en onder het zingen van gewijde liederen door de hoofdstraten der binnenstad bewo gen. Het plaveisel was voor deze gelegen heid bedekt met een laag groen, zoodat de weg wel door een tapijt bedekt scheen, terwijl langs de trottoirs soldaten in groot uniform en in lange rijen geschaard ston den. Achter het heilig Sacrament, dat door den aartsbisschop onder een baldakijn ge dragen werd, liep de keizer in generaals uniform blootshoofds en met een kaars in de hand. Achter hem kwamen de aarts hertogen, de ridders vnn het Gulden Vlies, de leden der adellijke familiën, de hofdig- nitarissen, de ministers en alle verdere autoriteiten in schitterende uniformen en decoraties. Op vijf verschillende plaatsen waren altaren opgericht, waar door den aartsbisschop de gebeden werden gelezen en het evangelie van den dag gezongen werd, en waarbij telkens salvo's werden ge lost. Dit ging zoo voort, tot de processie wederom den Dom bereikt had. Nadat de zegen was gegeven, trad de keizer uit de kerk en hield revue over de troepen, die daarop met volle muziek langs hem voorbij marcheerden. Hiermede was het treffende schouwspel afgeloopen. (C.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Mei 1894. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van het Patentrecht no. 11 dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/ 94, door den heer directeur der directe belastingen te Botterdam, op den 25sten Mei 1894 executoir verklaard, den ontvan ger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat den 28n dezer de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. De zaak van den ontslagen gemeente ontvanger wordt ineene correspondentie uit Schiedam aan Het Centrum als volgt be sproken Het blijft nog altijd geheimzinnig omtrent de zaak van onzen ex-gemeente-ontvanger. Men zegt nu, dat de Officier van Justitie alle boeken en bescheiden heeft medege nomen, maar den heer Beffers nam hij niet mee 1 Hoe vreemd moet dit schijnen in de oogen van hen, die toch zoo zeker verwach ten, dat hier recht zal worden gedaan e n getracht zal worden den waren schuldige te ontdekken. Het heet, dat de Officier alles eens na zal pluizen, om zelf te zien, hoeveel het tekort bedraagt, jammer, dat dit niet dadelijk gebeurd is, dan hadden we de f1000.— kunnen uitsparen, welke nu door den deskundige uil Rotterdam aan dat na pluizen moeten zijn verdiend, 't Is of men geen raad meer weet met het geld van onze arme stad 1 Men verwondert zich algemeen over de houding, welke én door ons Bestuur én door de Justitie wordt in acht genomen. Dat er een groot tekort is, wordt openlijk erkend waar om dan den ex-ontvanger niet vervolgd en ter verantwoording geroepen Het heeft er veel van of men wel iets doen wil, maar wat voor de hand ligt te doen, dat doet men niet. En toch moet er klaarheid komen in de zaakdat eischt het meest zwakke rechtsgevoel! Immers, het kan niet waar zijn, dat men het publiek »zand in de oogen wil strooien," zooals onze geestige couplet vervaardiger en zanger hier gisteren zong. Het geld de kolossale som van f 82.000 is weg, en men wil en zal nu weten waar het gebleven is Opmerkelijk is ook de houding van onzen «waarachtige belangen" behartiger, den Bur gervader, onder wiens oog de ex-ontvanger altijd heeft gearbeid. Hij zegt niets in den Raad en laat den wethouder maar praten. Maar daarmee worden we ook al niet veel wijzer en we draaien in een cirkel rond. Men verbaast zich er over, hoe in eene geschiedenis als de onderhavige zóo kan worden gehandeld. Zullen noch Justitie, noch Gedeputeerden, noch de minister iets doen in deze. Maar, waar zitten dan onze recht doeners De Schiedamsche processie zal dit jaar op Maandag 25 Juni naar Kevelaar vertrek ken. Wij vertrouwen, dat er ook dit jaar weder velen zullen optrekken naar het Ge nadenoord, dat de traditioneele bedevaart plaats van Schiedams Katholieken mag worden genoemd. Per aanvulling van ons verslag der plech- tige Uitvaart van het stoffelijk overschot van den heer J. B. Nolet, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote en oud wethouder dezer gemeente, kunnen wij nog mededeelen, dat de heer G. Visser Bzn., wethouder dezer gemeente, voor zaken de geheele week afwezig zijnde, verhinderd was zich bij het eerbetoon van zijn ambt- genooten aan te sluiten. Bij de veehouders B. van dei Eijk Dz. en J. G. De Kok te Kethel, is door den districtsveearts-plaatsvervanger A. J. Van Velzen te Schiedam, mond- en klauwzeer geconstateerd. Het zieke en verdachte vee is opgestapeld, terwijl door het aanstellen van bewakers en afzonderlijke verzorgers van het zieke en verdachte vee getracht wordt de verbreiding der ziekte tegen te gaan. (R. N.) De voerman van een verhuiswagen werd gisteren-ochtend in de Weste Wagenstraat te Rotterdam door een zijner paarden zoo ernstig in de linkerhand gebeten, dat hij zich in het Ziekenhuis moest laten verbinden. Op de veemarkt te Rotterdam had gis teren een kleine slager, die eene koe kocht en met kleine winst weder verkocht, het ongeluk het daarvoor ontvangen geld (t 170 in bankbiljetten) te verliezen. De heer Ben jamin Zwarenstein uit Numansdorp en eenige andere slagers hielden eene collecte op de markt en brachten op deze wijze in zeer korten tijd ruim f100 bijeen, om denman zooveel mogelijk in zijn verlies tegemoet te komen. Een 50-jarige heibaas, wonende Larnbert- straat no. 42 te Kralingen, werd gister ochtend omstreeks 8 uren aan de Schie- brug door een met een heistelling geladen mallejan overreden. Hij bekwam aan beide beenen eene enkelbreuk en is naar het Zie kenhuis gebracht. Klaagt men elders over gebrek aan per soneel voor de scholen, te Charlois niet. Voor de laatste vacature van onderwijzeres, (salaris f500) meldden zich 9 sollicitanten aan en voor 3 vacatures van onderwijzeres in de handwerken (salaris f100) waren 50 liefhebsters. Tot burgemeester van Maassluis is be noemd de heer W. Lotsy. Gedurende eenige jaren was de heer Lotsy een verdienstelijk lid van den Goudschen gemeenteraad en werd den lsten Juli 1892 in zijne betrekking van gemeente-ontvanger aldaar benoemd, welke functie hij den 17den Augustus d.a.v. aanvaardde. Gouda verliest in den heer Lotsy een zijner beste burgers. (R. N.) BINNENLAND. Hare Majesteiten de Koningin en de Ko ningin-Regentes zullen den 31en dezer te 10.17 locaal-tijd van Baarn naar Ragatz vertrekken, waar de Vorstinnen 1 Juni te 7 uur 's morgens zullen aankomen. Den 2en Juni vertrekken Hare Majestei ten van daar naar Vulpera, waar HII. MM. verblijf zullen houden in het hotel en pen sion Waldhaus Vulpera-Tarasp. Het gevolg van HH. MM. zal bestaan uit jonkvrouw Van de Poll, barones Rengersen miss Saxton Winter den luit.-generaal graaf Du Monceau, chef fan het Militaire Huis, den kamerheer baron Taéts van Ameron- gen, den adjudant baron Van Tuyll van Serooskerken, den ordonnance-officier jhr. Van Suchtelen van de Haare en den refe rendaris van het Kabinet der Koningin jhr. Vegelin van Claerbergen. Hare Koninklijke Hoogheid de Groother togin van Saksen vertrekt ongeveer op het zelfde uur als HH. MM. van Baarn naar 's-Gravenhage, waar H. K. H. een paar dagen zal verblijf houden, om daarna naar Weimar terug te keeren. De omslag, welke de beschrijvingsbiljetten voor de bedrijfsbelasting omvat, moet, vol gens instructie van den Min. v. Financiën, ópen aan den ontvanger worden gezonden. (De belanghebbenden kunnen dan een ont vangbewijs krijgen). Geschiedt dat gesloten, dan opent de inspecteur de biljettenen geeft van den inhoud kennis aan,den ontvanger. De heer C. J. F. De Vos te Rotterdam is door de Académie Parisienne des Inven- teurs benoemd tot eerelid en correspondent, terwijl hem tevens door die Vereeniging de groote gouden medaille werd toegekend voor zijn uitvinding om reddingsbooten, vast gesjord aan boord van schepen, met slechts éen man in een halve minuut buiten boord te brengen. De N. R. Ct. meldt nog, dat de Minister alhier met veel belangstelling kennis van deze uitvinding heeft genomen, terwijl de Fransche Minister van Marine den uitvinder een aanbeveling speciaal voor pakketboo ten gaf. De heer De Vos heeft in Engeland, Frank rijk, Duitschland en België patent voor zijn uitvinding genomen. Behalve de door het Haagsche Dagblad be weerde te late opening van een der stembu- reau's te 's-Gravenhage, is er nog eene aanmer king te maken op de stemopneming. Het Va derland zegt daarvan «Telt men bij elkander de stemmen op beide candidaten uitgebracht, de blanco briefjes eD het van onwaarde ver klaarde briefje, dan komt men tot een getal van 5879, terwijl er bij telling gebleken waren te zijn 5887 briefjes. Waar de 8 overige gebleven zijn, is een raadsel. Doch aangenomen, dat er 8 stembiljetten wegge raakt zijn, die alle den naam van Bevers inhielden, dan had toch nog de heer Pijnac- ker een onbetwiste meerderheid van 3 stemmen. Uit Menado wordt van 7 April aan het Ilbld. geschreven De resident van Menado, de heer E. J. Jellesma, is door den gouverneur-generaal opgeroepen, om naar Batavia te komen en met Z.Ecx. te confereeren over verschillende gewichtige aangelegenheden, die betreffende de Minahassa aanhangig zijn. In de eerste plaats de opheffing van degouv erne- mentskofifiecultuur en hetgeen daar mede samenhangt. «Dit is een gelukkige maatregel en dit mondeling overleg zal zeker bevorderlijk zijn tot eene spoedige afdoening van zaken. In de Minahassa toch wordt meer en meer met spanning uitgezien op welke wijze ge volg gegeven wordt aan de bekende, door de Tweede Kamer aangenomen motie van den heer Geertsema. Men schrijft uit Scheveningen Jarenlang is er in Den Haag op aange drongen, dat te Scheveningen een gelegen heid zou worden geopend, waar men voor geringen prijs en onder het noodigen toe zicht zou kunnen baden. Die gelegenheid zal er nu komen, gelijk gisteren reeds met een enkel woord is gemeld, De ondernemer, de heer T. Kuikhoven, hoopt daarbij allerwege den noodigen steun te vinden. Het Gemeentebestuur gaf hem reeds vergunning voor de exploitatie, en hij vertrouwt, dat andere colleges, en vooral ook de Haagsche burgerij, zijn plan zullen toejuichen en hem medewerking verleene"; De exploitatie zal vermoedelijk reeds 1 I"'1 a.s. beginnen Vier wagens zullen aan de" voet van het duin bij den vuurtoren g®' plaatst worden, en elke wagen zal in tie" compartimenten verdeeld zijn, waarin m«" zich kan ontkleeden. De baden zullen elke" morgen reeds te 5 uur of zoodra de daê aanbreekt geopend zijn, hetgeen v°°{ velen, die alleen heel vroeg in den morge" een bad kunnen nemen door hun beroep0 ambt, zeer gerieflijk is. Tot 9 uur zal de prijs van het bad vijf cents na dien tijd tien cents kinder"" zullen den geheelen dag slechts vijf cents betalen. Het gebruik van badbroek en hand' doek is onder dien prijs begrepen. Voorloopig zullen alleen mannen en j gens kunnen baden. Wanneer de zaak jaar echter een gunstig resultaat opleverb dan zal voor vrouwen en meisjes in de nabijheid eene dergelijke gelegenheid g"" opend worden. Jhr. J. W. M. v. d. Poll, die gedurende 34 jaren dijkgraaf van den Haarlemrne1" meerpolder was, is eergisteren te Haarled overleden. De groote verdiensten van deze" algemeen geachten man werden indertijd ook door nu wijlen Z. M. Willem III °P prijs gesteld blijkens zijn verheffing tot de" adelstand en zijn benoeming tot ridder de orde van den Nederl. Leeuw. Naar gemeld wordt, is de aanvang d"r exploitatie van de staalwaterbron Cza Peter te Zaandam bepaald op Woensdag Juni en wel officieel in tegenwoordigheid van genoodigden. Bij het afbreken van een muur in ee" woning in de Vechtstraat te Zwolle, is den schoorsteen achter de zoogenaamd" tong, een gebeeldhouwde Bentheimer stee" gevonden hoog 82 en breed 84 centimeter- In het milieu van een aureool omgeve"' staat het monogram I. H. S. met een krui" er van boven en een brandend hart er ondef' Daarnaast zijn op twee medaillons de name" Maria en Johannes te lezen. fn de vier hoeken van den steen ware" even zooveel wapens aangebracht, maar di" zijn er geheel afgeslagen. Alleen zijn dui' delijk leesbaar de namen er boven geplaats' nl. Mulert, Averhagen, Doetinchem, Droste' Bet schijnt een altaarsteen te zijn ge' weest uit de 15e of 16e eeuw. Hoe de steen op die plaats verzeild is, kan ni"' gegist worden. (Z. C.) Voor rekening der ISederlandsche IW del-Maatschappij is aan 's Rijks Munt Utrecht voor een belangrijk bedrag aan go"' den dukaten geslagen, die een waarde hebj ben van f5.85 en een gehalte van 98" duizend. Zij zijn speciaal bestemd voor de" handel in Nederlandsch-Indië en Perzië. Aan de eene zijde vertoont de dukaat ee" geharnast ridder met een bundel pijlen de rechterhand en het randschrift: »Uo"' cordia res parvae crescuntaan de keel" zijde leest men in een vierkant«Afo. aVf' reg. belgii ad legem imperii". De opening der nieuwe handelsbeurs op 't Vreeburg te Utrecht is officieel vastgesteld op Donderdag 31 dezer, op welken dag ook eenige feestelijkheden in en om het gebon^ zullen plaats hebben. Te Enschedé werd Zondag eene groo'" protestmeetiug van den Sociaal-democrai1' schen Bond gehouden, alwaar Troelstra spreker optradna zijn rede werd ee"" motie aangenomen, waarin den burgemee"' ter te Losser de schuld wordt gegeven v"" de aldaar plaats gehad hebbende ongere' geldheden. Van een tweeden tocht naar die gemeen'" is niets bekend, trouwens een tweede voo"' postengevecht (zooals zij dit gelieven noemen) zoude wel eens veel nadeeliger gevolgen voor hen kunnen hebben. Onwaar is eveneens het door sommig" couranten vermelde bericht, dat allen <ke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2