Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. einde, voor de waarheid waarvan niet kan worden ingestaan. De Kamer van afgevaardigden in Italië beraadslaagde zonder eenig voorval van be- teekenis, over de financieele maatregelen. Het oorlogsbudget werd met 229 tegen 498 stemmen goedgekeurd. De discussie belooft zeer warm te worden. Reeds zeventig sprekers zijn ingeschreven om over de finan cieele maatregelen der regeering het woord te voeren. Volgens berichten uit New-York, is de rivier Juniata in Pennsylvanië, buiten hare oevers getreden en heeft de steden Tyrone en Hollidaysburgh overstroomd. De over stroomingen hebben ontzettende verwoestin gen aangericht in de geheele bergstreek van Pennsylvanië en het westelijk deel van den staat New-York. De spoorweg- en de tele grafische verbindingen zijn verbroken. Schiedam, 22 Mei 1894. Door Z. D. Hw. mgr. W. van de Ven, bis schop van 's Bosch, werd Vrijdag 11. in de kapel van het seminarie te Haaren, o. a. de wijding van het H. Diaconaat toegediend aan de eerw. kruisheeren van St. Agatha, A. Beukers, van Schiedam en H. iJzermans, van Vlaardingen. Naar aanleiding van het besluit, in de teestvergadering ter herdenking van het eeuwgetijde der geboorte van Pius IX zij 11. Zondag te Rotterdam genomen, om aan te dringen op het herstel van Nederlandsch gezantschap bij den Paus, zegt de Maasb. het volgende 5 Wij zijn niet zonder hoop, dat de poging door een gunstigen uitslag zal bekroond worden. Was ooit een liberaal ministerie als het aangewezene, om de fout van 1870 te herstellen, dan is het wel het ministerie Roëll. Dit toch is ontstaan door de krach tige medewerking der Katholieken in heel het land en zal te hunnen opzichte niet minder gaarne onrecht herstellen dan Thor- becke, die hun de Bisschoppelijke hiërarchie schonk. Maar daarenboven de heer Roëll is een van de voogden der Koningin, en een recht geaard voogd als hij is, kan hij zijn Hooge pupil geen heerlijker les in het Staatsrecht geven, dan door het herstel van een on recht, dat zoowel jegens de Nederlandsche als jegens de Pauselijke Kroon gepleegd werd. Men weet, dat de Katholieken van Ne derland de jonge Koningin beminnen. Die liefde zal onuitroeibaar zijn, als reeds voor Haar troonsbestijging in Haren naam aan de Katholieken een voldoening gegeven wordt, waarop zij zooveel jaren vruchteloos gehoopt hebben. En voor den heer Roëll zal zijn ministerie onvergetelijk zijn, als hij er de herinnering aan zulk een edele daad mede verbindt." Tot verbetering van hetgeen wij in het vorig nummer meldden, moeten wij nog mededeelen, dat terwijl door den weleerw. pater Reuser de bekende motie werd ge steld, door het koorgezelschap van de O. L. Vrouwekerk aan de Wijnhaven het Vader land van Giesen werd uitgevoerd. Zondag-avond 7^ uur had een droevig ongeluk plaats in de remise van de tram aan de Isaak Hubertstraat te Rotterdam. Het 12-jarig zoontje van den heer Tamson, onderdirecteur van de Tram way-Maatschappij was in de remise, toen een der open wa gens werd binnengereden hij hielp den wissel verzetten en wilde toen achter op den wagen springen, door de niet al te groote ruimte naast den wagen raakte hij echter beklemd, met het treurige gevolg, dat hij tusschen den wagen en den muur werd doodgedrukt. De in allerijl geroepen geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Gisteren-ochtend werd in het Ziekenhuis te Rotterdam opgenomen de 19-jarige Adria- nus De Koster, wonende aan de Schans te Overschie, die in de zagerij van de heeren A. Van Stolk en Zonen met een cirkelzaag in aanraking was gekomen en de rechter hand zoodanig had gekwetst, dat die moest worden geamputeerd. Op de Blaak te Rotterdam liet gisteren namiddag een man uit zijne portemonnaie eenig geld vallen, hetgeen door twee jon gens van 10 en 11 jaar gezien werd. Fluks raapte een der jongens een geldstukje op en meende zich daarmede uit de voeten te maken, toen de man hem bij den nek greep en aan een politieagent overgaf. Toen bleek dat beide jongens uit Schiedam waren weg- geloopen, waarheen de politie hen heden avond terugbracht. Op het hooren van geroep van politie en moordverschaften twee agenten vun politie zich om 8 uren gisteravond toegang tot eene kamer gelegen op de 2de verdieping van pand no. 31 aan de Leeuwenstraat te Rotterdam. Daar troffen zij aan den hun welbekenden slachter Johannes van dei- Meer, geheel met bloed bevlekt, tusschen allerlei stukgeslagen huisraad op den grond liggende. De kamer zelve en alles wat daar in was, droegen de sporen van een hevigen strijd. Zijn broeder Willem, 18 jaar, even zeer berucht, bleek in de dakgoot te liggen, waarin hij gevlucht was, bloedende uit ver schillende wonden. Beide broeders hadden twist gekregen over een vrouwspersoon, de huurster der kamer en eene der beruchte nachtvlinders uit de Zandstraat en omstreken, die, toen zij aan het vechten geraakten, door het zolderraam de vlucht nam. De oudste Van der Meer, die eenige wonden op het hoofd kreeg van geringe beteekenis, is aan het politiebureau in de Pauwensteeg in bewaring gesteld, terwijl Willem, die verschillende vrij belangrijke verwondingen bekwam (o. a. een oor letterlijk in vieren gesneden en een diepe wonde boven een der oogen, alsmede verschillende op het hoofd) voorloopig in de ontredderde woning achterbleef om verbonden te worden. Zijn toestand schijnt niet levensgevaarlijk te zijn. Naar men hoort, hebben beiden bij het ge vecht van eene bijl en een mes gebruik gemaakt. Geboeid is gisteren uit Oude water te Rotterdam aangebracht en ter beschikking der justitie gesteld de aldaar door den veld wachter aangehouden 28-jarigen Martinus Kuipers, verdacht van den doodslag den 17n dezer onder Hillegersberg gepleegd op Ever- dina Grobe, weduwe Gerardus Breegaart. Hij werd te Oudewater aangehouden op aanwijzing van een beambte van de stoom- bootdienst JEstafette, wien hij inlichtingen vroeg aangaande het passeeren der booten van Rotterdam naar ütrecht. Zaterdagavond 9 uur, had de dekknecht van de stoomboot der reederij i>de Schie," Pieter Van der Lee, het ongeluk over boord te vallen midden in Delftsche Schie, ter hoogte van de Zwethbrug onder Overschie. Door tegenwoordigheid van geest kwam hij zwemmende aan den wal. De dienstbode van den heer Klooster greep hem en bracht hem, met behulp van een paar andere per sonen, op het droge, waarna hij met die zelfde boot naar Delft is vertrokken. De Delftsche politie heeft aangehoudon A. W. v. D., los werkman, die Vrijdag nacht uit een weiland onder Vrijenban eene koe had gestolen en den volgenden dag te Leiden op de veemarkt verkocht voor f 110. De aangehoudene had pas gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal van een konijn. Wegens verduistering is door de Delftsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen D. J. G., wonende te Rotterdam, die te Delft de belangen der Rotterdamsche gla- zenwasscherij moest behartigen, maar in plaats daarvan met een bedrag van f50 er van door ging naar Amsterdam. RN.) De Minister van Waterstaat, heeft voor uitlovingen op de tentoonstelling, die door de afdeeling Gouda en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw bij ge legenheid der Algemeene Vergadering zal worden gehouden, een rijkssubsidie verleend van t 300. Aan jhr. mr. J. Roëll, te 's Gravenhage, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college voor de zeevisscherijen. De Stand, vindt het in overeenstemming met de parlementaire atmosfeer, dat de antirev. Kamerclub in tweeën is gedeeld geraakt. In de gegeven omstandigheden is daar ook niets op tegen, meent zij. En dat beide deelen zich antirev. noemen bewijst hoe sterk die naam nog in trek is. Hoogst zonderling echter vindt de Stand. het dat de club-Lohman onder hare leden opnam Graaf van Limburg Stirum, die jaren 'a"o geregeld als tegen-candidaat tegenover de anti-rev. partijdienst deed, die nog pas in Schiedam en in Katwijk Van der Borch en Donner verdrong en die nog op 't oogen- blik in Katwijk Reekers steunt om Donner te weren. »Dezen openlijken tegenstander, die thans instemming met het program van '78 schijnt betuigd te hebben, neemt de heer Lohman ir, zijn fractie op. Een zonderlinge combi natie 1" Omtrent de samenstelling van het nieuwe ministerie doet de volgende anecdote de ronde Het is bekend dat al wat Van der Wijck heet in de laatste jaren flink carrière maakt, en dat drie broeders van dien naam de hoos:- ste betrekkingen bekleeden. Toen nu het lijstje voor het nieuwe kabinet aan de Ko ningin-Regentes werd aangeboden zou H. M. Hare bevreemding hebben te kennen ge geven dat onder acht te benoemen personen niet één Van der Wijck was. De kabinets formateur moest zijn verzuim erkennen de voor marine voorgedragen titularis werd geschrapt en door den secretaris-generaal Van der Wijck vervangen. De Gemeentestem, aannemende dat een biljet, waarop te Beverwijk de naam Loen Barinet was geschreven, aan Van Loenen Martinet moet worden toegeschreven, merkt op dat de heer Van Loenen Martinet het dan nog slechts tot 1508 stemmen brengt tegen 1510 op den heer Borret. De twee briefjes, die in een verkeerde bus zijn gevonden, kunnen niet in aanmer king komen volgens de Gemeentestem. Mis schien, zoo de vergissing te Beverwijk zelf had plaats gehad. Nu zij voorkwam in een ander onderdistrict en de briefjes van een verkiezing voor den Gemeenteraad den stem pel van Beverwijk daar, natuurlijk, misten, mag er geen sprake van zijn, dat zij zouden worden meegeteld voor de. Tweede Kamer. Gister-avond is te Scheveningen op korten afstand van het station der stoom tram van de Staatsspoor, een jongmensch van 20 jaar, in Den Haag woonachtig, van een in beweging zijnden tramwagen ge sprongen, om zijn afgewaaiden hoed te grijpen. Hij heeft zijn sprong gemist en zijn arm werd overreden door een volgend tramrijtuig; daarenboven werd hij ernstig gekwetst aan den schedel. De ongelukkige werd in de tram verbonden door Dr. Coronel en vervolgens naar het Ziekenhnis in Den Haag vervoerd. Ingevolge eene oproeping in Recht voor Allen, werd Zondag te Amsterdam een wandeltocht gehouden door sociaal-democra ten. Ten 5 ure namiddags trok een troep van omstreeks 200 partijgenooten van het gebouw Constantia naar de cellulaire ge vangenis te N.-Amstel met de bedoeling Van Emmenes die er gedetineerd is, door het zingen van eenige liederen eene ovatie te brengen. Aldus geschiedde, terwijl de troep gaandeweg door een groot aanW1 nieuwsgierigen, die anti-socialistische liede ren. aanhieven, zeer vergroot was. kwam hier en daar tot schermutseling®11 tusschen de socialisten en oranjeklant®11' maar ernstige verstoringen der orde haddeo niet plaats. Ten acht ure was de optod1' ontbonden. Voor hen, die bij den laatsten noodlott'* gen brand in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam schade aan hun goederen be* kwamen, is door een commissie ruim f ÏOOÖ bijeengebracht. De heer De Bult, vroeger werkzaam Dy de redactie van De Standaard, laatstelijk waarnemend hoofdredacteur van De Neder' lander, is sedert het optreden van den he®r De Savornin Lohman als hoofdredacteur niet meer aan De Nederlander werkzaam» en komt weer in zijn vorige werkkring te' rug. Inmiddels zijn al de nog ongeplaatst® aandeelen van De Nederlander thans geno- men door de heeren Bichon van IJsselmonde» graaf Van Limburg Stirum en graat Va® Bylandt. De heer Lohman blijft te Amsterdam wonen. (Tel.) B. de Jong heeft uit de gevangenis een brief aan den burgemeester van Amsterdam geschreven, waarin hij zich beklaagt over de opvoering van het tooneelstuk De g heimzinnige zaak. of de verdwenen vrouwet1! in welk stuk hij beweert in eer en goeden naam benadeeld te worden. Hij dringt er op aan, dat de burgemeester die opvoeringen verbieden zal. Te Losser (2 uren van Enschede) zij0 ernstige ongeregeldheden voorgevallen bij een botsing tusschen socialisten en politie» waarbij de socialisten van revolvers en de politie van de blanke sabel gebruik maak ten. Een veldwachter werd daarbij door een kogel gewond, terwijl een tweetal socia listen sabelhouwen opliepen. Marechaussees uit Enschede maakten een einde aan het gevecht. De katholieke kweekschool te 's-Hertogen- bosch is aanbesteed en de bouw ervan ge gund aan den aannemer Van Mierlo aldaar voor de som van f 103,000. Naar men met zekerheid meent te weten, zal de heer Woltering, tot voor weinige dagen leeraar aan de thans opgeheven rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar, en wegens lichaams gebreken op zijn verzoek als zoodanig ge- pensiónneerd, als directeur der kweekschool optreden. v_ Te Son (N.-Br.) is door een onbekende oorzaak de boerderij van J. van der Sande door brand geheel vernield. Omstreeks 9 uren in den avond werd het vuur in den paardenstal ontdekt, en reeds te 10 uren lag het huis met stal en schuur geheel in de asch. Het vee heeft men kunnen redden- Een twintigtal kippen echter en de waak hond zijn omgekomen. Van de landbouwgereedschappen werd niets geredslechts eenige huismeubelen kon men in veiligheid brengen. Alles was verzekerd. Te Dieren heeft gisteren nacht een moord plaats gehad. Terwjjl een zekere K., oud 25 jaar, op weg naar huis was, werd hij aangevallen door een zekeren J., die hem zoodanig verwondde, dat hij aan de gevolgen overleed. De dader is heden-ochtend ge arresteerd. Hij moet een week of drie geleden ook reeds een hevigen twist met den verslagene hebben gehad. (Z. C In Noord-Brabant zijn weder twee ver moedelijke gevallen van hondsdolheid voor gekomen, één te Zevenbergen en één te Breda; in laatstgemelde plaats heeft het verdacht, thans afgemaakte dier een 14-jarig meisje in de hand gebeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2