ALGEMEEN OVERZICHT. 28 Mei '94. Na dagen lang over de proportioneele vertegenwoordiging beraadslaagd te hebben, ging de Kamer van afgevaardigden te Brus sel, de vorige week tot stemming over het voorstel—Feron over. Art. 1, strekkende tot inlassching der evenredige vertegenwoor diging in het ontwerp tot regeling van het kiesrecht, werd met 61 tegen 31 stemmen en 37 onthoudingen, verworpen. Al de leden der Rechterzijde, die voorstanders der pro portioneele vertegenwoordiging zijn, ont hielden zich van stemming met de minis ters en de heer Beernaert. De heer Feron trok daarop zijn voorstel in. Nog altijd is te Parijs geen nieuw mi nisterie gevormd. De eene overlegging volgt op de andere, om een einde te maken aan de ministerieele crisis. De heer Dupuy, voorzitter der Kamer, is ten tweede of derde male op het Elysee ontboden, de heer Bour geois alsmede en bovendien de beer Pey- tral, radicaal. De slotsom heet te zijn, dat Peytral den president der republiek den raad heeft gegeven, om, daar hij zich geen gezag genoeg toekende om premier te wor den, den heer Bourgeois op te dragen, ka binetsformeerder te zijn. Bourgeois werd ten laatste weder op het Elysee ontboden, maar zijne samenkomst met den president heeft tot niets geleid. Ook te Londen dreigt wellicht in de naaste toekomst eene ministerieele crisis. De tegenwoordige Engelsche premier lord Rosebery, schijnt groote moeilijkheden te ondervinden in het bijeenhouden derregee- ringsmeerderheid, die trouwens zeer klein is. Hij heeft zich daarover in een dezer dagen uitgesproken redevoering beklaagd. Tevens verklaarde hij zich openlijk en na drukkelijker dan ooit, voor home-ruleen bracht hij dank aan de Iersche partij voor de hulp in een moeilijk oogenblik aan de liberale partij verleend. Van eventueele maatregelen tegen het Hoogerhuis gewa gend, zeide de minister, dat de regeering, alvorens hiertoe over te gaan, den steun der gansche natie moest ontvangen. De kansen van het kabinet—Weckerlé te Pest, staan veel slechter dan de officieele telegraaf heeft willen doen gelooven. Zelfs door Joodsch-liberale correspondenten, als die van het Berl. Tagebl. wordt erkend, dat het lang niet de koninklijke goedkeu ring op al zijne plannen heeft bekomen. Den berichtgever van het Neue Wiener Tagéblatt heeft Weckerlé zelf verklaard, dat hij en zijne ambtgenooten hun ontslag zou den indienen, als de Kroon niet toegeeft aan de eischen die zij meenen noodzakelijk te zijn. Het lot van het magonnieke minis terie zal dus spoedig zijn beslist. Onzekerheid blijft er heerschen ten aan zien van den toestand in Italië, waar de financieele maatregelen, zooals de regeering die wil zien goedgekeurd de Kamer in spanning houden. Alle redevoeringen die in de Kamer gehouaeD zijn, zijn tegen de financieele plannen der regeering. Men heeft 51 moties voorgesteld bijna alle het Kabinet vijandig. Sonnino schijnt bereid op eenige punten toe te geven, maar aan de hoofd punten houdt hij onwrikbaar vast, o. a. aan de vermindering der rente, omdat hij over tuigd is, dat zonder dezen maatregel het onmogelijk is, de tegenwoordige moeilijkhe den te overwinnen. Naar aan de Times wordt gemeld, heeft de Commissie uit den Senaat der Veree- nigde Staten te Washington, belast met het onderzoek naar de beschuldigingen tegen eenige senatoren ingebracht, wegens om- kooping in verband met het tariefontwerp, haar rapport uitgebracht, waarin zij ver klaart, dat majoor Butt ondanks zijn looche ning, vergeetsche pogingen heeft aangewend om de senatoren Hunton en Kyle om te koopen. Deze heeren worden van alle schuld vrijgesproken, terwijl de commissie de over tuiging uitspreekt, dat er niet door kooplie den en bankiers een syndicaat gevormd is, teneinde de verwerping van het tariefont werp te verkrijgen door tusschenkomst van een agent te Washington, zoodat alle des betreffende uitlatingen van majoor Butt on waar zijn. De enquête der commissie is intusschen nog niet atgeloopen. De werkstakende mijnwerkers te Lasalle in Illinois vielen de agenten aan. die de mijn bewaken en verwondden er drie Te Cripplecreek in Colorado deden de werksta kers een kruitwagen ontploffen tegen een gebouw waardoor elf personen zouden zijn gedood. Op vele andere plaatsen kwamen gevechten tusschen de werkstakers en de politie voor Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Mei 1894. De verwachting dat de soirée amusante Zondag-avond door de «Zangvereeniging St. Gregorius" in den Officierentuin gegeven, een talijk publiek zou trekken, is zeker nog vei re overtroffen. De zaal was door een zeer verscheiden publiek geheel bezet. De soirée werd ook vereerd door de tegenwoordig heid van de zeereerw. heeren pastoors en verdere geestelijken der beide parochiën, den zeereerw. pater Hoogland, bisschoppelijk inspecteur bij het katholiek onderwijs, en eenige eerw. Broeders der St. Jozefsscholen. De uitvoering van het zeer gevarieerd program werd door het harmonie-orkest, onder leiding van den heer P. J. Ooijkaas, geopend met de Residentie-marsch van Dunk- Ier en de ouverture »Dornröschen" van Schu bert. Daarna zagen wij met genoegen het talrijk koor van werkende leden van «St. Gregorius" op het podium geschaard. Een bijzonder succes had Hennig's koddige Frosch- Cantate. Met ware voldoening hoorden wij ook weder het verdienstelijk toonwerk van onzen oud-stadgenoot, den Hageveldschen professor Jansen, Zweifacher Fruhling. De Madrigale Seit frisch auf viel weder bijzon der in den smaak. De uitvoering der Qua drille Maienfahrt, een vrij zwaar toonwerk, toonde dat «St. Gregorius" nog steeds door ijverige studie vele moeilijkheden weet te overwinnen. Over het geheel werden de zuivere voordracht tot zelfs in de hoogste tonen en de goede klankvorming bijzonder opgemerkt. Moeten wij aldus den eerepalm uitreiken aan de »Zangvereeniging St. Gregorius", die het initiatief tot deze soirée nam en ze tot een waren feestavond vormde, ook haren werkenden leden, die nog op andere wijze er toe bijdroegen, deze uitvoering tot een ware soirée amusante te maken, mogen wij een woord van lof niet onthouden. De heer Wanders had blijkbaar de schoonste nummers uit den rijken schat zijner voor drachten opgezocht en droeg ze voor op eene wijze, die ons opnieuw zijn bijzonder talent als declamator, vooral in het weergeven van verschillende stemmen, deed bewonderen. Een storm van bijvalsbetuigingen oogstte het comische stukje »De Bedrogen Waard" door eenige werkende leden van «St. Grego rius" opgevoerd. Vooral het optreden van den «betaalmeester", die den bedrogen waard zou voldoen: de verschijning van den grom- menden beer door den berenleider Brommer geleid, deed het publiek tranen lachen. Het stukje werd zoo goed gespeeld, dat tooneelis- ten van beroep het waarlijk niet konden verbeteren. Een zeer gewild nummer van het program was ook het optreden van de Drielingen «Stanis-Wences-Nicolaus, die met hun corni- schen zang hunne toehoorders niet weinig vermaakten. Het glanspunt van den avond was voor zeker wel de humoristische voordracht «De Dorpsschoolmeester." De coupletten iri deze voordracht, door den heer A. M. den D. (de Dorpsschoolmeester) gezongen, hadden een bijzonder succes, vooral waar zij Schiedam- sche toestanden en algemeen bekende feiten uit den laatsten tijd ten onderwerp hadden. De bom ontploft in zekqre kas wekte een uitbarsting van bijvalsbetuigingen. Niet minder scherp waren de coupletten van den schoolmeester, waar zij de overdreven zorg voor de gezondheid en het reinhouden der kinderen tegenover de verwaarloozing hun ner godsdienstige belangen geeselden. In het vervolg van de voordracht leverde het samenzijn van den schoolmeester met zijne leerlingen eene welbedachte satyre op de neutraliteit die de openbare onderwijzer gehouden is tegenover zijn leerlingen in acht te nemen. Het geheele stukje is gees tig in elkaar gezet, en gaf vooral door het koddige optreden der schooljongens stof tot overvloedige vroolijkheid. Een waardig slot van dezen onder alle opzichten welgeslaagden feestavond was de Apothéose: «Sint Willibrordus zegent het R. K. Onderwijs." De schoone verschijning van onzen grooten bisschop-geloofsverkon- diger, die door de hemelsche geesten omge geven, zegenend de handen over de school kinderen uitstrekt, maakte in den glans der schoone verlichting, een treffenden indruk. Terwijl de Apothéose werd vertoond, zong het koor van kinderen, geknield St. Willi- brord's zegen ontvangend, de schoone be kende woorden O Moederkerk van Rome Zoo edel en zoo groot, Van alle kanten stroomen De volkeren in Uw schoot Het overtalrijke publiek loonde door her haalde toejuichingen deze zoo toepasselijke voorstelling, waarna het in opgewekte stem ming de zaal verliet. Tot het welslagen van deze soirée heeft ook bijzonder bijgedragen het harmonie orkest onder leiding van den heer P. J. Ooijkaas te Rotterdam, dat eenige schoone nummers ten gehoore bracht en onvermoeid de pauzen aanvulde. Met genoegen hebben wij met dit harmonie-orkest kennisgemaakt. Een woord van lof behoort ook gebracht te worden aan den pianist, den heer H. Veu- gelers, die door zijne verdienstelijke bege leiding tot het succes van den avond in ruime mate heeft medegewerkt. Ten slotte onze hulde en dank aan de Zangvereeniging »St. Gregorius", die ons een vroolijken onvergetelijken avond heeft doen beleven. Zij het haar nog meermalen gegeven aldus hare uitnemende krachten in dienst te stellen van de grootsche zaak van het katholiek onderwijs, die voorzeker de deelneming en medewerking van al onze katholieke stadgenooten bij voortduring be hoeft Zondag-ochtend omstreeks half tien ure is het negenjarig zoontje van den heer M. Dirkzwager aan de Sluis nabij de Beurs- brug te water geraakt. Het kind werd ge red door den heer A. Daalmijer, die den knaap met een haak op het droge bracht. Daarna werd hij ten huize van den heer Tijl aan de Nieuwe Sluisstraat van droge kleeren voorzien, waarop hij naar de ouder lijke woning aan de Lange Nieuwstraat kon vertrekken. Het Gezantschap bij den Paus. De Nieuwe IJselbode gelooft, dat de Nieuwe Rolt. gelijk heeft, en men inder daad van het huidige Kabinet geen herstel der Missie bij den H. Stoel wat een blijk van staatsmanswijsheid zou zijn - te wachten heeft. Het blad schrijft o. a. «Wij hebben er zelfs geen oogenblik aan gedacht, dat van een liberaal Kabinet het herstel der missie bij den Paus zou kunnen uitgaan. Al evenmin als wij het van de antirevo- lutionnairen verwachten. De liberalen, staande op hetrevolutionnaire standpunt en rationalisten in hart en nieren, vinden den roof, aan den H. Vader gepleegd, een eisch des tijds en zullen allerminst ge neigd bevonden worden, om de macht en den invloed van den Pauselijken Stoel, op welke wijze ook, in aanzien te doen klimmen. En de anti-revolutionnairen zijn wel goed genoeg en rechtvaardig genoeg om te er kennen, dat er in '1870 jegens den Stoel van Petrus een groot onrecht gepleegd is, maar hun blind geloof aan het protestantsche karakter onzer natie doet het groote mee- rendeel aan het gepleegde onrecht vasthou den en het voldongen feit huldigen. Daarbij zouden de leiders het om hunne partijge* nooteri moeten nalaten. Onder welke politieke constellatie Neder land tot deze daad van eer- en rechtsherstel zal overgaan, is niet gemakkelijk te voor zien. Voor de katholieke partij zou het misschien in gegeven omstandigheden moge- lijk zijn, als eisch voor te verleenen steun, het herstel der missie bij den Paus te stel len. Maar mede- en tegenstanders weten van de katholieke partij, dat zij zelfs van de missie bij den Paus in eene ernstige aangelegenheid geene conditio sine qua non kan maken." Het blijkt uit een schrijven van den heer A. Nuijens in de Maasbode, dat de Alg- Ned. Zouavenbond reeds op den 2n Paasch- dag 1893 te Utrecht besloten had tot een petionnement. De vergadering droeg den heer Nuijens op, een adres te concipieeren- Op de vergadering van 26 December deelde echter de Voorzitter mede, dat hij compe tente personen over de adres-beweging had geraadpleegd en dat hem was afgeraden gevolg te geven aan het plan, terwijl boven dien het ontworpen adres te kras was ge steld. De heer Nuijens verklaart niet nadef op de uitvoering van het besluit te hebben aangedrongen, ook omdat het twijfelachtig was, of het adres in de Tweede Kamer wel voldoende ondersteuning zou vinden, Intusschen wordt de zaak thans druk be sproken en is reeds het initiatief tot eene adresbeweging genomen, zooals uit ons nummer van Zondag blijkt. Hierin zijn alle Katholieken het eens, dat het herstel van de legatie bij den Paus een daad is van recht en rechtvaardigheid voor eene regee ring, die over ruim inillioen katholieke onderdanen te gebieden heeft. BINNENLAND. Blijkens telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 26 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 306,980 pikols. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, 'blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te Madrid, tot nader order de rech ten der eerste kolom van het Spaansch douanetarief (maximum tarief) zullen worden toegepast bij den invoer van Duitsche goe deren in Spanje. St.-Ct Het opnemen van de stemmen, uitgebracht voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, veroorzaakte Zaterdag een buiten gewone drukte in de bureaux te 's-Graven- hage, waar de stemopneming plaats had en in de gangen van het Stadhuis. Wegens de. onregelmatigheid, die bij het tellen van de biljetten werd ontdekt, moest in een der bureaux het werk andermaal worden verricht, waardoor een groot oponthoud ontstond. In middels was de toevloed van belangstellen den steeds grooter geworden en daarmede ook de luidruchtigheid van een deel van het publiek. Door den burgemeester werd het noodig geoordeeld een 20-tal politie-agenten te la ten aanrukken tot handhaving van de orde en ter bevordering van de circulaire, 't Ware misschien wenschelijk geweest, zoo deze maatregel reeds in den aanvang van het werk der stemopneming ware genom en. Er waren toch maar al te veel belangstellende personen onder het publiek, die een nauw keurige uitoefening van de moeielijke taak der heeren stemopnemers zeer belemmerden. In de hoofdvestibule van het Kurhaus te Scheveningen is Vrijdag-ochtend het door den Raad van Toezicht aangeboden borst beeld onthuld van den overleden directeur- generaal M. A. Reiss. De tegenwoordige directeur-geueraal B. Goldbeek hield daardij eene toespraak, waarin hij de deugden van den heer Reiss herdacht. Het beeld werd vervaardigd door den Brusselschen beeldhouwer Alfred Criek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2