Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. JMI. J.H.MYai Limtoi Slim. algemeen overzicht. 17de Jaarg. Zondag 8 April 1894. No. 4859. bureau "g$oiex$tvaat 50. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. V°or de Verkiezing van een lid Van de Tweede Kamer der STATEN- Qekeraal op Dinsdag 10 Aprile.k. w°rdt door ons dringend den kie- 2ers aanbevolen de heer 7 April '94. 1° de oude hoofdstad van het vroegere j01r>bardisch-Venetiaansch koninkrijk, het benige Venetie, heett heden eene samen- °®st plaats tusschen keizer Wilhelm en 0mng Humbert, welke laatste reeds eergis- 'en te middernacht met den minister Van landbouw Boselli, van Rome is a gereisd. Ook de te Rome geaccrediteerde uitsche gezant Van Bülow zou eergisteren 6 Venetië aankomen. De Keizer komt van bazia over per fregat Moltke en zal, na °°P der samenkomst met zijn zuidelijken ndgenoot, op gelijke wijze naar Abbazia erugkeeren. Aanst. Donderdag 12 dezer Vertrekt hij naar Weenen, waar hij den 13n arriveert om na éen dag toevens zijn reis Vervolgen naar Karlsruhe, waar hij den n aankomt, om er drie dagen te blijven, daarna op 19 en 20 April te Coburg de luÜoftsfeesten bij te wonen. Sedert eenige dagen richt de Rladde- adatscheen bekend spotblad te Berlijn, 'are scnerpe aanvallen tegen zekere amb- "aren van het ministerie van buitenland se zaken. De Regeering verklaarde niet gen het spotblad in rechten te kunnen op- den, omdat zij dan gebruik zou moeten j^aken van zekere bescheiden, welker open- dai'making in het belang van den Staat 'net gewenscht is. Intusschen drong bijna de neele Duitsche pers op eene gerechtelijke Arv°lging van de Kladderadatscli aan, opdat 5eze zaak weldra het noodige licht zou ynen. Het beweren, dat het ministerie gewichtige staatkundige stukken niet ter 61 zou kunnen brengen, achtte men niet in Pr ^an 6en voorwen^se'' daar men immers elke rechtzaak de openbaarheid kan ver dijden. Onder den drang der openbare meening rdt thans van officieuse zijde andermaal ge- c t te verklaren, waarom men het proces rilQydt. Onder anderen heet het, omdat r hij het wisselen van gezanten in vele allen niet alleen geheimen van het mi- erie van buitenlandsche zaken te Berlijn he' k0n zÜn> maar ook omdat daarbij ge nuien der betreffende buitenlandsche staten l-]a aanmerking komen. Ongeacht deze ver- ri c?n^' vo'sens welke discretie der regee- den V°0r ^et §erecht eene eere-zaak is, wor- gelijktijdig in een katholiek provinciaal eenige vertrouwelijke mededeelingen aan, die naar het schijnt uit officieele öen vooitvloeien, b.v. de verklaring dat gezant Von Radowitz uit Constantinopel Setroepen is, omdat hij zijn invloed op de Porte verloren en de leidende Turksche kringen in hooge mate onstemd heett, zoo dat de Sultan zich te Berlijn over hem liet beklagen. Zoo ook zou de gezant Von Schlözer van het Vaticaan teruggeroepen zijn, omdat hij zich door 's Pausen toenadering tot Frank rijk liet overrompelen, in plaats te zorgen, dat het Vaticaan, gelijk vroeger bij de poli tiek van het Drievoudig Verbond bleef. Ook zou de heer Von Schlözer geloofd hebben, »het Vaticaan in den zak te hebben", het geen tot minder gewenschte toestanden zou hebben geleid. Het gevolg er van was, dat de Heilige Stoel het heengaan van den ge zant niet ongaarne zag. Met deze schijnbaar geïnspireerde mede deelingen zijn blijkbaar de onthullingen ter verdediging van het ministerie van buiten landsche zaken begonnen, om invloed uit te oefenen op eene eventueele behandeling in het Parlement van het Kladder adatsch- schandaal, waartoe het voornemen is te ken nen gegeven. De heer Von Schlözer is op het oogenblik te ernstig ziek om zich te verde digen, doch goed ingelichte vrienden zullen hem waarschijnlijk wel verdedigen, zoodat het spectakel spoedig eer grooter dan kleiner zal worden en wellicht tot levendige toonee- len in het Parlement aanleiding zal geven. De wetgevende vergadering te Christia- nia besloot gisteren met algemeene stem men, het grondkapitaal der hypotheekbank, met een millioen te verhoogen, en voorts eene staatsleening van 19 millioen aan te gaan, De Regeering had slechts 16 millioen voorgesteld, doch de minister van financiën verklaarde zich met de verhooging te ver eenigen. Volgens berichten uit Brussel zijn de titels I en III der nieuwe kieswet door de Kamer aangenomen, terwijl het amendement van den Senaat, volgens hetwelk de kosten van processen, die uit de toepassing der wet mochten voortvloeien op rekening der ge meenten zouden worden gebracht, werd verworpen. De gansche linkerzijde stemde tegen de kieswet in haar geheel de gan sche rechterzijde, behalve twee onthoudin gen, voor. De wet, die de provinciale en gemeentelijke kiezingen uitstelt, werd ver volgens aangenomen. In verband met den nieuwen anarchis- tischen aanslag te Parijs zijn eenige per sonen op vermoeden gearresteerd, maar de dader blijkt daar niet bij te zijnvan dezen is nog geen spoor gevonden. De in het café aangerichte schade bedraagt 15000 francs. In het naburige wijnhuis Voillaume is ook voor duizenden schade aangericht. Daar men hier een horlogeveer gevonden heeft, denkt men, dat de bom een helsch werktuig was, van een uurwerk voorzien. Dit is te waar schijnlijker, daar de bom langen tijd voor de ontploffing in het venster gelegen heeft. Het blijkt thans uit de verklaringen van een kolfiehuisbediende dat deze, voorbij het café Foyot komende, daar een bloempot, met een blauw bord gedekt, in de vensterbank zag staan. Hij lichtte het bord op, doch toen hij een blikken bus bemerkte, nam hij ijlings de vlucht, zonder zelfs te durven waar schuwen. Naar uit Londen wordt bericht, is het op de mijnwerkersvergadering, eergisteren avond in Nottinglane gehouden, zeer hêftig toegegaan. Lord Shand, voorzitter van den Verzoeningsraad in het kolenbedrijf, werd heftig aangevallen en een huurling of hui chelaar genoemd. De voorzitter der verga dering verklaarde, dat men liever een nieuwen strijd zou aanvaarden, dan de besluiten te eerbiedigen van een onwaardig gebleken scheidsrechter. In dien geest is eene motie aangenomen. A an de Times wordt uit Calcutta bericht, dat in eene groote en invloedrijke verga dering is besloten een petitie te zenden aan het Lagerhuis tegen de uitsluiting van katoentjes uit de tarietwet. De petitiona- rissen betoogen dat de Engelsche regeering door hare handelwijze de volksovertuiging in Britsch-Indië diep heeft geschokt. Mee- nende dat Engeland Britsch-Indië wil re- geeren in het belang van Britsch-Indie, blijkt het nu, dat de regeering diens be langen wil opofferen aan die van Lancas hire. Volgens berichten uit New-York vallen de voorjaars-verkiezingen in Noord-Amerika voortdurend ten gunste der republikeinen uit, zoo bijv. in Rhode Island en Colorado. Eerstgenoemde Staat verkoos slechts zes democraten tot afgevaardigden in hun gewest tegen 55 in het vorige jaar. De ongeregeld heden in de kolenstreken van Pennsylvanië nemen een ernstig karakter aan. Er zijn ettelijke dooden en vele gewonden bij de onlusten gevallen, vooral onder de buiten landsche mijnwerkers. De graafschapssherif in la Fayette waarschuwde den gouverneur van Pennsylvanië, dat hij machteloos is tegen 10.000 gewapende werkstakers. De procla matie van den gouverneur van Zuid-Carolina, waarin hij verklaart de leiding der politie te aanvaarden, heeft allerwege verzet van de mayers uitgelokt. Indien de gouverneur daaraan gevolg geeft, dreigen nieuwe onlusten. Districtsbelan gen. Van verschillende zijden hooren wij dat de candidatuur van den heer Van Limburg Stirum in ons district druk wordt bespro ken en de vraag wordt gesteld, of die can- didaat, vooral met het oog op de districts- belangen, wel de juiste persoon is dien wij moeten hebben. Mogen wij hen die aldus redeneeren op merken, dat de districtsbelangen onder de tegenwoordige omstandigheden wel het minst wegen. De Kamer die nu wordt gekozen, komt bijna uitsluitend bijeen voor het rege len van het kiesrecht. Daarna wordt ze ontbonden. Het komt er dus voor alles op aan, dat wij onze stemmen uitbrengen op een can- didaat van wien wij weten, dat hij bij de regeling van het kiesrecht zal handelen in den geest van het manifest der katholieke Kamerleden, dat door het meerendeel der katholieke kiezers wordt beaamd. Van den heer Van Limburg Stirum mogen wij verwachten, dat hij tot eene dusdanige regeling van het kiesrecht zijne medewer king zal verleenen. De heer Van Limburg Stirum is voor eene zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht, maar binnen de perken der Grondwet. Ieder dus die met ons meent, dat bij de regeling van het kiesrecht voor alles met de bepalingen van onze hoogste Staats wet moet rekening worden gehouden, brenge zijn stem uit op den heer mr. O. J. H. graaf VAN LIMBURG STIRUM. Het Kiesrecht en de Belastingen. De Telegraaf schrijft Ons volk heeft in zijn staatkundige ge schiedenis twee feiten, waarop het vooral trotsch mag zijn. Het is onder de beschaafde natiën de eerste geweest, om gezonde be grippen toe te passen in het beheer van zijn staatfinanciën, en het is de eerste ge weest, om zijn staatkundige vrijheid te ver overen. In financiekunst zijn wij gebleven gelijk met de eersten. Dit volk heeft zijn krediet gehandhaafd, en het heeft daarvoor niet geaarzeld, zich-zelf de zwaarste directe be lastingen op te leggen. Is dit feit niet reeds bewijs genoeg, dat de geestelijke ontwikke ling even hoog, zoo niet hooger staat hier te lande dan elders En toch, in de ontwikkeling der staat kundige rechten zijn wij voorbijgestreefd. In Zwitserland, dat veel overeenkomst heeft met ons Vaderland, is het rechtstreeksche aandeel van de bevolking in het bestuur des lands veel grooter dan bij ons. In Duitschland en in Frankrijk bestaat sinds jaren algemeen stemrecht. En wie zou toch durven beweren dat het gezond verstand, en de kennis, en de spaarzaamheid, en de zorgvuldigheid voor huis en hof hier te lande minder zijn dan daar 't Is wel mogelijk, dat het bezit van deze deugden ons volk waarborgt tegen treurige gevolgen van groote kiesrechtuitbreiding. Maar minstens even mogelijk is het, dat juist die deugden hier in zoo hooge mate ontwikkeld zijn, omdat een groot gedeelte der bevolking niet mededoet aan politiek. Daarbij de spaarzaamheid moge een individueele deugd zijn van het Nederland- sche volk, wij behoeven ons er waarlijk niet op te verheffen, dat onze opeenvolgende Regeeringen en Parlementen meesters waren in de financie-kunst. Veertig jaren lang is vruchteloos gezocht naar een belastingstelsel, dat aan rechtma tige eischen van billijkheid voldeednu zijn nieuwe belastingen ingevoerd, maar de bil lijkheid ervan valt te betwijfelen, en dat zij niet practisch zijn, is bewezen. Doch verondersteld al, dat wij op belas tinggebied een model-staat vormden, wat zou dit bewijzen ten voordeele van de toe komstige kiezers Niet dezen zouden de verdienste daarvan zich kunnen toeëigenen. Alleen zou eruit voortvloeien, dat de min dere standen niet te klagen hebben over onbillijkheid bij de verdeeling van de be lastingdruk, en dat derhalve een groote uitbreiding van kiesrecht op dien grond overbodig kan worden geacht. (Tyd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5