Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. republikeinen verdeeld zijn. De gedagvaar- digde persmannen weigeren inlichtingen te geven, hetgeen de New-Yorksche beursma kelaars vermoedelijk zullen navolgen betref fende de ontvangen orders aangaande sui- keshares enz. De Commissie uit den Senaat kan maatregelen nemen tegen weigerachti- gen, maar niemand gelooft aan ernstige gevolgen. In draadberichten uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat Brazilië de bemiddeling van Engeland heeft aangenomen, om het geschil met Portugal in der minne te schikken. Zooals men weet, liep dit geschil over de houding van Portugal in den opstand van De Mello en Da Gama. De opstand in Bra zilië schijnt nog niet te zijn gedoofd Er hebben althans volgens een lelegram uit Rio Grande nog voortdurend schermutselingen plaats. Men vreest dat het leger zich bij de opstandelingen zal aansluiten. De gouverneurs der Staten Alabama, Illi nois, Colorado en West-Virginie roepen troepen op, teneinde de kolenmijnen, waar de aangenomen mijnwerkers de productie gaande houden, tegen de dreigende werk stakers te beveiligen. Middelerwijl nijpt de kolennood dermate, dat er 10.000 ton Wel- sche kolen zijn besteld, welke reeds te New-York beginnen aan te komen. DeFran- sche regeering begon een proces tegen het Chicagosche tentoonstellingsbestuur eischen- de een millioen dollars vergoeding voor de inzenders wier inzendingen verbrandden. Schiedam, 29 Mei 1894. De Uitvaart van het stoffelijk overschot van den heer J. B. Nolet, ridder der Orde van den H. Gregorius den Groote en oud wethouder dezer gemeente, heeft heden ochtend op plechtige wijze te dezer stede plaats gehad. Het priesterkoor in de O. L. Vrouw Visi- tatiekerk, geheel in rouw gehuld en door waslicht overvloedig bestraald, bood een indrukwekkenden aanblik. Een viertal H. Missen werd voor de zielerust van den waardigen overledene opgedragen. Ten 8 ure had het plechtig Requiem plaats, waar onder de familieleden en vrienden tot de H. Tafel des Heeren naderden. Geheel in den geest en volgens het verlangen van den ontslapene, die zooveel mogelijk eenvoud bij zijn begrafenis betracht en het met den katholieken geest strijdig gebruik van bloe men en kransen wenschte vermeden te zien, werd een Gregoriaansch requiem door het koorgezelschap uitgevoerd. Nadat de uitvaartdiensten in de kerk ten 9| ure waren geëindigd, werd ruim tien ure het stoffelijk overschot van den betreurden overledene ten sterfhuize uitgedragen. Door een viertal lijkbezorgers voorafgegaan, zette zich de deftige lijkwagen, die op het lijk kleed de Ordeteekenen van den overledene en het insigne van zijn 25-jarig lidmaat schap der St. Vincentius-Vereeniging ver toonde, in beweging naar het kerkhof, ge volgd door een viertal rijtuigen (waaronder twee equipages van ingezetenen dezer stad) waarin de geachte familie van den over ledene, de heer mr. Th. L. M. H. Borret, president, en mr. J. G. S. Bevers, secretaris van den Hoofdraad der H. Vincentius-Veree - niging in Nederland, en de eerw. Broeder der Orde van den H. Joannes de Deo, die den ont slapene in zijn laatste ziekte heeft verpleegd, plaats namen. De leden der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo bewezen de laatste eer aan den verscheiden medebroe der, die als lid en voorzitter hunner con ferentie zoovele jaren zijne beste krachten aan hun lofwaardig liefdewerk heeft gewijd. Op de R. K. begraatplaats, waar heen reeds velen den stoet waren voorgegaan, sloten zich bij de treurende verwanten en vrienden aan, de heer P. J, van Dijk van Matenesse, burgemeester dezer gemeente, de wethouders de heeren S. A. Maas en J. W. J. van Harwegen den Breems met den gemeente-secretaris, den heer S. A. Vernède, en de heeren JE. Elzevier Dom en I. Hoogendam, leden van den Gemeenteraad. Ook het Roomsch-Katholiek Parochiaal Ai mbestuur was in den stoet vertegenwoor digd. De plechtige beaarding werd voltrokken door den hoogeerw. pastoor mgr. M. J. A. Lans, bijgestaan door de weleerw. heeren J. S. van Buchem en W. C. Zuidgeest, kapelaans der parochie. In breeden kling schaarde zich na den lijkdienst in de kapel de treurende stoet om het familiegraf, waarin reeds zoo velen zijner verwanten den waar dige overledene zijn voorgegaan. Troostvol en opbeurend klonken voorzeker bij de droe vige handeling voor de treurende verwanten de heerlijk ritueele gezangen der Kerk het ritueel bij het kerkelijk begraven werd in zijn geheel gevolgd. En toen de zoo tref fende woorden Ego sum resurrectio et vita «Ik ben de Verrijzenis en het Leven. Wie in Mij gelooft, zal leven, al ware hij ook gestorven" werden gehoord, vertrouwde men dat zij volle waarheid zouden bevatten ten opzichte van dezen diep betreurden overle dene, die ze immer als het richtsnoer des levens heeft beschouwd. Met weemoed scheidde ieder recht geaard getuige van deze treurige plechtigheid van de plaats, waar, in de verwachting der eeuwige opstanding, een edel mensch, een waardig medeburger ter ruste was gelegd. Het volgende niet onaardig geschetste staaltje van «verregaande onnoozelheid" werd ons ter plaatsing aangeboden Als een vermakelijk staaltje van verre gaande «onnoozelheid" in een 13-jarigen knaap, diene heL volgende Ik ontbied een jongen uit de fabriek en zeg: «Ventje, loop eens gauw naar de markt en doe dien brief op de post, bovenin hoor en", voegde ik er gekscherend bij, «roep dan door de opening van de bus zoo hard als je kunt «Den Haag" want daar moet de brief naar toe." Dit laatste eenigszins rare gezegde kan ik alleen motiveeren doordat ik dien morgen een bijzondere goede luim had en in der gelijke gevallen kunnen 's menschsn ge moedsuitingen niet altijd den toets van een beredeneerde kalmte doorstaan. Na verloop van een 10 minuten komt de jongen terug en vraagt met een benepen gezicht«Geeft 't niks meneer, ik heb vergeten «Den Haag" door 't gat te roepen." Ik geloof niet dat ik ooit in mijn leven eenig menschelijk ge laat met méér ongekunstelde verbazing heb aangekeken dan toen, en juist mijn starre blik deed het schuldbesef in het mannetje ontwaken, want met een kleur als een boei vraagt hij«wil ik even terugloopen, meneer, als 't nog niet te laat is?" De botte uit drukking van zijn gezicht en zijn verlegen houding overtuigden mij genoegzaam dat hij in ernst sprak en derhalve zeide ik met gemaakte verontwaardiging «Jou drommel- sche jongen! maak als de weerga dat je terugloopt en schreeuw net zoo lang «Den Haag" door de opening tot je antwoord krijgt", en weg liep de snuggere bol wel tienmaal harder dan jongens doorgaans doen, die om boodschappen uitgestuurd worden. «Wel", vraag ik eenigszins barsch, toen hij weêr terugkwam. «Ik heb hard genog g e- ropen, meneer, maar ze zeëen niks terug ik weet niet of ik 'tnou goed gedaan heb, maar ik deê 't door 't onderste gat, want van bovene kon ik er niet bij, en an 't raam van 't sikkertrie stond 'n 'eer na me te kijken of tie zeggen wou daar mot je niet wezen." «Nu, 'tis goed zoo," zei ik, een vol gende keer beter hoor 1" Tot hoofd der openbare school te Boxtel is benoemd onze vroegere stadgenoot de heer H. T. Gudde, thans hoofd der school te Enschot bij Tilburg. Door de afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Nederlandschen Zouavenbond werd Zondag in den Doele op luisterrijke wijze het Piusfeest gevierd. Nadat des middags te half een uur de bijeenkomst door den Voorzitter geopend was hie'd de zeereerw. heer G. W. Konings, pastoor te Amsterdam, de feestrede, welke afgewisseld werd door zang door de afdeeling Cecilia en muziek door de Rotterdamsche Symphonievereeniging. Des avonds te 8 uren werden verschillende liederen ten gehoore gebracht, o. a. de Pius- cantate van Verhulst, en gaf de afdeeling tooneel ten beste het Onze Vader van Coppé,terwijl de Symphonie-Vereeniging voor het orkest zorgde. Het geheel werd besloten met een Zouavenlied met Allegorie, voor stellende den oud-Zouaaf, onder bescher ming van wijlen Z. H. Pius IX. Het feest liep ln de beste orde af en was zeer geanimeerd. Bij de stedelijke ambtenaren te Rotter dam is het plan aanhangig tot het oprich ten van een pensioenfonds voor weduwen. IIH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zullen gedurende hun verblijf te Tarasp logeeren in het hotel en pensioen Waldhaus Kelpera. Hare Majesteiten zullen haren intrek nemen in eene aan het hotel toebehoorende villa, terwijl het gevolg in het hotel zal vertoeven. Een voetval voor de Koningin-Regentes De weduwe M. v. E. ging Donderdag morgen vroeg uit Den Haag naar Soestdijk, om daar aan H. M. de Koningin-Regentes een verzoekschrift te overhandigen. Aan den ingang van het paleis werd de moeder den toegang geweigerd, doch niettegenstaande dat afwijzend bevel bleef zij een paar uur achtereen wachten in het park, totdat HH. MM. zouden uitrijden. Eu al beloofde de intendant haar ook, dat het verzoekschrift aan de Koningin-Moeder zou worden over handigd, de diep bedroefde vrouw wilde het stuk aan H. M. zelf overreiken. Te kwart over twee reed het vorstelijke rijtuig bij den toegang van het Lustslot, toen de ongelukkige zich op de knieën wierp en met beide handen den brief ophief naar de Koningin-Regentes, ten aanschouwe van vele nieuwsgierigen. Onmiddellijk beval H. M. den koetsier stil te houden eti op medelijdenden toon vroeg zij de weduwe op te staan en haar het stuk te geven. Na een vriendelijken groet opende H. M. het couvert en in het wegsnellende rijtuig las zij het stuk. Overtuigd haar moederlijken plicht te hebben gedaan, keerde mej. V. naar Den Haag terug, vertrouwende op de goedertie renheid van haar Koningin. De heeren Van Houten en Vari derSleij- den, minister van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, zijn gisteren naar Soestdijk vertrokken ter audiëntie bij H.M. de Konin gin-Regentes. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Donderdag den 7den Juni, 's namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat wijl noch de heer E. D. de Meester noch de heer W, van Basten Batenburg als lid der Tweede Kamer is toegelaten, in het district Eist eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 12 Juni en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 26 Juni zal geschieden. Naar het Weekblad van het Recht ver neemt, zullen de heeren jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en mr. J. A. Levy optreden als afgevaardigden der Nederland - sche regeering bij het dezen zomer te Ant werpen te houden internationaal congres, tot bestudeering van de vraagstukken be trekkelijk het patronaat over ontslagen ge vangenen, de bescherming van zedelijk verlaten kinderen en Jandloopers en van krankzinnigen. Het U. D. vestigt er de aandacht op, dat moeielijkheden te wachten zijn voor hen, die vele belastingplichtingen reeds gedaan hebben, hun aangiftebiljetten voor de belas ting op bedrijfs- en andere inkomsten onge~ frankeerd per post aan de rijksontvangers terugzenden. Deze weigerden die brieven, omdat zij met boeteport bezwaard zijn, zoo dat de aangiften niet ter bestemder plaatse inkomen, wat later mogelijkheden veroorza ken moet. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Utrecht heeft voor de verkiezing op Dinsdag 5 Juni candidaat ge steld de heer J. II. de Waal Malefijt, bur gemeester van Westbroek en Achtienhoven. Door de liberale centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdisdistrict Alkmaar is de heer mr. A. P. de Lange, advocaat te Alkmaar, candidaat gesteld. Zaterdag j.l. is te Londen overleden de heer J. v. d. Berg, van 1867—1880 kanse lier bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn en na dien tijd in dezelfde betrekking bij het gezantschap te Londen. Het Haagsche Dagblad deelt mede, dat het stembureau aan de Schelpkade te 's-Gra- venhage bij de jongste herstemming voor de Tweede Kamer aldaar circa een kwartier te laat geopend werd en dat aan het blad reeds namen genoemd waren van kiezers, die, nu zij niet dadelijk konden geholpen worden, verhinderd werden hunne stem la ter op den dag uit te brengen. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, welke Vrijdag alhier plaats had, zijn enkele onregelmatigheden voorgevallen. Uitgebracht werden 5887 stemmen, terwijl de officiëele opgave van den uitslag opgaf Hordijk 2922, mr. Bevers 2911, ongeldig 46 stemmen, wat een totaal geeft5833 stemmen, dat is 8 minder dan er uitgebracht zijn. Deze 8 zijn dus zoek geraakt. Op welke wijze Dit is niet bekend, 't Zij echter ge constateerd, dat het tijdens de stemopneming zeer woelig was op het studhuis, zoodat die 8 briefjes wel op een of andere wijze onder den voet geraakt kunnen zijn. Dat zij met opzet zijn weggenomen door tegenstanders van mr. Bevers, mogen wij natuurlijk niet veronderstellen. Wat nu betreft de 46 ongeldige briefjes, daarbij waren er 9 onvoldoende gezegeld, zoodat hun ongeldigheid te wijten is niet aan de kiezers, maar aan de ambtenaren van het stadhuis. Of een en ander reden is om de stemming nietig te verklaren, is eene vraag, die over weging verdient, terwijl het bovendien best mogelijk is, dat juist de ongeldig verklaarde briefjes van invloed hadden kunnen zijn op de stemming. Wanneer mr. Bevers er im* mers 7 van had gehad, dan zou zijn aantal stemmen hebben kunnen bedragen 2911 -}- 6 (de zoek geraakte) -)- 7 2926, of 2 meer dan Hordijk, die er dan 2922 -f- 2 292-i zou gehad hebben. 'tls alzoo niet onmogelijk, dat de libera len, die Zaterdag-avond alhier een vreugde- fuif hielden in het Feestlokaal, te vroeg victorie hebben gekraaid. {Msb.) Uit Leiden meldt men dat het Zaterdag avond zeer rumoerig in de straten was. De oorzaak was, evenals den Zaterdag te voren het venten van De Baanbreker. Weder 's aan twee of drie colporteurs belet dit socialistisch blad aan den man te brengen- Door de politie werden zij naar het burean van politie gebracht. De telegraaf is gemakkelijk en vlug, maai" werd Zaterdag toch nog overtroffen doof het rijwiel. De uitslag van de Kamer-verkiezing 'e Katwijk ontving het Leidsch Dagbl. nl. eerst per vélocipède en daarna per telegraaf Als curiositeit deelt de Opr. Haarled- Ct. mede, dat, ten gevolge der benoem'®?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2