De Vereeniging Het Vaderland getrouw de Nationale Vereeniging te 's-Graven- hage zijn voornemens ditmaal samen te perken om den aanstaanden verjaardag van M. de Koningin den 31sten Augustus 'üet een volksfeest te doen vieren. Door de besturen van genoemde vereeni- Slngen zijn daaromtrent besprekingen ge voerd en is besloten, zoodra de toestemming 2al ontvangen zijn om over de voor de volks delen noodige terreinen te beschikken, een program saam te stellen, terwijl men dan een beroep denkt te doen op de ingezete nen om deze zaak financiëel te steunen. In een ons ter inzage gezonden brief van een zee-officier, dienstdoende aan de kust Van Atjeh, wordt met veel waardeering gesproken van het electrisch licht, waar mede enkele Hr. Ms. oorlogsschepen thans voorzien zijn. 's Nachts worden onverwachts e krachtige stralen van den projector ge- ^°rPen op de kust, waardoor Atjehers, die ^erkeerde dingen willen doen, en prauwen, 'e, door de duisternis sluipende, zee pogen e kiezen, in een bespottelijk (electrisch) icht worden gesteld. Het is bijna een vuurwerk-vertooning, als men bij electrisch licht schijfschiet. Want 6 Projectielen zijn door het licht voortdu rend zichtbaar met een lichtstreep er achter s een meteoor. Een salvo-geweervuur geeft een bundel lichtstrepen. Telok Semawé aan de Noordkust belooft een bloeiende handelsstad te worden. Reeds *m brengen vele prauwen en tjonken er kundigheid. (Bbl.) De kraaien brengen het uit Het geval van de Zierikzeesclie Nieuws- °de, wiens uitgever in gijzeling werd ge acht, omdat het blad een en ander uit eene geheime raadszitting had verklapt, houdt steeds de geheele pers bezig. Standaard en N. R. Ct. voeren een vrij heftige pole- lïllek over de bevoegdheid der rechterlijke macht ter beantwoording van de vraag of ZlJ al of niet haar machtsgebied heeft over treden. Intusschen schijnen in werkelijkheid de 'erikzeesche raadsleden nog niet volkomen gerust gesteld omtrent hun geheime zittingen. e negen raadsleden ten minste, die vast eloofd hadden om geen zitting meer bij te ^v°nen, voor dat bekend was wie de gehei men had verklapt, ontbreken nog steeds op 1 aPpél. Deze week hield de raad te Zierik- Zee twee zittingen, die wegens onvoltallig- e'd niet konden doorgaan. De derde ging ^°'gens art. 49 doorzij werd bijgewoond °or drie van dertien leden. Belangrijke esluiten werden in deze zitting niet ge- nomen. Dedachtig aan de volks-bewering dat »de raaien het uitbrengen" heeft de Spectator et gebeurde te Zierikzee in beeld gebracht. _P het Zierikzeesche Raadhuis houden eenige kraaien de volgende conversatie ):)le kraai Heb jij het gehoord »'2e kraaiJa zeker en het komt in de krant." 51 le kraaiPas op maar verkraai je 111 aar niet." -"2e kraai: Och kom de justitie verhaalt et toch op de pers. Wij zitten te hoog." Jammer is het zeker, dat er niet zoo'n Paar kraaien op het Schiedamsche raadhuis Zlt>ten, waar herhaaldelijk comité-generaal" wordt gehouden. Wat zouden ze kraaien 1 De Nederlander maakt de juiste opmer- Herking, dat het onderzoek, 'twelk te Zie- riksee is ingesteld tegen den uitgever van en W, een gevaar oplevert voor de vrijheid van drukpers. Iedere burger zegt het blad—isver- P icht inlichtingen te geven, die kunnen eiden tot ontdekking van een strafbaar j t'Maar de uitgever werd zooals hij n zijn adres aan de Kamer mededeelt - m gijzeling gehouden, ook nadat hij den naam van zijn zegsnaam had genoemd, waartoe hij verplicht geacht kon worden, omdat het de vraag gold, of een raadslid het geheim der zitting had geschonden, dus strafbaar had gehandeld. De rechter-com- missaris zou hem echter in de gevangenis hebben gehouden, om er achter te komen of te Zieriksee »een kliek bestond, die het gezag van den burgemeester wil ondermij nen", en wel onder de leiding van den uit gever als »hoofd van die bende". Dit nu is geen strafbaar feit. Geen gewonen burger zou men dan ook zulke vragen lichtelijk doen. Evenmin komt het te pas tegenover uitgevers, als middel om te weten te komen wie iets geschreven heeft of de zegsman is geweest. Als de zaak zich heeft toegedragen zooals de uitgever in zijn adres mededeelt, behoort ernstig te worden geprotesteerd tegen der gelijke toepassing van de wet. De jaarvergadering van de Weesinrich ting te Neerbosch, is om bijzondere redenen uitgesteld en thans bepaald op half Juli. De bijeenkomst zal geopend met eene feestrede van ds. Kautzman te Dingsperloo. Mededee- ling zal worden gedaan van de reorganisa- tiën, die zullen worden uitgevoerd en nu reeds in voorbereiding zijn. Was volgens een vroeger bericht eenigen tijd geleden het roggebrood te Helmond op vallend laag in prijs in vergelijking met twee andere naburige plaatsen, thans hebben de bakkers aldaar besloten het roggebrood weder twee cent af te slaan. Voor 38 cent koopt men daar nu een brood van zes Ne- derlandsche ponden. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Mijnheer de Redacteur, GEMENGD NIEUWS. Zondag jl. hadden zich eenige vrienden en vriendinnen (ongeveer een vijftigtal) van den onlangs overleden socialist Breuker op de Westerbegraafplaats te Amsterdam ver- eenigd,om op zijn graf eene ovatie te brengen door het uitspreken van redevoeringen en het zingen van eenige liederen. De politie verhinderde dat huldebetoon en de lieden trokken spoedig af. Terwijl de melkboer v. M. in de Nieuwe Kamp te Utrecht, Maandagmorgen met zijn gezin zat te ontbijten, stootte een der huis- genooten bij ongeluk tegen de tafel, tenge volge waarvan een daarop staande pot met kokende koffie omviel en een in een kin derstoel zittend kindje den inhoud over het lijf kreeg. De ongelukkige kleine bekwam hierdoor zeer ernstige brandwonden, zoodat er niet veel hoop op herstel schijnt te be staan. De sigarenmakers in de fabriek van den heer J. van Schuppen Hz. te Veenendaal zijn op één na allen ontslagen, omdat zij hun lidmaatschap van den Bond van sigaren makers en tabaksbewerkers niet wilden op zeggen. Thans bewaken zij voortdurend de fabriek om vreemde arbeiders te waarschu wen, hunne plaatsen niet in te nemen en zooveel mogelijk er op te letten of fabrikanten van elders den heer van Schuppen van si garen voorzien, alsook of deze tabak ter fabrikatie verzendt. Toen het Duitsche stoomschip Dresden zich de vorige week in de nabijheid van Eddystone bevond, ontdekte de eerste stuur man, die op de brug stond, een voorwerp in zee, dat hij voor een drijvende boei hield. Spoedig echter bespeurde men dat een plank was, waarop een mensch uitgestrekt lag. Er werd gestopt, men zette een sloep uit en slaagde er in, een geheel verstijfd schip breukeling aan boord te brengen, waar de scheepsdokter hem de noodige zorgen bewees. De geredde bleek kapitein Hammet van het Engelsche schip Evenus te zijn hij deed het volgend verhaal van zijn wedervaren »Den elfden Mei vertrok ik met een la ding steenkolen van Liverpool naar Plymouth. Den twintigsten riep de stuurman mij eens- klap aan dek. Reeds twee minuten later echter was de Evenus door een bark aan gezeild en nog drie minuten later gezonken. De bark zette de reis voort zonder zich om ons te bekommeren. De sloep, die we in zee hadden gelaten, sloeg dadelijk om en ik zag voor mijn oogen drie matrozen spoorloos in de diepte verdwijnen. Bi greep een redding gordel en klemde mij, met een anderen ma troos, aan een groot stuk drijvend hout vast. De arme mari verloor echter weldra zijn krachten en ik zag ook hem zinken. De stuurman, die ook een gordel had gegrepen, volgde de vier slachtoffers reeds een half uur later in de diepte. Ik klauter nu op het midden van het stuk hout, waar ik een beter rustpunt vond. Onbeschrijfelijk was ir.ijn vreugde, toen ik eindelijk de Dresden in de verte ontwaarde ik vreesde enkel maar dat men zou voorbij varen, zonder mij gewaar te worden. Met Gods hulp zou ik echter gered worden." Kapitein Hammet is gehuwd en vader van negen kinderen. De vier-en-veertigjarige man zegt, dat enkel de gedachte aan zijn familie hem de bovenmenschelijke kracht heeft gegeven, om zich zoo lang boven water te houden. De bewoners van een huis te Londen klaagden over den hinder, veroorzaakt door een aangrenzende fabriek, die veel geraas maakte. De rechtbank zond er iemand heen met een phonograaf, om op verschillende punten van 't huis het geraas op te vangen. Op die manier konden de rechters zich later zeiven overtuigen van de gegrondheid der klachten. Mogen tropische landen hun bekoring hebben, niet minder hebben zij hun onge- rieven daartoe behooren in de eerste plaats de slangen, waarvan het wemelt op Marti nique, zoodat men daar ernstige pogingen doet om dat schadelijk gedierte uit te roeien. Tot dit doel koestert men groote verwach tingen van de nmangouste", een soort van marter, die onkwetsbaar is voor het venijn en de natuurlijke vijand van de slang is. Er is een doorslaande proef mee genomen te Lamentin, waar men een ratelslang van buitengewone grootte met een zeer kleine mangouste in een kooi heeft gesloten. De laatste verdroeg ongehinderd de beten der slang en eindigde met haar te dooden. Burgerlijke Stand. Geboren: 13 Juni. Trijntje, dochter van W. Mak en J. Poort, Villastraat. Hendrik, zoon van H. van Harmeien en H. C. van Aken, Grofbaan. Dirkje, dochter van D. van der Tholen en N. Elderkamp, Ploeg- straat. Gehuwd: 14 Juni. W. Mak en B. C. Bakkes. A. Scheurkogel en G. van Voorden. F. Bos en P. Prins. A. Eijsberg en C. Roelofs. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 14 Juni 1894. Spoeling f 0.70. Moutwijn f5|. Verhandeld f S'/sV*- Stemming Onveranderd. Rogge, Juni. Juli. Berlijn. 120.75 120.50 Sept. 123Ï50 122Y5 (Slotk.) [Spiritus Juli 34.50 34.40 September. 35.80 35.70 Meel 12 Merk. 1. md. 39.90 39.60 Parijs. 12 Juli 40.10 40.— .Rogge, loop. md. 13.- 13.- Juli 13.- 13.— Hamb. Spirit. Juni/Juli 18.- 18.- Aug./Sept. 18.75 18.75 Amsterdam. 13 Juni. Rogge op lev. weinig veranderd Oct. f105, 104, 103, 104. 14 Juni. Rogge op lev. iets lagerOct. f103, 102. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 13 Juni 2.66. M. 14 Juni 2.67. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.08| Disc. 2 pCt. Parijs - 47.97^ 25 Yntwerp.- 47.85 3 s WEEKMARKT TE DELFT, 14 Juni. Op de markt van heden waren de prij zen als volgtvette koeien le kwal. f 170 a 230, dito 2de kwal. f 136 a 160 kalf- koeien le kwal. f 180 a 225dito 2e kwal. f130 a 154 vaarkoeien, le kwal. f 140 a 180, dito 2de kwal. f90 a 120; vette kalveren le kwal. f 58 a 75, dito 2de kwal. f 28 a 44; vette schapen le kwal. f 16 a 27, dito 2de kwal. a lamschapen le kwal. f a 2de kwal. f a vette lam meren f aweilammeren f5a 101); magere varkens f 25 a 34biggen f 8 a 13£nuchtere kalveren f6 a 17paar den f 40 a 110'; stieren f45 a 160; ossen t a rundvleesch 57, 67 a 75c., vet kaltsvleesch 66, 74, a 80 c., schapenvleesch 55,60 a c., lamsvleesch c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 5,50 a 6,75, Westlandsche roode ris dito f5,25 a f6,50, nieuwe Zeeuwsche en Overmaas sche tarwe f 5.50 a f 6.50, Zeeuwsche en Overmaassche rogge fa f nieu we dito f5,— a 6.,wintergerst f4.25a f4,75, zomergerst f 3,50 a 4,25. chevalier dito 15, a 5,75, zware haver f4,25 a 14.75, lichte dito f 3.25 a 3,75, groene erw ten f 7,50 a 8,50, mesting t 5,75 a f 6.50, paardeboonen f5.-- a 5,50 duiveboonen f5.75a 6.75, bruine boonen f8.75 a 11,50 witte boonen 18,a 10, koolzaad f8.25 a 9.25, buitenl. hennepzaad f 7.50 a 8. kanariezaad f 6.50 a f 8.50. In navolging van alle buiten- en binnerdandsche markten konden ook hier voor tarwe en rogge 25 a 50 c. hooger prijs bedongen worden, en waren ook vele voerartikelen zeer vast, terwijl overige soorten onveranderd bleven. De prijzen der boter waren hedenle kwaliteit f50, goede f44, mindere f38 per vat van 40 kilo. Aanvoer pot. 965/8 en 74/16 vaten, wegende te zamen 20040 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 14 Juni. Op de Veemarkt werden aangevoerd 100 Runderen, 7,700 Schapen, Kalveren en Varkens. Men noteertRunderen 2/6 a 4/6, Schapen 3,8 a 5/9, Kalveren 2,6 a 5/8 Varkens -/ a per steen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie-) Door den heer T. J. S., lid van de firma Snijders Co. alhier, zijn H.H. Branders nitgenoodigd tot het teekenen van een verzoek aan het Bestuur der Veree niging van Gisthandelaren, om eene vergadering te beleggen, teneinde tot eene verhooging van de gist— prijzen te geraken; terwijl de firma Bussman Co. een lijst ter teekening laat circuleeren, om Vanaf a. s. Zaturdag den prijs voor Engeland met 2 c. te verhoogen. Het is opmerkelijk dat deze beweging juist uitgaat van hen, die oorzaak zijn geweest dat de Vereeniging van Gisthandelaren met 1 Juli a. s. wordt ontbonden. Ook mag het zonderling heeten, dat de heer S., die, naar ik met zekerheid meen te mogen veronderstellen, grootendeels oorzaak is, dat de firma Snijders Co. niet tot de Vereeniging van Gisthandelaren is toegetreden, thans de hulp inroept van het Bestuur dierzelfde Ver eeniging, waarvan hij niets wil weten, ja wier bestaan hij blijkbaar doelloos acht. Niet minder bevreemdend is de handelwijze van de firma Bussmann Co., die hare weigering om tot de Vereeniging toe te treden, motiveerde door de verklaring, „dat zij in eene geza- „mentlijke prijsregeling geen heil zag, omdat de on- „dervinding haar had geleerd, dat daarvan voortdurend „werd afgeweken, en men op elkanders woord niet kon „vertrouwen"; en die thans de eerste is om zich tot die onbetrouwbaren te wenden met het verzoek eene gezamentlijke prijsverhooging tot stand te brengen. Wat dan toch wel de reden mag geweest zijn dat bovengenoemde firma's niet tot de Vereeniging zijn toegetreden. De twee hoofdbepalingem van het con tract, waarop het nagenoeg uitsluitend aankomt, zijn 1°. Het verzenden van zuivere Gist. 2°. Het onderling regelen der prijzen. Blijkens het hierboven medegedeelde, wil men wel het sub. 2° genoemde. Wat men dan niet wil? De conclusie ligt voor de hand. Door hunne poging om door onderling overleg en samenwerking tot eene verhooging van de gistprijzen te geraken, is de aap thans leelijk uit de mouw ge komen, en hebben zij hun eigen vonniB geveld, daar het thans duidelijk genoeg gebleken is, dat de eenige reden van niet-toetreding tot de Vereeniging hierin gelegen is, dat men zich niet wil verbinden tot het verzenden van zuivere Gist. Onder dankzegging voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw. Dw. Dienaar, H. R. M. A. VAN GENT. Heden-ochtend circa ll'/a ore werd aan het eind der Hoofdstraat de Havenmeester aangevallen door een grooten hond. Zon het niet in het belang der veiligheid noodzake lijk zijn, dat van politiewege de eigenaren verplicht werden dergelijke honden niet los te laten loopen Met deze weinige regelen onder de oogen der be voegde autoriteiten te brengen, zult U wel verplichten. Een ooggetuige. 13 Juni. 14 Juni. 13 Juni. 14 Juni. New-York. Maïs 46%. 45%.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3