Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zaterdag' 20 Mei 1894. No. 4897. bureau ^oter^fraaf 50. De Vioolspeler Her Sanscnlolten. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers- 0.05 f 1.50 o PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 25 Mei '94. De samenzwering tegen den Keizer van island, waarvan in een onzer laatste num mers melding werd gemaakt, blijkt volgens ladere berichten uit Berlijn van ernstiger iird te zijn geweest dan het eerste bericht eed vermoeden. »In politieke kringen" aldus eindigde dit bericht «wordt ook aan deze gebeurtenissen geen buitengewoon gewicht gehecht, maar opgemerkt, dat sedert Jaren steeds ernstige berichten omtrent nihilisten met veel ophef openbaar gemaakt borden, zoo vaak de Russische regeering financieele operatiën van eenige beteekenis ln den zin had, of wanneer de Czaar bij zonder sterk blijk gat van vredelievende §ezindheid. Thans echter seint dezelfde erichtgever der N. R. Ct., die het eerste ei'icht overseinde, dat de mededeelingen er Köln, Zeit. omtrent een samenzwering op et leven van den Czaar als authentiek Selden. Hieronder volgt dan wat het Duitsche ad omtrent bedoelde zaak bevat. aanvulling van onze mededeelingen °®atrent de in Rusland ontdekte samenzwe- j,tnS vernemen wij nog, dat er toch werke- rjk van een komplot van ernstigen aard sPrake is, gesmeed met het doel dezen ZonQer eenen moordaanslag tegen den Keizer plegen. In de nabijheid der spoorweglijn ■Vitebsk-Orel ligt een landgoed, met een s|°tj in welks nabijheid zich een dorp be vindt met eene orthodoxe kerk. Hier zal 6 Czaar gedurende verscheidene dagen zijn Jooidkwartier opslaan ter gelegenheid van de m dit jaar te houden legermanoeuvres. ,'°t en kerk wilden de samenzweerders Djdens de aanwezigheid des Keizers in de Ucht laten springen, en waren daartoe reeds 01 et de voorbereidselen, het graven van Inijngangen, begonnen. Vooral vele ambte laren van den Witebsk-Orelspoorweg, onder vvelke een aantal ingenieurs dezer lijn, vele 0rthodoxe Russen, tot welke ook een neef Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 64) Ik had ook eene zuster, die mij verde- ?.e> zij liet haar leven voor mij toen men 'lij naar de galleien wilde sleepen, ja, toen..~ maar genoe8 daarover!" Hij keerde zich woest om naar zijne kameraden. «Wie uwer," riep hij gebiedend, «kan zulk een canaille zijn om dezen kloeken Ur8er, die de natie, de vrijheid, het volk frankrijk met zijne liederen verheerlijkt, oor een spion aan te zien? Hij mag in KV Scoren zijn, in zijne aderen stroomt ransch bloed. Leve burger Cherubini 1" zon 6.gilden de sansculotten, de uitn-f Ven.i ro,g WandiS gezinde Étienne niet "gezonderd die nu het hardste schreeuwde. k»e verschrikte Cécile klonk het woest van Pobedonoszew behoort, werden als waar schijnlijk bij het voornemen betrokken in Orel en Witebsk gevangen genomen en naar St. Petersburg getransporteerd. Een inge nieur schoot zich bij zijne inhechtenisneming dood. Omtrent de medegedeelde arrestatie van eenen zoon, student aan het Technolo gisch Instituut, en van eene dochter der generaalsweduwe Andrejew te St. Peters burg kan nader vermeld worden, dat de oudste zoon der weduwe, tot voor eenigen tijd student aan genoemd Instituut, onlangs om de practijk te leeren naar het binnen land vertrokken was en daar gevangen genomen werd. Vóór zijn vertrek had hij aan zijne zuster brieven en een sleutel tot cijferschrift gegeven met de dringende ver maning, dat alles steeds verborgen bij zich te dragen. De jonge dame kende den ge vaarlijken inhoud dezer papieren nietzij zal dan ook, naar men verneemt, thans weer uit hare hechtenis ontslagen worden. Hare beide broeders echter, en in het bijzonder de oudste, staan onder zware verdenking. Zooals men begrijpt, werd de politie door den sleutel tot het cijferschrift in de moge lijkheid gesteld, vele in beslag genomen brieven te ontcijferen, tengevolge waarvan zij thans op eenige uit Finland vertrokken personen, voornamelijk vrouwen, loert, wier komst in de brieven der samenzweerders werd aangekondigd. Gedurende de laatste dagen werden dan ook aan het Finsch- Russische grensstation Bjele-Ostrow talrijke reizigers aan het scherpste onderzoek, bij velen zelfs aan den lijve, onderworpen." De reeds vermelde Caligula-zaak, die in Duitschland zooveel opspraak heeft ver wekt, heeft reeds verdere gevolgen. Te Hamburg werd de General-Anzeiger[die uittreksels en eene redeneering over het boek gaf, in beslag genomen. De schrijver van het boek, de hoogleeraar in de geschie denis Quidde, maakt thans een protest open baar tegen de wijze, waarop de Kreuzzei- tung zijn geschrift heeft behandeld. Hij gebrul der kerels als eene hemelsche muziek in de ooren, want voor haar had het de beteekenis, dat haar echtgenoot veilig was. Zij drukte de comtesse aan het dankbare hart en fluisterde Cherubini, die zich diep vernederd gevoelde door de ovatie van het gepeupel, eenige woorden toe, om hem tot voorzichtigheid aan te manen. De arme, jonge vrouw dacht er niet aan en kon ook niet vermoeden, dat haar nog eene zware beproeving te wachten stond. «Wanneer deze burger de beroemde com ponist is," begon een der sansculotten, nadat het gejubel had opgehouden, «dan zijn wij nu het best in de gelegenheid om door hem het lied te laten compeeren, dat Gontard voor ons heeft gemaakt. Wij kennen het allen van buiten, het drukt zeer juist uit wat wij allen willen en gevoelen, en toch kunnen wij het niet zingen, want noch de wijs der marseillaise noch eene andere, welke wij kennen, past er op. Wat dunkt u, Jean De reus knikte toestemmend. «Een goed idee!" bromde hy. «Heeft iemand uwer het lied bij de hand «Hier is het!" riep eene stem, trok een vuil, verfrommeld stuk papier uit den zak bekent daarbij openlijk, dat hij anti-monar chaal gezind is, daar hij in democratische inzichten is opgevoed. Hij bestrijdt echter elke opvatting als ware zijn geschrift een pamphlet. Zijn studie draagt een volstrekt historisch karakter, zonder eenige toespeling op den tegenwoordigen tijd te beoogen. Quidde geeft te verstaan, dat hij zijn ge schrift uit den boekhandel zal terugnemen, om te voorkomen, dat het dienstbaar wordt gemaakt aan de zucht naar sensatie. Wat hem belang ingeboezemd heeft, is slechts de historische waarde van het probleem. Alweer is te Parijs een bom gelegd, voorzien van twee brandende lonten, ditmaal voor de woning op de eerste verdieping van de Avenue Niel, waar de abbé Garnier, een bekend strijder voor de oplossing der sociale kwestie in christelijken zin, verblijf houdt. Toen de vrouw van den concierge Maandag-avond te acht uren het gaslicht wilde ontsteken op de trap, bemerkte zij, gelukkig, een brandlucht. Zij riep onmid dellijk haren man, die dadelijk het vuur uitdoofde, dat zich reeds verspreid had tot dicht bij de bom en vervolgens eenige em mers water over het helsche werktuig goot. Daarop riep hij de politie, die de bom naar het gemeentelijk laboratorium bracht. Al daar werd een onderzoek ingesteld en het bleek toen, dat de bom buskruit lood en schroot bevatte. De hoeveelheid water, die over de bom was uitgegoten, belette voor alsnog nader de samenstelling van de bom te onderzoeken, maar men gelooft dat het buskruit vermengd was met een chloorzure verbinding. Van den aanslag wordt ver dacht een persoon, in een mantel gewik keld, die weinige oogenblikken te voren de trap was opgegaan, vragende naar den abbé Garnier. Hoewel de aanduidingen omtrent dien persoon zeer vaag zijn, doet toch de politie ijverig onderzoek. Men zegt zelfs dat zij den dader op het spoor is. Omtrent de ministerieele crisis te Parijs is niet veel nieuws te melden. Reeds dade- en bood het Cherubini aan, terwijl hij er grinnekend bijvoegde «Lees het, burger, en dan componeer het dadelijk wij zullen er op wachten," «Hoe, moet ik dat dadelijk doen In mijne tegenwoordige stemming? Onmogelijk!" riep Cherubini, terwijl gij het stuk papier aannam en open deed. «Kom, kom," lachte Etienne, «het zijn drie versjes, wij hebben maar muziek voor het eerste noodig. Voor een man van genie, zooals gij zijt, is dat maar een bagatel." «Men heeft mij hier in mijne woning overvallen ik ben ontsteld ik kan onmogelijk denken." «Goed," zeide de reusachtige Frossard tot den componist en zich daarna naar zijne makkers wennende, sprak hij «Wij kunnen hem er wel twee dagen tijd toe laten, een onzer kan liet bij gelegen heid bij hem gaan halen. Thans moeten wij onze vrienden nog vragen of zy de vluchte linge hebben kunnen pakken, en dan spoed maken, anders komen wij bij de galavoor stelling van meester Guillottine te laat." Gedurende deze opmerking verscheen de sansculotte, die aan de trapdeur wacht had gehouden. lijk nadat de minister Périer aan president Carnot het ontslag van het ministerie aan bood, werd de overtuiging uitgesproken, dat nu een ministerie-Bourgeois was te wachten. En werkelijk heeft eergisteren de president der republiek, na volgens ge bruik de voorzitters der beide Kamers ge hoord te hebben, den heer Bourgeois bij zich ontboden. Deze was minister van justitie in het Kabinet-Ribot. Hij is een radicaal en het gevoelen is, dat hij zal trachten een Kabinet van republikeinsche concentratie, door de meeste radicalen ge wild, samen te stellen. De verschillende bladen zijn vrijwel eenstemmig in hun oordeel, dat het ministerie-Casimir-Perier heeft willen vallen. Men vermoedt dat Casimir Perier den strijd tegen de radicalen moede was, en thans een betrekkelijk eer volle retraite boven een gedwongen aftocht heeft gekozen. In het Lagerhuis te Londen is met eene meerderheid van 49 stemmen eene motie verworpen door sir John Lubbock voorge steld uit naam van de oppositie, bij welke het ontwerp der Staatsbegrooting in twee deelen werd gesplitst, met de bedoeling het Hoogerhuis in staat te stellen over een be paald gedeelte der financieele voorstellen van den kanselier der schatkist, sir William Harcourt, te stemmen. Men verwachtte eene kleine meerderheid. In het Lagerhuis heeft de heer Buxton, in antwoord op eene desbetreffende vraag medegedeeld, dat de regeering ernstig hare aandacht gevestigd houdt op de gedwongen aanwerving van Engelsche onderdanen in Transvaal voor den dienst tegen de hoofden der inboorlin gen in Zoutpansberg. Uit Kaapstad verneemt de Times, dat er groote verontwaardiging heerscht onder de Britsche onderdanen te Pretoria, die gedwongen worden tot deel nemen aan de expeditie tegen de weerspan nige Kafferhoofden in Zoutpansberg. Zij hebben aan lord Rosebery getelegrafeerd om zijne bemiddeling. Zij moeten paard «Wat is er, Pierre vroeg Frossard heir.. «De kameraden zijn reeds vertrokken," antwoordde Pierre zij hebben boven insge lijks geen spoor van den vluchteling gevon den, waarom zullen we dan nog langer hier blijven «Waarlijk men zou zeggen dat we het druk hadden!" riep Etienne. «Wat ver zuimen wij dan Gelooft intusschen maar niet dat wij tijds genoeg zullen komen, om de kunstvaardigheid van meester Guillotine te kunnen bewonderen voor vandaag gaat het niet meer, want de vent kijkt op eene minuut. Wees echter niet ongerust, meester Guillotine eet morgen weer, en zoo alle dagen; het is ook niet noodig dat wij juist altijd tegenwoordig zijn bij hare voeding. Ik weet iets beters voor ons, vrienden de faubourg du Temple heeft ons op een feestje uitgenoodigd, men zal aan het Cha teau d'eau bijeenkomen, laat ons dus daar heen gaan (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT gmiu^ -i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1