Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaar Zaterdag 28 April 1894. No. 4870. bureau ^Öofersfraaf 50. De Vioolspeler fler Sansculotten algemeen overzicht. o* PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maandenf 150 Franco per post door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nommersq.Oo mraw Van 1- Elke PRIJS DER ADVERTENTIËN: ~6 regelsf 0.60 - 0.10 gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 27 April '94. Blijkens berichten uit Berlijn heeft de eizer eergisteren een besluit genomen, a ongetwijfeld kan gekenschetst worden s een der verstandigste politieke zetten 'en hij tot dusver heeft gedaan. Hij heeft anielijk, tot aller verrassing, besloten de e.rr' door bijlen graaf Schack vermaakte cu erijenverzameling te laten blijven waar 'J is, te Munchen. In de Beiersche hoofd- a was men reeds zeer mistroostig over oet voor haar verloren gaan van dezen kunst- chat, en de bladen waren vol klaagliederen. u l'fierscht aldaar zóo groote vreugde over et besluit des Keizers, dat het stedelijk estuui besloten heeft eene afzonderlijke eputatie naar Berlijn te zenden, om den eizer den dank der bevolking over te bren gen, alsmede eene marmeren plaat in het gebouw der schilderijengalerij te doen aan- rengen, met een opschrift, dat van 's Keizers grootmoedigheid aan de nakomelingschap a getuigen. Ofschoon de Berlijnsche bla- en hunne sterk plaatselijk-patriotische e eurstelling over het onverwachte besluit let onderdrukken, erkennen zij toch onvoor- Waai delijk, dat de keizer bijzonder tactvol en edel gehandeld heeft, door op deze wijs ^°or zijne populariteit in Zuid-Duitschland zorgen. In verband met de stemming Welke daar in de laatste jaren, met nama n Beieren, meer en meer veld gewonnen ad, krijgt het besluit des Keizers bepaal- e ijk de beteekenis van eene gewichtige Politieke gebeurtenis. Be jongste manifestatiën te Friedrichs- tuli, waarbij prins Bismarck tot 28 natio- jjaal-liberale pelgrims zijn bekende toespraak 'old, heeft maar bitter weinig indruk ge haakt; de nat.-lib. bladen zei ven zien er v°lstrekt geen partijzaak in en leggen er Zorgvuldig den nadruk op, dat die pelgrims oofdzakelijk jongere leden der nat.-lib., ractie waren. »Jawel," zegt de Germcmia Feuilleton. Bene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 34) Bij bekleedde zich met de driekleurige Jerp, trad onder hen, haalde den strijd aan, Welke het gepeupel reeds met de Zwitsers n de grenadiers van de Filles St. Thomas adden aangegaan en las hen eene procla- atie voor, waarin zij werden opgevorderd ^0 als getrouwe zonen van Frankrijk de y!. ('e orde en den troon te verdedigen. 'jne pogingen waren echter tevergeefs £rpHarVer'sten maakten spoedig het grootste oVpeelte.der kanonnen onbruikbaar, liet de Men'^r I" iden steek en trokken toen weg. dp v„ j j. ®n ongehinderd gaan. Nu was gelat pp 6 nf va,nhet kasteel alleen over- de Zwitsers. edellleden> de grenadiers en »Zoo is bet beter," zeide Marie Antoinette »onder studenten zou men het een Mchsen- Bummel, een groenpartijtje bij den ouden lieer noemen, en waren de heeren geen füchse of groenen geweest, dan had Bis marck hun ook niet zoo van alles kunnen opdisschen!" De Prins maakte er 0. a. Caprivi een verwijt van, dat deze gezegd heeft, dat de Landbouw niet tot de onmid dellijke zorgen der rijkswetgeving behoort, en meende daarin zelfs bewijs te zien, dat Caprivi ^ongelooflijk slecht vertrouwd is met het wezen der Grondwet." De Füchse namen dit voor goede munt aan, omdat ze blijkbaar even weinig als de Prins vertrouwd waren met de zestien nummers van art. 4 der Rijksgrondwetanders hadden zij, meent de Germania, moeten weten, dat inderdaad de sLandbouw" daar niet genoemd wordt onder de voorwerpen "van rijkstoezicht en rijkszorg. Bismarck zelf had daar indertijd wel op mogen letten, in stede van er thans zijn opvolger een verwijt van te maken 1 Ook toen Bismarck klaagde over de afschei ding der ambten van Duitsch rijkskanselier en Pruisisch minister-president, voelden zij misschien niet, dat dit een verwijt was aan het adres hunner eigen partij, die door hare geweldige agitatie tegen Von Zedlitz' School wet juist oorzaak is geweest, dat Caprivi niet langer minister-president kon blijven! Ook de aanprijzing van het voormalig Kartell had geen practisch nut, daar het zich feitelijk niet laat vernieuwen. Alleen wat Bismarck zeide over de sociaal-demo cratie en de Polenkwestie moet den natio- naal-liberalen nieuwelingen goed gedaan hebben, terwijl 's Prinsen geruststellende mededeeling omtrent het behoud van den vrede in de naaste toekomst, niet anders dan aangenaam kan zijn voor heel Europa. In het Hoogerhuis te Londen is bij tweede lezing het wetsontwerp, strekkende tot wijziging der wetgeving betreflende de nalatenschappen in dezen zin, dat, in geval de overledene geen testament heeft nage laten, zijne eigendommen verdeeld worden trotsch, toen haar het bericht van het weg trekken der Nationale Garde gemeld werd. Die verraders zouden hier alles bedorven hebben 1" De moedige vrouw scheen nog niet te weten of te willen weten dat het koning schap lag te stuiptrekken. Doch het uur had reeds geslagen, waarin zij niet langer het oog voor de feiten ken sluiten. Het was zes uur des morgens teen tal- Jooze horden, welke echter nog slechts de voorhoede waren van het revolutionaire leger der voorsteden, tegen de Tuillerieën optrok ken. Het woedende gehuil der fanatieke menigte, welke eenige kanonnen bij zich had, werd duidelijk in eik vertrek van het kasteel gehoord. Deze voorhoede bestond niet alleen uit gepeupel, maar er hadden zich vele kleine burgers bij hen aangesloten, welke door den hongersnood de anarchie in de armen waren gevoerd, verder leden van de Jaco- bynen clubs en Cordeliers, daarbij no0* een gedeelte der Nationale Garde die thans onder bevel van den bloeddorstigen volks man Santerre stonden, ten slotte°de artille risten wier kanonnen de Pont-Neuf hadden onder de leden zijner lamilie, na bestreden te zijn door den hertog van Norfolk en markies Salisbury, verworpen met 63 tegen 52 stemmen. De minister Buxton ver klaarde in het Lagerhuis, dat de Koningin- Regentes van Swaziland en haar nationale raad, vóór eergisteren de vraag hadden te beslissen, of zij het bestuur van het land door Transvaal zouden aanvaarden. Op het oogenblik is het der regeering e„chter nog niet bekend, welk besluit er genomen is. Asquith verzocht, dat er zou worden over gegaan tot de eerste lezing van een wets ontwerp, strekkende om de scheiding van Keik en Staat in "Wales in te voeren. Op het twintigste jaarfeest van de libe rale club te Londen, heeft lord Roseberry gezegd, dat de regeering bereid was een beroep te doen op het land en met vol ver trouwen den uitslag zou tegemoet zien. Meeningsverschillen over de buitenlandsche en de koloniale politiek hebben de unionis ten uit de liberale partij doen treden aldus sprak Rosebery doch dit zal gere geld worden, 't is de vraag of die kwesties zoo ernstig waren om tot een scheiding te moeten leiden. Hij deed ten slotte een be roep op de unionisten, om hen tot terugkeer te bewegen tot de partij, die Engelands vlag in het buitenland weet te doen eer biedigen en de eenheid van de drie konink rijken waarborgt. Volgens bericht uit Madrid, heeft de Spaansche consul-generaal te Lissabon, aan den medischen gedelegeerde van Spanje per telegram verklaard, dat de epidemie te Lissabon wel degelijk cholera asialica is. Zij is er aangebracht door van Kaap Vert afkomstige lijders. De gedelegeerde verze kert, dat er zich in 24 uren tijds 225 nieuwe gevallen hebben voorgedaan. De tweede groep der Spaansche pelgrims is eergisteren in de St. Pieter te Rome door den H. Vader in plechtige audiëntie ontvangen. Er waren meer dan 20.000 personen tegenwoordig. Op een welsprekende moeten verdedigen en die nu tegen de Tuil- leriëen gericht waren. Voor de groote poort verdrongen zich allen. Zij stonden daar in een dichte menigte opeengepakt, hoofd aan hoofd, brullende om binnen gelaten te worden. Eenigen der moe digsten klauterden tegen de muren, gingen er boven op zitten en riepen de soldaten op de binnenplaats toe met 't volk gemeene zaak te maken. Het geschreeuw van de duizenden en duizenden] stemmen, revolu tionaire liedjes, wraakgeschreeuw, dat alles weerklonk dooreen op eene ontzettende wijze. Eerst nu begon de moed der koningin te dalen. Zij verliet hare verschrikte hofdames en begaf zich naar de kamer van der konink lijke kamerdienaars. »Thierry," vroeg zij, »is de syndicus Röderer nog in het kasteel »Eenige oogenblikken geleden zag ik hem in de antichambre des konings," antwoordde de gevraagde. »Breng hem hier, ik wil hem alleen spreken." Thierry ging. Hij keerde eenige oogen blikken daarna met Röderer terug, gevolgd toespraak van den kardinaal-aartsbisschop Sanzy Forez van Se villa, antwoordde Leo Ntll met eene levendige waardeering van het maatschappelijk en staatkundig belang dezer pelgrimage en een krachtig protest tegen de beleediging, waaraan de Spaansche pelgrims te Valencia hebben blootgestaan. Z. H. prees de Cortes wegens hun een parig protest. In de Kamer van afgevaardigden van Italië is Crispi nu geheel meester van den toestand. Nu de Kamer er in heeft toe gestemd, dat de beraadslaging over Son- nino's financieele hervormingen tot 15 Mei blijft uitgesteld, om eerst de begrooting van oorlog af te handelen, lijdt het weinig twij fel of zij zal ook bij dat oorlogsbudget zelf evenzeer toegeven als zij het reeds bij het marine-budget heeft gedaan. Is eenmaal de begrooting aangenomen en heeft Crispi dan de noodige gelden voor den geregelden dienst in handen inclusief de verzwaring der uit gaven voor leger en vloot, dan mag de Kamer naar hartelust over de financieele hervormingen debatteeren, zoolang' ze wil en ze des verkiezende verwerpen. Crispi deert het niet. De Times verneemt uit Kaapstad dat Gordon Spriggs een redevoering heeft ge houden op het Congres der Zuid-Afrikaansche Kamers van koophandel en daar heeft ver klaard, dat de Kaapsche regeering zal doen wat zij kan om al de staten van Zuid-Afrika alsnog in een tolverbond te vereenigen, des noods met verlaging van het tarief. De Kaap sche regeering zal mede haar uiterste best doen om een tarievenoorlog bij de Zuid-Afri kaansche spoorwegen te beletten hiertoe wordt eene toenadering verwacht van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche spoorcom- pagnie de regeering van Kaapland wil een spoorwegen-conferentie houden, waarop bil lijke vrachten kunnen vastgesteld worden. Van verschillende zijden wordt bevestigd dat de regeering der Vereenigde Staten krachtdadige maatregelen wil nemen tegen door den heer Dubouchayé, minister van Marine. Marie Antoinette leunde tegen den schoor steen van het vertrek, zij was doodsbleek, doch wist nog altijd eene waardige houding aan te nemen. Zij mat den minister met een trotschen oogopslag, doch voelde niet de kracht in zich om hem de deur te wijzen. »Wel, mijnheer," begon zij, zich tot den syndicus wendende. »Uwe Majesteit heeft bevolen stamelde Röderer zichtbaar verlegen. »Gij behoort tot de voornaamste beambten der stad," vervolgde de koningin, »gij kent de bevolking dus wat heeft de koning van de Parijzenaars te verwachten »Mag ik Uwe Majesteit de volle waar heid zeggen »Het zou een geluk zijn, als de vorsten deze steeds konden hooren, maar niet alleen in de oogenblikken van gevaar. Spreek, mijnheer 1" Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT lliwiiNiiiiiiiimNimiiTiii HlimtllllWHIIIIIM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1