Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Dinsdag 5 Juni 1894. No. 4905. bureau "jJJoferstcaaf 50. De Vioolspeler Oer Sansculotten. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 4 Juni '94. In de bewogen zitting door de Kamer van afgevaardigden in Italië Zaterdag 11. 8ehouden, stelde Crispi als middel van ver lening voor dat de Kamer, teneinde blijvend Vast te stellen, welke sommen ter bezuiniging I1011 zou kunnen reclameeren door vermin- ering der uitgaven, aan eene commissie ^atl 18 afgevaardigden, door de bureaus te enoemen, opgedragen zoude, den 30 Juni een ontwerp in te dienen tot hervorming ^an de openbare diensten. Dien overeen- oinstig stelde hij voor, tot den 30n Juni a"e discussie over de financieele maatrege- etl te schorsen. Tegen de levendige tee- erien van verzet voerde Crispi aan. dat dit stelsel reeds in 1866 was toegepastde Kamer °n zijn voorstel niet van de hand wijzen, beende hij. De uiterste linkerzijde prote geerde het centrum juichte toe. Na de eropening der vergadering stelde depresi- ent voor, de beraadslaging over de motie ^an Crispi tot Maandag te verdagen. De arner keurde die verdaging goed. Intusschen ^arn de opwinding toe. Talrijk waren de ^Prekers, die zich voor Maandag inschreven. avalotti verlangde, dat de beraadslaging °Ver de financieele voorstellen voortgezet z°ude worden.Veertig afgevaardigden trokken unne motie van orde in. Crispi bestreed et aannemen van eene motie van orde, die 0l'tijdig zoude zijn en het voorstel der re dering zoude kunnen doen vallen. Hij drong er °p aan, dat alle discussie tot Maandag werd uitgesteld. De opwinding hield echter n°g lang aan. De Italiaansche pelgrims te Rome, die Woensdag 11. in de kerk San Lorenzo een plechtig Requiem voor wijlen Pius IX bij woonden, werden Donderdag in de zaal der °9rjia, boven de vestibule van St. Pieter, on vanBen door den H. Vader, nadat deze a aar e Mis had opgedragen. Twintig bisschoppen waren tegenwoordig. Op een Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 63) «Burger,sprak Virginie langzaam en rtlet nadruk, eene speelschuld is eene schuld van eergij zult mij dus in geen geval 'mijne winst weigeren, niet waar Robespierre zag haar toornig aan. «Wie twijfelt er aan, dat ik een gegeven Vv°°rd zal breken?" bromde hij en voegde er toen spottend bij «Wees verzekerd juf rouw, dat ik uwe winst evengoed zal be- aen als ik de mijne nemen zal." «et spel werd voortgezet. Maar wat beteekende dat? Had Virginie eeds dadelijk haar tegenstander als een 1 sPeler herkend en mokerde zij haar ekwaamheid in het schaakspelen op zulk eene slimme manier, dat Robespierre meenen toespraak van graat Aquaderni werd door Leo XIII geantwoord met eene vernieuwde waardeering der groote daden van zijn voor ganger. Het reeds vermelde bericht der vestiging van een Russisch gezantschap bij den H. Stoel, bevestigt zich volkomen. De Novoie Wremia constateert, dat deze diplo matieke missie zeer tijdig zal wezen. In derdaad schijnen er tusschen Rusland en den H. Stoel in den eerstkomenden tijd belangrijke onderhandelingen te wachten te zijn. Rusland erkent de groote zedelijke macht van het Pausschap en zal daarvan in zijn eigen staatsbelang waarschijnlijk ge bruik maken. De krijgsraad te Palermo heeft den so- cialistischen afgevaardigde De Felice Guif- frada veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf met 3 jaren politietoezicht en vervallen verklaring van alle openbare ambten. Van de overige beklaagden zijn 7 tot straffen, afwisselende van 2 tot 12 jaren eenzame opsluiting veroordeeld met ontzetting van alle openbare ambten, en drie zijn vrijge sproken. De indruk door dit vonnis in de Kamer teweeggebracht, is over 't geheel genomen zeer ongunstig. Na het onmogelijke beproefd te hebben, om zijn wet door de Magnatentafel te zien aannemen, is Wekerlé dan eindelijk van de baan en kan Hongarije eens herademen 1 De ministers Féjevary en graaf Lajos Tisza waren Wekerlé te Weenen nog komen ondersteunen bij den Keizer, maar het baatte niet: de Keizer wilde van geen partijdige benoeming van liberale pairs hooren. En daar 10 Juni de Magnatentafel haar zittingen zou hervatten, en dus de kennnisgeving der vernieuwde aanneming van het ontwerp be treffende de huwelijksformaliteiten door de Kamer dan noodzakelijk tot een nieuwe behandeling in de Magnatentafel aanleiding zou geven, viel er niet langer te talmen. Wekerlé deed toen, wat hij al lang had moeten doenhij bood het collectief ontslag van zijn ministerie aan. En de Keizer ver- moest 'hij gemakkelijk zou winnen slechts weinige minuten verliepen en de kansen van Virginie werden hoe langer hoe gun stiger. Hoe beter zij speelde, hoe verstrooider en onhandiger Robespierre werd, terwijl het gelaat van Virginie even koel bleef en alleen uit de koortsachtig gloeiende oogen te lezen was wat er in hare ziel omging. Een kwartier verliep, maar toen was het spel van den tegenstander reddingloos ver loren en kon zij kalm zeggen Schaak mat 1" Robespierre streek met de hand door de haren en wierp toen de stukken door elkaar. Daarna riep hij barsch «Gij hebt gewonnen. Wat wilt ge nu «Mijne winst," antwoordde Virginie kalm. Zij stond oogenschijnlijk bedaard op, als betrof het eene kleinigheid, nam het inkt- stel van de tafel naast haar, zette het voor Robespierre neer, haalde het door Marmon- tel geschreven papier uit den zak en legde het den gevreesde voor, terwijl zij zeide «Teeken, burger." Robespierre liep het papier vluchtig door, trok de schouders op, greep aarzelend naar de pen, teekende en schoof mevrouw het papier toe. leende het hem goedgunstig onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten. De nieuwe Kabinetsformeerder stond trouwens ook al eenige dagen klaargraaf Khün-Hédervdry de banus van Croatie, die onlangs inde Magnaten tafel hetontwerp-Wekerlé een fout noemde, is met de samenstelling van het nieuwe Kabinet belast, en dit is tevens een waarborg dat men niet als in Frankrijk, «het oude deuntje op een nieuwe viool" zal spelen en vooreerst, dank zij de onwrikbaarheid van Keizer en Magnaten, geen Kulturkampff te wachten heeftMaar, natuurlijk, de Joden en vrij metselaars, die het katholieke Hongarije in den laatsten tijd reeds geheel in hun macht meenden te hebben, zullen hun woelingen bij de eerste gelegenheid de beste hervatten. Zij hebben ook nu Wekerlé's aftreden niet geheel zonder demonstraties laten voorbij gaan. Toen Wekerlé Vrijdagavond met een langen neus uit Weenen te Pest terugkeerde, stonden zijne getrouwen gereed om hem een ruiker aan te bieden, en nadat hij in zijn rijtuig had plaats genomen, zijne paarden af te spannen en hem intriomt als een wonderdokter voort te trekken. «Er heerschte veel geestdrift," zegt de telegraaf en Wekerlé dankte voor de hem bewezen eer, er bijvoegende dat de constitutioneele geest, welke de Keizer-Koning bezielt, een waarborg is voor het eenmaal tot stand komen der wet op het verplicht burgerlijk huwelijk 1" In draadberichten uit Weenen wordt omtrent den toestand op het schiereiland van den Balkan het volgende gemeld: Op voorstel van den minister van financiën van Servië zal te Belgrado eene conferentie plaats vinden tusschen hem en de vertegenwoordi gers der verschillende bankinstellingen. Er loopen hier ernstige geruchten omtrent de positie van prins Ferdinand van Coburg, die zich in de ware gezindheid van zijn nieuwe bewindvoerders en hun aanhang zou hebben vergist. Stambouloffs terug roeping wordt mogelijk geacht. Virginie nam het, stak het in den zak, stond op en wilde na een groet heengaan. «Halt 1" riep Robespierre. «Zeg mij, wie gij zij1-" Virginie boog zich naar hem toe en fluis terde «Ik ben de comtesse de Beaumont, de echtgenoote van den man, voor wien ik mijn hoofd heb gewaagd. Ik dank u, bur ger Robespierre, dat ge uwe speelschuld zoo prompt betaalt. Vaarwel." Als uit een droom ontwakend keek Robe spierre haar na. Nauwelijks had Virginie het caté verlaten of zij brak in een korts- achtig gesnik uit. Met bijna bovenmensche- lijke inspanning had zij gedurende het spel met Robespierre haar gevoel moeten onder drukken, en nu zij verlost was van haar bangen twijfel, kon zij een tranenvloed niet meer weerhouden. Zij strekte de handen naar den hemel uit en riep vurig «Almachtige God 1 Gij gaaft mij kracht in het ongeluk, laat mij sterk zijn in het geluk 1" En toen zij weer rond zich zag, stonden twee mannen voor haarCherubini en Marmontel. Bij de verkiezing van een voorzitter van de Kamer van afgevaardigden te Parijs, werden 435 stemmen uitgebracht. Casimir Perier werd met 229 stemmen gekozen. Bourgeois, de candidaat der radicalen, ver wierf er 187. Burdeau werd tot onder voorzitter gekozen. Niet tevreden met haar pogingen om de levenden onder haar banier te scharen, maakt de vrijmetselarij in Frankrijk zich op, om de personen der historie bij haar leger in te lijven. Zoo maakt zij zich de nationale geestdrift ten nutte om propaganda voor hare leerstellin gen te maken en ontzag zich niet het ge- loovend deel van Frankrijk publiek te trot- seeren. Zoo kwam het, dat Woensdag om het standbeeld van Jeanne d' Are te Parijs, formeel werd slag geleverd tusschen de leden van een paar vrijmetselaarsloges en een groot aantal katholieke studenten. De Broeders van den Vrijdenkersbond en de Bond van Arbeid en Getrouwe Vriendschap, manifesteerden om de Eerbiedwaardige Maagd en de Katholieke Kerk te hoonen. Om drie uren stond eene groote menigte op den hoek van de rue des Tuileries en van de rue de Rivoli de manifestanten op te wachten. In de nabijheid van het stand beeld en onder de Rivoli-kolonnade had een groep van 300 katholieke studenten post gevat. Eerst om half zes kwamen ongeveer 100 manifestanten aan, en legden drie kran sen van gele immortellen aan den voet van het standbeeld. Het opschrift van een dier kransen was: «Aan Jeanne d'Arc, de ket- tersche en wederafvallige, door het koning schap verlaten, door de Kerk verbrand." Nu brak de lang ingehouden toorn los. Als uit éen mond daverde de menigte: »Weg met de loges 1" De manifestanten ant woordden met een «Leve de Republiek, Weg met de Jesuïeten!" Hierop drongen twee studenten naar voren en rukten het ge melde opschrift van een der kransen. Hiervan was een verschrikkelijk tumult het gevolg, waaronder de beide studenten door de politie De bezorgdheid voor de comtesse had hen naar de rue de l'Ancienne-Comédie ge dreven meer dan een kwartier hielden zij reeds bij het café de wacht. «Ha, mevrouw!" riep Cherubini. »Gij zijt buiten u zeiven, gij weent. «Van vreugde 1" riep Virginie, terwijl zij het papier zwaaide. «Hij heeft geteekend, Léon zal vrij zijn ik snel naar de Con- ciergerie." «Maar hoe was dat mogelijk riep Cheru bini verbaasd. «Door welk wonder...?" «Laat ons gaan," viel Marmontel hem in de reden. «De menschen kijken naar ons Wij zullen mevrouw naar de Conciergerie brengen en onderweg kan zij ons alles ver tellen." Zij gingen en Virginie deelde hen mede wat er gebeurd was. Spoedig hadden zij de deur der gevan genis bereikt. (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEUAMSCHE COURANT mrci-t iTini. i n::-i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1