Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17 de Jaarg. Zaterdag 19 Mei 1894. No. 4892. bureau "-Sofcrsfraaf 50. Be Vioolspeler Jer Sansculotten. algemeen oyerzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: T'oor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1—6 regelsf Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 18 Mei '94. In de Kamer van afgevaardigden te Pa kijs richtte gisteren Roberti eene interpel- a6e tot de regeering omtrent hare plannen en opzichte van het tot de Fransche bis- 'c °ppen gerichte rondschrijven van den nuntius betreffende de comptabiliteit der erkfabrieken. Hij ontzegde den nuntius het p®cht om eene politieke richting aan de ansche bisschoppen voor te schrijven de aar>matiging waaraan hij zich schuldig heeft êernaakt, eischte de tusschenkomst der re geering, Verscheidene redenaars vielen den nuntius heftig aan. Guesde vroeg den nunister van oorlog, waarom het leger deel- na|n aan de feestelijkheden welke ter eSenheid van de eerbiedwaardig-verkla- te Van Ieanne d'Arc in de Notre Dame 6 ^urijs werden gegeven. De minister- President Casimir Perier zeide, dat de nogeering de deelneming aan de feesten r eere van Jeanne d'Arc weigerde, maar de officieren machtiging verkregen ze J te "wonen. Het rondschrijven van den nuntius Ferrata gaf aanleiding tot een pro- e®t van de zijde der Regeering, die dit ohrijven noch wat den vorm, noch wat en inhoud betreft, wilde dulden. Zij heeft 6en telegram gezonden aan den Franschen uuibassadeur bij het Vaticaan. Perier las aarop een brief van den nuntius voor, Waarin deze verklaart de openbaarmaking Van 2\)n rondschrijven te betreuren en be seft) dat het feit zich niet herhalen zal. e premier zeide, dat deze verklaring de regeering voldoet en zij alzoo het voorval ^°°r afgeloopen houdt. De Kamer nam aarop de eenvoudige orde van den dag, die °°r de Regeering was aanvaard, met 342 tegen 142 stemmen aan. Door een toeval is bij Parijs een geheime ergplaats van dynamiet ontdekt. De heer orlot ten Patin maakte een wandeling angs het Ourcq-kanaal, toen zijn aandacht Feuilleton. getrokken werd door een blikken bus die door zijn hond uit een gat in den oever te voorschijn werd gekrabbeld. De bus bevatte een aantal slaghoedjes voor het ontsteken van dynamietpatronen de heer Morlot ging nu verder zoeken en vond veertien koperen buizen met het opschriftDynamiet uit het depót te Soisy-sous-Etiolles." Deze dynamietpatronen waren gewikkeld in een courant van 6 April 11. en moesten dus eerst onlangs in de bergplaats zijn gestopt. Deze vondst is zeer verontrustend, want het is nu zeer goed mogelijk, dat er nog meer dyna miet in voorraad wordt gehouden voorlatere bommen. Vermoedelijk zijn ook deze pa tronen afkomstig van den diefstal, door Ravachol indertijd in het depót te Soisy- sous-Etoiles gepleegd, en het zou dan ook gebleken zijn, dat de politie zich vergist heeft, toen zij meende, dat al het gestolen dynamiet teruggevonden is. De Courier de Bruxelles verneemt «uit officieele bron", dat de regeering te Brussel ervan afziet, althans in de tegenwoordige zitting de door den landbouw zoo vurig ge- wenschte invoerrechten op granen bij de Kamer voor te dragen. De Antwerpenaren, die zich tegen die graanrechten zoo verzet hebben, kunnen dus gerust zijn, denkende tijd gewonnen is veel gewonnen. Het besluit gisteren door de bestuurders van 34 bierbrouwerijen te Berlijn genomen, om nu zelf hunne werklieden en beambten te boycotten, heeft onder de sociaal-demo craten die op eene dergelijke toepassing van hunne eigen strijdmiddelen niet bedacht waren, groote ontsteltenis doen ontstaan. Al hunne leiders en de mannen, in wie zij verder vertrouwen stellen, daaronder ook afgevaardigden, hebben gisteren toornige artikelen gericht aan alle arbeiders en par- tijgenooten, waarin wordt verklaard, dat nu eerst de strijd van de gezamenlijke Ber- lijnsche werklieden tegen den cyclus van eigenaars van brouwerijen beginnen zou. Daarbij werd de volgende tactiek aanbevo len. Daar de werklieden-zelf het niet plot seling buiten het genot van bier zouden kunnen stellen, zoo moet niet over de ge zamenlijke brouwerijen op eens het boycot tend vonnis worden uitgesproken, maar men moet hen bij gedeelten onder handen nemen. Om te beginnen, worden zeven van de grootste onder de bedoelde 34 brouwerijen geboycotteerd. Er moet bier gedronken worden, zoo beet het o. a. in de oorlogs verklaring, maar het is een plicht van eer voor eiken werkman, geen droppel bier uit die zeven geboycotte brouwerijen te drinken. Wij moeten den bierschakel doen springen en aan deze woelige kapitalisten toonen, dat wij sterker zijn dan zij. Gisteren-avond zouden er negen openbare socialistische ver gaderingen in alle wijken der stad plaats hebben. Woensdag-avond hebben de brou werijen van hare zijde reeds een begin gemaakt met de toepassing der maatregelen waarmede is gedreigd. Om te beginnen zijn 500 werklieden ontslagen. Bij dezen hevigen en droevigen strijd is het nog van belang te doen onmerken, dat alle brouwerijen te Berlijn naamlooze vennootschappen zijn, waarvan de aandeelen het eigendom zijn van kleine kapitalisten ook met het oog daarop wordt het een diep betreurenswaardige strijd. En dan is het te Berlijn thans zóo warm, dat het vooruitzicht van «geen bier meer" verschrikkelijk lijkt. De koning van Wurtemberg heeft eer gisteren bij de ontvangst eener delegatie van de Evangelische Synode als zijne over tuiging te kennen gegeven, dat de Bondsraad het votum der afgevaardigden tot opheffing der Jesuïetenwet niet zou goedkeuren. De souverein voegde daaraan toe, dat hij en zijne ministers den terugkeer der Jesuïeten vijandig gezind waren. Het is zeker treurig dat een koning, een drager van het gezag, bij het gestadig veldwinnen der revolutio naire ideeën zich aldus uitlaat. Het schijnt, dat de reis van den Hon- gaarschen minister-president Weckerlénaar Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 49) «"Welnu of de vicomte op een dezer lijsten staat. En is dit het geval, dan zal hem overhalen mij te helpen den vicomte te redden." «Zult ge dat doen, mijnheer riep Vir- ginie met stralende oogen. «Hoe zal ik u danken." «Zonder dank, mevrouw, het is zoo wei- nig wat ik voor u doen kan. Wees echter "verzekerd, dat ik u uiterst morgen reeds "Weet te zeggen wat ik kan te weten komen." Virginie reikte den schrijver de hand. Grót t'rU^6 28 eei*E>iedig en zeide toen tot «Kom mijn vriend, de comtesse heeft rust noodig, laat ons gaan." De heeren namen spoedig afscheid en vertrokken. «Nauwelijks was de deur achter hen ge sloten, of Cécile zeide tot de comtesse «Laat ons er eerst aan denken, wat wij voor uwe veiligheid kunnen doen. In deze kleeding kunt ge niet blijven." «Dat is waar," zeide Cherubini. Als men uw spoor tot hier gevolgd heeft en er komen sansculotten, dan moet deze kleeding u ver raden." «Indien de ellendelingen mijn spoor had den gevonden, dan waren zij reeds hier," antwoordde Virginie. «En daar. «Maar denk aan |het briefje, comtesse," viel de jonge vrouw haar angstig in de reden, «het briefje, waarop dit huis is aangewezen, en dat de ongelukkige Robin in den zak had toen men hem vermoordde. Het ge peupel heeft 't lijk zeker geplunderd, en als het 't papier vindt kom, comtesse, trek eenige van mijne kleeren aan, ik ben klei ner dan gij, maar het zal toch wel gaan. Mochten de sansculotten hier komen, dan zal deze kleeding u beschermen, want het gepeupel meent een boerin gezien te heb ben, en men zal u niet herkennen." «Zeer waar," merkte Cherubini op. «Maar Weenen, waar hij door den Keizer in par ticuliere audiëntie ontvangen werd, hem ge sterkt heeft ir. zijne positie. Althans te Pest teruggekeerd, verklaarde de minister eergisteren in de Tweede Kamer, waar de meerderheid op zijn hand is, dat, al heeft de Magnatentafel de wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk verworpen, de re geering toch bij hare zienswijze blijft. Nog steeds is zij overtuigd, dat het bewuste wetsontwerp aan de wenschen van het pu bliek beantwoordt. Nadat de Kamer op voorstel van den minister eenparig besloten had, de kennisgeving van de Magnatentafel, dat zij de wet verworpen heeft, tegen den volgenden dag aan de orde te stellen, heeft de minister-president in de Kamerzitting op gisteren resolutiën voorgesteld, inhoudende, dat de Kamer, handhavende het wetsont werp, dat zij reeds heeft aangenomen in zake het burgerlijk huwelijk, het wetsont werp opnieuw toezendt aan de Kamer der Magnaten, met het verzoek het wederom te onderzoeken en ditmaal aan te nemen. Graaf Apponyi stelde eene resolutie voor, waarbij de regeering verzocht werd, het artikel betreffende het verplicht zijn van het burgerlijk huwelijk, te laten vervallen. De minister van justitie echter verklaarde, dat er geen schikking of vergelijk kon getroffen worden. Het is noodzakelijk, dat de Kamer der Magnaten, welke in privilegiën uitslui tend haren grondslag vindt, zich onderwerpe aan den wil der natie. De politieke toestand in Italië is zeer gespannen. In de couloirs der Kamer spreekt men van de noodzakelijkheid van de recon structie van het Kabinet. Te Rome meent men, dat die geruchten vooral verspreid worden door hen, die eenig voordeel te wachten hebben van eene wijziging in het ministerie. Zooveel is zeker, dat de finan- cieele plannen van Sonnino op het oogen- blik geen kans hebben verwezenlijkt te worden. Het ministerie zou dus uit de moeilijke positie, waarin het verkeert, trach- heeft u iemand op de trap gezien De por tier zwijgt, dat weet ik, maar «Niemand heeft mij gezien," verzekerde Virginie; «de portier was ingesluimerd toen ik het huis binnensloop ik wekte hem niet, ik klopte aan geene enkele andere deur, mijn gevoel, dat aan de redding van Léon gelooft, deed mij den weg naar u vinden." «Dan volg mij." zeide Cécile. «Eerst als ge u verkleed hebt, dan kunt ge eenige rust nemen, welke gij zoozeer noodig hebt." De bezorgde jonge vrouw nam de bleeke comtesse de Beaumont bij de hand en ging met haar naar eene andere kamer. ACHTSTE HOOFDSTUK. De Vioolspeler der Sansculotten. Cherubini begon bezorgd de kamer op en neer te loopen. Hij had het beklemmend voorgevoel, dat de zaak der comtesse niet alleen haar, maar ook Cécile en hem noodlottig zou worden. Maar deze bezorgdheid kon niets aan zijn besluit veranderen, dat hij ten opzichte van Virginie genomen had. Hij was haar te zeer ver plicht om haar in dezen nood alleen te laten, En Cécile was het daarin, even als in alles, volkomen met hem eenshij had het onloochenbaar bewijs daarvan gezien en twijfelde dan ook geen oogenblik aan hare toestemming. Nu was het zaak, aan de ge varen te denken, welke hen konden be dreigen. Maar wat te doen om in het belang der comtesse werkzaam te zijn, zonder alles op het spel te zetten en aldus allen te gronde te doen gaan De componist liep denkend een kwartier de kamer op en neer, toen hij eensklaps bleef stilstaan om te luisteren. Van de straat hoorde hij een woest ge schreeuw. Het was in die dagen wel is waar niets ongewoons voor een Parijsch oor, want het gestommel dat Cherubini hoorde was het ratelen der karren die de veroordeelden naar het schavot voerden. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IIIIIIIIKI'IHIIIIHIIIIIIKIIIHIIIIIII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1