Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 17de Jaarg. Zondag 6 Mei 1894. No. 4882. bureau "-Öotersfraat 50. Vervolg Binnenland. T&Êk PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS VAN DIT BLAD: Van 1-6 re-els ƒ0.60 Voor Schiedam per 3 maanden1.50 V Elke gewone regel meer.- 0.10 Franco per post door geheel Nederland - 2. nüÉlfe Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten Afzonderlijke Nommers- 0.05 aangegaan. -^isginils^iffir™ Fe Haarlem wordt door het comité en lngezetenen, die bij de jongste verkiezing e candidatuur-Röell stelden, thans aanbe volen Mr. Van Karnebeek, oud-lid der Kamer en oud-Minister. F)e afdeelingen van «Vooruitgang" te aarlem: vergaderen nog deze week. De eide katholieke vereenigingen komen Dins- ^ag bijeen; deze steunen vermoedelijk ook de candidatuur. en zal de stoet ten 2 ure op het «Kerkhof te Vraag" aan den Sloterweg aankomen. De meeting, Donderdag-middag te Halfweg 8ehouden, werd door circa 600 personen ijgewoond. Als sprekers traden op Domela ieuwenhuis, Reindorp en Reens. Te ruim a uur vertrokken de betoogers in geregelde °rde weder naar Amsterdam, Haarlem en Zaandam. burgemeester van Haarlemmerliede c' a- was met 15 rijks- en gemeenteveld Wachters op of bij het terrein der meeting. De Mei-betoogers te Amsterdam zijn msdag-middag na afloop van de vergade rs in sConstantia" een serenade gaan fengen aan de cellulaire gevangenis op den Amstelveenschen weg, met het doel daar den socialist Van Emmenes te huldigen. Dapper werd er gezongen en welgemoed ging men huiswaartseerst later kwam Hten te weten, dat Van Emmenes gevangen in het huis van bewaring aan de Weteringschans 1 ier De Bakkers-Courant bevat het volgende keurige bericht, dat zeker ook hier ter stede met deelneming zal worden vernomen Donderdagmorgen 5 ure overleed Vad Siemons Lang verwacht reeds en toch nog onver Wacht is aan het leven van dien kampioen Voor de ontwikkeling der Nederlandsche bakkerij een einde gemaakt. Reeds sedert maanden was hij lijdende aan een nier- en leverziekte, die hem hoe langer hoe meer de krachten afnam. Hoe benauwend de lichaamspijnen ook waren tot aan zijn laatste oogenblikken bleef hij helder van geest. Den lsten Januari 1823 te Appenrade, ln Sleeswijk Holstein geboren, als zoon van den koopman Siemons, moest hij reeds jong 'n eigen onderhoud voorzien, en begaf hij 2'ch later naar Nederland, waar hij een zoo groot, ja zoo niet het grootste deel had in de bloei van «de Voorzorg", zoowel als lid, a's voorzitter en laatstelijk als eere-voor- zitter van «Onderling Hulpbetoon", en waar bij door de oprichting van den Nederland- schen Bakkersbond dezen zomer 12£ jaar geleden de Nederlandsche bakkerij voor het vereenigsleven warm maakte. Maandagmorgen zal de begrafenis-plech tigheid plaats hebben. Ten twaalf ure verlaat men het sterfhuis Het uitvoerend Comité der Internationale Bakkerij-Tentoonstelling, dezen zomer te Amsterdam te houden, verzoekt ons te mel den, dat zijn bureel, Paleis voor Volksvlijt, aanst. Maandag, wegens de begrafenis van den Voorzitter, den heer S. W. Siemons, zal gesloten zijn. Jl. Donderdag was het een vierde eeuw geleden, dat een viertal broeders der Con gregatie van de Onbevlekte Ontvangenis zich te Amsterdam vestigden, ten einde te voorzien in goedkoop katholiek onderwijs voor kinderen van den burgerstand en van den fatsoenlijken ambachtsman. De heerenF. Westerwoudt, J. v. d. Biesen, F. Haerten en Th. v. Rijckevorsel vormden daartoe het plan en met behulp van het hoofdbestuur der Vincentiusvereeniging be sloten zij tot de oprichting van een burger en een tusschenschool. De schouwburg-Du port met het woonhuis en het café daaraan annex, in de Nes, werden aangekocht en op het terrein werd een school gebouwd, die ruimte bood voor het opnemen van 600 kinderen. De andere werd gevestigd aan de Stadhouderskade. In het begin van Mei 1869 konden de scholen worden geopend. Het getal leerlin gen van burger- en tusschenschool bedroeg reeds dadelijk 148. In den loop der jaren hebben 3694 kin deren de scholen in de Nes en 1507 die aan de Stadhouderskade bezocht Het tegen woordig getal leerlingen aan beide scholen bedraagt 1100, terwijl het oorspronkelijk viertal broeders met 26 is vermeerderd. Het schoolgebouw in de Nes heeft twaalf school lokalen, waar 11 broeders en een leek onder wijzer zich met het onderwijs bezighouden, terwijl een twaalftal broeders aan de Stad houderskade les geven. van Londen naar Holyhead botste tegen een trein met petroleumvaten. De vlammen omgaven in een seconde den geheelen trein en de reizigers stikten en werden verbrand. De aangezichten der slachtoffers vertoonden geen enkel blijk van lijden. De uitspraak der geneesbeeren was destijds dat de dood onmiddellijk gevolgd was toen de vlammen met een ontploffing door de wagens heen- zogen. Spoorwegmaatschappijen mogen wel dub bele maatregelen van voorzichtigheid nemen bij het vervoer van petroleum. Zeker is dit goedkoope middel van ver lichting voor velen een zegen. Maar wat kost het een menschenlevens en een geld door al de branden, waarvan het de oor zaak is 1 (Ilbl.) geboet met den dood. Iedereen is vol lof over zijn gedrag en het is ons aller wensch, dat hij spoedig geheel hersteld moge zijn van zijn wonden, ten einde nog langer den lande te dienen. Omtrent de personen, die in den trein zelfmoord pleegden, wordt aan het Ilblad nog nader gemeld, dat beiden te Leeuwarden eenen, van hunnen vader verkregen, winkel in kruidenierswaren in de St. Jacobstraat aldaar gedreven hebben, doch wegens achter uitgang in zaken die plaats moesten ver laten. De laatste drie weken hebben zij gewoond te Amsterdam, van waar zij zich hebben begeven naar Bentheim, waar zij eenige dagen verbleven. Een aldaar poste restante ontvangen briet, die blijkbaar groote teleurstelling baarde, schijnt den laatsten stoot aan het voornemen tot zelfmoord te hebben gegeven. In het te Oldenzaal achtergelaten koffertje werden eenige geheel nieuwe voorwerpen gevonden, welke het vermoeden wettigen, dat tot den noodlottigen stap niet lang te voren was besloten. De brandende petroleumtrein Aan welk buitengewoon gevaar zijn de passagiers in den trein van Brussel naar Amsterdam Woensdag tusschen Dordt en Rotterdam ontsnapt In volle vaart reed de sneltrein tegen een goederentrein met tankwagens vol pe troleum aan. Het vuur van de locomotief stak den brand in de wegstroomende petro leum en de trein had in een oogenblik aan de eene zijde een rivier van vuur, die de wagens overstroomde. Gelukkig konden alle portieren onmiddel lijk geopend worden. Hadden die geklemd van de botsing of waren ze afgesloten ge weest, dan zouden de reizigers niet gered kunnen zijn. Nu was dit nog mogelijk, voornamelijk schijnt het, dank zij het flinke optreden en de tegenwoordigheid van geest van machinist en conducteur. Dat het onheil zoo is afgeloopen, is bijna ongeloofedjk. Eenige jaren geleden had in Wales een dergelijk onheil plaats. De Iersche sneltrein Aan een particulier schrijven uit Atjeh, ontleend de J?. Gron. Gt. het volgende, dat een vroegen Groninger betreft Eenige maanden geleden werd de luite nant Van de Sliepkamp, postkommandant te Telok-Semawe. Alles ging daar naar wensch tot Zaterdag den 24n Maart. Dien dag zou de postkommandant om 7 uui met den adsistents-resident en den controleur een weg inspecteeren. Ter hoogte van het kantoor van den controleur, dat vlak bij de benting ligt, werden zij aangevallen door twee fanatieke Atjehers, die gewapend waren, met het treurig gevolg, dat zij alle drie gewond werden. De luitenant ontving een slag over het achterhoofd, maar niet door dringend, een over het gezicht, wel diep maar niet gevaarlijk en een over het schou derblad, een vleeschwond, behalve eenige kleine verwondingen, die niet veel te be- teekenen hebben. Zijn gedrag was, zooals ieder van hem vei'wachten kan, die hem kent, met éen woord, kranig; toen hij zag, dat de adsistent-resident en de controleur werden aangevallen, aarzelde hij niet, hoe wel ongewapend, hen te hulp te komen. Hij begon toen met zijne handen een gevecht op leven en dood met een gewapend Atjeher, met het gevolg, dat, hoewel hij gewond werd, de Atjehers hun fanatieke daad hebben De Heer B. L. Tijdens, lid der Tweede Kamer, heeft te Termunterzijl (Gr.) eene reede gehouden, welke door een talrijk pu bliek werd aangehoord. Spreker was van meening, dat de nieuw verkozen Tweede Kamer met een liberaal Ministerie eene kieswet zal tot stand bren gen, welke, met tegemoetkoming aan de door velen geuite grondwettige bezwaren het kiesrecht belangrijk zal uitbreiden, om daarna over niet al te langen tijd tot finale uitbreiding te geraken. Alsdan zullen zoo verwacht de Heer T. practische mannen worden afgevaardigd die zullen medewerken om de misstanden in de maat schappij op te heffen, waarvoor in de eerste plaats wordt aanbevolen: invoering van leerplichtbetere bezoldiging van de onder wijzers en de andere lagere ambtenaren droogmaking van de Zuiderzeekanalisatie van Westerwoldehet in cultuur brengen van onvruchtbare en woeste gronden, en andere productieve werkverschaffing. Door twee der aanwezigen werden eenige ophelderingen gevraagd. Op de Weesinrichting Neerbosch verza melden zich gisteren een aantal oud-ver pleegden uit verschillende ooiden des lands om aan de directrice hnn standvastige hulde en hunne dankbaarheid te betuigen. Aan den directeur werd een zilveren inktstel ter herinnering aangeboden. Van weerszijden werden hartelijke toe spraken gehouden. Den 25n April werd te Arnhem door een voermansknecht aan Onderlangs, nabij de petroleumloods, een pak kleeren gevonden, blijkens daarop gevonden papieren van zeke - ren H. R., te Arnhem woonachtig. Het lijk van dien persoon is thans onder Oosterbeek uit den Rijn opgehaald. Te Maastricht heeft op Hemelvaartsdag eene poging tot moord en tot zeltmoord plaats gehad Een zekere Tellings kwam in den namiddag bij de huisvrouw L., die hij bij haren handel op de weekmarkt behulpzaam is, om geld vragen. Toen deze hem dit weigerde, haalde hij een dolkmes te voorschijn en bracht haar daarmede eene diepe wonde in den rug toe, waarnaa hij het wapen tegen zich zelf keerde en zich op drie plaatsen ver wondde. Beiden zijn naar het gesticht Cal- varienberg vervoerd, waar hun de HH. Sacra menten der stervenden zijn toegediend. De wonden van Tellings schijnen niet zoo ge vaarlijk als die van vrouw L. Nader schrijft men ons uit Maastricht De huisvrouw Lir.dauer, op welke giste ren een moordaanslag werd gepleegd, is niet buiten levensgevaar. Het dolkmes is NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5