Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. I Donderdag 17 Mei 1894. No. 4890. TJöoferstvacxf 50. DE TROONREDE. De Vioolspeler Jer Smite. Feuilleton. PRIJS Y AN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 mi#? 33B5Itm PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer. - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De zitting der Staten-Generaal werd he- ^ei)-namiddag te 1 uur, in naam der Koningin, §e°pend door de Ministers met de volgende re(le, uitgesproken door den Minister van D'utenlandsche Zaken, jhr. mr. J. Roëll Mijne lieer en, De Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, heeft ons opgedragen deze zit- tlng van de Staten-Generaal, in naam der Koningin, te openen. De uitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ra'adzaam geoordeeld om tot eene bevredi gende regeling van het kiesrecht te komen, ^eeft het vorig Kabinet aanleiding gegeven het verzoek van zijne taak ontheven te m°gen worden, en het Ministerie dat in zijne plaats met de leiding van 's Lands zaken werd telast, ziet zich daartoe geroepen als gevolg Van buitengewone verkiezingen, met het oog °P een bepaald staatkundig vraagstuk uit geschreven. Dij de bepaling der taak die het nieuw °Pgetreden Bewind zal hebben te vervullen, staat regeling van het kiesrecht op den voor- grond. Die regeling zal, wil zij aan rechtmatige Wenschen voldoen, op breeden grondslag boeten worden gebouwd, en behoort, naar bet oordeel der Regeering, voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten, en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschieden. Eene herziening der wet op de personeele belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is io méér noodig geworden na de invoering Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 47) Tevergeefs viel Robin hem te voet. Just schopte hem. De officier van het regiment, waartoe de vicomte behoorde, zouden zeker zijne gevangenneming niet geduld hebben, uiaar zij waren er niet bij om hem te be schermen en de dokters van de ambulance waagden het niet de gevreesde leden van bet Veiligheidscomité te weerstreven: En zoo werd dan de ongelukkige medegesleept, cm te Parijs door de duivelachtige beulen der natie vermoord te worden J>Schandelijk 1" riepen Cherubini en zijne vrienden, terwijl Cécile de handen vouwde. »De moedige Robin kon niets anders doen," vervolgde de comtesse, dan naar Normandië vluchten. Na ongehoorde moeielijkheden ge- van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Eene nadere regeling van de verhouding tusschen de Rijks- en Gemeente-financiën, gepaard met wijziging der bepalingen om trent belastingheffing door de Gemeenten, is mede te beschouwen als een dringende eisch des tijds, waaraan zal moeten worden voldaan. Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon beperkte, taak wenscht de Regeering in het bijzonder hare krachten te wijden andere ontwerpen van wetgeving zullen mede, naar mate 's Lands belang dit vordert, worden voorbereid en ingediendwaarbij echter rekening zal worden gehouden met de nood zakelijkheid dat daardoor, hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan, niet worde vertraagd. Moge, onder Gods Zegen, onze gemeen schappelijke arbeid strekken tot heil van het Vaderland I Door de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoe gemachtigd, ver klaren wij deze zitting der Staten-Generaal, in naam der Koningin te zijn geopend. ALGEMEEN O V EEZICHT. 16 Mei '94. Blijkens berichten uit Brussel sprak gis teren de minister van justitie in den Senaat, in antwoord op eene vraag betreffende het ontoereikende der maatregelen tegen de anarchisten, zijn afgrijzen over dezer wan daden uit. Hij zal eene hernieuwing vragen van de eertijds voor de veiligheidspolitie toegestane credieten ook acht hij het straf wetboek op dit punt onvoldoende. De minis ter van landbouw zeide, dat er ook maat regelen zullen genomen worden tegen het in bewaring houden van ontplofbare stoffen. lukte hem dit en hij kwam te Beaumont aan. Het bericht dat hij ons bracht, wierp mijn oom op het ziekbed; op het eerste oogenblik werd ik radeloos, de wanhoop nabij, doch ik herstelde mij, een koen be sluit rees in mijne ziel op. »Robin," riep ik, »wilt gij mij naar Parijs vergezellen 1" j>i>Ik begrijp u,"" antwoordde hij, »»en volg u in den dood!" Hij gaf mij de kleeren waarin gij mij thans ziet eri voort vlogen wij te paard naar de hoofdstad. Eenige uren geleden kwamen wij hier aan wij gunden ons nauwelijks zooveel tijd om onze paarden in een herberg in een der faubourgs te stal len, en gingen toen op goed geluk af door de stad, om naar de gevangenis te zoeken en te hooren, in welken mijn echtgenoot versmacht. ïGij zult mij vragen of de gedachte niet in mij is opgekomen, dat al mijne moeite tevergeefs zal zijn en Léon reeds vermoord is God zij dank, zulk eene gedachte heb ik nog niet gehad en ik kan er zelfs niet aan toegeven. Een inwendig gevoel zegt mij, dat Léon leeft en dat ik hem het leven zal redden. Noem het eene dwaasheid, ik noem het eene innerlijke overtuiging, waar mede de barmhartige God mij gezegend In den nacht van Zaterdag is te Luik weer een bom gevonden, waarvan de lont gelukkig uitgedoofd was. De Rus, die uit Luik gevlucht is gedurende den nacht van den aanslag op de kerk Saint Jacques, is Zaterdag, naar het schijnt, te Amsterdam gearresteerd. De justitie gaat voort perso nen te arresteeren en in streng verhoor te nemen, onder verdenking van medeplichtig heid aan de dynamiet-aanslagen der vorige weken, maar de meesten worden weder op vrije voeten gesteld. Onder de verdachten, die in hechtenis gehouden zijn, zijn zekere Nouret, in wiens woning ontplofbare stoffen zijn gevonden, en Henriette Muller, huis vrouw van zekeren Schlebach, bij wie brie ven gevonden zijn, welke haar in verdenking brengen van kennis gedragen te hebben van enkele aanslagen, en welke ook tot de aan houding van haren echtgenoot hebben geleid. De toestand van dr. Renson, die door de ontploffing eener bom in de vestibule zijner woning vreeselijk gewond werd, is na het verwijderen van een spijker uit zijn been, buiten verwachting iets verbeterd. De ge nezing der verschillende wonden gaat bui tengewoon voorspoedig en Zondag-ochtend was de temperatuur tot even boven 39 graden gedaald, wat de hoop op zijn levens behoud weder iets deed stijgen. Zijn echt- genoote is nagenoeg hersteld en mag dagelijks eenige oogenblikken aan het ziekbed van haar man doorbrengen. De Pauselijke nuntius te Parijs heeft den bisschoppen een rondschrijven gezonden, waarin hij verklaart, dat de H. Stoel ver- toogen heeft gericht tot de Fransche regee ring, welke beloofd heeft rekening te zullen houden met de aanmerkingen der bisschoppen nopens de wijzigingen in het decreet op de kerkbesturen te brengen. De Paus verlangt nu van de bisschoppen, dat dezen zeer voor zichtig in hunne brieven aan de regeering zijn en alles in het werk stellen, om wijzi ging van het decreet en van de wet op de kerkbesturen te verkrijgen. heeft, een wenk van den Hemel, wiens wensch ik zal trachten uit te voeren 5Maar hoe...." riep Cherubini. nik ben nog niet aan het einde. Robin vroeo- eerst naar de Conciergerie en wij gingen er heen. Wij bereikten haar op het zelfde oogenblik dat een aantal ongeluk- kigen de karren beklommen welke hen naar he°t schavot zouden voeren." »Ach," mompelde Cherubini, »ik heb het ook gezien." »lk en de trouwe dienaar keken allen nauwkeurig aan, Léon kon immers onder hen zijn? Wij drongen tot naast de karren, om de gelaatstrekken der ongelukkigen beter te kunnen zien. Plotseling uitte Robin een kreet hij meende in een der gevan genen den vicomte te herkennen. Hij ver giste zichIn zijn angst vergat hij alle voorzichtigheid, en alvorens ik hem op zijne dwaling kon wijzen, baande hij zich onstui mig een weg door de menigte naar de kar ren. »0, mijnheer de vicomte 1" riep de onvoorzichtige opnieuw de handen uitste kende naar de karren. Zijne stem klonk boven het gejoel en geschreeuw der sans culotten, die de slachtoffers bespottenhet gepeupel keek naar den ouden Robin, het Op het internationaal mijnwerkerscongres, thans te Berlijn vergaderd, hebben de Duitsche gemachtigden en de Saksische afgevaardigde bij den Landdag Horn, eene resolutie voorgesteld, volgens welke de uit zetting van den Belg Defuisseaux bestem peld wordt als eene schending van de gast vrijheid, waardoor het vredelievende werk der mijnarbeiders nadrukkelijk wordt bena deeld. Na eene levendige beraadslaging over het reglement, heeft het bureau beslist, dat deze resolutie, eerst als ze gedrukt is, in beraadslaging zal komen. In den ouderdom van 74 jaren is te Rome overleden de gewezen Pruisische gezant bij het Vaticaan Von Schlözer, die een groote rol speelde bij den Kulturkampi en de on derhandelingen voerde, welke tot het bijleg gen van dezen strijd hebben geleid. In 1892 werd Von Schlözer uit den diploma- tieken dienst ontslagen en te Rome vervangen door den heer Von Bülow. De heer Von Schlözer bereikte den leeftijd van 74 jaren. In de op Pinkster-Zondag gehouden zitting der Italiaansche Kamer heeft de minister-president Crispi in zake het budget van oorlog de overwinning behaald. Nadat Zaterdag de algemeene beraadslagingen waren gesloten, werd Zondag lot de behan deling der artikelen overgegaan, waarbij alle beperkende motiën werden verworpen. Crispi verklaarde opnieuw, dat in zake het leger en de vloot geen verdere bezuinigin gen mogelijk waren. De eenige weg om nog te bezuinigen zou gelegen zijn in eene algeheele reorganisatie van den openbaren dienst, maar dan moest men hem onbeperkte volmacht verleenen. En om aan zijn woord klem bij te zetten, raakte hij behendig een voor het laatste oogenblik bewaarde gevoe lige snaar aan, door te herinneren aan Italie's onmacht in 1878 en 1882, toen de Egyp tische kwestie en Frankrijks protectoraat over de Kbroemirs en Tunis buiten Italië om, geregeld werden op eene wijze welke het zich zeker niet zou hebben laten wei- begon tegen hem te razen en riep »Een royalistDoodt hem 1" Het gewoel der woe dende menigte onttrok Uem aan mijne oogen, maar ik zag bijlen en messen blinken. Maar nog een laatst gruwelijk gezicht van den tronwen dienaar werd mij j niet gespaard, want plotseling verscheen zijn bloedig lichaam boven de hoofden der moordzuchtige menigte; men reikte hem van hand tot hand over, om hem voor de paarden te werpen, opdat de karren hem vergruizelen zouden. Maar de woede van het gepeupel was nog niet bevredigdmen had mij bij Robin gezien en men zocht daarom waar ik was. Ik was teruggetreden, zonder echter mijne tegen woordigheid van geest te verliezen en het gelukte mij te ontvluchten. Eenige oogen blikken daarna kwam ik voor een zijstraat. Ik wist niet waarheen te gaan, en vroeg een jongen waar ik was. »»Rue de 1 Ecole Médicine,"" was het antwoord. Wordl veroolgd.) NIEUWE SCHIEDAWISCHE COURANT :iimiiinimtiiii;iinii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1