Kamer van looptaiel en FaSrieten hierna den hemel bekomen. De menigte ging verheugd en gesticht uiteen onder het geroep vanLeve Onze Lieve Vrouw van Lour des! Leve Want jen!" In hetzelfde blad vinden wij nog vermeld, dat een heer, die sedert ruim 20 jaren, zijne Christenplichten verwaarloosd had, bij het zien der wonderbare genezing van Jan De Brouwer zich bekeerd heeft. Waarlijk Maria deelt, en te Lourdes bij voorkeur, talrijke weldaden uit, naar ziel en naar lichaam. (N. D. Ct.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Juni 1894. Volgaarne verbeteren wij eene opmerking gisteren omtrent de beraadslaging over de Schoolgeldhefiing in den Gemeenteraad door ons gemaakt. Wij meldden, dat de heeren voorstellers van proportioneel schoolgeld stilzwijgend in hun repliek voorbijgingen, de opmerking van den heer Maas, dat eene inkomstenbelasting geen vermogensbelasting is, omdat het zeer wel kan gebeuren, dat iemand tijdelijk wei nig inkomen geniet en toch een groot ver mogen bezit. Bij nader inzien blijkt het ons, dat die opmerking van de zijde der voorstellers wel beantwoord is. De heer De Groot voerde daar tegen aan, dat dit geval uiterst zelden voorkomt, omdat het inkomen gemiddeld over de drie jaren wordt genomen, en dit uiterst zeldzaam geval aldus geen reden kon zijn, om een in hun oog billijke rege ling niet tot stand te brengen. Daargelaten echter de vraag of dit ant woord de opmerking van den heer Maas wederlegt, moeten wij opmerken, dat het in onze zienswijze omtrent een proportioneel schoolgeld op de klassen der inkomsten belasting gebaseerd, niet de minste veran dering heeft gebracht. De R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde te Rotterdam, besloot, om, met het oog op de aanstaande ontbinding van den Gemeen teraad bij de annexatie van Kralingen en Charlois, ditmaal geen deel te nemen aan de verkiezing. Op het ingekomen verzoek van het Ned. Belgisch Zouaven-comité om adhaesie te be. tuigen aan zijn bekend adres ten gunste van het herstel van het Nederlandsch Ge zantschap bij den H. Stoel, heeft de Ver- eeniging besloten met de beslissing te wach ten, tot het bestuur met het oog op den staatkundigen toestand, een uitgewerkt preadvies zal hebben ingediend. Uit het verslag over 1893 van het St. Lau- rentius Jongensgesticht te Rotterdam blijkt o. m. het volgende Op ultimo December 1893 werden 84jon- gens in het gesticht verpleegd, 14 jongens werden in den loop van dit jaar aangeno men 12 jongens daarentegen verlieten het gesticht. Van den heer Leo Stracké ontvingen, evenals vorige jaren, een 20-tal jongens ge durende de wintermaanden onderricht in het teekenen, hetgeen door hen met vrucht werd genoten. De heer Stracké deed zulks we derom geheel belangeloos, waarvoor het bestuur hem dan ook ten zeerste erkente lijk blijft. Uit de Wijnhaven te Rotterdam is eer gisteren opgehaald het lijk van den kapitein van de stoomboot Stad Zutphen, liggende in die haven. De man is vermoedelijk den vorigen avond van de loopplank uitgegleden en verdronken. De kapitein, die op zoo treurige wijze het leven liet, was stuurman aan boord van het hier welbekende stoomschip Salland, toen, eenige jaren geleden, de kapitein van dit vaartuig verdronk. zal terstond overtuigd zijn, dat we wel terdege den 11 den van zomermaand schrijven, 't Gaat bij 't jaar 1671 af, toen de bestjes, maar ook de andere »vroukens" op St. Jan (met in de olie, maar wel en deugdelijk Joannes den Dooper) met hare stoven ter kerke trok ken, en de mannen voor het eerst een voeten warmertje in de vorm vaneen glaasje Hollandsche klare gebruikten, voor zij tempelwaarts gingen. Er zijn er, die bewe ren, dat er nog van die mannen gevonden worden, maar lastertaal is altijd gesproken. Intusschen zien we den 24sten Juni weer gebeuren, wat in voormeld jaar plaats had. Het schijnt voorloopig bij wat koude voeten te blijven. Regen verveelt spoedig,zegt men, maar een droogte, als '93 tot den langsten dag schonk, neen, dat was toch ook van het goede te veel. Dat de koeien naar hartelust kunnen grasduinen, is nu wel wat sterk uitgedrukt, maar overigens is er gras in overvloed. De traditioneele bosjes, die ver leden jaar nergens te vinden waren, zijn er nu weer. Het hooiland staat er, over 't ge heel, goed bij nog het best in de polders vlietlandhooi is niet veel waard, de pacht zal dan ook weinig of niets opbrengen. Delfland hout het water te hoog. Daarover is al enkele jaren geklaagd. En juist van de vlietlanden wordt anders het beste hooi ge wennen. »En desespereert niet 1" 't Kan (nog) verkeeren. Het jaar '94 heeft zijn kring nog niet ten halve gesloten, en de eerste maaiers zijn met de afleggers aan den ar beid gegaan. Als we nu eens een week 2, 3 wat warmte kregen, ook uitstekend voor den vroegen aardappel, die naar een zonnetje snakt, en het hoogheemraadschap nu eens Wie weet 1 De handel in peen gaat dit jaar te Char lois meer dan goed, Engeland trekt in het bijzonder. Nimmer is het voorgekomen, dat er om dezen tijd reeds zooveel was afgeleverd, het aantal vleids" die verzonden zijn, beloopen duizenden (eene leids is 18 bos.) De gemeenteraad van Heinenoord heeft aan de directie der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij concessie verleend tot het leg gen van rails en het exploiteeren van een stoomtram door die gemeente, onder voor- waardenat de tram 1 Juli 1896 in exploi tatie zal zijn. Gisteren-ochtend arriveerde per mailboot uit Harwich aan den Hoek van Holland, graaf Herbert von Bismarck, vroeger gezant te 's-Gravenhage, die zijne verwanten, graaf en gravin von Rantzau aldaar, komt bezoe ken. Per mailtrein vertrok hij via Schiedam naar 's-Gravenhage. VL AARDINGEN, 14 Juni. De in aanbouw zijnde zwem- en badinrichting begint haar voltooiing te naderen. Deze week worden de vloeren in de bassins gelegd. De diepte van het zwembassin zal gebracht worden op 1.60 M, en die van de badkamertjes op 1.10 M. 's Middags van 2—4 uur zal de toegang uitsluitend voor dames gereserveerd zijn. Alhier doet zich een geval van diphteritis voor. De zieke moet naar omstandigheden nog al wel zijn. VERSLAG te SCHIEDAM. over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1893. V. Uit Maasland wordt geschreven Wie zijn scheurkalender niet vertrouwt, steke zijn neus maar even buiten de deur, en hij h. Buitenlandsche Handel. De Graanhandel was in het jaar 1893 niet winstgevend, integendeel. De voort durende achteruitgang der prijzen deed de zaken tot het hoog noodige beperken. De Rogge liep van f157 contant tot f126 terug. De hoogste prijs werd besteed 17 Mei (Salonica) de laagste 9 November (Salonica.) De Gerst gold van f149 tot f109. De hoogste prijs, f149, was op 10 Juni (Dor- pat); de laagste f109 op 7 December (Donau). De vooral uit Amerika aangevoerde Mais varieerde in prijs van f130 tot f115 per 2000 kilo. De voorraad Granen op 31 December 1892 bedroeg: 44 last. gedroogde Rogge. 895 Jicht- en ongedroogde Rogge. 52 gedroogde Gerst. 894 licht- en ongedroogde Gerst. 143 Tarwe. 77 Lijnzaad. 275 Mais. 95 j> Haver. 88 3> Boekweit. 26 Boonen. 7 Grutten. In den Steenkolenhandel heerschte weinig fluctuatie. De prijzen waren niet hoog. Geen aanvoeren per spoor hadden plaats. Werd er dus dit jaar weinig of geen behoefte gevoeld aan een geschikte los- en en laadplaats aan het spoor, toch blijft zulk eene verbeterde gelegenheid aldaar wenschelijk, zoo niet noodzakelijk. De Houthandel leverde minder gunstige resultaten dan in 't vorige jaar. De toe stand zou onmiddellijk verbeteren, wanneer de vrije invoer van gezaagd en geschaafd hout ophield belemmerend op onze eigen zagerijen te werken. De uitvoer van Gedistilleerd naar het buitenland bedroeg 44,282.45 hectoliter, tegen 48,114,79 hectoliter in 1892. Gedurende 1892 en 1893 werd naar Amerika uitgevoerd tot een bedrag van: 1893. f32,097.24. -33,486.16. -25,925.87. -27,046.14. 1892. Ie kwartaal f38,513.16 2e 3e 4e -42,129.— -30,085.— -47,480.95 De Gisthandel in 1893 stond achter, bij dien van het jaar te voren. Uitgevoerd werden naar: Huil 104.088 md.teg. 105.067» in 1892 Harwich. 77.098 81.775 1892 Grimsby. 1.386 d 1.270 1892 New-Castle. 9.655 x> 6.6506inl892 Totaal 192.227 204.763 manden van 26 kilogr. Naar België 1,491,765 kilogram tegen 1.694.120 in 1892. De Veehandel en mesterij waren re delijk voordeelig. De schapenweiderij leverde weinig gunstige resultaten op. Wordt vervolgd.) BINNENLAND. Expeditie naar Lombok. De Staatscourant van gisteren bevat het volgende bericht. »Blijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de zending van den resident van Bali en Lombok naar Lombok geen bevredigen de uitkomst opgeleverd. »Nadat de resident van den 3den dezer te Ampenau was aangekomen, had den 9den daaraanvolgende eene samenkomst plaats met 's vorsten zonen Ratoe Agoeng Agoeng K'toet Karang Asem en Anak Agoeng Madé, waarin de resident, na voorlezing van de grieven en eischen der Nederlandsch-Indische regeering, drie dagen bedenktijd gaf, met bedreiging, dat het niet inwilligen der eischen een gewapend optreden onzerzijds ten ge volge zou hebben. »Een verzoek om onbepaald uitstel, dat den llden dezer schriftelijk werd herhaald, werd door den resident, die de overtuiging kreeg dat men de zaak op de lange baan zocht te schuiven, geweigerd, onder waar schuwing dat niet-tijdig antwoord zou be schouwd worden als eene weigering om aan de gestelde eischen te voldoen. »Heden echter is de resident onverrichter zake teruggekeerd, en daarop is door den gouverneur-generaal last gegeven tot het zenden der expeditie." Aan de lotelingen der lichting 1894, die binnen tien maanden werkelijken dienst blij ken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door een zeer goed gedrag onder scheiden, kan een verlof worden verleend met behoud van soldij voor den tijd van twee maanden, terwijl zij, die tot sergeant worden bevorderd en voormeld verlof niet hebben genoten, daardoor aanspraak krijgen op verlof met behoud van soldij voor den tijd van een maand. Naar Het Vad, verneemt, zal het 1 Juli 25 jaar geleden zijn, dat de heer S. Bart- stra tot secretaris-generaal aan het Dep. van Financiën werd benoemd. De heer Bartstra herdenkt dan tevens zijn 42-jarig jubilè als ambtenaar bij dat Departement. Het optreden en de werkzaamheden van dr. Kuyper in de Tweede Kamer wordt door den Stand, naar aanleiding van een opmer king van de Liberaal als volgt omschreven Duidelijk is in heel de pers medegedeeld, dat dr. Kuyper pertinent verklaard heeft, zich uitsluitend voor behandeling van de kieswet beschikbaar te stellenwaarin van zelf ligt opgesloten, dat hij zoo goed als aan geen andere parlementaire werkzaamheden zal deelnemen. »Van eenigen toeleg, om in de Kamer als leider op te treden, of ook maar zekere rol in de Kamer als zoodanig te willen spelen, is alzoo geen sprake." Naar De Residentiebode met zekerheid verneemt, zal tegen de verkiezing van den heer J. M. Pijnacker Hordijk tot lid van de Tweede Kamer, een bezwaarschrift worden ingediend. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage kwam ter sprake het feit, dat de margarinefabriek te Delft heeft op gehouden te werken wegens de in België op den invoer gelegde rechten van 25 francs, en dat ook de machinefabriek te Enschedé tegen de toenemende concurrentie van het buitenland niet langer bestand blijkt te zijn. Voorts werd eenige levendige discussie gevoerd met betrekking tot de heffing door de gemeente Delft van evenredige rechten van schepen, die den verbeterden waterweg Rijn Schie passeeren. Het voordeel bij het werk der vaartverbetering voor de scheep vaart beoogd, zou door te bezwarende hef fingen feitelijk worden te niet gedaan. Ook werd geklaagd over gemis aan voort varendheid bij het gemeentebestuur van Den Haag met betrekking tot de doortrekking van de verbeterde provinciale vaart naar Den Haag. Deze zaak is ter nadere over- weging aan eene commissie opgedragen, welke in een volgende vergadering het re sultaat harer bemoeiingen zal mededeelen- Onder blijken van groote belangstelling van een talrijke schare werd gisteren-voor middag op de R.-K. Begraafplaats te 's-Gra venhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. Marinus, eere- directeur van het zangkoor der St. Willi' brorduskerk en van de »Kon. Nat. Zang school" aldaar. De waardige overledene werd door de leden van genoemd zangkoor, en een deputatie uit de school naar de laatste rustplaats begeleid. Nadat in de Kapel de gebruikelijke cere moniën waren verricht, waarbij het zang' koor Gregoriaansche gezangen deed hooren, trok de stoet naar de groeve. De zangers hieven op den tocht daarheen het Liberd aan. Namens de vrienden des overledenen legde de heer Paulez een fraaie bloemkrans op de lijkbaar. De president van de zang school, de heer J. H. Smiet, legde eveneens een krans op het graf, en eerbiedigende den laatsten wensch van den ontslapene, bepaalde hij er zich toe namens de sschool'' den betreurden doode een urust zacht, na een zoo welbesteed leven" toe te roepen. In den nabijheid van het sterfhuis waren de huizen gesloten. De stoet trok langs d0 kerk, waaraan de heer Marinus langer dan een halve eeuw de betrekking van organist vervulde. (Rsb.) VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2