Kamer ra KoojMel en Falrieten Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. nonneerboot zouden brengen. Zij weigerden daarom aan het verlangen der Fransche regeering te voldoen, tenzij zij de verzeke ring ontvingen, dat dit plan niet bestond. Het geschil veroorzaakt te Bangkok groote opgewondenheid. Men vreest voor eene her haling der oude vijandelijkheden. Een nieuw conflict is gerezen tusschen China en Japan. Beide rijken maken van ouds aanspraak op het schiereiland Korea, en nu daar een opstand is uitgebroken zen den beiden een troepenmacht om dien te fnuiken, zooda t alle kans bestaat op een botsing tusschen de Chineesche en Japansche nfnuikers." Volgens de telegrammen uit de Unie hiel- -den eergisteren de vertegenwoordigers der mijn-eigenaars en der kolendelvers te Co lumbus in Ohio eene belangrijke conferen tie en benoemden eene commissie tot het uitwerken van de basis van het vergelijk, welke vermoedelijk zal zijn dat betaald wordt 69 Am. cents per ton in Pennsylvanie, 60 A. ets. in Ohio en elders naar evenredigheid. De onderhandelingen mislukten in Tennessee, maar slaagden in Iowa. Ook uit Crippel- creek wordt het einde der geschillen geseind de mijnwerkers ontruimden het versterkte kamp van Bullhill, hetwelk door de staats- troepen bezet werd, die de mijnwerkers ontwapenden. Aan de Times wordt 'uit Buenos-Ayres gemeld, dat de Braziliaansche opstandelingen voortgaan zich te Rio Grande bijeen te trekken en enkele voordeelen behaalden. De regeeringstroepen werden in de nabijheid van Pelotas geslagen. Schiedam, 12 Juni 1894. De ontslagen gemeente-ontvanger, dedieer W. Beffers, is gisteren-middag omstreeks vier ure, na eene huiszoeking in zijne woning gehouden, naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Daarmede is de zaak van den Ontvanger een nieuw stadium ingetreden. Nu blijkbaar het gerechtelijk onderzoek voldoenden grond heeft opgeleverd, om den ontslagen ontvan ger in arrest te nemen, vertrouwen wij dat het der Justitie zal gelukken, deze tot heden zoo duistere zaak in het gewenschte licht te stellen. De verdere behandeling van dit voor onze gemeente zoo hoogst treurig geval zal dan waarschijnlijk leeren, of het woord nmede- plichtigen" in de openbare raadsvergadering gebruikt, al of niet terecht is uitgesproken. vijf Russen, die zonder middel van bestaan zijn. De politie bewaakte de lieden en bracht hen met een groot aantal anderen over de grenzen. Gisteren-namiddag omstreeks 4^ ure is waarschijnlijk door eenige jongens de lade gelicht bij den winkelier A van Noort aan de Nieuwstraat alhier. Een bedrag van circa f10 wordt vermist. De herhaalde waarschuwing der politie, om zich door het afsluiten der winkellade voor dergelijke praktijken in acht te nemen, blijkt dus ook hier weder niet ter harte te zijn genomen. Onze stadgenoot, de heer P. S. Exler, is te Groningen voor het apothekersexamen geslaagd. Van de »Vlaardinsche Bad- en Zwemin richting" te Vlaardingen zijn de Koninklijk goedgekeurde statuten opgenomen in de Staatscourant no. 133. Zij stelt zich ten doel de gezondheid te bevorderen, alsmede de zwemkunst te doen beoefenen door eene bad en zweminrichting te maker,, die aan alle mogelijke vereischten zal voldoen en zoowel voor onvermogenden als voor betalen- den en geabonneerden toegankelijk zal zijn. Om tot dat doel te geraken zal de veree- niging uitschrijven eene rentelooze geldlee- ning groot f2500, in aandeelen van f25, gesteund door een jaarlijksch subsidie van de gemeente Vlaardingen. De nieuwe kade aan het Boerengat te Rotterdam, eene verlenging van de Nieuwe- haven, beantwoordt volkomen aan het doel. Reeds verscheiden schippers lossen aldaar hun goederen. Binnenkort zal ook de tram dezen nieuwen verkorten verbindingsweg met Kralingen berijden. VERSLAG te SCHIEDAM. over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1893. III. Met het stoomschip Batavierkwamen gisteren van Engeland te Rotterdam aan HOOFDSTUK I. a. Ambachtsnijverheid. In het afgeloopen jaar werd vergunning verleend tot a. stichting van 29 woningen, 4 bakkerij, 1 bergplaats, 1 administratiegebouw (Kaar senfabriek Apollo). b. verbouw van3 woonhuizen, 7 winkel en woonhuizen, 1 winkel met bergplaats voor hooi en stal, 1 kantoor. c. bijbouw van geene. d. slooping van geene. Ingevolge de fabriekwet werden nog de volgende vergunningen verleend. 1. Door Burgemeester en Wethouders a. tot oprichting van 1 distilleerderij, 2 zeepziederijen, 1 smederij, 1 fabriek van koper-, zink-, lood- en ijzerwerken met kopergieterij en draaierij, 1 koper en blikslagerij, 3 herstelplaatsen van koper- zink- en blikwerk, 1 sigarendro- gerij, 1 oliefabriek, 1 slachterij, 1 brood bakkerij en 1 stoomwerktuig. b. tot uitbreiding van 1 stooommolen, 12 branderijen, 1 bierbrouwerij, 1 hout zagerij, 1 kachelmakerij, 4 herstelplaats van werktuigen. Door Gedeputeerde Statengeene. b. Fabrieksnijverheid. Op 31 December 4893 bedroeg het aantal branderijen 198, ruwe-spiritusfabrieken2, en 4 alcoholfabriek, Er werden 452,749.01 hectoliters gedis tilleerd ad 50% gefabriceerd, en uitgevoerd: 44,282.45 hectoliters. Enkele branderijen staakten hare werk zaamheden of werden uitgebroken, terwijl ook nu weder een aantal werden ingericht voor de fabrikatie van Weener- of Schepgist. Er waren 52 mouterijen. De Mouterijen werden redelijk aan den gang gehouden, hoewel bijna geen mout naar het buitenland verzonden werd. De Likeurstokerijen voorzien slechts weinig meer dan in de plaatselijke behoefte en werken dus niet druk. De Stoom molens voor granen had den geregeld werk, en verdringen meer en meer de windmolens. De Stoomkoren- en Mout mol en tde dubbele Arend" likwideerde, einde 1893, en verstrekte geene opgave. »De West" vermaalde 12,432,401 kilogr. rogge en mout en 1,457,520 kilogr. maïs. nDe Cijcloop" 2,130,921 kilogr. maïs, 2,436,379 kilogr. rogge en 2,522,576 kilogr. mout. i)De Draak" 4,214,593 kilogr. rogge 5,429,117 kilogr. mout en 787,782 kilogr. maïs. De molen van de Spiritusfabriek van de firma Melchers vermaalde 8,305,000 kilogr. graan. tDe Stoommolen Nederland", naar de nieuwste constructie ingericht, veroverde zich reeds een belangrijke clientèle. De Bakkers- en Pelmolen had dit jaar bij vroeger vergeleken, vry bevredigende resultaten. De Stearine Kaarsenfabriek Apol lo" heeft dit jaar goed kunnen doorwerken. De loop der zaken was bevredigend. Op 31 December 1893 waren 241 mannen en jongens, en 176 vrouwen en meisjesdus te zamen 417 werklieden, aldaar werkzaam. De Ruw-Vetsmelterij en Vetkaar- senfabriek werkte dit jaar niet. De Fabrieken van oleïne en loog breidden hare zaken steeds uit, en werkten gunstig. De Kurkensnijderijen hadden een ge regeld debiet. De Mineraalwaterfabrieken werkten met vrij goede resultaten. De Snel-Azijnmakerijen hadden een matigen afzet. De Koperslagerijen hadden geregeld werk, zoo door het inrichten van branderijen voor de bereiding van Weener-of schepgist, als door het gewoon onderhoud der fabrieken. De Fabriek van Stoom- en andere werktuigen, Ketelmakerij en Kunst smederij van de firma G. J. Vincent Co. had dit jaar voldoende werk. Behalve ver schillende kleinere stoommachines metketels, werd ook een stoommachine met ketel van veel grootere afmeting of vermogen ver vaardigd, voor een der groote stoommeel- molens alhier, welke in alle opzichten uit muntend voldoet. Verder werden weder tal van fraaie hekken en kunstsmeedwerken gemaakt voor openbare gebouwen, kerken en particuliere woningen, terwijl voor vele fabrieken geheele inrichtingen drijfwerken, pompen, reservoirs enz. enz. vervaardigd werden. De Inrichting tot herstel van stoom en andere werktuigen van den heer Frans van Dijck leverde vrij bevredigende resultaten op, ook door het maken en leve ren van weegtoestellen. Ook ondervond de levering van drijfriemen een tamelijk succes. Omzet van talk en verpakking was naar gewoonte. Wordt vervolgd.) De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dins dag 19 Juni e. k., des namiddags te 3 uur. Het bericht van het Vad., dat aan het departement van binnenlandsche zaken een algemeene onteigeningswet wordt voorbereid, is volgens de Residentiebode een canard enkel aan het zwemmen gezet, om Minister Van Houten een en ander in herinnering te brengen, en de stilte op het rimpellooze watervlak aan den Vijver te verbreken. Aan het Departement zou van de voor bereiding eener algemeene onteigeningswet niets bekend zijn, terwijl de Regeering boven dien vast besloten schijnt te wezen, aan haar program, dat toch reeds voor een onder deze omstandigheden opgetreden kabinet groot genoeg is, vast te houden en daar niet van af te wijken. Thans heeft de Nederlandsche Protectio nistische Landbouwvereeniging zich ook met een adres gewend tot de Tweede Kamer met het verzoek tot tijdelijke heffing van een schaalrecht op granen. Zij wijst er o. a. op, dat na het adres dd. 15 Maart jl. aan H. M. de Koningin-Re gentes de prijzen der granen nog meer zijn gedaald en de toestand van den landbouwer en het geheele platteland onhoudbaar wordt, wanneer niet de prijs hunner producten voor den oogst van dit jaar door invoerrecht wordt verhoogd. De Regeering der Vereenigde Staten van Venezuela heeft besloten de sedert 1874 afgebroken diplomatieke betrekkingen met Nederland te hervatten en met dat doel generaal Costa Garcia tot gevolmachtigd Minister te 's-Gravenhage benoemd. Generaal Costa Garcia is reeds te Parijs aangekomen, met het plan om binnenkort zijn missie te gaan vervullen: Ofschoon ook daarginds de zomerwarmte zich nog wachten laat, luiden de berichten uit Tarasp (Zwitserland), omtrent het ver blijf van H.H. M.M. de koninginnen zeer guustig. De Vorstinnen rijden dagelijks uit en de jonge Koningin wandelt veel. Reeds de ontspanning, die in het achterwege blij ven van allerlei lessen is gelegen, schijnt op de jeugdige Vorstin een heilzamen in vloed uit te oefenen. Het plan bestaat bij H.M. de Koningin- Regentes, om tot 15 Juli in Zwitserland te blijven en dan, na een 8-daagsch opont houd in Duitschland, (voornamelijk te Wei- mar bij de Groothertogelijke familie), naar Soestdijk terug te keeren. Daar zal H. M. den geheelen zomer verblijf houden tot September, wanneer het Hof, in verband met de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal, naar de residentie komt- Einde September zal het lustslot het Loo worden betrokken, waarschijnlijk tot de laatste dagen des jaars. De Hollandsche vlag op de kusten van IJsland De vaderlandsche driekleur, zoo lange ja ren reeds buiten alle poolvisscherij, wappert weer in de wateren rondom IJsland De schoener »Gerhard," kapitein Hanneman, uit Vlaardingen, reeders de heeren G. Du R'J van Beest Holle te 's-Gravenhage en J. W- Van Wingerden te Vlaardingen, houdt de eer onzer visschersvloot op onder Franschen» Engelschen, Zweden en Noren. In vroegere jaren een bron van bestaan in Vlaardingen» hield, door de zich meer en meer uitbrei dende haringvisscherij, de visscherij op ka beljauw op de banken en fjorden van IJsland op te bestaan. Geen wonder, dat veler oogen gevestigd zijn op deze nationale onderneming en den wakkeren reeders succès wordttoege wenscht- Het Mauritshuis te 's-Gravenhage is we der een nieuwen Rembrandt geworden. D0 groothertogin van Saksen, die het museum onlangs bezocht, heeft aan de directie m bruikleen toevertrouwd Rembrandt's eigen portret door hem in 1643 geschilderd. Het stelt den kunstenaar voor op mannelijken leeftijd, toen hij de middaghoogte van zijn talent had bereikt. In 72-jarigen ouderdom is te 's-Graven hage overleden de heer J. H. MarinuS» vroeger directeur, laatstelijk eere-directeuf van de Kon. Nat. Zangschool voor hand' werkslieden, welke school hij jarenlang leidde en tot ontwikkeling bracht. Wijlen koning Willem III schonk hem de ridderorde van de Eikenkroon en woonde meermalen evenals de Koninginnen dedoot Marinus geleide concerten bij. Ook al3 toonkunstenaar was de eenvoudige man zeef gezien. Niettegenstaande het gure weder maak ten gisteren eenigen van de gelegenheid der opening van de zeebaden teScnevenin' gen gebruik. Een 70-jarige Hagenaar, de heer W. Terlaak, was weder nummer één hij is sifld3 een 30 jaren steeds de eerste bader. De Am st. Ct. verneemt, dat het wa»1" borgkapitaal van f 50,000 voor de obligate leening ten behoeve van een overdekte bad' en zweminrichting op den Heiligenweg Amsterdam is volteekend, zoodat deze richting nu hoogstwaarschijnlijk wel tot staf zal komen. De expres- of boottrein, vertrekkend3 te 7.35 n.m. (Greenwichtijd) van Amst03 damWeeeperpoort naar Vlissingen (in c01" respondentie op de boot naar Engeland)' zal voortaan dagelijks ook stilhouden 's Hertogenbosch en te Tilburg. De directie der Holandsche Spoor bezig zijn met het stelsel der ïkilomet01" kaartjes" te bewerken, waarbij men g6®' kaartjes neemt voor station tot station ma^ voor een bepaald aantal kilometers. D0^ spoorkaartjes zouden dan allerwegen (in tels, sigarenwinkels, enz.) verkrijgbaar den gesteld. Te Veendam werd Zondag jl. eene opel1, bare vergadering, op het land van den b00^ U. Meijer, van den soc.-democratischen b0" gehouden. Ongeveer 500 personen luisterd0 naar de sprekersTen Cate te Veenda1^ Schagen te Franeker, en Visscher. te SapP® meer. De orde werd nóch op het te^^0l'', noch bij den optocht, vergezeld van muz'e waarbij negen vaandels ontplooid waf611' verstoord. Te Gees (Dr.) is door een hevigen brfl!\ het huis van Joh. Scholte metdeninbo® VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2