Stads- en Gewestelijk Nieuws. gevallen als het krachtig genoeg was. Moet nu, zeide hij, als er een Europeesche oorlog komt, Italië andermaal het gelag betalen? Het heeft zich gedekt door de Triple-Alliantie, maar als het nu eens door Frankrijk en Oostenrijk tegelijk werd aangevallen Ten slotte werd een motie, waarmede de Re geering zich vereenigd had aangenomen, om over te gaan tot de orde van den dag. Volgens berichten uit Rio de Janeiro zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen Por tugal en Brazilië afgebroken, tengevolge van het bestaande geschil tusschen de beide betrokken regeeringen (Portugal begunstigde zijdelings de opstandelingen). In de vorige week hebben in de provincie Rio Grande do Sul herhaaldelijk gevechten tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen plaats gehad, waaromtrent de beide partijen zich de overwinning toeschrijven. Schiedam, 16 Mei 1894. Den ln Juni aanst. zal de heerPh. J. Do denhuis, stationschef alhier, den dag her denken, waarop hij vóór 25 jaren bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in betrekking is gekomen. Gedurende de Pinksterdagen werden aan het station alhier in beide richtingen afge geven 2776 plaatskaarten. Den ln Pinksterdag liepen 103 gewone en extra-treinen. Den 2n Pinksterdag liepen 117 gewone en extra-treinen. Totaal 220. Het vorig jaar werden gedurende de beide Pinksterdagen afgegeven 2123 plaatskaarten, alzoo dit jaar 653 meer. Twintig extra-treinen liepen er de beide dagen meer dan het vorig jaar. De Zangvereeniging »Rottes Mannekoor" te Rotterdam, wien bij de groote Zangers feesten te Dusseldorf in de hoogste afdeeling van den internationalen wedstrijd met vijf van de zeven stemmen de eerste prijs werd toegekend, werd gisteren-avond ten 9 ure te Rotterdam terug verwacht en aan het Maasstation feestelijk ontvangen. Tot hoofdredacteur van het te Rotterdam verschijnende blad De Nederlander, is op de algemeene vergadering van aandeelhou ders in die onderneming benoemd Jhr. Mr. A. JDe Savornin Lohman, oud-minister van binnenlandsche zaken. In den laatsten verkiezingsstrijd was de nieuwbenoemde tegenstander van dr. A. Kuyper, daar hij zich niet kon vereenigen met de voorstellen van minister Tak zonder grondwet-herzie ning. In Rotterdamsche zaken werd hij gemengd bij het geschil der officieren en hun commandant. Als Kamerlid nam De Savornin Lohman die kwestie in studie, als minister teekende hij de terechtwijzing, waarop de officieren hun ontslag namen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der geboorte van Paus Pius IX, roemrijker ge dachtenis, zal op Zondag 20 Mei e, k. eene feestvergadering plaats hebben in de groote zaal van den Doele te Rotterdam, ingang Vestzijde. In die bijeenkomst wordt uitge voerd de Pius- Cantate, woorden van dr. Schaepman, muziek van Verhulst, gezongen door het koorgezelschap der O. L. Vrouwe- kerk aan de Wijnhaven, met medewerking van heeren dilettanten. Daarna wordt een feestrede gehouden door den weleerw. pater M. A. Reuser. De directie der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij heeft aan de daarbij betrokken besturen concessie gevraagd voor het leggen van rails en het exploiteeren van een stoom tram van Rotterdam naar Heineoord en Oud-Beierland. In den Stads Doelen te Delft trad gis teren-avond voor een talrijke schare op de heer mr. W. M. H. Boers, eandidaat der liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Delft. Prof. Telders, voorzitter var het bestuur der liberale kiesvereeniging, de vergadering openende, deelde mede, dat het bestuur het aanvankelijk overbodig had geacht, den heer Boers, die zoo langen tijd te Delft, ook als secretaris van Burgerplicht, is werkzaam geweest, uit te noodigen als spreker op te treden, doch had dit optreden toch wel ge- wenscht geacht, opdat alle kiezers met de denkbeelden van den eandidaat zouden be kend worden. De heer Boers verklaarde naar verzoe ning te streven en de eandidaat van alle liberalen te willen zijn. Wat het kiesrecht betreft, verklaarde hij te willen wachten, welke formule het nieuwe ministerie zal vinden. Spr. verklaarde zich in beginsel voor het kiesrecht-Tak doch het laatste ontwerp-Tak ging hem te ver. Hij zou verhooging van leeftijd en eenig positief kenteeken gewenscht hebben. In antwoord op het gevoerd debat zette de heer Boers uitvoerig zijn standpunt uiteen. Hij toonde aan, dat zijne houding in de Kamer zou afhangen van wat het ministerie doen zou, maar dat hij voortzetting van den strijd niet wil, als niet van actueel belang. Op de pertinente vraag omtrent het ken merk in art. 4 van het laatste ontwerp-Tak, verklaarde hij, dat hem dit onvoldoende voorkwam. De heer Telders bedankte den spreker voor zijn heldere rede en beval met nadruk aan voor zijne verkiezing uit alle macht te strijden, waarna de bijeenkomst werd ge sloten. Bij den gemeenteraad te Delft is een voorstel ingekomen van B. en W. tot uit breiding van de gemeente-duinwaterleiding door het bouwen van een derden stoom ketel en een tweeden watertoren. De heer mr. W. M. H. Boers is door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Cranje te Delft tot eandidaat geproclameerd met bijna algemeene stemmen, c. Men deelt ons uit Delft mede, dat het optreden van den heer Gerritsen als spre ker in eene morgen avond aldaar te houden openbare vergadering niet tot doel heeft de candidatuur van den heer Boers aan te be velen, zooals ons eerst was bericht. (N. R. Ct.) Met groote geestdrift werd Maandag te Abbenbroek een muziekfeest gevierd, dat gegeven werd door het aldaar bestaande muziekkorps de Kleine Trompetter, direc teur de heer G. L. Mertz. Na de uitvoering van een feestmarsch door alle deelnemende korpsen, werden door elk gezelschap afzon derlijk een paar nummers gegeven. Het geheel maakte een uitnemenden indruk. De deelnemers waren leden van gezelschappen uit Abbenbroek, Nieuwetonge, Heenvliet, Zwartewaal, Geervliet, Goedereede, Spijke- nisse, Maassluis, Vhardingen en Naaldwijk. Niet opgekomen waren die uit Nieuwveen en Ter Aar. Op het uitgestrekte feesterrein eene weide was het in den waren zin des woords kermis. Het feest eindigde met een algemeen volksconcert en vuurwerk. BINNENLAND. Blijkens eene mededeeling in den Belgi schen Moniteur van 8 dezer, zal het grens- kantoor Gemmenich, met ingang van 16 Mei a.s., voor den invoer van vee uit Nederland geopend zijn den eersten en den derden Woensdag van elke maand, van 2 tot 3 uren des namiddags. De plannen voor de verbetering van de rivier de Regge zijn gereed en aan de Re geering ter goedkeuring opgezonden. De groothertogin van Saksen wordt den 18ri Mei des avonds te Soestdijk verwacht. HH. MM. de Koninginnen vertrekken den 31n Mei naar Tarasp, in Zwitserland, en keeren na haar verblijf buitensland naar Soestdijk terug. Het bericht van den brand te Batavia, door den resident aan den gouverneur-ge neraal getelegrapheerd en opgenomen in de Java Ct. luidt aldus Zaterdag 7 dezer omstreeks een uur na middag is brand uitgebroken in kampong Klenteng, die zich weldra uitstrekte over kampongs Patjebokkan en Djawa, beneden stad Batavia 266 huizen, voor het meeren- deel met atap gedekt, verbrand. Schade plus minus f42,000. Geen persoonlijke ongelukken. Omstreeks drie uur dien middag brand, waarvan oorzaak onvoorzichtigheid, ge- bluscht. Met de Pinksterdagen reden op het traject Den Haag Leiden—Amsterdam en Den Haag Rotterdam van de Hol!. IJzeren- Spoorwegmaatschappij niet minder dan 70 extratreinen en wel Zaterdag 20, Zondag 19 en tweeden Pinksterdag 31 treinen. De Pinksterdrukte te 'sGravenhage laat zich eenigszins afleiden uit de volgende cijfers betreftende het vervoer. Stoomtram der Staatsspoorwegmaatschap pij naar Scheveningen 1400 reizigers, stoom tram Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij le Pinksterdag 2451, 2e Pinksterdag 15662. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij deed van en naar Den Haag 31 extra-treinen loopen die ongeveer 20000 reizigers ver voerde. De Haagsche Tramwegmaatschappij ver voerde den tweeden Pinksterdag op de lijn langs den Ouden Scheveningschen weg naar Scheveningen, en met de electrische tram 31,000 personen terwijl langs de lijnen in de stad en op de lijn Den Haag Delft 32,000 personen werden vervoerd. Het totaal op beide Pinksterdagen op alle lijnen bedroeg 76,000 passagiers. Door de Amst. Omnibus-maatschappij zijn op den len Pinksterdag vervoerd ruim 35,000 passagiers en op den tweeden ongeveer 100,000. De Gooische stoomtram vervoerde op de beide dagen 6314 personen. Naar men van zeer vertrouwbare zijde verneemt, zijn de personen van Goorberg en Kok, verdacht van mishandeling van den persoon R., in het Alexanderveld te 's-Hage dood gevonden, buiten alle vervolging ge steld, op grond dat voor de mishandeling geen bewijs voorhanden is en de doctoren in hun visum repertum den dood niet als een onmiddellijk gevolg van de mishandeling verklaren. Voor enkele dagen werden door een be woner van de Molenstraat in Den Haao- achter het behang van zijn woonvertrek gobelins ontdekt, in het geheel 5 doeken. Nu zij met zorg zijn schoongemaakt, en de dikke stoflaag verwijderd is, komen de fraaie kleuren volkomen tot haar recht. De verschillende gobelins hebben meerendeels afmetingen van 4 Meter lengte bij 3 Meter hoogte. De zijde is zeer goed gebleven. Om elk der teekeningen is een fraai geborduurde rand. Volgens kenners en oudheidkundigen dagteekenen deze gobelins uit de 15e of 16e eeuw. Alle geborduurde voorwerpen, alsboomen, bladeren, huizen, herten, enz. enz. zijn frisch van toon. De waarde van de geheele vondst wordt geschat op ruim f3000. Te Wateringen verzocht een zwerver in den laten avond nachtverblijf aan den agent van politie, die hem het spuithuis naast de kerk aanwees. Den volgenden morgen vond men den man, te midden van een verstik- kenden rook, bewusteloos in het huisje en kon men nog juist bijtijds een uitslaanden brand onderdrukken. De zwerver had in een vlaag van delirium het stroo van zijn nachtleger in brand gestoken. Hij werd als krankzinnige naar Den Haag vervoerd, na door den geneesheer behandeld te zijn. Te Haarlem, waar 2782 kiezers zijn ble ven slechts 682 thuis. De vorige maal, op 10 April, kwame" slechts 1466 van de 2707 kiezers op. Van beide zijden werd zelf heden nog zeer druk gewerkt. Rijtuigen om de kiezers at te halen, een Indisch officier met verlof en jongelui van de H. B. school en het gymnasium om hen te bezoeken, borden, stooibiljetten, zelf twce personen uit den Haag, werkten mede, om zoowel van de eene als de andere zijde kiezers, die te traag bleken, ter stembu? te brengen. In de groote zaal der sociëteit De Kroöi1 te Haarlem had eergister avond een verga* dering plaats, bijeengeroepen door voorstan* ders der candidatuur van jhr. mr. A. P. D. Van Karnebeek, en welke door ongeveer 800 personen werd bijgewoond. Als sprekers traden op de heeren Van Karnebeek en Ferd. Wierdels. Eerstgenoemde zette zijn standpunt in zake de kiesrechtquaestie uiteen en verde digde zich tegen de aantijgingen in het verkiezingsblad De Kiescourant, waarvan spreker zeide, dat men hem bij de Katho lieken verdacht wilde maken. Wat het kiesrecht-vraagstuk betreft, was spreker van meening, dat ruime uitbreiding noodig is, maar de Grondwet moet worden geëerbie digd. Hij, die geschiktheid en maatschap- pelijken welstand mist, moet worden uit gesloten. De heer Wierdels wees er op, dat, indien bij de aanvullingsverkiezingen Takkianen gekozen worden, we Taks Kieswet toch krijgen, waarom hij de verkiezing van den heer Van Karnebeek krachtig aanbeval en haar zeker niet het minst in het belang der Katholieke kiezers noemde. Te Amsterdam is eene vergadering gehou den, waarin besloten werd pogingen aan te wenden, om in de voormalige gevangenis aan Heiligen Weg aldaar een badinrichting te openen. Men heeft f 200.000 noodig, het gemeentebestuur wil tegen matige vergoe ding erfpacht uitgeven, de Duinwater-Maat schappij wil ook medewerken, zoodat, als het geld er komt, men de inrichting zal openen. Als een bewijs voor het gure weder op Zondag jl. diene, dat 's morgens omstreeks 9 uur zich boven Amsterdam ontlastte een buitengewoon hevige en langdurige hagelbui, vergezeld van felle donderslagen. De hagel- steenen, ter grootte van flinke grauwe erw ten, vielen zoo dicht neer, dat de grond in een oogenblik wit was en dat men, hoewel het verder aanhoudend regende, 's middags aan den IJkant de hagelsteenen nog kon vinden. In het district Utrecht zijn 2538 van de 4386 kiezers opgekomen. Bij de stemming op Dinsdag 10 April 1.1- waren ingekomen 3647 biljetten. De sneltrein van Friesland naar Holland is gisteravond nabij het station Akkrum ontspoord. De beide locomotieven en de goederenwagen bleven op de rails. De machinisten remden dadelijk. Zes personen wagens zijn ontspoord. Gelukkig is niemand gewond geworden. Een reserve-trein is naar Zwolle vertrok ken, doch kwam te laat voor de aansluiting op Holland. De dienst Heeren veen Leeuwar den is gestremd, wijl de weg vernield is. Door aansluitingstreinen wordt nu in de dienst voorzien.' De oorzaak van het ongeval is onbekend. De goederentrein was nog juist vooraf het ontsporingspunt goed gepasseerd. De justitie uit Heerenveen is daarheen vertrokken tot het instellen van een onderzoek. Op lsten Pinksterdag is op een weiland nabij Deventer een groote nationale protest meeting gehouden, waaraan door tal van vereenigingen werd deelgenomen en waarop de bekende motie werd aangenomen. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2