50-JARIGE ECITVEREENIGING Omtrent de Meibeweging kan nog worden Vermeld, dat na afloop eener openbare ver gadering in Constantia te Amsterdam een stoet van ongeveer 200 man gisteren den ganschen middag met wandelen doorbracht, oor de cellulaire gevangenis aan den rostelveenschen weg werd een krachtig led gezongen ter eere van den zich daar 'n hechtenis bevindenden socialist Van Em- toenes. Hier en daar zag men achter de 'Uiten der celvensters een gezicht verschij nen en verdwijnen op zoo grooten afstand e^enwel, dat het onmogelijk was te zien Van Emmenes zelf tot het bewustzijn ezer voor hem bedoelde ovatie was gekomen. Gisteren-avond werden op drie verschil- 11 e plaatsen openbare vergaderingen ge- ouden. Na afloop der vergaderingen wan- e en de deelnemers in grooten getale naar centrum der stad. Bijna gelijktijdig Pramen drie korpsen voor de drukkerij xcelsior of de bureaux van Recht voor tn waar gedefileerd en Bengaalsch vuur ontstoken werd. Bij Constantia was een ilderssteiger uitgehangen, van waar De °t de menigte toesprak. Daarbij deed zich net merkwaardig geval voor, dat zijne woor- en aan den overkant der straat werden ei_ aa'd het bleek een echo te zijn, die °t iertoe door niemand daar ter plaatse ntdekt was. Ongeveer 12 ure zeide men aar goeden nacht. Nergens was langs en weg eenig ongeval voorgekomenalleen 'et tramverkeer werd eenigszins belemmerd. e noodlottige brand te Amsterdam 1 aandag-morgen om 9 uur werden, onder eu toevloed van duizenden, drie van de vijf a^htoffers begraven. Een der lijkjes bevindt nog in handen der justitie, terwijl de egrafenis der 74-jarige weduwe Best nog met is bepaald. Be kistjes werden in 3 afzonderlijke lijk- agens geplaatst, de diep terneergebogen apr v°lgde in een gesloten koets. uizenden volgden den stoet, die steeds e'e afmetingen aannam, luide jammer kreten werden herhaaldelijk gehoordde lne slachtoffers vormden weer het onder- e'P van aller gesprekken. 6 st°et reed voorbij het huis, waar het erschrikkelijk drama was afgespeeld en egaf zich daarna langzaam naar de Israë- 'e.tische Begraafplaats aan den Zeeburger- 'J waar de teraardebestelling plaats had. In verband met hetgeen vermeld is om- rent het mes dat, met twee krammen evestigd, sinds eeuwen tegen den muur Van het stadhuis te Bolsward zat, deelt men pui de IV. Rott. Ct. nu de leggende mede, uaraan verbonden. Twee jongens zien het slachten van een Varken. Zij spreken af, dit spel ook eens te ®Pelen. De een zal de slager, de ander et varken zijn. Het varken wordt gedood, toaar de slager is een moordenaar geworden. Wat zal de magistraat doen Er zal on- erzocht worden, of de jongens tot jaren es onderscheids zijn gekomen. Men. houdt en knaap een goudstuk voor en een prach- I'gen appel en vraagt wat hij van beiden pest. Hij grijpt naar de schoone vrucht, lft hem meer dan het goudstuk bekoort, de magistraat spreekt hem vrij, maar epaalt dat het mes tot waarschuwing tegen en muur zal geplaatst worden, biu de helft van de verflaag is ontdaan en een naam op het zilveren plaatje is °ntdekt, is het niet onmogelijk, dat in de fentietieboeken of elders in het archief nog j6to ontdekt wordt tot verklaring dezer legende. Be justitie uit Assen heeft zich Zonda^ begeven naar Echten, gem. Ruinen, ten einde een onderzoek in te stellen naar een ver- tooedelijken moord aldaar. Een inwoner zou nl., zoo het heette, in eeni V0I'k zijn gevallen, terwijl een kogel 't hoofd moet zitten. Het lijk is door e justitie gekist en zal nader onderzocht Worden. Verdere bijzonderheden ontbreken Vooralsnog. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Hengelo. Naar wij vernemen, is bij de inwendige lijkschouwing der beide door zelfmoord om gekomen personen gebleken, dat de vrouw een valsch gebit en eene valsche haarvlecht droeg, hetgeen nog moge dienen tot aanvulling van het opgegeven signalement. Na afloop der lijkschouwing zijn de beide lijken Maandag namiddag op de algemeene begraafplaats ter aarde bestelde. Uit Hengelo wordt ons gemeld, dat de beide lijken der personen, die zelfmoord pleegden, herkend zijn. Zij zijn genaamd Taco ten Cate en Gerendina ten Cate, en waren laatstelijk woonachtig te Amsterdam. (IV. R. Ct.) Naar aanleiding van de minder stichte lijke tooneelen, die op 2en Paaschdag in Gorinchem werden aanschouwd, zal door een groot aantal ingezetenen een adres aan den Raad worden gericht, houdende verzoek om de veemarkt voortaan niet op de tweede feestdagen, maar op een anderen dag te doen houden. Een verzoekschrift van gelijke strekking zal bij den gemeenteraad worden ingediend door de kerkeraden van de Her vormde, Luthersche, Roomsch-Katholieke en Gereformeerde gemeenten. Een tegen-adres zal nog circuleeren. GEMENGD NIEUWS. Te Oosterwolde zijn proeven genomen met de bemesting van roet op weilanden. De resultaten zijn bijzonder gunstig. Dit heeft tengevolge dat thans belangrijke hoe veelheden roet uit Amsterdam worden aan gekocht tegen fl.40 a 14.75 per HL. Tijdens de kermis te Meppel geraakten Vrijdagnacht twee broeders te water. Een van hen is verdronken zijn lijk werd den volgenden dag opgehaald. Daar het gerucht ging, dat vooraf tusschen hen een hevig geschil zou hebben plaats gehad, wordt door de politie een onderzoek ingesteld, in ver band met door sommigen gehoord hulpge roep. Het schijnt, dat de overgeblevene geen poging tot redding van zijn broeder heeft aangewend en zich, toen hij weer op het droge was, dadelijk heeft verwijderd. Hij heeft opgegeven te meenen, dat zijn broeder, die, naar hij zegt, kon zwemmen aan de overzijde van het kanaal op den wal was gekomen en stil was heengegaan. Tegen een melkverkooper op den Haar lemmerweg te Amsterdam is door de politie proces-verbaal opgemaakt, op grond, dat bij een scheikundig onderzoek gebleken is, dat de door hem aan zijne klanten verkochte melk 20% water bevatte. ceel ingevolge de wet van bestemming is veranderd en de vergunning is vervallen. In een winkel in de Choorstraat te Utrecht kwam Zaterdag een man om een revolver te koopen. De bediende liet hem daarop enkele zien, waar op de man er een in de hand nam, en den trekker een paar malen overhaalde, niet anders denkende of de revolver was ongeladen. Dat dit echter niet het geval was, bleek weldra, doordien op eens een schot knalde en een kogel door de winkelkast naar buiten drongen op de straat terecht kwam. Het mag zeker een geluk heeten dat er, ondanks de drukke passage op dat uur, niemand is geraakt geworden. Dat zoowel de bediende als de kooper hevig geschrikt waren, is te begrijpen, zoomede dat laatstbedoelde er van afzag om nog meerdere revolvers te bezichtigen. Eene verhuurster van een perceel met vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te 's-Gravenhage wenschte dat huis niet langer te verhuren aan den tegenwoordigen huurder, maar liever aan een ander, die 50 cent per week meer huur zou betalen. Nu heeft de vergunninghouder de verguning gisteren aan B. en W. terug gebracht met mededeeling dat er nog gis teren gepatenteerd zou worden verkocht tabak, sigaren en bier, waardoor het per- Eenige wandelaars langs het strand te Scheveningen hoorden eergisteren-avond een luid noodgeschrei, dat ter hoogte van de Kerk werf uit zee kwam. Een paar heeren gingen er op af en ontwaarden op een kabel, waarmede een der schuiten aan het anker bevestigd was, een artdlerist, die in hache- lijken toestand verkeerde, daar de zee, terwijl de soldaat langs dezen weg een bezoek aan de schuit had willen brengen, aan het was sen geraakt was. De beide heeren, Jacob De Niet en M. De Mos Pzn., waagden zich ten halve lijve in het water en staken den artillerist een wandelstok toe, waardoor 't dezen gelukte, aan land te komen. Toen bleek het dat de krijgsman niet nuchter was en naar het politiebureau moest worden overgebracht. Er heeft zich te Kopenhagen een maat schappij gevormd, om bij de voorstad Fre- deriksberg een Eiffel-toren op te richten. Deze zal geheel uit ijzer bestaan en eene hoogte van 700 voet bereiken. Zij wordt aangelegd op een heuvel, waarvan men dan een prachtig uitzicht op de hoofdstad, de Sond en de Zweedsche kust zal hebben. De kosten voor den toren, die 1 Juli 1895 gereed moet zijn, worden geraamd op 000.000 kronen. bij de ramp het leven heeft verloren. De weg was heden ochtend ten 11 ure nage noeg vrij en een groot gedeelte van het materieel opgeruimd. Het loopen in burgerkleeren kan voor politieagenten ook zijn nadeel hebben. Een Parijsch politie-agent zonder uniform, die op de markt een paar verdachte jongens naging, zag hoe zij uit den zak van een der koopvrouwen een welgevulde geldbeurs sta len. Maar juist, toen hij hen wilde pakken, keerde de vrouw, die iets bemerkt had, zich om en greep den agent, dien zij voor den dief hield, vast, terwijl de dieven hard weg liepen. De vrouw bleef om Dpolitie" roepen niet wetend, dat das Gute so nah, wat zij wenschte zoo nabij was en het koste den agent heel wat moeite, haar te bedui den, wie hij was en los te komen. De dieven werden toch nog gevangen. Een aanslag. Terwijl de Oostenrijksche aartshertog Jozef met een extra-trein van Buda-Pest naar Gratz reisde, werd op de zen trein geschoten. De kogel, die, naar men vermoedt, voor den aartshertog bestemd was, trof den waggon, welke volgde op den wagen, waarin de aartshertog zat. Niemand werd echter gewond. Men vermoedt, dat deze aanslag gepleegd is door den een of anderen dweper, op grond van de aanval len, waaraan de aartshertog naar aanleiding van zijne onthouding bij Kossuth's begrafenis in vele Hongaarsche bladen blootstond. Een poging tot moord beproefde Woens dag een persoon op den hoofdconducteur van den tusschen Rome en Genua dienst- doenden trein. De aanslag werd gepleegd in den tunnel nabij Zoagli tusschen Chiavari en Rapallo, terwijl het slachtoffer in een bagagewagen sliep, waarin zich 15000 lire bevonden. De conducteur ontwaakte evenwel en maakte, ofschoon hij talrijke verwondin gen bekwam, alarm, waarop de misdadiger de vlucht nam. De toestand van den ge wonde is bedenkelijk. Er bleek nog niets ontvreemd. Laatste Berichten. Gisteren-avond omstreeks 10 ure is door de politie alhier in de Zwaansteeg aange houden de persoon T. J. E., die in een zak verborgen een vaatje moutwijn op den rug droeg, zooals later bleek herkomstig uit de branderij van de firma Finjé Co. aan de Lange Haven, waar circa 20 liter moutwijn werd vermist. De man beweerde met zijn vrachtje op weg te zijn naar het politie bureau (waartoe hij zeker niet den kort- sten weg koos). Hij werd in verzekerde bewaring gehouden, terwijl de zaak bij de politie in onderzoek is. Nader meldt men omtrent het spoor wegongeluk te Barendrecht, dat niemand Kerknieuws. Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan der nieuwe parochie van het Allerh. Hart te 's-Giavenfage benoemd den weleerw. heer B. P. Aalberse, en in diens plaats te Noordwijkerhout den wel eerw. heer J. Opmeer, tot dusver te Den Helder. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot rector der der Eerw. zusters te Schijndel, den Weleerw. heer M. Kluytmanstot kapelaan der pa rochie van den H. Jacobus te 's-Bosch den weleerw. zeergel. heer M. Steuvers en tot professor aan het seminarie te St. Michiels- Gestel den Weleerw. heer M. P. P. Rath. Burgerlijke Stand. Geboren: 30 April. Pieter Jacobus, zoon van J. van der Touw en J. van Eenige, Grofbaan. Gehuwd: 2 Mei. B. J. den Houting en J. W. Hoeflaken. J. Kool en A. E. van der Most. B. van der Schaft en H. W. van den Berg. Cargalijst. S.s. Santon, via Rotterdam, kapt. E. van Lloyd, van Braila, met 3,039,000 kilo Gerst. Het s.s. Blythwoode, kapt. H.Thompson, van Riga, met 2150 kub. Meter Hout. Zeetijdingen. Schiedam, 1 Mei vertrokken, ss. Sharon kapt. H. Storm, naar Cardiff, aangekomen, ss. Blijthwoodo, kapt. H. Thompson, van Riga. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 2 Mei 1894. Spoeling f 1.40. Moutwijn f6. Verhandeld f58/8. Stemming onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. j Rogge, Mei. Juli. Sept. I Spiritus Mei September. I Meel 12 Merk. 1. md. 12 d Juni i Rogge, loop. md. Juni I Spirit. Mei/Juni Juli/Aug. 125.75 34.30 36.- 42.75 42.90 13.40 13.50 18.50 18.75 122.— 12450 34.40 36.10 42.60 42.90 13.25 13.10 18.50 19.12i New-York. Maïs 4444£. Amsterdam. 1 Mei. Rogge op levering vastMei f102, Oct. f105, 106. 2 Mei. Rogge op lev. iets lagerMei 103, 102, 101, 102 Juli 102Oct. 104,105. Aangezegd 725 last. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 1 Mei 1.40. M. 2 Mei 1.43. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.06| Disc. 2 pCt. Parijs - 47,871 2S Antwerp.- 47.80 j> 3 A D Y E r¥e N TIE lV. Op 9 Mei a. s. hopen onze ge liefde Ouders J. F. BUSKER H. MEIJER, hunne te herdenken. Uit aller naam, H. J. BUSKER. Schiedam, 3 Mei 1894. 1 Mei. 122.75 2 Mei. 1 Mei. 2 Mei. EN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3