Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaars:. Donderdag 3 Mei 1894. No. 4880. bureau "pdofersfraaf 50. Be Vioolspeler Jer Smitten. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens liet HOOGFEEST van 'slIEEREN HEMELVAART zal (ie Nieuwe Schiedamsche Courant Honderdag-avond diet verschijnen. 2 Mei '94. Met den eersten Meidag vielen ook dit maal weder samen de gebruikelijke betoo- S'ngen voor den acht-uurschen werkdag. Zij >ebben echter niet veel te beteekenen ge- ad. Nog geen enkele maal sinds de Mei- ^ag voor den eersten keer werd gevierd, is zoo kalm geweest in de dagen die voor tgingen. Alleen in de Nieuwe Wereld heelt r"ei1 reden tot ongerustheid, doch die is tet gewekt door ordelijke werklieden, stre lende naar een zelfde doel met geoorloofde middelen, doch door de daden en handelin- Ser» van een troep vrijbuiters, wien geregelde arWd ontbreekt, omdat zij geen geregeld even kunnen leiden, door eigen schuld in e meeste gevallen. In tegenstelling met ^0t'ige malen is er alleen in het oosten van 0ns werelddeel eenige beweging merkbaar, ^agteekend van de laatste dagenin Wee- llen hebben de metselaars ten getale van dertig duizend gestaakt, nadat zij als ulti matum aan de patroons hadden gesteld, den werkdag van acht uur en een loonver- Fooging door jg yei'vanging van het werk aanbesteding door den dagarbeid. Maan- ^ag is het reeds hier en daar tot eene Wsing gekomen tusschen de stakers en de politie. In Ottakring bij Weenen vielen aan beide zijden gewonden. Te Graz is het tot e6ne botsing tusschen de werkstakers en de politie gekomen. De werkstakers wierpen met steenen, waardoor tien agenten en ook velen uit de menigte werden gekwetst. De troepen joegen den hoop uiteen. Er werden 36 personen gevat. Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. In de hoofdsteden van Europa is over het algemeen de eerste Meidag kalm verloo- pen. Het Meifeest verliep te Berlijn binnen geringe afmetingen en volkomen rustig. In den loop van den dag hielden nauwelijks tien of twaalf duizend menschen rustdag, meerendeels werkeloozen. Een anarchistisch gekleurd vergaderingetje van eemge hon derden personen werd door de politie ont bonden, toen een der redenaars verklaarde, dat het omverwerpen der tegenwoordige maatschappij toch slechts langs den weg van geweld zou kunnen geschieden. Zon der eenige moeite verhinderde de politie opeenhooping der naar huis gezonden anar chisten op de straat. Het koude en sombere weder verminderde trouwens den lust tot openlijke betoogingen. Als de traditioneele maatregelen niet genomen waren, waaron der het vervelende niet vegen en sproeien der straten zoo meldt de Parijsche cor respondent der N. RCt. zou Parijs heden het aanzien hebben van alle dagen. Iets bijzonders zal er dan ook wel niet gebeuren. De ochtend van den InMei is te Brussel al bijzonder kalm voorbijgegaan, ook inde voorsteden met grootere fabrieken, als te St. Jans Molenbeek, Cureghem en Anderlecht, waar overigens overal gearbeid werd. Te St. Gilles, waar tot schorsing van den arbeid was besloten, heerschte groote ontevreden heid in een aantal werkmansgezinnen wien de stilstand van het werk een dagloon ver liezen deed. Gisteren avond moesten er verschillende betoogingen plaats hebben. In het onmetelijke Londen werd de eerste Meidag gekenmerkt door eene botsing tus schen socialisten en anarchisten Socialisten vergaderden op de Theemskade entrokken naar het Hydepark de Marseillaise aan heffende en door eene menigte vergezeld. Er werden redevoeringen gehouden zonder eenige wanordelijkheid. Later verschenen talrijke anarchisten ter plaatse. Sprekers bewierookten Henry en andere anarchisten. Hierop wierp de volksmenigte zich op de estrade, sloeg de anarchisten en vernielde hunne vaandels. De politie deed het park door de anarchisten ontruimen. Gisteren namiddag werd er een bom ontdekt in de gang van de schilderijen-verzameling nabij de Guildhall. Het ding zou echter geen on heil hebben knnnen aanrichten, zoodat men aan een mystificatie gelooft. Bij het debat over de tweede lezing der bill tot hervorming der registratie van kie zers, in het Engelsche Lagerhuis, stelde Edward Clarke de verwerping der bill voor, omdat zij geen einde maakt aan de tegen woordige groote onregelmatigheden in de verdeeling der electorale macht. Tegen over de talrijke deputatie die klaagt over vele ontduikingen ten aanzien der wet op den verkoop van margarine-boter, alsmede over de vervalsching van de middelen tot voeding, heeft de heer Shaw Lefevie uit naam der regeering verklaard, dat deze aan het comité van het Lagerhuis zal voor stellen, deswege een enquête te houden. De lord-mayor van Londen heeft gisteren een lijst opengesteld tot ondersteuning van de slachtoffers der aardbevingen in Grie kenland. Uit Athene wordt bericht, dat er nog voortdurend schokken van aardbeving worden waargenomen. Lloyd's agent te Braïla seint, dat het landingshoufd aldaar is ingestort, terwijl het met menschen was bedekt. Toen eene plaatselijke stoomboot aldaar aanlegde, vielen allen in de Donau. Wel een vijftig personen zijn verdronken het juiste cijfer is echter onbekend. De aan wezige stoomschepen vischten de meeste op. De zonderlinge dingen houden te Bel grado niet op. De ex-koning Milan laat zich door zijn zoon, den schijnkoning Alexan der, meer en meer rehabiliteeren. Nu is weder een koninklijk besluit of ukase ver schenen, waarbij »op voorstel van den mi nisterraad," de vroegere beslissingen van regentschap en Skuptchina, betreffende 'sKonings ouders, als strijdig met de Grond wet, worden nietig verklaard, en thans aan koning Milan en koningin Nathalie, al de hun grondwettig toekomende rechten weder worden toegekend. Milan blijft dus voor- loopig te Belgrado, trekt zijn generaals uniform weder aan en laat zijn vrouw als zij wil ook weder naar Belgrado ko men, daar de zoogenaamde y> echtscheiding al lang herroepen is. Alles zal dan weder zijn als van ouds, behalve dat Alexander als koning voor het voetlicht treedt en Milan de eigenlijke regent achter de schermen is zoolang Nathalie er nog niet isEen groot deel der Natie is over dit alles ontsticht en opstanden zijn dus zeer mogelijk Te Palanka was het dezer dagen bij een belastinginning reeds geducht aan het gisten, maar de militaire macht trad z0odoortastendop.dat binnen een uur de rust hersteld was. Brand stoffen voor een nieuw vuurtje ontbreken echter niet. Bij terugkeer in zijn hoofdstad Sofia werd vorst Ferdinand van Bulgarije onlangs met geestdrift door de bevolking ontvangen. Aanleiding tot dien jubel was de toestem ming des Sultans in zake Bulgaarsche scho len en bisdommen in Macedonië of Oost- Rumelië. Zooals men weet, had de Batten- berger zich in 1885 den staatsgreep veroorloofd, Oost-Rumelië bij -eigenlijk Bul garije in te rekenen, maar tot op den huidigen dag is dit noch door de Mogend heden noch door den Sultan erkend. De Triple-alliantie zou wel genegen zijn toe te stemmen en Engeland en Turkije ook wel, maar Frankrijk en Rusland blijven onver zettelijk. Toch heeft zich in den loop der jaren de persoonlijke verhouding tusschen den nieuwen vorst van Bulgarije en Sultan Abdul Hamid gunstig ontwikkeld, en nu laatstgenoemde toestemt in het verdringen der Grieksche bisschoppen en scholen door Bulgaarsche, ziet men te Sofia daarin eene indirecte sanctie, eene zijdelingsche bekrach tiging der annexatie van Oost-Rumelië bij Bulgarije, terwijl in Griekenland luide ge- 38) »En wij vroeg hij spottend. »Zullen wij onze loyaliteit zoover drijven door de thans ledige vertrekken der Tuillerieën te ver dedigen Zullen wij ons bloed vergieten v°or de marmeren beelden en spiegel lijsten ®De koning heeft wellicht eenig bevel Nagelaten, alvorens te vertrekken, zeide Eéonsmoeten de Tuillerieën tot op het uiterste verdedigd worden. »Dan is het ons doodvonnis viel de ridder hem koel in de rede, »maar wij moeten gehoorzamen dat is waar 1 Nu, wij zullen wel iemand zien, die ons opheldering geeft. Ik zou het toch gaarne willen weten, indien ödjn leven geen cent meer waard was!" Léon en Parvis kwamen aan de groote trap. Zij troffen daar maarschalk De Mailly, den kapitein der Zwitsers, generaal Viromes- nill en anderen. Men scheen daar te beraadslagen. Terwijl de twee heeren naderden kwam een jong Zwitschers officier van beneden. Hij zag er zeer ontsteld uit. ))Komt ge uit den tuin?" riep hem de maarschalk toe »wat is er gebeurd »De koning verkeerde op zijn weg naar de zittingzaal tweemaal in levensgevaar, antwoordde Forestier. Toen hij in den tuin kwam, drong een hoop gepeupel de deur in bij het Flora Café en omringde den stoet met wild geschreeuw. Onze dappere troepen drongen het canaille terug en zoo bereikte men het terras, waarlangs men de Rijschool bereikte. Op de trappen van dit terras was echter zooveel gepeupel bijeen, datdetioe- pen er handgemeen werden. De Nationale Vergadering van de komst des konings onderricht zond eene deputatie om het volk te bedwingen »Hoe werd zij ontvangen?" vroeg men van verschillende zijden. j>Men schreeuwde als razenden, evenals vroeger," vervolgde de verhaler. »Iiet volk schreeuwde »Geen comedie, geen verraad aan de natie Weg met het veto Weg met de OostenrijkscheAfdanken of sterven Leve de natie 1 Men sloeg met stokken en pieken naar den koning en wierp met steenen naar hem, doch het gelukte onze troepen hem te beschermen en de zitting zaal te bereiken. Daar is de koning en de zijnen thans geplaatst in de loge der steno- graphende Nationale Vergadering heeft besloten hen te beschermen." »Mac ik vragen," zeide Parvis die thans genaderd was, »wat hier in de Tuillerieën moet gebeuren, en mag ik weten aan wie Zijne Majesteit het opperbevel heeft opge- t'Aan mij 1" antwoordde de maarschalk. De ridder boog. »En hoe luidt uw bevel, heer maarschalk vroeg hij daarna. »De koning droeg mij op den uitersten tegenstand te bieden," luidde het antwoord. »Ik verwacht van u, mijne heeren, dat iedereen zijn plicht zal doen. Parvis boog opnieuw en antwoordde met een eigenaardig lachje. »Wees gerust, heer maarschalk, er zal hier wel memand zijn, die niet voor dediscipline zal willen sterven 1" Onmiddellijk daarna zag men een officier der grenadiers de trap opstormen. Toen hij de aanwezigen zag riep hij hen toe: nDe ellendelingen, die de deuren bewaak ten hebben ze voor het volk geopend dit dringt met massa's op de plaats 1" jVooruit, heeren 1 Nu komt het er op aan 1" riep de maarschalk en ging haastig de trap af. De overigen ijlden hem na. Van al deze dapperen bleef slechts een enkele koel bloedig, namelijk ridder Parvis. »Kom vicomte," zeide hij schertsend tot Léon, »men zal later van ons niet zeggen, dat wij daar ontbroken hebben, waar de nood het hoogste was. Ik beschouw deze zaak als eene partorcejacht breekt men er den hals bij, dan heeft men er toch pleizier van gehad." Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT nillIHHUWHtltlllll Hllllll'l'.linnilimmi'mn.u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1