de Commonivealers. Het gevolg zal daar van waarschijnlijk zijn dat de verschillende afdeelingen verstrooid zullen worden, lang voordat zij Washington zullen hebben kun nen bereiken. Aanleiding tot dit optreden beeft de regeering gevonden in het ge beurde te Butte in Montana, waar de Com- monwealers zich hebben meester gemaakt van een trein der Northern Pacific en hier mee honderden mijlen zijn voortgestoomd in de richting van Dakota, in weerwil der po gingen van het treinpersoneel om hun dit te verhinderen. Wel is waar haalde de sheriff van Montana den trein der Common- wealers bij Billing in, maar zijn politiemacht bleek te zwak tegenover de van geweren voorziene Gommonwealers, die daarop de reis in oostelijke richting voortzetten onder aanvoering van Hogan. Hierop besloot de regeering tusschen beide te komen en kreeg de bevelhebber van het tweehonderd mijlen oostelijk gelegen fort Keogh bevel den trein met Commonivealers op te wachten en tegen te houden en al de daarin aanwezige Com- monwealers tegen te houden. Enkele af deelingen Commonivealers zijn in Sowa tot opstand gekomen zij worden aangevoerd door Kelly, tegen wien een moordaanslag is gepleegd, welke is verijdeld. Naar de Times uit Buenos-Ayres verneemt, zijn al de havens van Brazilië weder voor den handel en scheepvaart heropend behalve die van Pananagua, dat nog in handen der opstandelingen is. Dezen trekken hunne macht samen bij Bage en Rio Grande do Sul. Peixoto heeft een sterke macht uit gezonden om Bage te vermeesteren. De gezant van Argentinië te Parijs heeft zijn ontslag genomen. De Uitslag. Het eindresultaat der Verkiezingen voor de Tweede Kamer, nu al de verkiezingen bekend zijn, is dat gekozen zijn 57 tegen standers en 43 voorstanders van Tak's kies- wetontwerp en dat 7 aanvullingverkiezingen moeten plaats hebben. In meer dan éen district gekozen zijn de heeren De Beaufort (Amsterdam Delft en Utrecht), Goeman Borgesius (Sneek en Zutfen), Gleichman (Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam), Roëll (Haarlem en Utrecht) en Van Limburg Stirum (Katwijk en Schiedam), zoodat 7 nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Uit de Kamer verdwenen zijn thans van de liberalen de heeren Farncombe Sanders, Vrolik, Levy, Pijnacker Hordijk, Van Karne- beek, Geertsema, Van der Feltz, Van Beu- ningen, Valette, Van Houten, DeMeijieren Kielstra; van de anti-revolutionnairen de heeren Beelaerts, Huber, G. Van Dedem, Brantsen, Heemskerk, Van Löben Seis, Donner, Schimmelpenninck van der Oye, Van der Borch van Verwolde, Van de Velde en Van Velsen; van de Katholieken de hee ren Bevers, Reekers en Clercx. Nieuwe leden zijn de radicaal De Boer, de conservatieven Schimmelpenninck en Van Limburg Stirum, de Katholieken Vos de Wael en Truyen, de anti-revolutionairen Kuyper en 't Hooft, de liberalen Drucker, Willinge, Bouman, Meesters, Lely, Hesse- ünk van Suchtelen, De Meester, Van Bors- sele, Tak van Poortvliet, Pijnappel, C. J. E. Van Bylandt, Knijff. Naar politieke richting is de verhouding der nieuwe Kamer als volgt: 61 liberalen" 3 radicalen, 3 conservatieven, 10 antirevolu tionairen (waaronder slechts 4 Kuyperianen) en 23 Katholieken (waaronder slechts een voorstander van Taks kieswet dr. Schaep- man). De ontbonden Kamer telde 52 libe ralen, 2 radicalen, 20 antirevolutionairen en 26 Katholieken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 April 1894. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ingekomen een verzoek van den heer C. A. M. Jansen alhier, om ver gunning tot oprichting eener fabriek ter bereiding van melkproducten en plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 3 paardenkracht en ketel met een ver warmingsoppervlak van 3 Ms, in het pand aan de Westfrankelandsche laan no 26, kadaster sectie M no 790. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den lOn Mei a. s., des namid dags ten 2 ure, ten Raadhuize worden ge geven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Naar wij vernemen, moet onder de libe raal-radicale partij groote verbolgenheid be staan tegen de predikanten der Herv. Kerk, die de verkiezing van graaf van Limburg Stirum zoo krachtig hebben bevorderd. En toch zijn de vooruitstrevende liberalen voor het algemeen stemrecht dat, volgens het getuigenis van den heer Rutgers van Rozenburg, zal zijn de heerschappij van de bef, de kalot en den borrel Als een zeldzaam geval verdient ver melding dat gisteren van een broedsel kui kens bij den hoofdagent H. J. C. Reuvekamp aan de Broersvest alhier een kuiken is uitgekomen met vier pooten. Het dier is gezond en beweegt zich op de beide voorpoo- ten,terwijl de overtollige achterpooten sleepen. Dinsdag geraakte C. Gr. te Bergschen- hoek met paard en wagen te water. Op den wagen had ook K. M. plaats genomen. Beide personen wisten zich spoedig te redden, terwijl met behulp van toegesnelde hulp paard en wagen ook ongedeerd op het droge werden gebracht. De afd. Rotterdam van den Volksbond (vereeniging tegen drankmisbruik) heeft be sloten het Hoofdbestuur uit te noodigen als punt van den beschrijvingsbrief op te nemen voorstellen, ten strekking hebbende a. Dat in groote gemeenten des lands op het voorbeeid van Rotterdam woningen, die in strijd met de gezondheid, zg. krotten, worden opgeruimd. b. Dat de wenschelijkheid zal uitgespro ken om van Rijkswege speciaal ten platte- lande strenger toezicht te houden op het verhuren en gevolgelijk het bewonen van woningen, die schadelijk zijn voor de ge zondheid. Een voorstel tot het uitdeelen van een geschrift, tot wering van drankmisbruik aan pas gehuwde paren werd verworpen. Slechts enkele voorbijgangers waren eer- gisteren-nacht te ruim 2 uur op den Cool- singel te Rotterdam getuige van een buiten gewoon blijk van dierenliefde. Een paar agenten van politie trachtten met een dreg een hond te redden, die reeds sinds eenigen tijd midden in het water lag, en blijkbaar onder water werd vastgehouden door een of ander voorwerp, daar hij niet van zijne plaats kwam. Het gelukte de agenten dan ook niet den hond te redden. Een jonkman ontdeed zich daarop spoedig van zijn kleeren, sprong te water en maakte den hond los, die daarop snel wegzwom en, op den kant geholpen, door een luid geblaf zijn dank betuigde aan zijn redder. fe Poortugaal komen in twee gezinnen gevallen van pokken voor. De huisvader van een dezer gezinnen is aan die ziekte ovei leden. De man was niet gevaccineerd. Wegens gebrek aan vaccine kan niet ter stond aan alle aanvragen tot inenting in die gemeente worden voldaan. Te 's-Gravenzande wordt de toestand in zake de pokken iets gunstiger in de laatste dagen kwamen niet vele gevallen meer voor. De Pers over den Uitslag. De Tijd schrijft over den uitslag der Kamerverkiezingen. '?druk dezer verkiezingen zal gewis in alle kringen groot zijn. De Kroon heeft van het Nederlandsche volk antwoord ver langd op de scherp geformuleerde vraag of het de aanneming van de in hoofdzaak ono-e- wijzigde Kieswet van Tak wenschelijk achtte. Dat antwoord is thans op de meest on dubbelzinnige wijze gegeven. Het Neder- a,ndsche volk, vertegenwoordigd door het kiezerskorps, zooals het thans is samenge steld, heeft, zonder het gewicht van het kiesrechtvraagstuk te miskennen, zonder uitbreiding van kiesrecht, als eisch des tijds, af te keuren of te veroordeelen, duidelijk en onomwonden te kennen gegeven, dat het de wijze waarop de minister Tak tot die uitbreiding trachtte te geraken, in strijd achtte met het algemeen belang. Volgens constitutioneel beginsel zal thans aan een ander ministerie de taak van kies rechtherziening worden opgedragen. Dat dergelijk ministerie, om die taak naar be lmoren te vervullen, eerst tot grondwetsher ziening zou moeten overgaan, gelijk van sommige zijden beweerd wordt, is een stel ling, die zeker noch door principieele voor standers, noch door principieele tegenstan ders van het ontwerp-Tak kan onderschreven worden. Niet door principieele voorstanders, omdat de Grondwet, welke eene kiesrecht- uitbi eiding toelaat, zóo ver gaande als door Tak werd voorgesteld, zeker geen hinderlijk beletsel kan worden genoemdniet door principieele tegenstanders, omdat de grief van dezen tegen artikel 80 (het kiesrecht artikel) der Grondwet niet hierin bestaat, dat het te weinigmaar, integendeel dat het te veel vrijheid laat aan den gewonen wetgever. De Maasbode juicht in haren bekenden stijl De herstemmingen hebben het pleit be slist. Tak is verslagen, en het triomviraat Treup—Kuyper—Schaepman, zich gereed makende het Kapitool in triumf te bestij gen, is van de Tarpeïsche rots gevallen. Nederland heeft getoond het radicalisme niet te willen, noch het liberale, noch het Calvinistische, noch het Roomsche. De nederlaag van Tak is zoo verpletterend dat de nieuwe verkiezingen welke moeten plaats hebben tengevolge van eenige dub- belverkiezingen, die niet meer in een over winning kunnen veranderen. Dezen indruk althans hebben wij, terwijl wij dit schrijven en de uitslag van nog slechts een gedeelte der herstemmingen bekend is. Dr. Kuijper, die alleen naar de Kamer wilde gaan om Tak zijn kieswet te helpen maken, is te Sliedrecht gekozen. Heel Nederland zal schaterlachen. Grooter straf kon dien demagoog niet treffen. Onder de tegenstanders van Tak is de vreugde over de zegepraal algemeen. De N. Rott. Ct prijs de ondubbelzinnige uitspraak van de stembus van 24 April. De tweede stembus heeft ondubbelzinnig gesproken. Over »Tak's plannen" heeft zij een vonnis geveld, zoo beslissend, als zelfs door ons, die goeden moed hadden, niet werd verwacht. Het veroordeelend vonnis, dat door de kiezers werd geveld, moet van te meer ge wicht geacht worden, als men in aanmerking neemt, dat thans zooveel meer kiezers op kwamen, dan op 10 April en dat in verschil lende districten de meerderheid voor Tak's tegenstanders aanzienlijk was. In dit opzicht valt vooral te wijzen op het merkwaardige feit, dat op mr. Van der Kaay te Alkmaar ruim 750 stemmen meer werden uitgebracht dan op mr. Treub. Daarop toont de N. Rott. Ct. aan hoe ook voor dr. Kuyper, die velen der zijnen verloor, de nederlaag zeer pijnlijk moet zijn. Zoo ook zegt Het Vaderland »De slag is verloren en finaal ook ^Districten, die op 10 April aan de voor standers der finale uitbreiding de meeste stemmen verschaften, gaven op 24 April een gansch andere uitkomst, deels doordat de thuisblijvers tegen de finale uitbreiding partij kozeD, deels doordat de verschillende par tijen, de beteekenis dezer verkiezing mis kennende, weigerden op candidaten van an dere richting hun stem uit te brengen. Het Dagbl. van Zuid-Holland brengt hulde aan de anti-radicale kiezers, die ieder hun deel bijbrachten aan de overwinning- Bovenal doen wij een luid bravo voor de hoofdstad hooren. De eerste handelstad heeft niet geluisterd naar het advies van het Handelsblad en dankbaar hebben de kiezers aldaar gebruik gemaakt van het Meer lichtdat voor hen werd ontstoken. Dat mannen als Gleichman, Rutgers en De Beaufort hun vroeger mandaat door de kiezers van Amsterdam zagen vernieuwd, strekt dezen tot eer en het land tot zegen, terwijl de aanwinst voor de Kamer van een man als den heer Pijnappel niet gering moet heeten. BINNENLAND. De zitting der Staten-Generaal zal niet door de Koningin-Regentes, maar door een commissie van harentwege worden geopend. Minister lak heeft reeds eenige dagen na zijn verkiezing als Kamerlid te Amsterdam zijn geloofsbrieven ingezonden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de oficieren van het leger, die met gezichtszwakte behept zijn, het dragen van een bril of lorgnef, ook in dienst, kan wor den vergund, mits hiertoe door den belang hebbende aan zijn chef, onder overlegging van een geneeskundige verklaring, machti ging worde gevraagd. Naar de Maasbode verneemt, is er door twee kiezers te Eist bij de stemopneming protest aangeteekend tegen een briefje, dat aan den heer De Meester werd toegekend, en dat zijn naam en tevens de onderteeke- ning bevatS. J. van Gelder. Er bestaat in het district een kiezer van dezen naam- De burgemeester, voorzitter van het stem bureau, weigerde inzage van het briefje te geven en verklaarde dat het protest door de reclamenten niet ondèrteekend behoefde te worden. Volgens de opvatting van het Stembureau bevatte het gemaakte stembiljet twee namen, waarvan volgens de bepalingen der Wet alleen de eerste kon gelden. Naar de Tijd verneemt, zal de heer mr- O. J. H. graaf Van Limburg Stirum voor Schiedam opteeren. Voor het district Kat wijk zal thans hoogstwaarschijnlijk de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-lid der Kamer, candidaat worden gesteld. Het Handelsblad erkent de nederlaag van den minister en zegt De meerderheid heeft zich tegen de finale kiesrechtuitbreiding verklaard en een mini- sterie-RoëlI zal nu waarschijnlijk de taak moeten aanvaarden om de nieuwe Kieswet m te dienen. Een kieswet, welke volgens dr. Lamping, den ex-hoofdredacteur van de N. Rott. Ct., 400 a 500 duizend kiezers aan de tegenwoordige 300,000 kiezers moet toevoegen, maar die, al wordt die belofte gehouden, aan de kieswetagitatie geen einde zal maken! Wij betreuren dit met het oog op de toe stand van ons Land. Het nieuwe ministerie zal ongetwijfeld uit kundige en geachte mannen bestaan. Maar het zal het grootste gedeelte van zijn kracht moeten ontleenen aan de conservatieve ka tholieken, wat elk krachtig, beslist optreden, meenen wij, onmogelijk zal maken." Amsterdam zal nu één stem uitbrengen, welke de oppositie versterken zal. De acht andere stemmen neutraliseeren elkander. Algemeen verwachtte men, dat het giste ren in de aloude gravenstad niet rustig zou blijven. Reeds dagen te voren had men ei" over gesproken, dat, zoo Mr. Van Gijn ge kozen werd, de arbeiders uit de metaal- fabriek eene demonstratie zouden houden, waarbij de ruiten van de woning van Dor drecht's afgevaardigde het hard te verant woorden zouden hebben. In verband met dit gerucht was het vooral op de Voorstraat bijzonder levendig gisteravond en liepen daar troepjes jongens te zingen, die spoedig eenig® nieuwsgierigen om zich heen verzamelden 1 van kwaadwilligen echter geen spoor, zoo dat de politie, die vooral nabij de woning van Mr. Van Gijn tot krachtig optreden gereed was, kon blijven volharden in hare afwachtende houding. De heer F. Knobel, consul-generaal der Nederlanden te Teheran, wordt in de twee de helft van Mei met verlof in Europa ver wacht, en gaat zich voorloopig te Parijs vestigen, waar zijne echtgenoote mevr. Knobel Nicola, met beide kinderen reeds eenig®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2