Stads- en Gewestelijk Nieuws. Als minister van Buitenlandsche Zaken in den Senaat over den voorgenomen pelgrims tocht uit Spanje naar Z. H. den Paus ge ïnterpelleerd, antwoordde Sagasta, dat Spaan- sche onderdanen alom de bescherming der Spaansche regeering ondervinden, dus ook te Rome. De Spaansche gezant aldaar is dan ook reeds met de Italiaansche regee- ring in overleg getreden betreffende de vei ligheid der pelgrims in de Eeuwige Stad. Het Italiaansche Kabinet had alleen bezwaar ;n zake toereikend logies voor 12.000 pel grims en eventueele demonstraties tegen de Italiaansche regeering. Hij, Sagasta, had daarop van de leiders der pelgrimage ver kregen, dat niet een, maar twee bedevaar ten georganiseerd zijn, elk van 6000 per sonen, en wat het tweede bezwaar betrof, had hij doen antwoorden, dat het godsdien stig gevoel der Spanjaarden te hoog boven alle menschelijke hartstochten en belangen verheven is, dan dat voor hen eenige poli tieke demonstratie te Rome gevreesd be hoefd te worden (Toejuiching). Een soort gelijke verklaring werd in de Kamer afgelegd door den minister van onderwijs. Dinsdag avond zijn reeds de eerste Spaansche pel grims een groep van 1400 werklieden- te Rome gekomen. Aan de Times wordt uit Constantinopel geseind, dat de cholera reeds sedert 7 maan den voortwoedt en thans dagelijks 5 tot 10 gevallen voorkomen ofschoon zij anders met Januari eindigt. De ziekte komt in anders vrijblijvendedistrictengelijk Therapia, Een besluit van den Sultan bepaalt, dat de Turksche dokters verplicht zijn de gevallen aan te geven, op straffe van 10 tot 40 pond boete, terwijl de dit verzuimende buitenland- sche dokters zullen worden verbannen. Volgens berichten uit Kaapstad heeft een leger van Swazis, tegenstanders van het gezag van Transvaal over Swaziland, te Bremersdorp vergaderd voor Swaziland vol ledige onafhankelijkheid geëischt. Schiedam, 12 April 1894. De Uitslag der Verkiezing voor de Tweede Kamer in ons district is een eerste succes voor de behoudende partijen, die meenen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden eene oordeelkundige uitbreiding van het kiesrecht niet kan uitblijven, maar de grond wettige bepalingen omtrent kiesbevoegdheid niet overtreden wenschen te zien. De heer mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum komt in herstemming met een stem- mencijfer 'twelk bewijst dat de anti-Takki- anen van alle partijen zich op zijn candida- tuur hebben vereenigd. Het stemmencijfer door den heer S. A. Maas behaald, bewijst wat de liberale partij is, ontdaan van de synodale veeren waar mede zij zoolang heeft weten te pronken. Het kleine getal stemmen, dat zich op den heer Van der Borch heeft vereenigd, toont aan, dat onze oud-afgevaardigde de sympathie ook van velen zijner vroegere partijgenooten heeft verloren. Het zou, dunkt ons, onbillijk zijn niet te erkennen, dat de heer Van der Borch over het alge meen zijn goeden wil heeft betoond om de belangen van ons district te behartigen. Vooral in de eerste jaren van zijn mandaat bezocht hij herhaaldelijk ons district en stelde hij zich van zijne onderscheidene belangen op de hoogte. Dat desondanks zijne houding bij de behandeling van ver schillende wetsontwerpen in de Kamer die de belangen van ons district raakten, de onte vredenheid van velen zijner kiezers heeft gewekt, schrijven wij toe aan de moeilijke positie waarin de heer Van der Borch ver keerde, wanneer hij zich als het ware tusschen de districtsbelangen en de belangen zijner partij zag bekneld. Daarom te meer zouden wij er ons over verheugen, als wij door de keuze van den heer Van Limburg Stirum, een man die blijkt tot geene partij te behooren, mochten verkrijgen een vertegenwoordiger, die geheel onafhankelijk de belangen van ons district zal kunnen behartigen. Wij wisten niet, dat het Stembureau, be halve door de ambtenaren ter secretarie, ook nog door andere personen buiten het gemeentebestuur kan worden bijgestaan. Het verloop der stemming op 11. Dinsdag zou ons doen gelooven, dat dit wel het geval is. Vele kiezers die zich Dinsdag van hun plicht ten Raadhuize kwamen kwijten, hebben zich geërgerd, minder over de voortdurende tegenwoordigheid van een medekiezer, hier algemeen als een volbloed ijveraar voor de liberale beginselen bekend, dan wel over de wijze waarop hij zich herhaaldelijk met de zaken van het stembureau bemoeide. Laat de Wet ook al de tegenwoordigheid van kiezers bij de stemming toe, zij vordert zeker dat zij zich van alle inmenging in de zaken van het stembureau zullen onthouden. Van de leden van het bureau dat Dinsdag 11. ten Raadhuize zitting had, hadden wij verwacht, dat zij de Wet ook in dien zin zouden hebben opgevat. Men meldt ons uit Maassluis: Gisteren middag werden door de politie 3 haring tonnen, gevuld met dynamiet, in beslag benomen, die sedert eenigen tijd waren opgeborgen in de smederij van de Berging maatschappij alhier. De hoeveelheid zal ongeveer 300 kilogram bedragen. Ook te Rotterdam is op aanwijzing van onze po litie een dergelijke hoeveelheid dynamiet in beslag genomen. Het was bestemd voor de opruiming van het wrak Lining. Zoo als bekend, worden hoog ontplofbare stoffen slechts onder bewaking van Rijksambtena ren vervoerd en in bijzonder ingerichte magazijnen opgeborgen. (N. R. Ct.) Te Maassluis wordt jl. Zondag vermist de 30-jarige boekverkooper P. A. K. Hij is een groote, flinke man, als heer gekleed. Men vreest dat hem een ongeluk is over komen. Gister-ochtend arriveerden te Hoek-van- Holland met de Harwichboot H. K. H. de prins en de prinses van Battenberg, die onmiddelijk met een aansluitenden trein naar Darmstadt zijn doorgereisd. BINNENLAND. Het resultaat van den Stembusstrijd op 11. Dinsdag wordt door het Dagblad v. Z R. als volgt samengevat. «Komende tot het constateeren van het resultaat van den stembusstrijd op het oogen- blik der verschijning van ons Nummer, mee nen wij te kunnen aannemen, dat thans ge kozen zijn 37 anti-radicalen waaronder de heer Roëll dubbel te Utrecht en te Haar lem) en 27 radicalen, terwijl naar onze overtuiging van de 23 herstemmingen er wel 14 voor de goede zaak zullen te win nen zijn, zoodat in de Kamer geen Tak- kiaansche meerderheid zal zijn bijeen te bren gen, terwijl wij nog geheel buiten rekening laten de winst, die de uitslag in de districten, waarvan de uitslag eerst morgen bekend wordt, ons geven kan. Onder de radicalen begrijpt het Dagblad ook de leden der afgetreden Kamer, de heeren Van Alphen, Heemskerk, Schaepman, Van der Borch van Verwolde en Von Löben Seis, die hoewel zij voor het amendement- De Meijier hebben gestemd, toch later heb ben doen blijken, dat zij voor Tak's kies recht waren gezind. Bij koninklijk besluit van 31 Maart jl. is aan den heer jhr. mr. T. A. J. .Van Asch van Wijck, gouverneur van Suriname, op zijn verzoek, met ingang van 12 Mei a. s,, tot herstel van gezondheid, een buitenlandsch verlof verleend voor den tijd van vier maanden. St.-Ct Door den Minister van Waterstaat is be noemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van eene waterbezorging op het sta tion Hoek-van- Holland de heer M. J. Geever- ding. De Minister van Buitenlandsche zaken a. i. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Harer Majes- teits gezant te St. Petersburg, goederen afkomstig uit Nederland of zijne koloniën, om bij invoer in Rusland, op grond van het recht van meestbegunstiging, het voordeel van de bij het Duitsch-Russisch handelsver drag toegestane tariefverminderingen te genieten, voorzien moeten zijn van een cer tificaat var. oorsprong, tenzij door een fa brieksmerk, op de waar zelve aangebracht, de herkomst ontwijfelbaar zij. (St.-Ct.) Na de jongste wijziging in de Postwet daalde de opbrengst van de briefkaarten aanmerkelijk, bij vroeger vergeleken. De samenstellers der eerstvolgende Poststatis- tiek schreven dit toe aan de invoering van het plaatselijk 3cents port. De ware re den van de vermindering lag echter voor de hand merkt de Arnh. Ct. op en was een gevolg van eene andere nieuwe wetsbepaling, namelijk de vrijheid om ei gen briefkaarten te gebruiken, terwijl men vroeger gedwongen was, de dure van het Rijk, tegen cent per stuk, te koopen. Een gevolg daarvan was; dat er veel minder Rijksbriefkaarten ad 3 cents verkocht wer den, maar daarentegen voor de eigenge maakte briefkaarten veel meer postzegels van 2| cent. Den 8en en 9en Mei zal bij de algemeene Rekenkamer een vergelijkend examen wor den afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot klerk bij dat college op eene bezoldi ging van f400 'sjaars. Tot het examen worden toegelaten zij, die op 1 Mei 1894 hun 18de jaar zijn ingetreden en hun 30ste niet hebben vervuld. Wie aan het examen verlangt deel te nemen, zorge dat zijn daartoe «trekkend, op gezegeld papier geschreven verzoekschrift, vergezeld van zijne geboorte akte en van het bewijs dat hij Nederlander is, vóör of op 1 Mei e. k., bij de Algemeene Rekenkamer is ontvangen. Te 's-Gravenhage is het bericht ontvan gen, dat de voor eenige jaren gefailleerde en van daar gevluchte bankier Felix Polak te Athene is overleden. Dinsdag-nacht is ingebroken bij een be woner van Bloemendaal. Er is veel tafel zilver gestolenvoorwerpen van minder waarde werden in de buurt teruggevonden. De inbraak blijkt met veel overleg te zijn geschied, daar de huishond geen alarm maakte. De justitie doet onderzoek. In de lokalen der militaire school te Haar lem is Dinsdagnacht een brutale diefstal gepleegd. Uit een lessenaar werd ten na- deele van den directeur der school 1760 ontvreemd, gedeeltelijk Rijks-geld, gedeelte lijk den kapiteindirecteur Mensing toebe- hoorende. Daar er geen spoor van braak was, is het duidelijk, dat de dader een bekend per soon moet wezen, en de politie meent hem dan ook spoedig te zullen vinden. Maandag-avond te 6 uur had te Haarlem een ongeluk plaats. Bij het sloopen van de administratiekamer in de sociëteit Vereeni- ging zakte plotseling het plafond in. Alle werklieden wisten zich te bergen, behalve de opperman P. Van Staveren, die eronder kwam, den scherpen kant van het plafond op de keel kreeg en terstond dood was. De man laat een gezin met acht kinderen na. Het bezoek der Koninginnen aan Amsterdam. Over het besluit der Koningin-Regentes om dit jaar Amsterdam niet te bezoeken, schrijft de Amst. Ct Het is de hoofdstad steeds een waar feest geweest het hoofd van den Staat althans één week per jaar in haar midden te mogen hebben. Wijlen koning Willem III heeft het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad tot tra ditie doen worden, waarvan hij zeer zelden afweek. Voorzoover wij ons herinneren, niet dan tijdens zijn ziekte. Dat de Koningin-Regentes dit jaar van deze ook door haar in eere gehouden tra ditie afwijkt zal dus wel gewichtige reden hebben en niet alleen zijn oorzaak daarin vinden, daf H. M. de lente te midden van de ontwaakte natuur door te brengen aan genamer vindt dan in het ongeriefelijke paleis op den Dam, met het uitzicht op groote puinhoopen en de ruïnes van afge" broken huizen. Het zou echter een reden kunnen zij'1 en een te eerbiedigen reden. Doch veeleer schrijven wij dit besluit toe aan het onpartijdige standpunt, dat II.M.1,1 deze dagen van verdeeldheid wenscbt in te nemen. Dit te meer, daar door de opwekking tol een bijzondere huldebetoon door De Telo graafDagblad voor Nederland en NieuivS' blad er gevaar bestond tot een betooging' die, ware zij spontaan gekomen en daar aan twijfelen wij niet onder deze omstan digheden als een gewone aanvaard had kunnen worden, doch als hulde met een politieke strekking door H. M. niet moch1 worden aangenomen. Wij betreuren intusschen het besluit, e° voor de velen van hier en elders, die er zin*1 jaarlijks een feest van maken H. M. te be groeten, en voor onze winkeliers, die eC groote schade door ondervinden. Doch indien deze teleurstelling ons bereid is door bovengenoemde bladen, en het be sluit dus een gevolg is van Hr. Ms. consti' tutioneelen zin, dan wordt die teleurstelling getemperd door deze wetenschap, waar over men zich heeft te verheugen. Intusschen, laat ons hopen dat het slechts een uitstel is, en dat wij beide Koninginnen in September hier zien bij de opening van den Stads-Schouwburg. Ongeveer 110 visschers uit Volendam moeten achtereenvolgens terechtstaan voor de rechtbank te Haarlem, wegens weige ring van het betalen der havengelden te Amsterdam. Te Heerenveen is eergistermorgen brand ontstaan in de nikkelfabriek van den heer G. D. Harmsen. De spuit der vrijwillige brandweer en die te Nijehaske waren spoe dig op het terrein aanwezig. Door de krachtige werking der spuiten bleven de voor de fabriek staande woonhuizen bewaard en bleef de brand beperkt tot de machine kamer, het lokaal voor vernikkelen en de bergplaats, terwijl de slijperij zeer vee' schade heeft geleden. Door de beschadiging van de petroleuiU' motor zal de fabriek een tijdlang niet kun nen werken. De brand is, naar alle waarschijnlijkheid; ontstaan in de machine-kamer, waar W) zich spoedig door de aanwezigheid va" petroleum kon uitbreiden. Het gebouw e" de machinerieën zijn verzekerd in de Onder linge Brandwaarborg-Mpij. van De Jong Co., te Amsterdam. Dinsdag-middag heerschte te Apeldoorn een ongekende drukte. Een afdeeling va" het Leger des Heils met het muziekkorsp3 trok het dorp door, om eindelijk halt te houden in de Eijerstreek. Daar werd doo' mevrouw Oliphant-Schoch de eerste stee" gelegd van het nieuw te bouwen lokaal vo°l het leger. Na het zingen van eenige heil liederen werd nog bijna f 200 gecollecteerd' Door de harddraverij-vereeniging Sneeuwpost", te Utrecht, is bepaald, dat ee" internationale harddraverij zal plaats hebbe" op 13 Juni a.s. Deze harddraverij zal zijn gespannen, om een prijs van f300 en ee" medaille voor den pikeur en premies va" f 100 en f 50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2