerst weer drinkbaar te mak6'1' Dit werk noemt hij op flesschen trekk0"' Wordt het vat op flesschen getrokken, d"' is dit een bewijs, dat er niet veel meerte halen is. Het volk heeft overeenkomst ée zien tusschen zoo'n vat en een man, steeds meer en meer in zijn zaken acht"' uitgaat. Van zoo iemand zegt men dan ook hij gaat op de flesch. Is de kogel do°r de kerk, m. a. w. heeft hij alles verlor0"' dan zegt de volkstaalhij is op de flesch- De llesschentrekker (eigenl. bet.), die v"!l het vat op die wijze nog haalt wat hij ka"' heeft in het oog van het volk veel overe0" komst met uitzuigers, woekeraars, bedr'0^ gers. Een llesschentrekker (lig. bet.) 1 dus iemand, die op listige, slimme wijze v"]1 anderen wat weet te halen." Ik zeg den heer Vinck dank voor zij" mededeeling en geloot, dat wij nu met verklaring van het woord een heel eind *0' der gekomen zijn. Donderdag-ochtend overleed te Breda een langdurige ongesteldheid, de ee' Overste van het R. K. Gasthuis, dat tev0"^ Moederhuis der orde is, in den ou^e van 69 jaren. Moeder (Alphonse heeft jaren van haar leven zich uit liefde tot Ad iV'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2