Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17 de Jaarg. Zaterdag 16 Juni 1894. No. 4915. "pm-ccut 'gSofersfraaf 50. algemeen overzicht. Feuilleton. voorzichtige kleine man. - mm*'-**** PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nonfimers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 15 Juni '94 Alsof Europa nog niet genoeg moeilijk- eden had, heeft de Sultan van Marokko °°k n0g dit oogenblik uitgekozen om dood gaan, zegt de Daily-News. Dit Londensch 01 gaan vreest dat de dood van den vorst Jder ware geloovigen" aanleiding zal geven internationale verwikkelingen. Het zou Sernakkelijk zijn, onder de inlandsche stam- trieii de orde te herstellen, zegt het blad, 'Waar het staat te vreezen, dat zij die deze aak zullen ondernemen, geschil zullen krij- gen voor het werk begonnen is. Engeland frankrijk Spanje en Italië hebben allen be- ang bij de kwestie. Het groote gevaar ligt la de zwakken toestand van Marokko, een v°ortdurende verzoeking voor hebzuchtige Vreemdelingen. Als raven zweven nu reeds de wenschen en begeerten der Europeesche ^°gendheden boven de stervenssponde van Muley Hassan. Daarom is het niet te ver donderen, dat de berichten over den stand ^an zaken in Marokko nog altijd tegenstrij dig luiden. Volgens den een maakt de oudste zoon Van den overleden sultan reeds toebereid den om tegen den nieuwen sultan Abdul- Ariz in verzet te komen en heeft hij reeds eeri beroep gedaan op zijn aanhangers ten omde zijn aanspraken op den troon des noods met geweld te handhaven. Van de andere 2ljde wordt daarentegen gemeld, dat de pro clamatie van den jongsten zoon van Muley, assan tot sultan de voornaamste plaatsen Van Marokko zeer goed is opgenomen. De jonge sultan is reeds aan het hoofd der tr°epen, die hem tot Sultan uitriepen op- Serukt naar de hoofdstad Fez, ten einde aldaar zijn gezag te vestigen. In elk geval ijlt de toestand zeer onzeker en blijft er gevaar voor een burgeroorlog ontstaan. Van- aai' dat er groote ongerustheid blijft heer- Schen onder de Europeanen die te Fez en ln de havensteden zijn gevestigd. De Fransche 2) NeenIk reis met den spoortrein naar t Zuiden, in het laatste groote station laat 'k de koffers staan en vul mijn zakken met al die kleine voorwerpen. Dan trek ik naar de legers der Bedouïnen en Kabylen en ga tuilen. Voor een klein Apollobeeld in terra cotta, dat in Parijs 50 centimes kost, krijg geborduurde lederen voorwerpen, die ik. !n farijs voor 50 franc verkoop. Ik ruil aP9ten, wapens, zadels, sieraden en andere eunositeiten, die zij van de negerstammen geroofd hebben, in. Als ik voldoende beladen g1 'k naar het station terug, vul mijn en weer uit den koffer en ga handelen dat m6n an frenllstarn- u kunt begrijpen, moet z^n. met ZUlk 6en handel voorzichtig Spaansche en Engelsche regeeringen hebben reeds oorlogschepen naar Casablanca en Tan- ger gevonden om de Europeanen te be schermen. De oudste zoon des Sultans, die beweert recht te hebben op den troon, staat bekend als een fanatiek man. Hij is nu gouverneur van Fez en houdt daar verblijf. Men verwacht daarom, dat hij zich met geweld zal verzetten, zoodra de nieuwe Sultan zijn intocht in Fez wil houden. De Spaansche regeering neemt intussehen krachtige maatregelen om hare rechten in Marokko te doen gelden. De kassier van de Schatkist is naar Cadix vertrokken, waar hij zich met troepen en kanonnen zal in schepen, om te Magazan het eerste gedeelte van de Marokkaansche oorlogsschatting van vijf millioen pesetas te gaan ontvangen, dat de overleden Sultan den derden Mei ter beschikking van Spanje stelde. De Spaansche bladen verwijten de Regeering zelfs, dat deze niet wat vlugger geweest is om de oorlogs schatting op te eischen, als of zij Muley Hassan's plotselinge dood had kunnen voor zien. Te Berlijn wordt gesproken over het bijeenroepen eener nieuwe Marokko- eonferentie. Wellicht zou het samenkomen eener tweede internationale conferentie, waarbij alle Mogendheden die belang hebben bij Marokko tegenwoordig zijn, het beste middel wezen om dan de moeilijkheden een einde te maken, waardoor Europa door Muley Hassan's dood wordt bedreigd. Tot dusver is echter over deze tweede confe rentie, welke dan vermoedelijk te Madrid zou worden gehouden, nog geen beslissing genomen. De verwarring was in Italië in de laatste dagen ten top gestegen. Crispi kon geen nieuw ministerie vormen, omdat hij vast hield aan de voorgestelde financieele her vormingen die juist door de voornaamste partijleiders een partij veroordeeld zijn. Hij wil daarom Kamerontbinding, maar kon daartoe geen verlof van den Koning krijgen, die van de stembus een veldwinnen der Hij ledigde zijn glas en zag zwijgend voor zich uit. Ik nam hem wat nauwkeuriger op. Hij was zeer klein en zeer mager en kon zoo ongeveer veertig jaar zijn. In gedachte zag ik dat magere figuurtje daarginds han del drijven met de krachtige woeste Bedou ïnen. Zijn gezicht was droog en gerimpeld, verschroeid door Afrika's brandende zon en had 'ernstige trekken door het voortdurend op zijn hoede zijn voor gevaar vermoeid door handelen en dingen met de Bedouïnen en Kabylen. Maar dat alles is nu voorbijdeze reis is de laatste, over acht dagen trouw ik en begin een heel ander leven. Ik word namelijk kruidenier in Parijs. Kruidenier? Ja, kruidenier. Dat is toevallig geko men. Vlak tegenover mijn ouderlijk huis op den hoek van de rue Foumalle, woont een kruidenier. Hij heeft een dochter, Fran9oise, die 10 jaar jonger is dan ik. U kunt niet begrijpen, hoe beminnenswaardig zij is, zoo mooi, zoo verstandig en zoo beschaafd. Onze ouders kwamen veel samen en wij zagen elkaar bijna iederen dag. Maar stel u nu voor, zij verbeelde zich, dat zij mij volstrekt niet kon lijden, zij beet mij af en behan- revolutionaire elementen vreest. Men ver wachtte dan ook, dat Crispi weder in de Kamer zou optreden alleen met opoffering van Sonnino als minister van financiën. En werkelijk blijken de zaken dien loop te zul len nemen. Volgens eene officieuze nota heeft de Koning het verzoek om ontslag van Sonnino als minister van financiën en Bo- selli als minister van landbouw aangeno men, en Boselli benoemd tot minister van financiën, Barozzilini tot minister van land bouw en Sonnino tot minister der schatkist. De Italiaansche oud-minister en partij leider baron Giovanni Nicotera is in 66-jari- gen ouderdom overleden. Reeds in 1857 behoorde hij tot de revolutionairen, die tegen de Boursbons samenzwoeren en werd hij te Napels ter dood veroordeeld. Hij kreeg gratie en werd naar de galeien gezonden, waarvan hij eerst door de revolutie van 1860 verlost werd. Toen sloot hij zich aan bij het roodhemd Garibaldi, met wien hij streed tegen de Oostenrijkers en later tegen den Paus. Sinds jaren had hij in het Parlement zitting voor Salerno en sinds 1876 maakte hij onder Depretis deel uit van het Kabi net. Hij was een voorstander van het trans- tormisme en de pentarchie, het samengaan van rechts en links en de versmelting der hoofdgroepen, maar hij kon het op den duur met Crispi niet vinden en geraakte in den laatsten tijd wegens zijne langdurige ziekte hoe langer hoe meer op den achtergrond. Zoo verdwijnen de corifeeën der Italiaansche revolutie de een na den ander en het volk wendt zich al meer en meer af van hen die zijn geluk heeten te bewerken, doch het slechts in naamlooze ellende hebben gestort, In het Lagerhuis te Londen verklaarde gisteren Sir Edward Grey, onderstaats secretaris van buitenlaudsche zaken, dat de aanvraag van het recht van voorkoop door Frankrijk ten aanzien van den Congo-Staat, niet onderworpen is aan het oordeel der onderteekenaren van het tractaat van Bei'. delde mij als een hond. Dat vond ik erg treurig, want ik had altijd zoo ontzettend veel van haar gehouden. Terwijl ik nu mijn eerste reis naar Algiers zou doen, verbeeldde zij zich, dat zij van een zekeren Labas, die bediende in een zijdewinkel in de rue St. Antoine was, hield. Zij trouwde hem. Maar hij stierf en het arme kind bleef zitten zij had een meisje. Eerst na verloop van tien jaren, nadat zoowel mijne moeder als ik haar voortdurend gesmeekt hadden, ver klaarde zij, dat ik het toch was, van wien zij in werkelijkheid thans veel hield. Anderen zouden er misschien tegen op zien, dat zij een kind had, maar ik zeg maarik heb sedert myn kindsheid van Franpoise gehou den en ik neem haar nu tot vrouw, zeide hij, en zijn gelaat begon van vreugde te schitteren, 'twas aandoenlijk. Op het zelfde oogenblik werd er geluid. Wij ston den op, de kleine man ontving aan de garde robe een grooten, platten koffer, dien hij bijna niet van de plaats kon krijgen, zoo zwaar was hij. Ik hielp hem. In dezen koffer, zei hij ernstig, ligt Franchise's bruidskleed. Het is van de fijnste Algerijnsche zijde, daar heeft zij om ge vraagd. En daar ligt ook haar bruidsgeschenk lijn. Duitschland protesteert tegen de Anglo- Congoleesche overeenkomst, doch dit pro test heeft uitsluitend betrekking op het recht van den Congo-Staat om grondgebied af te staan, zooals het omschreven is in artikel 3. Duitschland is van oordeel dat zijne bekrachtiging noodig is. Turkije pro testeert niet tegen de overeenkomst; de Turksche gezant heeft alleen mondeling verklaard, dat de Porte Wadelai steeds blijft beschouwen als een onafscheidelijk deel van hare bezittingen in Egypte, en dat de bezetting van Wadelai door de En- gelschen hierin geenerlei wijziging teweeg bracht. De minister Kay Shuttleworth deelde mede, dat het oorlogsschip Bramble naar Tanger gedirigeerd ter beschikking is ge steld van den Engelschen gezant. Alle andere schepen liggen gereed om, zoo noo dig, dienstbaar te zijn aan de bescherming van personen en eigendommen van Engel sche nationaliteit. Reuters bureau verneemt, dat de groote mogendheden overeengekomen zijn, ingeval het noodzakelijk blijkt tot hand having van het Status quos in Marokko, gemeenschappelijk op te treden. Zij wachten thans nog af welken loop de gebeurtenissen nemen, doch in verband met de wijze waarop zich tot dusver de zaken ontwikkeld heb ben, wordt het zeer wel mogelijk beschouwd, dat eene Europeesche interventie niet noodig zal zijn. De berichten over het uitbreken der pest te Hongkong luidden bij voortduring zeer ongunstig. Woensdag stierven 86 personen en waren ook 9 Engelsche soldaten aange tast. Reeds waren 1700 Chineezen sedert de eerste verschijnselen van de pest op 4 Mei 11. aan de vreeselijke ziekte bezweken. Volgens berichten uit China over Van Cou- ver is de pest, welke thans te Hongkong woedt, in het eind van April uitgebroken in Canton, waar schrikbarende verwoestingen moeten zijn aangericht. Schier geen gezin is gespaard. De geheel ontzenuwde bevol- in. Dat is het prachtigste geweven tapijt, dat ik vinden kon. Dat moet voor liggen en daarom heb ik dien koffer niet als reisgoed laten inschrijven, ik wil hem voortdurend bij mij houden, dan ben ik zeker, dat hij niet ontsloten wordt of dat er iets aan komt. Wij gingen nu naar het perron, waar de reizigers plaats zochten. Ik reis 3e klasse, zeide hij, dat doet u zeker niet? Ik dacht na over de nachtreis van 12 uren, waarbij een gesprek toch door den slaap niet vlotten zou, en antwoordde daarom Neen, ik heb een biljet 2e klasse. Ik had juist een ledige 2e klasse coupé in het oog gekregen en wierp mijn reis deken in een der hoeken. Achter dezen wagen stond een leege 3e klasse. Hier riep ik, is een goede plaats. Neen, zei hij, die is mij veel te veel naar achteren. Wordt vervolgd.) NIEUWE I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1