alvorens uitspraak te kunnen doen. De com missie stelt dan ook voor, den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken, alle stembriefjes en andere bescheiden betrek kelijk de herstemming te Eist aan de Kamer te willen overleggen, en haar inlichtingen te willen geven omtrent de beweerde onre gelmatigheden, o. a. betrekkelijk de mede werking van een gemeentebode als stem- opnemer, voorts om het bezwaarschrift te dezer zake te stellen in handen van den minister en dezen van het rapport der commissie afschrift te zenden. De heer Van Delden brengt daarop rapport uit over de geloofsbrieven van de leden, gekozen in de districten Amsterdam tot en met Vechel. Ook deze commissie stelt voor al de gekozenen toe te laten. Tegen de geldigheid van de verkiezing van den heer Borret was mede een bezwaar schrift ingekomen. Uit de stukken blijkt dat het stembureau de beweerde onregel matigheid niet heeft opgespoord, alleen na het slot van het proces-verbaal het woord smitsdien" (gekozen) eenvoudig heeft weg gelaten. De meerderheid der commissie stelt voor om den heer Borret toe te laten. Een lid der commissie meent, dat voor de Kamer aanleiding bestaat, zich door inzage van de stembriefjes te vergewissen van de juistheid der door het stembureau genomen beslissing. De Voorzitter stelt nu in de eerste plaats voor, hem zelf toe te laten Gelach Dien overeenkomstig wordt besloten. Voorts wordt besloten tot toelating van al de overige leden, tegen wier verkiezing geen bezwaren zijn ingebracht. De conclusie van het rapport betrekkelijk Eist wordt goedgekeurd. De beslissing over de conclusie betrekke lijk Beverwijk wordt tot Dinsdag-ochtend 11 ure aangehouden. Voorlezing wordt gedaan van twee konink lijke besluiten, waarbij aan den tijdelijken voorzitter wordt opgedragen de leden te be- ëedigen. Tot die beëediging wordt overge gaan. Er heeft vooraf appèl nominal plaats en de leden scharen zich om het bureau, naar de volgorde der districten die hen afvaar digen. De heeren Schepel, Gerritsen, Lief- tinck, Pyttersen, Van Dedem, Van Alphen, Van Delden, Lely, Ferf, Beidt, Hartogh, Kerdijk, Cremer, De Boer, Mees, Hintzen, Plate, Van Gennep en Seret hebben de belofte afgelegd de overige leden de eeden. Tot de nominatie voor het voorzitterschap daarna overgaande, werd tot eerste can- d i d a a t met 76 stemmen benoemd de heer Gleichman, tot tweed ecandidaat werd met 46 stemmen gekozen de heer Van der Schrieck; tot derdecan- didaat werd bij herstemming met 47 stemmen aangewezen de heer De Beau fort. De nominatie zal schriftelijk aan H. M. worden aangeboden. Daarna heeft de trekking der afdeelingen plaats. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben ieder f250 geschonken aan het conservatorium der afd. Amsterdam van de ^Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst." De heer M. Föringer was sedert 21 De cember 1892 adspirant-controleur en was geplaatst te Maros (afd. Noorderdistricten), onder den adsistent resident Dirksen. De toelichting op de Wet ter belasting van bedrijfsen andere inkomsten, door mr. J. C. Sprenger van Eijk, is thans bij den uitgever Martinus Nijhoff, te 's-Gra- venhage, verschenen. Dat de minister, die voor de goede uit voering verantwoordelijk is, zelf als privaat persoon de toelichting geeft, komt zeker zelden voor en is ook nu slechts het gevolg van bijzondere, niet voorziene omstandig heden. Voor hen die zich naar de wet moe ten gedragen, is het echter van belang, dat zjj deze wetsduiding kunnen volgen. De minister van Financiën zal wel vrede heb ben met de adviezen van den heer Sprenger van Eijk op het terrein der belastingen. ArnhCt.) Tegenover de mededeeling van het Dag blad van Z.-Il. zegt De Amsterdammer de juistheid te blijven aannemen van het be richt van het Haagsche correspondentie bureel, dat H. M. de Regentes den afge treden ministers heeft doen weten, hen niet in afscheids-audiëntie te kunnen ontvangen. Uit een vroegere mededeeling toch van Hr Ms particulieren secretaris is der redactie gebleken, dat alle hofberichten, door het correspondentie-bureel aan de bladen ver strekt, oflicieele mededeelingen zijn. Woensdag-avond heeft zoowel de fractie der liberalen Kamerleden, die vóór het kies- wetsontwerp-Tak was, als die welke daar tegen was, eene vergadering gehouden. De eerste heeft een bureau geconstitueerd, be staande uit de heeren Borgesius, Veegens en Cremer. Op Dinsdag 17 April 's morgens werd ten hoogte van het lichtschip de Haaks in de Noordzee, door Hr. Ms. schoener Argus, be last met het politie-toezicht op de visscherij, een Nederlandsche kotter gezien, zóó om ringd door Engelsche visschersvaartuigen- dat geene merken kon onderscheiden wor den. Vermeenende dat het een Nederland sche visscher was, die door de Engelschen werd gemolesteerd, werd een officier per sloep er heengezonden. Het bleek toen te zijn het te Schiedam tehuis behoorende vaartuig De Noordster, kapitein P. Groene- veld, varende volgens zijne opgave voor rekening van de firma Engers Roelofs en Co. te Schiedam en bezig zijnde jenever, tabak enz. aan de Engelsche vaartuigen te verkoo- pen. Dit vaartuig was den den 28en Febr. jl. uitgeklaard naar Helgoland, doch had de plaats zijner bestemming nog niet bereikt. (Msb.) ten te geraken, door wijziging in het oor spronkelijke financieele plan te brengen. Na afloop der discussies over de oorlogsbegroo- ting zal onmiddellijk het debat over de financieele maatregelen een aanvang nemen. De vrienden van het ministerie zeggen, dat Crispi en Sonnino op alle punten van het ministerieel program overeenstemmen en Sonnino krachtig door den minister-president zal worden gesteund. Intusschen hebben zeer de aandacht getrokken de artikelen in eenige halt offieieele bladen, die Crispi aan raadden, Sonnino los te laten, wanneer hij eene Kamerontbinding wilde vermijden. Volgens bericht uit Washington heeft de Senaat, op voorstel van den heer Lodge, besloten, eene commissie van enquête te benoemen naar de pogingen, zooals men beweert, gedaan om leden van dit staats lichaam om tekoopen, alsmede naar aan eenige senatoren toegeschreven speculatiën, in het artikel suiker, tijdens de behandeling van het tarief-ontwerp. Een uit Curasao te New-York aangeko men reiziger, bevestigt de eerste berichten over de verwoestingen, door de aardbeving aangericht in den staat Maracaïbo van de republiek Venezuela. De helft der inwoners van 6 steden vonden den dood, en in de kazernes te Merida zijn 150 soldaten om gekomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Mei 1894. Aangezien alhier in de laatste dagen een paar diefstallen van geld uit toonbankladen zijn voorgekomen, verzoekt de politie ons daarop de aandacht van winkelhouders te vestigen, opdat het hun tot waakzaamheid aanspore. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ingekomen een verzoek van den heer J. H. Zoetmulder, om vergunning tot uitbreiding zijner brander ij aan den Noordvestsingel no. 71, kadaster sectie H no, 236, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwar mingsoppervlakte van 2 M3. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 31 n Mei aanst., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize worden ge geven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De St. Anna-Vereeniging, gesteund door de contribueerende leden, deelde in het vijfde jaar van haar bestaan aan de ka tholieke armen dezer stad uit 35 kleeding- stukken voor mannen, 273 voor vrouwen en meisjes en 38 voor jongens, 12 matrassen, 8 peluwen,14kussens, 39 lakens en 13 sloopen. Voorzeker vertegenwoordigt het totaal van al deze kleedingstukken een kapitaal van liefdadigheid, dat aldus door bemidde ling van de ijvervolle dames-leden der St. Anna-Vereeniging aan de armen werd ver strekt. Moge de St. Anna-Vereeniging steeds bij haar loffelijk streven den gewenschten steun van hare stddgenooten ondervinden 1 Bij het gisteren te 'sGravenhage gehou den onderwijzersexamen is geslaagd de heer P. L. van Amerom te Schiedam. Gisteren-ochtend kwartier vóór elf uur is in een sloot, bij de Van Stolkstraat (ge meente Hillegersberg) het lijk gevonden eener 35- a 40-jarige vrouw, gekleed in zwart tricot, zwarten rok en stoffen schoe nen andere kleedingstukken werden niet op het lijk gevonden. Men vermoedt dat het lijk is eener bedelares, die in een der slaapsteden te Rotterdam thuis behoorde, Bij het vinden van het lijk meende men nog eenig teeken van leven te bespeuren» doch weldra bleek dat alle levensgeesten geweken waren. Dat de vrouw een gewelddadigen dood moet gestorven zijn, maakt men op uit de op het lijk geconstateerde verwondingen. Op den rechterschedel bevond zich een zware gapende wond, terwijl de linkerwang blauw was en sterk opgezet. In het gras aan den Bergweg nabij het lijk lag een plas bloed, terwijl daarbij een lat werd gevonden, die door den gemeente-veldwachter Kammeraad in beslag is genomen. (R. N.) De heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Delft, heeft Woensdag-avond te Hillegersberg op uitnoodiging van de Kiesvereeniging Recht voor allen het woord gevoerd. Na een herinnering aan hetgeen gedurende de twee jongste maanden op politiek gebied in ons vaderland is voorgevallen, gaf spreker als zijn meening te kennen, dat de Minister Tak de Kamer over het amendement- De Meyier heeft laten stemmen onder een ver keerden indruk, hetgeen spreker in een staatsman onvergeeflijk achtte. Daaromj uichte hij den uitslag der jongste verkiezingen zeer toe. Bovendien kwam het kiesrecht- Tak neer op een vermomd algemeen stemrecht, dat de volkssouvereiniteit huldigt, terwijl wij leven onder de souvereiniteit van het Huis van Oranje. Spreker is voorstander van bezadigde kiesrechtuitbreiding, maar zette zijn bezwa ren uiteen tegen het gaan zoover de Grond wet slechts even toelaat. Daarna wees spreeker er op, dat het practisch gevolg van algemeen stemrecht niets anders is dan het beschikken over de kas van andere en dat hij daarom het kies recht wil uitbreiden in dien zin dat ten volle aan den eisch der Grondwet wordt voldaan. Naar aanleiding der Openingsrede ver klaarde de heer Beelaerts dit Ministerie gaarne te zullen steunen, gelijk de heer De Beaufort dit ook zal doen. Ten slotte wees spreker op de frontver andering in de politieke partijen, doch Tak is nog niet van de baan, zoodat het tegen woordig ministerie krachtig moet worden gesteund. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Met een woord tot opwekking om aan de stemming deel te nemen, werd de vergade ring gesloten. De Gemeenteraad van Delft heeft beslo ten tot uitbreiding van de Duinwaterleiding, door het bouwen van een derden stoomketel en een tweeden watertoren, waarvoor de kosten geraamd zijn op f62.000. Tevens werd besloten het buizennet der gasfabriek uit te breiden, waarvoor eene som van f15.000 begroot wordt. De kosten daarvan zullen worden gevon den in het sluiten van eene geldleening. Kwaadwilligen hebben gisteren-nacht van een partij lammeren, onder de gemeente Delft op een stuk weiland grazende, er vier de oogen uitgestoken. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 17 April. De heer De Beaufort (Amsterdam) brengt verslag uit namens de eerste com missie voor de geloofsbrieven (van de leden gekozen in de districten Groningen tot en met Helder). De commissie concludeert tot toelating van al de heeren behalve den in Eist gekozene. Op het vaak ontbreken van de voorletters der candidaten wordt de aan dacht van den minister gevestigd. Wat Eist aangaat, wijst de commissie er op, dat daar aan twee candidaten, die een gelijk aantal stemmen hadden bekomen, ieder een proces verbaal is uitgereikt en beiden als gekozen zijn verklaard, hetgeen slechts had belmoren te geschieden met den door het lot aange wezene. Ook maakt de commissie melding van liet omtrent deze verkiezing ingekomen bezwaarschrift, meer bepaaldelijk wat de beweerde onderteekening betreft van een der biljetten, en daar hier blijkens de cijfers elke vergissing van invloed kan geweest zijn op den uitslag, acht de commissie het onmis baar noodig, dat zij kennis neme van de inge leverde stembriefjes en overige bescheiden, Tarasp, of juister gezegd Tarasp-Schuls, waarheen onze Koninginnen 31 dezer ver trekken, is eene badplaats in het Beneden Engadindal in Grauwbunderland. Het ligt 3178 meter hoog. De geheele omtrek is rijk aan mineraalwater-bronnen, waarvan ver scheidene reeds eeuwen bekend zijn. Aan deze bronnen en het versterkend hoog kli maat dankt Tarasp zijue opkomst als bad plaats. Op eene hoogte van 1280 M. ligt op den linkeroever van de Inn het door een park omgeven badhuis, waarin een 300-tal gasten gehuisvest kunnen worden. Over onze tegenspraak van het bericht, dat aan de afgetreden Ministers door H. M. de Koningin-Regentes was verklaard, dat Zij hen niet kon ontvangen, is eenige discussie in de bladen ontstaan. Naar aanleiding daarvan kunnen wij ten stelligste verzeke ren, dat onze mededeeling de volkomen waarheid behelsde, en tevens, dat het be richt, hetwelk wij tegenspraken, niet van het Ilof afkomstig was. (J), v. Z.-H.) Aan het Nieuws van den Dag werdt uit Batavia geseind »De adspirant-controleur Föringer en zijne vrouw zijn te Maros (Gelebes) in een amok vermoord." Terwijl algemeen geklaagd wordt, dat de duinen aan het strand te Scheveningen in de laatste jaren sterk zijn afgenomen, vooral vlak voor het dorp, mag het zeker als een bijzonderheid beschouwd worden, dat ten noorden van het Oranje-Hotel aan de strand zijde over vele meters een nieuw duin zich vormtin den tijd van anderhalf jaar heeft het zand zich daar tot circa twee meters hoogte opgehoopt, zonder dat de natuur door kunstmiddelen is tegemoet gekomen. Den Eersten Pinksterdag was het 40 jaar geleden, dat Dr. J. J. Aghina tot doctor in de geneeskunde bevorderd werd, waarna hij zich te Hoorn vestigde. Van 1855 tot 1862 was hij in de naburige gemeente Zwaag werkzaam. Doch in 1862 werd hij benoemd als stads-heelmeester te Hoorn en lector aun de clinische school. Gedurende al de jaren, welke hij te Hoorn heeft doorgebracht, heeft Dr. Aghina niet alleen als geneeskundige, maar ook als bur ger vele en gewichtige diensten aan die stad bewezen. Door het katholiek parochiaal kerkbestuur van den H. Ignatius, in de Molenstraat te Nijmegen, zal een nieuw kerkgebouw met pastorie worden gesticht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2