Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarff. Donderdag 10 April 1804. No. 4868. ^ktrecrn ^otexztvaat 50. Be Yloolspeler ier Sanscnlotten. algemeen overzicht. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 18 April '94. De Spaansche pelgrims te Rome. De Zaligverklaring van Juan d' Avila werd ^°ndag-ochtend in de St. Pieter te Rome circa zeven duizend Spaansche pel door 8rirns en twintig hunner bisschoppen bijge wond, daar de overige drie duizend nog °"derweg waren, deels op zee, deels te vita Yecchia of in den spoortrein naar Oroe. Onophoudelijk arriveerden stoom boten te Civita Vecchia en treinen van aar naar Rome, soms drie treinen achter gander. Sommige stoombooten hadden °0 a 500, andere 1500 a 2000 passagiers aan boord. De allerlaatste boot, de Monte- Vldeo, met den president der regelingscom- ^'ssie, markies di Comillas, aan boord, had egenspoed gehad en arriveerde eerst in en nacht van Zondag op Maandag. De St. Pieter was Zondag-ochtend prach- S versierd met draperiën van rood damast naet gouden franje en schitterend licht. Twee Vaandels stelden afbeeldingen voor van de v°°rnaamste wonderen, door tusschenkomst ^an den zaligen d' Avila gewrochtde red- r'§ van een mijnwerker en de genezing Van een zieke, terwijl het beeld van den jjlGbWen zalige, omgeven door een zee van nog op onthulling wachtte. Te midden van miriaden van lichtjes verhief zich een ®ereboog, waarin alleen 350 lichtjes schit- erAen, Er waren, als gewoonlijk bij soort elijke gelegenheden, afzonderlijke tribunes opgericht voor de geestelijken, de patriciërs, ^et corps diplomatique enz. enz. Mgr. aUsti, vicaris van de basiliek, droeg de Mis op, waarna de plechtigheid der Za- Sverklaring verricht werd door den kardi- r'aal"Prefect van de Congregatie der Riten, 0lïlgeven door de prelaten van de congre- Satie, den aartspriester van St. Pieter en ,et geheele kapittel der basiliek. De plech- 'gheid werd met een Te Deum besloten. Des namiddags tegen vijt ure, den tijd Dene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 26) Deeds op jeugdigen leeftijd had Virginie aar overmoedige ponny even mak gemaakt als haar speelgenoot Léon de Fonteille zijn Paard. Zij had aan de jachtpartijen van j aa>' vader deelgenomen en vroegtijdig ge- eerd noch gevaren noch bezwaren te tel- j?ri' Zeer dikwijls had men op het kasteel saumont gezegd, dat het jammer was. dat onverschrokken en zich zeltstandig ont takelende meisje zeer jong was. Toen later ouders van Virginie stierven toen zij de eisjesjaren bereikte en hare opvoeding voh' -jene "jkbegaafde bloedverwante was V; °.01. f°en veranderde het karakter van rgime maar toch bleef haar een vaste eene bepaalde beslistheid van handelen voor het plechtig Lof, waarbij de II. Vader persoonlijk zou tegenwoordig zijn, waren minstens 30.000 personen tegenwoordig be halve de Spaansche pelgrims, wier aantal inmiddels tot 10.000 gestegen was. Ten half zes verscheen Leo XIII, gezeten op den Sedia gestatoria en begeleid door twintig kardinalen en even zooveel Spaansche bis schoppen benevens tallooze prelaten. De Paus, levendig toegejuicht, begaf zich naar het altaar, waar het thans onthulde beeld van d'Avilla prijkte. Leo bad er eenigen tijd om de voorspraak van den nieuwen za lige in te roepen. Naliet Lof wederom op de Sedia plaats genomen, verliet de H. Vader zegenend en opnieuw met geestdrift toege juicht de basiliek. De Popoio romano, melding makend van van het besluit der Spaansche Cortes om aan Spanjes ambassadeurs de verontwaardi ging der Regeering over de manifestatie van Valencia uit te spreken, beweert dat graaf De Rascon, den bij het Quirinaal geaccrediteerden ambassadeur, aan baron Blanc, den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, zijn leedwezen betuigd heeft over de anti-Italiaansche kreten der pelgrims (I) waarop Blanc verklaarde, dat te Rome geen oproerige kreten van de pel grims geduld zouden worden Dus juist het omgekeerde. De pelgrims die door het anarchistisch gepeupel (meerendeels Itali- aansche dokwerkers) onder de kreten leve de Italiaansche eenheid! Weg met den Paus 1" gemolesteerd en verwond wer den, zouden nu de beleedigers zijn. Uit Madrid wordt intusschen gemeld, dat Z. II. de Paus aan de Spaansche regeering heeft laten dankzeggen voor het votum der Cor tes zoowel als voor de houding der regee ring. Volgens de Agence Havas heeft De Rascon dan ook maar alleen zijn dank be tuigd voor de goede regeling der ont vangst van de pelgrims te Rome. Eenige dagen geleden heeft de H. Vader een groot verlies geleden door het overlijden PRIJS DER ADYERTENTIËN: -6 regelsf 0.60 gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten eigen. Deze eigenschappen hadden haar goede diensten bewezen bij het beheer barer goederen, zij hadden er echter ook toe bijge dragen om haar door iedereen die haar kende te doen hoogachten. De binnenkomst van de vicomte bracht eene kleine beweging onder de drie per sonen. Virginie stond haastig op en ging zonder op de tegenwoordigheid van den prins te letten met een kreet van vreugde haar man tegemoet. Ook de oom der freule naderde en drukte Léon de hand, terwijl de prins den jonkman met ongeveinsde vriendelijkheid begroette. Na de eerste begroeting kon Léon niet nalaten, den graaf en zijne vrouw zachte verwijtingen te doen over het waagstuk dat zij ondernomen hadden. «Vergeef mij," zeide hij, «als ik u niet zoo gaarne zie als dit op andere tijden en onder andere omstandigheden het geval zou zijn. Waarom kwaamt ge hier uw ongeluk tegemoet loopen l Parijs is thans een roovers- hol, welker bewoners op bloed azen, op het bloed der aristocraten. Gij kunt hier onmo gelijk blijven, want te Parijs zijt ge over geleverd aan de woede van het straatge- van zijn biechtvader, pater Daniele di Bas- sano, van de orde der Minderbroeders. Leo XIII had hem leeren kennen te Assisi, waar de vrome en geleerde kloosterling moraal theologie doceerde in het convent van den H. Damianus en in het bisschoppelijk college. Reeds toen de Paus bisschop van Perugia was, biechtte hij bij pater di Bassano. Zoo lang Leo XIII Paus is, is de vrome pater voortdurend de biechtvader en vertrouwde vriend van Z. H. geweest. De laatste maal hoorde hij den Paus biecht Woensdag in de Goede Week. Leo XIII gaf hem toen eigenhandig, volgens Romeinsch gebruik, een zeer fraaie palmtak, die in 's Pausen werk kamer gereed lag. De geheele week ver vulde de ijverige priester nog zijn kerkelijke dienst in de St. Jan en Paasch-Zaterdag bleef hij bijna den geheelen dag in de biechtstoel. Op Paasch-Zondag werd hij aangetast door een zware keelaandoening, die hem in weinige dagen ten grave sleepte. Hij had den troost in zijne laatste oogen- blikkenden apostolischen zegen te ontvangen, dien de Paus hem liet overbrengen door een kamerheer. Z. H. verliest veel door het overlijden van dezen trouwen ouden vriend, wien hij reeds voor vele jaren zijn vertrouwen schonk. Bij het ontvangen van de doodstijding zeide de Paus, dat het 't droevig lot is van de ouden van dagen dat zij velen overleven. Aan den Parijschen Temps wordt uit Rome gemeld, dat de minister-president Crispi vooraf niets geweten heeft van het onderhoud dat Calmette, medewerker van den Parijschen Figaro, gehad heeft met koning Humbert over de betrekkingen tus- schen Italië en Frankrijk waarvan wij het voornaamste hebben medegedeeld. Crispi was er, toen hij er kennis van gekregen had, zoo ontevreden over, dat hij in de Riforma een spijtig artikel deed plaatsen, waarin een constitutioneel lesje aan het adres des Ko- nings voorkwam. De afgevaardigde Imbriani heeft den minister-president doen weten, meen. Het is te voorzien dat binnen eenige uren rondom de Tuillerieën een strijd zal ontstaan op leven en dood, en dat overal in de stad de ruwste hartstochten den vrijen teugel zullen vieren. Hoe kan ik u echter beschermen, ik die tot de verdediging van het kasteel behoor en mijn leven voor den koning en het door revolutie bedreigde vaderland veil moet hebben Virginie, bij mijn scheiden van huis vraagde ik u, mij het offer, dat mijn plicht van edelman mij oplegt, niet zwaarder te maken, en toch hebt gij het gedaan en nu moet ik behalve voor mijn koning nog angst en schrik ver duren voor uwe persoonlijke veiligheid, welke gij zoo ondoordacht op het spel hebt gezet Virginie, waarom hebt gij dat gedaan «Vraagt ge dat nog na bekend te heb ben, dat ge u bij een vruchteloos werk hebt aangesloten antwoordde Virginie even kleurende. Verdien ik er een verwijt voor, dat ik hierheen kwam, om u er van af te houden uw leven voor de verloren zaak des konings te wagen Ja, zij is te Parijs ver loren, al heeft ook een handvol dappere mannen besloten haar bloed daarvoor te vergieten. «Zoo erg is het nog niet.I dat hij voornemens is in de Kamer een vraag te richten betreffende het onderhoud des Konings met den redacteur van de Figaro. Op last van den officier van justitie is het blad la Capitale in beslag genomen, omdat het eenige oordeelvellingen van Parijsche bladen over het onderhoud van Calmette met den Koning heeft overgenomen. De uitgifte der door de National Zeitung aangekondigde rxjksleening van 160 millioen zal aanstaanden Dinsdag te Berlijn plaats hebben De inschrijving zal geschieden bij de zelfde banken en bankiershuizen als vo rige jaren. Er zal vermoedelijk voor een weinig beneden 88 pet. ingeschreven worden. In het Lagerhuis te Londen deelde Box- ton mede, dat de schikkiug ten opzichte van Matabeleland, welke in voorbereiding is, goed vordert, maar dat de noodzakelijkheid van met de Transvaal slechts langs den postweg van gedachten te wisselen, de re geering belet voor het einde der maand die schikking aan het Parlement over te leggen. Na derde lezing werd het wetsontwerp betreffende de arbitrage in de Behringzee in het Lagerhuis aangenomen. Eveneens werd bij eerste lezing aangenomen een wets ontwerp, strekkende tot afschaffing der ver tegenwoordiging van de universiteiten in het Parlement en een wetsontwerp tot afschaf fing van de macht der Lords om een veto uit te spreken over onderwerpen van wet geving, waaraan het Lagerhuis zijne goed keuring heeft gegeven, De aanneming dezer beide ontwerpen was niet door de Regeering gevraagd. Balfour diende een amendement in op de motie der regeering, ten einde een groot comité te benoemen voor de zaken van Schotland. Dit werd met 252 tegen 219 stemmen verworpen en de beraadslaging vervolgens verdaagd tot Vrijdag, om dan te worden voortgezet in de plaats der oor spronkelijke discussiën. Volgens berichten uit Buonos-Ayrcs zijn de schepen der Braziliaansche opstandelin- «Gij kunt uwe eigene woorden niet moer terugnemenook zou dat niets baten, want sedert eenige dagen ben ik van den stand der zaken te Parijs even goed ingelicht als gij, en wat ik nog weten moest om mij in mijn besluit te versterken, heb ik heden avond van den prins de Chimay vernomen. Ik ben niet hier gekomen opdat het ge peupel mij met u vermoorden zou, neen, Léon, ik zie de noodzakelijheid hiervan niet in, ofschoon ik geen oogenblik zou aarzelen met u te sterven als het noodig was. Het is echter niet noodig, want zich uit een verkeerd begrepen heldenmoed op te offeren zou eene zware zonde zijn. Gij staat in de Tuillerieën tegenover het volk als een tegen duizend is het dan niet krankzinnig aan tegenweer te denken? Welaan, gij ziet mij hier, om u bij alles wat u dierbaar is, te smeeken met mij terstond Parijs te ver laten 1" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1