dit Heilige Kleed eeren wij dus Hem, die het in zijn sterfelijk leven droeg, en het met Zijn zweet en bloed heiligde en deze pelgrimstocht wordt alzoo een daad van liefde en geloof, een eeredienst aan den Zoon van God. Van deze goede bedoeling bezield, ben ik op een zeer warmen Meidag naar Ar- genteuil gestoomd. Reeds van verre ziet men den spitsen toren der goed gebouwde en met zorg onderhouden kerk en ik be hoefde den weg niet te vragen om toch gemakkelijk het doel van mijn tocht te bereiken, daar, door mijne medereizigers maar te volgen, ik na een ]/4 uur gaans de kerk binnentrad. Voor een zij-altaar rechts, zag ik de prachtige relikwiekast opgesteld. Zij is van Romaansch-Bijzantijnsche stijl, om geven van een op vier kolommen rustende dom met driehoekig front, waarin het beeld van Charlemagne, in zijn hand de verkleinde ivoren kist dragende, waarin het Heilige Kleed vanaf 800 tot de religieoorlogen be waard is geworden. De glazen schrijn welke de reliek bevat, is van een geëmailleerden rand omgeven, rijk met veelkleurige steenen bezet, en is verder van koperbrons vervaardigd. On der aan deze kast leest men de volgende in koper op email gegraveerde inscriptie )>lloec estTunica inconsutïlisDomini NostriJesu Christi." Het Heilige Kleed ziet men voren door het glas, hetwelk het tegen het aanraken be schut, en waarvan men ongeveer op een meter door een met rood fluweel gedra peerde communiebank gescheiden blijft. De kleur der Tunica is donker bruin, bij zwart af en hangt op een gewaad van goudlaken van 1 meter 45cm. lengte, om er de juiste grootte van aan te geven, welke het gehad heeft alvorens het in den revolutietijd ge schonden werd. De goede, doch zwakke pastoor van Argenteuil, in 1793, door een gevoel van angst overvallen en met de be doeling om er tenminste een gedeelte van te redden, sneed de Heilige Tunica in ver scheidene stukken, waarvan hij er twee voor zich-zelven,in tegenwoordigheid van een getuige, in zijn tuin begroef, terwijl hij de andere aan geloovige families toevertrouwde. Toen hij na die kwade dagen de stukken wilde bijeenverzamelen, ontbraken er enke len, doch het grootste gedeelte van het Kleed is met zorg weder bijeengevoegd en gelijkt geheel aan dat waarom, volgens den heiligen Joannes, op den Calvarieberg geloot werd. Van de bloedvlekken heb ik, daar alleen de voorzijde zichtbaar was, niets kunnen bemerken. Het ging in de lieve kerk van Argenteuil ordelijk en met eerbied toe, doch wat zijn de tijden ver, dacht ik, dat in geen honderden jaren zelfs, de ivoren kist welke het Heilige Kleed bevatte, geopend weid. De geschiedenis vermeldt ons, dat toen Lodewijk XIII zijne devotie te Argenteuil hield, er een van zijn gevolg hem vroeg of hij de Heilige Tunica niet voor zich zoude doen ontvouwen. De Koning haastte zich te antwoorden: »Ik zal er mij wel voor wachten; men moet gelooven en niet zien". Moge allen die naar Argenteuil gaan en dit Heilige Kleed zullen zien en vereeren, evenals de vrouw, die er slechts den boord van aanraakte, van hunne kwalen genezen worden want hoewel de tijden der groote mirakelen voorbij schijnen, de almacht van Hem die dit Kleed gedragen heeft, is dezelfde geblevenen zij die oprechtelijk gelooven, zullen er de weldadige gevolgen wel altijd van ondervinden. Fidéliüs. Parijs, 12/25 Mei 1894. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Mei '94. Met het intreden van het zomerzeizoen doen ook weder allerlei geruchten de ronde omtrent reisplannen van den Duitschen Keizer. Zoo werd uit Kiel aan de Berliner Börsen-Zeitung geschreven, dat Z. M. den 22 Juni zich aldaar aan boord van het jacht Bohenzollern zou begeven, om eenige weken op reis te gaan. »Zijne Majesteit" zoo uidt het verder »is voornemens eerst naar Nederland te reizen en aldaar ten hove een bezoek te brengen. De geheele kapel der le matrozen-divisie ter sterkte van ruim 50 man, zal mede op de Bohen zollern worden ingescheept. Leden dezer kapel, versterkt door met stembegaafden en zangkundige manschappen van het keizer lijk jacht Bohenzollern moeten de Neder- landsche volksliederen van Kremser (Lie dercyclus voor mannenkoor, soli en orkest, vooreerst aan boord onder leiding van den koninklijken muziekdirecteur Pott, den Keizer ten gehoore brengen, om vervolgens de Ko ningin der Nederlanden met een voordracht dezer liederen te vereeren. Behalve aan Den Haag zal ook aan Amsterdam een be zoek ten deel vallen. Na ongeveer een week verblijf in Nederland zal de Bohenzollern eerst opstoomen naar Cowes, alwaar de Keizer den zijlwedstrijd wil bijwonen. Van Cowes gaat de vaart naar Schotland, waar de Keizer aan de jacht in het Hoogland zal deelnemen. Of Schotland het einddoel der reis zal zijn, dan wel of er nog naar de Noordkaap zal worden gevaren, daaromtrent zijn nog geen definitieve beslissingen bekend geworden. Aan de Köln. Zeit. wordt daarentegen uit Berlijn gemeld, dat de be richten uit Kiel omtrent 's Keizers plan eener reis naar Nederland en Engeland tegen het einde van Juni onjuist blijken. De Keizer zal waarschijnlijk in de laatste helft van Juni de regatta te Kiel bijwonen, in het begin van Juli met de Keizerin aan boord der Bohenzollern eene reis naar het Noorden maken, in het begin van Augustus naar Cowes gaan en in het begin van Sep tember de groote manoeuvres bijwonen. Naar uit Koningsbergen in de provincie Oost-Pruisen wordt bericht, heeft de pro vinciale regeeringspresident, wegens het uit breken der cholera in Rusland, bevel gege ven, dat voor personen uit Rusland, de overgang naar de districten Neidenburg en Ortelsburg, alleen te Klowo mag plaats hebben. Het gisteren te Berlijn verschenen ryks- wetblad publiceert een keizerlijk besluit, krachtens hetwelk op de meer belangrijke koopwaren uit Spanje en de Spaansche ko loniën een met 50 pet. verhoogd invoerrecht wordt gelegd. Dit besluit treedt terstond in werking. De ministerieele crisis te Parijs is nog niet opgelost. De heer Bourgeois heeft vol standig geweigerd een nieuw Kabinet samen te stellen. Als reden daarvoor gaf hij op de zoo uiteenloopende besluiten van de drie groepen der linkerzijde. Vooral legde Bour geois nadruk op den moeilijken toestand, die voor een Kabinet van republikeinsche concentratie, aan het vormen van hetwelk hij gedacht kan hebben, zou ontstaan ten gevolge van het door de zoogenaamde regee- ringsgezinde republikeinen genomen besluit. Verder merkte hij Op, dat de groepen der radicalen en der uiterste linkerzijde ver klaard hebben haren steun niet te verleenen aan het ministerie, dat zou afwijken van hare richting. De heer Carnot bleef na deze uiteenzetting nog wel bij den heer Bourgeois aandringen op het samenstellen van een ministerie, maar het baatte niet. Bourgeois gaf ten slotte te kennen, dat hij onder die omstandigheden zich niet in staat achtte eene ministerieele combinatie te vormen, die eenige kans van duurzaamheid heeft. De president der republiek heeft vervolgens den heer Dupuy, voorzitter der Kamer, het samenstellen van een Kabinet opgedragen. Dupuy vroeg een bedenktijd om zijne par- tijgenooten te raadplegen over den parle mentairen toestand. Naar de Times uit St.-Petersburg1 ver neemt, was onder de talrijke gearresteerden ter zake van het jongste nihlistenkomplot, ook de beruchte prins Krapotkin. Van 237 te Warschau gearresteerden wegens de be tooging op 16 April zijn er tot dusverre slechts 60 losgelaten. Koning Alexander van Servië zal, volgens de Frf. Ztgin het begin van Juni een be zoek van vijf dagen aan Constantinopel brengen. Gedurende zijn afwezigheid zullen de eerste minister en voorzitter van den Staatsraad het regentschap waarnemen. Mi lan gaat voor eenigen tijd naar Nisch in Servie. Hieruit mag men opmaken, dat de rust in den lande weing te wenschen over laat en het gevaar voor een omwenteling naar aanleiding van denjongsten staatsgreep niet zeer groot schijnt. De Grondwet van 1869, die thans weer in de plaats van die van 1888 is gesteld, geeft aan de Kroon tal van bevoegdheden, o. a. de benoeming van 44 afgevaardigden. De radicalen hebben thans niet meer de minste kans de meerder heid in de Kamer te veroveren. Voortdurend worden er nog arrestaties gedaan in hunne rangen. Men meldt, dat de Koning voor zijn optreden verscheidene telegrammen en an dere betuigingen van gelukwensching uit het land heeft ontvangen. In de Spaansche havenstad Barcelona heerscht groote onrust, daar men vreest, dat de anarchisten zich zullen wreken over de terdoodbrenging hunner zes makkers. Hoewel de pers niet werd toegelaten bij de terechtstelling, is het toch bekend geworden, dat slechts vier der veroordeelden dadelijk bij het eerste salvo gedood werden op twee anderen moesten nog verscheidene schoten worden gelost, voordat zij den geest gaven. Deze berichten hebben bij een gedeelte der bevolking groote verontwaardiging gewekt. Volgens berichten uit Londen is de oud minister Gladstone eergisteren-ochtend van de staar aan het rechteroog geopereerd. De operatie, die ten huize van zijn vriend, lord Rendel, plaats had, is uitstekend gelukt. Volgens draadberichten uit Buenos-Ayres is er een komplot ontdekt om het Congres gebouw en de Beurs in de lucht te doen vliegen. De politie heeft beslag gelegd op verscheidene bommen en twee Oostenrijkers en een Italiaan gearresteerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 25 Mei 1894. Wij meenen de leden van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond er op te moeten wijzen, dat morgen de ge wone maandelijksche vergadering niet wordt gehouden. Zij moest om verschillende rede nen tot eenlateren Zondag worden uitgesteld. Wij herinneren onze lezers aan den feestavond welke ten voordeele van het katholiek onderwijs morgen (Zondag) door de Zangvereeniging »St. Gregorius" in den Officierentuin wordt gegeven. Het tijdig nemen van kaarten zal voor het plaatsbe spreken 'zeer gewenscht zijn, te meer daar er wellicht 's avonds geen kaarten tweede rang aan de zaal meer zullen te verkrijgen zijn. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dron kenschap Staatsblad no. 118 van 1885) ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, van Abraham Ter Hofstede, voor het huis, staande aan de Boogstraat no. 14. Gisteren-avond overleed alhier in den ge- zegenden ouderdom van 88 jaren de heer J. B. Nolet, ridder der Orde van den H. Gregorius den Groote, oud-wethouder dezer gemeente. Treuren zijne geachte familieleden bij het verlies van den veel geliefden vader, niet minder wordt het verscheiden van dezen hoog geachten en verdienstelijken stadgenoot in vele kringen dezer stad betreurd. In hem verliest de stad onzer inwoning een harer beste burgers, de katholiciteit een harer edelste en waardigste vertegenwoor digers, de armen en hulpbehoevenden een edelen weldoener en liefdevol raadsman. Met weemoed staren wij hem na, dien wij zoo hoog vereerden en ons ondanks zijn hoogen leeftijd, naar ons verlangen, nog vroeg ontvallen is. En als wij voor 't oogen- blik slechts dit korte woord aan zijne eer biedwaardige gedachtenis wijden, uiten wij uit de volheid des harten den vurigen wensch en de innige bede Moge een zoo vruchtbaar en hoogst ver dienstelijk leven reeds bekroond zijn met het heerlijk loon, hun die hunne gaven ten dienste van anderen hebben besteed, voor de eeuwigheid toegezegd 1 Gisteren-avond omstreeks zeven ure had de politie alhier handen vol werks om een beschonken persoon in arrest te brengen. In het Broersveld kwam het herhaaldelijk tot botsingen tusschen de politie en eenigen uit de burgerij die de partij van den arres tant kozen, waarbij een paar politie-agenten het te kwaad kregen. Bij het gisteren te 's Gravenhage ge houden examen voor onderwijzeres is ge slaagd mej. S. A. Deijl te Schiedam. Voor de betrekking van directeur van de Academie van beeldende kunsten en tech nische wetenschappen te Rotterdam komt als no. 1 op de voordracht van het bestuur aan B. en W. voor, de heer A. Nolen, van Schiedam. Naar wij vernemen, zijn bij het bestuur van het Nederlandsch Belgisch Zouaven- comité te Rotterdam van verschillende katho lieke kiesvereenigingen in den lande be wijzen van adhaesie ingekomen op de motie, ter vergadering van 11. Zondag aangenomen, en waarmede het initiatief is genomen tot een algemeene adresbeweging ten gunste van het herstel der Nederlandsche Legatie bij den H. Stoel. Gisterenochtend zat een der binnenloodsen van Rotterdam, na eene stoomboot r.aar zee gebracht te hebben, bij de berghaven voor rijksvaartuigen met nog twee personen aan het station Hoek van Holland te wachten, om met den eersten trein huiswaarts te keeren, toen hij plotseling op de bank in eenzakte en, na in de naastbij zijnde woning te zijn gebracht, eenige oogenblikken daarna overleed. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid, tij dens het koken van den middagpot, is Don derdag het woonhuis van G. Kropmans, in de Koedood onder Roori aan de grens van Barendrecht, totaal afgebrand. Van het wei nige huisraad is niet veel gered. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den heer W. L Bakker, die op I Mei 1893 gedurende 40 jaren in het koninklijk paleis te 's-Gravenhage aan het Hof verbonden was, als blijk van waardeering voor zooveel jaren trouwen dienst een fraaie gouden dasspeld geschonken. Het geschenk ver toont een gouden leeuw met den pijlenbun del in blauwe steen geïncrusteerd en in goud gevat, gedekt door de koningskroon. De ministers van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog, de heeren Roel) en Schneider, zijn gisteren-ochtend ter audiëntie gegaan bij de Koningin-Regentes naar Soestdijk. De Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke heden tot nadere bijeenroeping is gescheiden, zal, naar wordt verzekerd, tegen 19 Juni weder bijeenkomen tot onderzoek der geloofsbrieven van de sedert gekozen leden, die, nadat tot hun toelating zal zijn besloten, zullen worden beeedigd en om vervolgens eenige kleine wetten af te doen en eenige onderwerpen van huishoudelijken aard te behandelen. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is de conclusie der commissie in za ken de verkiezing te Eist, strekkende om te verklaren, dat noch de heer De Meester,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2