Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zaterdag 14 April 1894. No. 4864. ^xxxeaxt 1$otexztxaat 50. De Vioolspeler ier Sansculotten. algemeen O veezicht. De Comtesse de Beaumont. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. - Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 13 April '94. Ee indiening bij de Belgische Kamer van een wetsontwerp op de heffing van inko- lïler|de rechten van haver en gerst heeft te Uitwerpen eenige agitatie verwekt. Don- erdag-ochtend heeft men op de muren te •mtwerpen aangeslagen het protest van de Earner van koophandel tegen inkomende rechten op haver en gerst en de krachtige Proclamatie der belanghebbenden bij de oavens en de bassins, waarin gewezen wordt °P het zwijgen, dat de Antwerpsche afge- vaardigden bewaard hebben in de Kamer den Senaat, toen over de belastingen, den handel van Antwerpen ten voor dele van Rotterdam zoude vernietigen, 8esproken werd. De leden der Kamer van koophandel te Antwerpen, gevolgd door een groot aantal kooplieden, begaven zich gis pen te 23/4 ure naar den gouverneur der Provincie Antwerpen, om te protesteeren tfigen het wetsontwerp betreffende het in voerrecht op haver en gerst. De gouverneur beeft daarop aan het bureau der Kamer van koophandel beloofd, zijn gemotiveerd protest fagen het invoeren van graanrechten onmid- ^e"ijk aan den Koning te zullen overbrengen. 'a afloop van de receptie in het hotel van ^er> gouverneur is in eene vergadering ter peurze door den voorzitter der Kamer van koophandel verslag gedaan van de goede ontvangst bij den gouverneur. fa het Lagerhuis te Londen heeft Gray rnedegedeeld, dat de Nederlandsche regee- r'ng compensatie geweigerd heeft in de zaak dr Costa Rica Packet zoowel voor de ^hechtenisneming van den gezagvoerder als v°or het aanhouden van schip en equipage °P Ternate, maar dit besluit wordt door het k'Ogelsche gouvernement niet als definitief beschouwdhet antwoord is in overweging en verdere mededeelingen zijn thans niet hogelijk, maar de gevoerde correspondentie Zal later worden openbaar gemaakt. Door Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven VAN ChERUBINI. 22) «Begrijpt ge nu," vervolgde Cherubini, ®dt het gevaarlijk is naast zulk een monster Jr. wonen door hem gegroet te worden HlJ behoeft slechts eens te zien dat gij hem K, 'uwt, en gij zijt verlorenZulke ellen- ehngen hebben een goed geheugen. En ^an -indien de tegenwoordige opstand gelukt, kunt ge gerust aannemen, dat dit spoedig de verzamelplaats zal worden an al de ellendelingen, die door de revolutie 1 don modder zijn opgehaald. Deugd en echtschapenheid zijn echter op zulk eene 1 aats niet veilig. Ik zal uw vader erover kuizen°m Z°° sPoec^ mogelijk te ver- «Hij sprak er over," antwoordde Cécile, Burton werd gezegd, dat de aandacht der Regeering was gevestigd op de resolutie van den Afrikaander Bond, den wensch uitsprekende der inlijving van Engelsch Bechuanaland en van het protectoraat van Bechuanaland bij de Kaapkolonie maar dat de Regeering in dien zin nog geen enkele stap heett gedaan. Door Har- court werd medegedeeld, dat de Regeering besloten heeft een regelmatig bestuur te vestigen in Oeganda en het Engelsch pro tectoraat over Oeganda af te kondigen. Met luide toejuichingen werd deze mededeeling begroet. Volgens den Nat. Lïber Corresp. schijnt het vast te staan, dat het voorstel der Cen trumpartij, tot afschaffing der zoogenaamde Jezuïetenwet in de volgende week, vermoe delijk Maandag, in den Rijksdag te Berlijn in behandeling komt. Bij de tweede lezing is het met 172 tegen 136 stemmen aange nomen, doch toen waren er van de conser vatieven 31 afwezig, terwijl het Centrum bijna voltallig was opgekomen. De Nat. Lib. Corr. acht het echter onder de thans gege ven omstandigheden niet uitgesloten, dat het bij derde lezing wordt verworpen, in weerwil van alle pogingen der centrumpartij om zich ook nu weder eene meerderheid ten gunste van het voorstel te verschaffen. Het voorstel van graaf Kanitz in den Rijksdag, om den handel in buitenlandsch graan en meel tot een rijksmonopolie te maken, wordt door de organen van de uiter ste richting der agrarische partij, gelijk de Correspondenz van den Duitschen Land- bouwersbond en de Kreuszeitung, ten krach tigste voorgestaan, terwijl andere conser vatieve en agrarische organen zeer koel er over spreken, eenigen zelfs het ten strengste afkeuren. Reeds bij de indiening kwam dit verschil aan het licht, doordien slechts de helft der conservatieven hunne mede-onder- teekening aan het voorstel hebben willen verleenen. De oppositie onder de conser vatieven komt inzonderheid aan het licht in seen huis in de nabijheid van rue Feydeau te zoeken. »Hij kan gaan wonen waar hij wil, maar niet in het hol van een tijgeren reeds morgen moeten de noodige stappen gedaan worden wie weet wat er dezen nacht te Parijs gebeurt, wat er de volgende nachten zal gebeuren I" Cécile beefde van angst. ïHoe is het mogelijkriep zij. sMijn vader bemoeit zich nergens anders mede dan met zijne muziek, en ik zou niet gerust alleen door de straten kunnen gaan, wan neer het gepeupel daar den baas begint te spelen I" »Maar hier kunt ge in geen geval blijven riep Cherubini. »Ik zal het uw vader zeg gen, zoodra hij t'huis komt. En indien hij de gegrondheid mijner reden erkent, dan zal ik hem verzoeken mij toe te staan de zorg voor een ander dak aan mij over te laten. Hij zal mijn voorstel niet afwijzen, want alleen als hij het aanneemt, kan hij zich naar behooren van zijne nieuwe beroeps plichten kwijten, van welker vervulling zijn bestaan afhankelijk is en welke tegelijkertijd hem van de zorg over u ontheft." sHoe stamelde Cécile verlegen. »Zoudt de Reichsbote, die aan de voorstellers ver wijt, dat zij door hun in de praktijk onuit voerbaar voorstel, slechts kunnen teweeg brengen, dat ook andere voorstellen, name lijk tot uitvoerbare maatregelen ten nutte van den landbouw, worden tegengewerkt. Volgens bericht uit Bern heeft de heer Lachenal zijn antwoord op de interpellatie omtrent Italië's weigering van een scheids gerecht over de betaling der douanerechten in specie, geëindigd met de hoop uit te spreken, dat Zwitserlands goed recht ten slotte zal worden erkend. Opnieuw komt uit Frankrijk het bericht van een anarchistischen aanslag ditmaal te Argenteuil nabij Parijs. De bom was ge plaatst tegen den tuin van den vrederech ter Pelé en ontplofte met een geweldigen slag, maar gelukkig zonder iemand te tref fen, terwijl ook de materieele schade weinig te beduiden heeft. Bij het invallen van de duisternis had Pe.é zijn zoontje opgedragen te gaan zien of de tuindeur gesloten was. De jongen zag een man achter een boom staan en snelde verschrikt naar huis. Om den man te verjagen, nam de jongen een revolver en loste een schot in de lucht. Korten tijd daarna had de ontploffing plaats. Pelé had eenigen tijd geleden huiszoeking gedaan bij verschillende anarchisten en men houdt daarom den aanslag voor eene wraak oefening van een hunner. De zaak van Emile Henry zal waarschijnlijk den 28 dezer voor het Hof van assisen in behandeling komen. Hij zal terechtstaan zoowel wegens den aanslag op de kantoren der mijn-maat schappij te Carmaux, in de Rue des Bons Enfants ais in het café Terminus. Men zal zich herinneren, dat kort na de Fransch-Russische feesten uit Rusland het aanbod kwam van een reuzenklok van 80.000 kilo bestemd voor de Notre Dame te Parijs. Maar de architect der kathedraal gaf den raad, voor het geschenk te bedan ken, omdat een klok van dergelijke afme tingen te groot zou zijn voor de torens van ge dat alles willen doen voor mijn goeden vader en voor mij Waardoor hebben wij geringe menschen zooveel goedheid verdient van een man die zoover boven ons staat Denk er echter aan, mijnheer Cherubini, dat ge ook voor uwe eigen veiligheid hebt te zorgen. Ook gij zult wel vijanden heb ben welke rechtschapen man heeft ze niet en in de oogen dezer vijanden zijt gij iemand die geacht wordt een aanhanger te zijn van de royalistische partij, ten ge volge uwer voormalige betrekking aan het hof. Ik verzoek u denk alleen aan u zei ven en laat ons maar aan ons lot overde de goede God zal niet willen dat ons een ongeval overkome. Wat ware ontzettender dan dat ik mij zeiven zou moeten verwijten de oorzaak te zijn van uw ongeluk Op dat oogenblik hoorde men eenig ge rucht aan de buitendeur. Daarna weerklonk de luide stem van een man. »God zij geloofdzeide Cécile dankbaar. Daar is mijn vader VIJFDE HOOFDSTUK. Het paleis van den prins de Chimay be de Notre Dame en door haar gewicht ge vaar zou opleveren voor het bouwwerk. De stad Moskou, die het aanbod had gedaan, heeft daarop de plaatsing vrijgelaten, zoodat de klok nu geplaatst zal worden in den klokketoren der kerk van het H. Hart op Montmartre. De architect der basiliek heeft verklaard, dat dit zeer goed mogelijk was, ook zonder dat men voor de Russische klok een afzonderlijken klokkentoren bouwt, die op zijn minst een millioen francs zou kos ten. Als voorwaarde is gesteld, dat de klok niet heen en weer geslingerd mag worden bij het luiden zal, naar Russisch gebruik, alleen de klepel in beweging worden ge bracht. De anarchist Meunier, wiens uitlevering door de Fransche regeering is gevraagd, is gisteren opnieuw voor de rechtbank van politie in de Bowstreet verschenen zijne zaak is echter opnieuw een week uitge steld. De anarchist Rieken, beschuldigd van eene poging om Meunier te helpen ont vluchten, is tot eene boete van vijf pond of een gevangenisstraf van een maand ver oordeeld. Rieken is een Belg en als anar chist in 4885 uit Engeland verbannen. Daarna is hij in '92 gevangen genomen te Genève, en vervolgens uit Zwitserland ver bannen. In den Senaat en de Kamer te Madrid, zijn motiën aangenomen, om te protesteeren tegen de geweldenarijen, waaraan Spaan- sche pelgrims op weg naar Rome te Va lencia hebben bloot gestaan. De bedevaart gangers werden, toen zij zich te Valencia inscheepten om naar Rome te gaan, be moeilijkt door een troep contra-manifestanten die leve Garibaldi 1 Leve de Italiaansche eenheidDood aan de pelgrims riepen. De vijandelijke menigte werd echter spoedig door de politie uiteengedreven, zoodat de bedevaartgangers scheep konden gaan. De Times verneemt dd. 11 dezer uit Mon tevideo, dat in Brazilië de minister van openbare werken is afgetreden, en dat ook hoorde tot de aanzienlijkste en schoonste van den faubourg St. Germain, waar de fraaiste paleizen stonden der oude en rijke adelijke geslachten van Frankrijk. De genoemde faubourg had, sedert de adel het begunstigde, voortdurend een uit sluitend aristocratisch karakter bewaard. Van het handelsgewoel der hoofdstad was daar nooit iets te zien geweest, ook niet gedurende de schitterende dagen der monar chie, want handel en verkeer, de groote en kleine burgers van Parijs hadden het steeds voordeeliger gevonden naar de bou levards, de cité en naar den anderen oever der Seine te gaan wonen. Het verlaten uitzicht van deze voorname wijk was daarom vóór de groote revolutie meestal 's avonds of 's nachts levendig ge worden, wanneer daar in een van die rijke paleizen een feest werd gegeven, wanneer de met wapens versierde koetsen aan kwamen. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT TH—T—W—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1