Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Be Vioolspeler te Sanscnlotten. 1/de Jaarg. Vrijdag 20 April 1894. No. 4869. ^urcatt olexztxaal 50. algemeen overzicht. PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PEK PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 19 April '94. De vorstelijke bruiloft te Coburg zal he- en (Donderdag) in den kring van een aantal Vorstelijke en hoog geplaatste personen ge werd worden. Behalve den grootvorst- roonopvolger van Rusland, zijn ook de groot vorsten Wladimir en Sergius met hun ge- ""Minnen en grootvorst Paul te Coburg aan- gekomen, om tegenwoordig te zijn bij het Dveede huwelijk van prinses Victoria Melita, echter van den hertog van SaksenCoburg (vroeger hertog van Edinburgh) met den groothertog van Hessen. Bruid en Brui degom zijn beide kleinkinderen van koningin ictoria van Engeland. De prins van Wales vertrok Maandag uit Londen. De stad °burg is in feestgewaad overal wapperen Vaggen in de Duitsche Engelsche en Rus- ®'sche kleuren, terwijl langs de straten °emtestoenen zijn aangebracht. Te bidden van de toebereidselen van het feest ontstond Maandag een hevige brand in het °tel Bellevue naast het hertogelijk paleis, n een oogwenk sloegen de vlammen uit et dakde geheele stad liep uit om den rand te zien, en onder de duizenden toe- Schouwers waren vele gekroonde hoofden aanzienlijke personen tot het gevolg be urende. Daar de wind in de gunstige r'chting woei, liep het paleis echter geen gevaarna anderhalf uur was de brandweer iet vuur meester. Het Centrumsvoorstel tot opheffing der esuïetenwet is, zooals wij reeds meldden, 10°r den Rijksdag te Berlijn bij eindstem- ^'ng aangenomen. Daarmede, zegt de Ger mania, is het verdiende vonnis geveld, over eze buitensporigste van alle uitzonderings wetten. Voor het voorstel stemde als éen het Centrum, dat nagenoeg voltallig egenwoordig was. Slechts twee afgevaardig- e> door ziekte verhinderd, waren afwezig, erder stemden voor, de Hannoversche hos- Pitanten van het Centrum, de Polen, de Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Ciierubini. 27) Dl het begin had Virginie kalm gespro- etb doch aan het slot was zij zeer opge- ekt. En nu vouwde zij de handen en bleef aar man aldus aanzien. Léon trad eene schrede terug, en maakte eie afwerende beweging met de hand. la 51 Dad ik niet verwacht 1" zeide hij ngzaam na eene korte pauze. «Wat wilt g? van mij?" ging hij geschokt verder. «Gij eekt mij bij alles wat mij dierbaar is 2i* ar wvat is een edelman dierbaarder dan ik h eef? ^unt ge ernstig wenschen, dat e-m .Ze "ezoedel, door in een oogenblik van Wai°r, Sevaar c|en koning te verlaten Dat Zal ,®ene schandelijke vlucht en daartoe overha]110" moe<^>e vrouw mÜ nooit willen Elzassers, de Zuidduitsche volkspartij en de sociaal-democraten (De laatstee, hoe zeer zij de Katholieken en de Jesuïeten ook haten, konden niet anders doen, daar zij, toen zij zelf onder een uitzonderingswet stonden, zich herhaaldelijk tegen alle der gelijke wetten hebben verklaard). Verder waren onder de voorstemmers nog enkele vrijzinnigen van beide groepen en een anti semiet. Het voorstel werd met 168 tegen 145 stemmen aangenomen. Het woord is thans aan den Bondsraad, die zal te overwegen hebben of het Duitsche rijk berust op den grondslag van gelijk recht voor alle gezindten, dan wel op die van de onderdrukking der Katholieken door protestantsche overheersching. Sinds jaar en dag heeft de Beiersche regeering in den Bondsraad gevraagd, om althans de Redemp toristen alvast toe te laten, naar wier terug keer in Beieren zoo levendig wordt verlangd, en nog steeds is er geen antwoord geko men. Terwijl de socialistenwet reeds jaren is opgeheven, duurt de Jesuïetenwet voort, terwijl zelfs vagebonden en uit de gevan genis ontslagen boeven zich vrij door het geheele Rijk mogen bewegen, staan de Jesuïeten en allen met hen «verwante" religieusen nog immer buiten die grenzen van het VaderlandIn Beieren gaan dan ook steeds luider stemmen op die vragen of de Duitsche eenheid bij geval moet wor den dienstbaar gemaakt aan de verdrukking der Katholieken van sommige Bondsstaten door het protestantsche keizerrijk. En daarom geeft de Germania den Bondsraad den goe den raad, zich eens uit ware vaderlandsliefde boven kleinzielige confessioneele benauwd heden te verheffen en het karakter des rijks als pariteitsstaat voor oogen te houden. Voor de Katholieken geldt het bovendien een zaak van hart en eervoor hen zijn de verbannen religieuzen geliefde zonen, broe ders of vrienden, en het grieft hen tot in het diepst van hun hart, die geliefde be trekkingen achter vagebonden en boeven Virginie liet de handen zakken. «Ik zou mij zeiven verachten als ik dat kon," antwoordde zij vast. «Uwe eer is ook de mijne, Léon, dat zal ik nooit vergeten. Doch hoe kan de uwe daaronder lijden, wan neer gij het opgeeft tegen de overmacht van een laag gepeupel den degen te trek ken, uw kostbaar leven te wagen tegenover het schuim, dat zich valschelijk het volk noemt? Verlangt de koning dat van u, zon der hoop op slagen, dan is dat wreed en meer dan een vorst van zijne edellieden vragen mag. Kan hij het van zich verkrijgen het bloed van zijn adel, zijne laatste getrou wen bloot te stellen aan een nutteloos bloed vergieten, dan verdient hij niet dat zijn adel met bovenmenschelijke zelfverloochening zich voor hem laat dooden, alleen om zijne twijfel achtige heerschappij nog eenige uren te verlengen. En dat kan, dat mag de koning ook niet willen. Hij is te christelijk en te edel om zulke offers aan te nemen, hij moet toch weten, dat hij reeds sedert lang een gevangene van het volk is en dat hij de zaak van het koningschap door een bloedigen tegenweer tegen de rebellen slechts ver ergert, als hij de macht niet bezit deze te vernietigen. Indien hij een held ware, dan gesteld te zien. Het is ook hun eer te na, en dit moest zek'er begrepen worden in een land, waar officieren en staatsambtenaren zelfs om een valsch begrip van »eer" zooveel buitensporigheden bedrijven De Keizer en de tegenwoordige Regeering hebben aan den Kulturkampf geen schuld en staan dus ook tegenover de Jesuïetenwet geheel vrij. Daarom, zegt de Germaniazal het hun des te gemakkelijker vallen door ware gelijk stelling der confessiën den godsdienstvrede te hernieuwen, gelijk het na den 30jarigen oorlog geschiedde. Maar wil men den Geszlers-hoed der protestantsche overheer sching opgericht laten, dan wete men eens te meer, dat de Katholieken van Duitsch- land nooit of nimmer voor dien hoed zullen knielen. Het staat te bezien of dit bondi" en afdoend betoog in de hooge regeerings- kringen ingang zal vinden; de schier ledige zetels aan den Bondsraadstafel in den Rijks dag tegenover het dicht bezette Huis en de met een belangstellend publiek geheel ge vulde tribunes geven veel te denken. Voor de aanstaande presidentskeuze in Frankrijk op 2 Nov. e. k. somt de Gaulois reeds de volgende candidaten op Carnot, Casimir Perier, Challemel, Lacour, Magnin Brison, Méline, Dupuy, Waldeck Rousseau en admiraal Gervais. De laatste drie hebben niet veel kans, zegt het Orleansche blad. Nu dat is best mogelijk het drietal Mag nin, Brisson en Méline ook niet bijster veel, zoodat eigenlijk slechtsde drie eerstgenoemde in aanmerking komen. Maar zonderling mag het heeten, dat Constans, wiens verkiezing vroeger zoo goed als zeker scheen, thans zelfs niet genoemd wordt. Daniël Wilson, schoonzoon van wijlen Grévy, wiens verkie zing onlangs door de Kamer vernietigd is, heeft zich in het district Loches opnieuw candidaat gesteld, omdat hij zich niet wil laten intimideeren Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Rome van 16 dezer geseind, dat Zondag in de St. Pieter op het gejuich der Spaansche stond hij nu buiten Parijs aan het hoofd van een dapper leger en dreef de verraders uit elkaar. Daar ware zijne plaats en daar zou ook de uwe zijn, maar niet in de Tuille- rieën, waar geen hoop bestaat Op overwin ning. Wilt gij edellieden voor een vorst sterven, die zich moedeloos achter de muren van zijn kasteel verbergt en het aan u overlaat, de gevolgen van zijne dwaze han delingen met uw leven te betalen Dat mag niet Mevrouw de Fonteille zweegzij was bleek, hare lippen beefden, haar vlammend oog was op Léon gericht, zij gevoelde dat zij, inweerwil harer overtuigende woorden, inweerwil harer hartstochtelijke welspre kendheid de bedenkingen van haar echt genoot niet weggeredeneerd had. Zij beefde voor het antwoord van Léoft nog eer deze sprak. En zij had redenen om daarvoor te vreezen, want zij kende Léon te goed. Léon scheen een zwaren strijd te strijden. Eenige oogenblikken later antwoordde hij echter vast: «Hoe het ook zij, ik heb mij ter beschik king van den koning gesteld, alleen hij heeft het recht om over mijn lot te beschikken. Ik herbaal nogmaals dat hem nu te ver pelgrims, het evviva il papa reyleve de Paus-Koning! door eenige Italianen met een evviva il re Umberto, leve koning Humbert zou beantwoord zijn, waarop zelfs een soort van wedstrijd in vivats en pereats zou zijn gevolgd. Totnutoe wordt deze dépêche niet door de berichten der katholieke bladen bevestigd. De politie te Rome heeft een belangrijke vondst gedaan. Reeds geruimen tijd zocht zij zekeren anarchist, Andriano Arié ge naamd, die reeds vroeger veroordeeld was en onlangs revolutionaire manifesten onder de soldaten uitdeelde. Na vele vergeefsche pogingen om hem op het spoor te komen, is het der politie gelukt hem in een café- chantant te vinden, te midden van een vijf tiental jongelieden, waarvan de meeste bij de politie bekend waren. Zoodra de politie dienaren in het café-chantant kwamen, zocht Arié te ontvluchten, doch ziende dat dit niet mogelijk was, bood Arié, geholpen door zijn makker, een hardnekkigen tegen stand, maar de politie behield de overhand. Vervolgens door den commissaris van politie ondervraagd, bekende hij met groot cynisme, dat hij en zijn makker Tagliaferri de ver vaardigers waren van de bommen, die in den laatsten tijd waren ontploft. De ministerieele verwisseling welke in Egypte heeft plaats gehad, bewijst opnieuw hoe groot, hoe overwegend de invloed van Engeland in het land der Pharao's is Met Nubar-pacha is een man aan het bewind gekomen, die in zijn lang ministerieel ver leden op voldoende wijze getoond heeft, dat geen ernstig verzet tegen Engelsche «her vormingen" van hem te wachten is. De groote Londensche pers is dan ook zeer in genomen met de vorming van het nieuwe kabinet en het afdanken van Riaz-pacha. «De Khedive", zegt de correspondent van de Times, «begrijpt thans, dat men hem een rol heeft doen spelen, aan zijn positie te eenenmale onwaardig. De snelle beslist heid waarmede hij na zijn onderhoud met laten eene schandelijke vlucht zou zijn «En raad ik u dezen dan aan riep Vir ginie smartelijk. «Gij zijt vrijwillig naar de Tuillerieën gegaan, want gij verwachtet dat men daar de verdediging van het kasteel en de onderdrukking der oproerige massa's niet aan het blinde toeval zal overlaten, maar dat men alles zou doen om den drei genden storm moedig het hoofd te bieden. Wat gij echter daar hebt gevonden, dat maak ik op uit uwe ontwijkende antwoor den en uwe verslagenheid, dat weet ik uit hetgeen heden prins de Cliimay ons mede deelde. Wie kan u dan bevelen, nadat gi) alles hebt gezien en overwogen, u wetens en willens in een afgrond te storten Uw leven behoort den koning, maar ook aan het vaderland, en gij moet het aan het laatste geven, wanneer eerstgenoemde reddeloos verloren is. Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1