Dagblad voor Schiedam eo Omstreken. 17de Jaarg. Woensdag 18 April 1894. No. 4867. eau oterztvaat 50. Be Vioolspeler Ier Smitfei. algemeen overzicht. Feuilleton. jegj NIEUWE SGHIEOAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 17 April '94. Ee groote audiëntie der Spaansche pel grims, heeft volgens draadberichten uit ^°ine, reeds 11. Zondag middag plaats ge- ^ad. Zondag-middag om 5 uur zijn 30.000 Personen, daaronder de Spaansche pelgrims, in de St. Pieterskerk toegelaten. Z. H. de Paus werd om halfzes op de sedia gesta- toria binnengedragen, begeleid door 20 kardinalen, 20 Spaansche bisschoppen en tal van pelgrims. Hij werd levendig toe gejuicht. Vrijdag-ochtend arriveerden te Civita Vecchia, de 800 eerste Spaansche pelgrims, er« Zaterdag de overige, die achtereenvol gens in negen treinen, naar Rome werden vervoerd. Telkens mocht een uur vóór het vertrek een bepaald aantal landen. Een bataljon bersaglieri uit Viterbo en talrijke agenten en carabinieri handhaalden de goede 0rde. In 't geheel bestaat deze eerste Spaan sche pelgrimstocht uit 10.225 personen (278 nerste klas-reizigers, 719 tweede klas en 9228 derde klas-reizigers.) De tweede Pe'grimstocht arriveert tusschen 24 en 26 dezer. De groote meerderheid der pel grims vond een onderkomen in de verplaats bare barakken, en dineerde in eenige groote eetzalen in het Vaticaan, waar de Zusters Van St. Martha voor de keuken zorgen. In de Itahaansche Kamer van afgevaar digden werd gisteren door Rossi voorgesteld de beraadslaging over de Staatsbegrooting te schorsen, teneinde tot de behandeling der flnancieele voorstellen der regeering over te gaan, Naar aanleiding hiervan verklaarde Erispi, dat de Kamer eerst alle begrootingen moet hebben afgedaan, en als de Kamer, voegde hij er aan toe, bij de behandeling der begrooting van oorlog en marine bezui nigingen tot een bedrag van 20 millioen bfe mogelijk acht, dan zal de Regeering vveten wat haar te doen staat. Crispi hoopt, dat de Kamer de regeering niet zal dwin- Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 25) Alles deed hier denken, ofschoon nog door den tand des tijds en door eene van- daalsche vernietigingswoede gepaard, aan eene verdwenen grootheid. Wie kon in deze dagen, waarin eene hoe langer hoe meer voortwoekerende anarchie optrad, beweren, dat de grootheid ooit weer zou terugkeeren. "arijs stond op een vulkaan eene kleine aardbeving was voldoende om alles in elkaar te doen storten. Léon dacht op dat oogenblik niet daar aan, want hij was alleen ongerust overliet gevaar, waaraan zich zijne vrouw om zijnentwil had blootgesteld, en waaraan hij aar tot eiken prijs moest ontrukken maar e oude Lamotte dacht er toch aan toen gen naar andere middelen te grijpen. Nadat Rossi verklaard had, niet op zijn voorstel te blijven staan, werd de zitting opgeheven. Bij de derde lezing van het voorstel tot intrekking der Jezuïetenwet in den Rijks dag te Berlijn, wederlegde de afgevaardigde Hompesch de vrees, dat de toelating der Jezuïeten den contessioneelen vrede zou verstoren. Van de zyde der Volkspartij, van de socialisten, van de vertegenwoordi gers van den Boerenbond, van de Elzassers en de Polen, werden korte verklaringen vóór het ontwerp, van de zijde der nationaal- liberalen, der Rijkspartij, der vereenigde vrijzinnigen en der conservatieven er tegen afgelegd. De enkele artikelen werden met eene geringe meerderheid aangenomen. Daarna volgde de hoofdelijke stemming over het geheele ontwerp. De Rijksdag heeft met 168 tegen 145 stemmen het voorstel tot intrekking der Jezuïetenwet aangeno men. Dit Rijksdagbesluit moet nu nog door den Bondsraad bekrachtigd worden. Heeft die bekrachtiging plaats gehad, dan is het groote beletsel voor den terugkeer der Je zuïeten in Duitschland weggenomen. Het Storthing te Christiania heeft gis teren met 60 tegen 51 stemmen het voor stel des heeren Engelhardt aangenomen om eene speciale commissie te benoemen voor de behandeling der begrooting van het con sulaatwezen. Onmiddellijk vóór de sluiting der zitting van het Storthing op gisteren heeft de minister een voorstel ingediend, om den arbeidsdnur van 48 uren per week bij wijze van proef in te voeren op de werkplaatsen der marine. Voor den politierechter te Londen ver scheen gisteren de anarchist Polti. Hij is 19 jaar oud. De politie verklaart, dat hij tijdens zijne arrestatie eene groote ongela- dene bom bij zich had. Onder de bewijs stukken ter tafel was ook dit voorwerp. Onder de ten huize van Polti gevonden artikelen is eene flesch met zwavelzuur en een pak buskruit alsmede eene verhandeling hij met bevende hand de deur eener kleine salon opende en zich verwijderde om naar zijn post aan de poort terug te keeren. In de kamer, welke de vicomte nu be trad, stond de prins de Chimay met den graaf de Beaumont bij den schoorsteen te praten, terwijl de comtesse Virgini op een fauteil zat, met het hootd in de hand ge leund en onophoudelijk met de grootste ongerustheid naar de deur kijkende. Op haar bleek gelaat lag een zeker ongeduld en het scheen, alsof het haar moeite kostte, om het gesprek der beide heeren niet te storen. De prins was groot en slank. Hij zag er een weinig ziekelijk uit en kon ongeveer vijftig jaar zijn. Ofschoon hij thans niet meer dan burgerlijk gekleed was, om gedu rende zijne vlucht uit Parijs minder de aan dacht te trekken van het gepeupel op de straten, kon men toch in alles den edelman van hooge geboorte in hem herkennen. De Chimays hadden naam gemaakt als bescher mers der wetenschap en der fraaiejkunsten, en ook de prins had dien naam met eere opgehoudenhij had zich nooit met de in triges der politiek ingelaten, en evenmin waren de lichtzinnige verstrooiingen van den jongen adel hem bevallen, want hy was over dynamiet. De zaak is een week ver daagd. De arrestatie van dezen jeugdigen anarchist blijkt zeer belangrijk te zijn. De twintigjarige Polti verdween na Bourdin's dood, wiens maat hij was, maar werd na derhand weder opgespoord en bespied. De bij hem gevonden ronde bom bestaande uit twee plat. eindigende helfien aaneenge- schroefd, blijkt van Engelsch fabrikaat te zijn, en was oogenschijtdijk bestemd voor een aanslag in Engeland. Polti was de bom in zijne woning bezuiden de Theems gaan afhalen, toen hij gepakt werd. De politie vond in zijn logies een geheel chemisch labora torium alsmede vele anarchistische brieven en bescheiden. De Londensche Standard verneemt uit Madrid, dat, naar aanleiding van de beslis sing der commissie uit den Senaat voor de handelstractaten, om belanghebbenden te hooren, alvorens daarover te rapporteeren, en tallooze aandragen daartoe toestroomen, o. a. van ruim honderd handelskamers en landbouwvereenigingen, hetgeen de behan deling der tractaten ten zeerste vertragen moet wat trouwens de bedoeling der commissie is. Daartegenover verklaarde Sa- gasta, dat de Regeering op het einde dezer maand van den Senaat een votum van ver trouwen zal vragen, met uitnoodiging aan Duitschland, Italië, België en Oostenrijk, om aan Spanje tijd te gunnen, om het protec tionistisch verzet in de Cortes te overwinnen. Volgens den correspondent der Times zou de Regeering, bijaldien de mogendheden weigerden, geen anderen uitweg weten, dan de tractaten zes maanden uit te stellen en middelerwijl aan al de mogendheden eenen modus vivendi te bewilligen, gebaseerd op het Zwitsersche handelstractaat. De Times vernam uit Constantinopel dat de Sultan strenge bevelen gaf naar aanlei ding der klachten van den Britschen gezant over rooverijenop de naar Djeddscha reizende pelgrims. Het straffen der roovers moet res titutie van het geroofde vergezellen. een door en door godsdienstig man. Hij was daarom niet alleen diep geschokt door de buitensporigheden welke thans in Frankrijk plaats hadden, maar hij betreurde het diep, dat de Fransche natie alle christelijk ge voel met voeten trapte. Daarom, sprak ook thans uit zijne trekken een weemoedigen ernst, welke minder werd teweeggebracht door zijn eigen lot, maar door den onge- lukkigen toestand, waarin zijn vaderland verkeerde. Eene eigenaardige tegenstelling met den prins maakte graaf Beaumont. Een zestiger, klein en dik. vertegenwoordigde hij in zijn uiterlijk, in zijne manieren en in zijn karak ter den aardsvaderlijken landedelman van die dagen. Graaf Raoul had bij zijn weten nog nooit iemand een kwaad woord toege voegd, zijne onderhoorigen eerden hem als hun vader, want uit zijn bolrond gelaat en uit de kleine blinkende oogen glansde slechts goedheid. Maar even duidelijk toonde de beweging en houding van den graaf aan, dat hij niet opgewassen was tegen eene woeste bende. Terwijl hij tegenover den prins stond, hoorde hij met open mond de mededeelingen van zijn vriend aan over hetgeen, naar deze meende, er in Frank- Volgens berichten uit Caïro is in Egypte een nieuw ministerie opgetreden, maar dit maal is de Khedive Abbas-pacha zoo wijs geweest, de nieuwe mannen niet weder op eigen gezag, maar in overleg met zijn En- gelschen voogd, lord Cromer, aan te stellen. Eerst toen hij dezen had gepolst, nam hij het ontslag der aftredenden aan, en eerst met goedkeuring van Cromer, belastte hij Nubas-pacha met de samenstelling van een nieuw Kabinet. De nieuwe ministers zijn gisteren-ochtend ten paleize geweest en hebben daarna hun ambt aanvaard. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, moet het eskader van Peixoto op de kust van Santa Catarina de Aquidaban verlaten gevonden en in bezit hebben genomen. Een paar ministers hebben hun ontslag geno men. Het Kabinet zal in denzelfden geest weer aangevuld worden. Men gelooft dat de opstand geëindigd is. De Times vernam uit Montevideo, dat het verlies der Brazili- aansche opstandelingen te Rio Grande 350 dooden en gewonden beliep. De vloot van De Mello stevende naar Parunagua. Niet de Mello zelf, maar generaal Guida,die met hem overhoop lag, gaf zich aan de Uiugay- ers met 900 ongewapenden over. Volgens een Reuter-berieht uit Montevi deo spreken de berichten omtrent de landing van De Mello elkaar tegen. Naar het schijnt, landde hij niet zelf, maar zette hij generaal Salgado met 400 ongewapende manschappen aan wal. Dezen gaven zich aan de Urugu- aansche autoriteiten over. De Republica, aan boord waarvan de opstandelingen ge komen waren, verliet daarna, op bevel van de autoriteiten de kust, en zette naar Rio Grande koers. Daarna gingen troepen aan land, maar zij werden door die van Peixoto weder naar hunne booten teruggedreven. De gewezen koningin van Hawai, die langen tijd gehoopt heeft haar troon weder te zullen bestijgen, zou thans eene annexatie van de Hawai-eilanden door de Vereenigde Staten wenschen. Zij hoopt zich daardoor rijk zou plaats hebben. De volle wangen van den kleinen graaf werden bleek en den arigstigen blik getuigde van onrust en rade loosheid. Zulke gevoelens waren niet op te mer ken in de flink gevormde en schoone trek ken der jonge mevrouw; integendeel zij hoorde de voorstellingen van den prins trotsch aanmen kon zien dat de goedg'e- zinden aan groote gevaren waren blootge steld, doch dat zij eveneens al ideze ge varen verachtte en er op voorbereid was om ze moedig het hoofd te bieden. Maar niet alleen de uitdrukking van haar gelaat, maar ook haar verder wezen toonde eene mannelijke energie aan. Zij was groot en krachtig gebouwd, uit hare groote don kere oogen straalde beslistheid en dat zelf vertrouwen, dat zijne kracht in eene sterke ziel vindt. (Wórdt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1