having der bezuinigingen van 45 millioen, op 21 Februari door Sonnino aangekondigd, verbindt de regeering zich, om nog 20 mil lioen op den dienst 1895/6 te bezuinigen. Crispi voegde erbij, dat de Kamer, zonder te wachten op de vroeger voorgestelde be noeming eener commissie van 18 leden voor het onderzoek van de hervormingen in de Staatsbegrooting, de discussie over de finan- cieele maatregelen kan hervatten. Volgens berichten uit Londen heeft het Hoogerhuis het wetsontwerp tot wettiging van het huwelijk met de zuster der overleden echtgenoote in tweede lezing met 129 tegen 120 stemmen verworpen. In het Lager huis deelde sir E Grey mede, dat bij eene ge dachten-wisseling tusschen alle in Marokko be langen hebbende mogendheden, dealgemeene wensch kenbaar was geworden, om met elkander samen te werken tot handhaving der bestaande orde van zaken ten opzichte der Europeesche belangen. Er is nog niet formeel besloten, den nieuwen Sultan te erkennen. Verscheidene mogendheden hou den oorlogsschepen in de nabijheid van Ma rokko gereed, om ingeval van onlusten de landgenooten te beschermen. De Engelsche gezant heeft bericht gekregen, dat Abdul Aziz Dinsdag-avond te Fez tot Sultan is uitgeroepen. De uitroeping had plaats des namiddags in de groote moskee in tegen woordigheid van de geheele bevolking. Er heerschte volmaakte rust in de stad. Ab dul Aziz, de jongste zoon van Muley Hassan, is door de autoriteiten van Tanger en de diplomaten als Sultan erkend. Alleen de zaakgelastigde van Italië maakte beden kingen. In de Storthing te Christiania heeft Ry- ning, lid der rechterzijde (bij de behandeling van het door de radicalen ingediend ontwerp adres aan den Koning) de handelwijze ter benoeming der commissie van onderzoek een nationale schande genoemd. Roll, ingelijks van de rechterzijde, vereenigde zich met eene motie van Hangland (gematigd liberaal volgens welke er geene noodzakelijkheid bestaat tot eene aanmaning aan den Koning, die nu toch den admiraal Koren van wien de uitrusting van oorlogschepen verle den jaar was uitgegaan, ontslag heeft gege ven en daardoor aan den dag heeft gelegd, dat hij voortaan zulke dingen niet zal toela ten. De voorzitter, Sievert Nielssen, diende een voorstel in, om het rapport der com missie te verzenden aan de Odelsthing (tweede afdeeling der Storthing). Het verder debat werd tot heden verdaagd. Ondanks de opmerkingen van Poincarré, nam de Kamer van afgevaardigden te Parijs eergisteren met 285 tegen 222 stemmen de urgentie aan van het voorstel van Guillemet, om het alcohol-monopolie aan den Staat te brengen. Daarna werd de discussie voort gezet over de ontwerpen, strekkende tot wijziging der wet van 4884 op de beroeps syndicaten. De minister van justitie, Guérin, verklaarde, dat de regeering alle mogelijke vrijheid aan de vakvereenigingen wil ver zekeren, mits deze geen broeinesten zijn van revolutionaire politiek. Het amendement van den sociaal-democratischen Sembat, beoogende allen die een beroep uitoefenen of uitgeoefend hebben, tot de vereenigingen toe te laten, werd door de regeering ver worpen. De aanneming van dit amende ment zou betreurenswaardige gevolgen heb ben, aangezien de bedoelde personen meestal herbergiers en politieke tinnegieters, bij de werkstakingen een invloed uitoefenen, die beide partijen des te scherper tegenover elkander doet staan. Echter werd, met instemming der regeering, aangenomen de bepaling, dat zij, die minstens 5 jaar in een vak zijn werkzaam geweest en sedert niet langer dan 2 jaar dat vak opgegeven heb ben, toegelaten zullen worden, mits zij geen ander vak gekozen hebben. Volgens berichten uit Grenada werd de hoofdstad van het vroegere Moorsche rijk Dinsdag door een hevige aardbeving der mate geschokt, dat verscheidene kerken verwoest en van vele huizen geheele verdie pingen afgerukt werden, terwijl de overige ruimten door het gevallen puin en de ont stane spleten onbewoonbaar zijn geworden. De politie liet dadelijk opruimingswerken ondernemen. De ramp heeft een ware paniek onder de bevolking veroorzaakt. Het getal der slachtoffers kan nog niet worden opgegeven. De Fransche dokter Linarès, lijfarts van den Sultan van Marocco, te Parijs aange komen, verklaart, dat Muley Hassan vol strekt niet vergiftigd is, maar dat hij ten gevolge van eleptische aanvallen, waaraan hij sedert lang leed, is gestorven. Linarès en zijn Spaansche collega Cortes waren met verlof in Europa, toen de Sultan aan het hoofd van 10.000 man, besloot zich naar de Zemmour en de Beni Hassan te begeven om de belastingen te innen. Vervolgens zou hij naar Rabat vertrekken, om het corps diplomatique te ontvangen, daarna naar Fez om zijn expeditie naar het Riff voor te be reiden. Heel langzaam trok hij verder ten gevolge van de langzame opbrengst der belastingen door de stammen wier gebied hij doortrok. Den 6n Juni, 's morgens vroeg, is hij te Tudla na een ziekte van zeven dagen gestorven. Hij had twee en halve maand geleden zijn min verloren, die altijd zijn spijzen bereid had; men heeft thans den nieuwen bediende van vergifti ging verdacht, maar zonder grond. Tegenover telegrammen uit Shangai, welke een zegepraal der opstandelingen en de vlucht van den Koning van Korea meldden, maakt de legatie van Korea te Washington een rechtstreeks telegram van den Koning openbaar, inhoudende dat de opstand ge dempt is, na aankomst van het oorlogsschip Baltimore van de Vereenigde Staten welks komrnandant als bemiddelaar optrad. De Koning voegt er bij, dat de geheele bevol king thans rustig is, dank zij de hulp der Vereenigde Staten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 Juni 1894. Blijkens kennisgeving van Burgemeester en Wethouders van Schiedam zal wegens herstelling van de inlaatsluis aan het Spui- kanaal de schuit tusschen de Korte en de Nieuwe Haven gedurende eenige dagen ge sloten zijn. Velen hebben zich in de laatsten dagen weder geërgerd over den erbarmelijken toe stand van het water in onze havens en grachten. Het water vertoont weder de be kende inktkleur, terwijl het een geur ver spreidt, die ons voor eenoogenblik het bezit van ons reukorgaan zou doen betreuren. Die ergerlijke toestand van het water is een gevolg van de werken tot herstelling van de inlaatsluis aan het Spuikanaal. Daar het kanaal is afgedamd, kan er door de sluis aan den Frankelandschen dijk geen water worden ingelaten. Het gevolg is dat het door de sluis aan de Hoofdstraat ingelaten water zich vermengt met het vervuilde water uit de Nieuwe Haven, waardoor al onze havens en grachten verontreinigd worden. Om in dien onhoudbaren toestand voor- loopig althans eenige verbetering te bren gen, is besloten de schuif tusschen de Korte en Nieuwe Haven gesloten te laten. Daarbij zal, naar wij vernemen, de meeste spoed worden betracht bij het werk aan de In laatsluis, dat tot heden veel vertraging onder vond, zoodat men mag verwachten, dat de toestand van het water spoedig zal ver beterd worden. De Burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris der Koningin de aandacht van belangheb benden op het volgend bericht aan zeeva renden «Volgens mededeeling van den Inspecteur «over het loodswezen in het 4e en 5e dis trict, dd. 7 Juni jl. zullen in het Volkerak, «buiten het betonde vaarwater, ter hoogte »van het fort T>de Ruijter" en in het Ra- Dring vliet beneden Hellevoetsluis van den »2en Juli tot en met den Hen Augustus »a. s. oefeningen plaats hebben in het leggen »van ongeladen torpedo's". »Het onveilige terrein in het Volkerak »zal voor de scheepvaart worden afgesloten »door bijplaatsing van een of twee spitse «tonnen en in het Haringvliet zal het on- «veilige terrein door spitse of stompe tonnen «buiten het vaarwater worden gebracht." »(Zie »Ned. krt. no. 9.)". De Raad der gemeente Schiedam zal Dinsdag aanst. eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden zitting. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Deliberatie overa. Voorstel der commissie van toezicht op het M. on derwijs tot wijziging der burger-avondschool en prteadvies daarop van Burgemeester en Wethouders, b. Adres van dr. B. Koster, leeraar in de Engelsche taal aan de H. B. school, om, met het oog op het bepaalde in art. 29 der pensioen-verordening, alsnog voor éen jaar in zijne betrekking geconti nueerd te worden. Blijkens achterstaande advertentie zal de Schiedamsche processie op Maandag 25 Juni naar Kevelaer vertrekken. Voorzeker zullen ook dit jaar weder velen opgaan naar het bevoorrechte genadenoord, dat bij uitnemendheid de bedevaartplaats der Katholieke Schiedammers is. Hoevelen zijn reeds sedert jaren gewoon die bede vaartreis mede te maken. En toch het aloude Kevelaer is voor hen telken reize als weder nieuw. Dat bevoorrecht plaatsje oefent een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op den vromen bezoeker, zoodat tiet hem telkens doet wederkeeren in dit genadenrijk oord, waar hij eenmaal eenige dagen van hemelsch genot heeft doorgebracht. Ieder die eens of meermalen de bede- vaartreize naar Kevelaer heeft medegemaakt, weet hoe heerlijk het is daar te vertoeven welk een hemelsch genot het is, daar, voor eenige dagen aan de gewone beslommeringen onttrokken, zijn hart te kunnen uitstorten voor den Troon van den Albeschikker van 's men- schen lot en voor de Genadetroon van Haar, die zoo terecht de Troosteresse der Bedruk ten wordt geheeten. Dit heerlijk genot heb ben reeds onze ouders en grootouders gesmaakt en onder het jommer der eeuwen oude boomen, welke de Genadekapel omrin gen, hebben zij hunne vurige gebeden ook voor het heil van hun dierbaar Schiedam ten Hemel opgezonden. Welnu, toonen wij, dat de godsvrucht van het katholieke voorgeslacht ons onvervreemd baar erfdeel is geworden. Gaan wij ook dit maal weder in grooten getale op naar de bevoorrechte plaats, waar de Al lerh. Moeder des Heeren sedert twee-en-een-halve eeuw 's Hemels overvloedigen zegen over allen die Haar vereeren, doet afdalen. De Schiedamsche processie worde alzoo eene betooging van het katholieke Schiedam, eene treffende getuigenis dat het katholiek geloof in St. Liduina's veste steeds blijft leven en bloeien Gisteren-avond omstreeks zeven ure kwam een jongen met een handwagen, waarop een drietal makkers waren gezeten, de helling van den Vlaarditigerdijk nabij het einde der Nieuwe Haven afrijden. De knaap bleek zijn voertuig niet meer meester te zijn, want nabij het vlot nam het opeens een draai en stortte met al de opgezetenen in de haven, terwijl de verschrikte bestuur der, een zoontje van J. van der Sloot, het op een loopen zette. Aanstonds daagde er van alle kanten hulp. De caféhouder C. J. Huiswaard sprong van het vlot te water en trachtte de jongens te redden, die inmiddels door den wagenmaker J. W. van Slobbe, reeds met een haak op het droge werden gebracht. Ook de smidsbaas G. van Hattem ging nog even te water, doch behoefde verder geen hulp te verleenen. De knapen, twee zoontjes van C. Slagmolen en een zoonje van H. Merkus, kwamen er aldus met een nat pak en den schrik af, ter wijl hunne volijverige redders de voldoening smaakten eenige menschenlevens van den dreigenden ondergang gered te hebben. Nader verneemt de N. Rott. Ct., dat de voorzitter en de secretaris van de afd. Rot terdam van den Ned. R. K. Volksbond hun ontslag als bestuursleden hebben genomen, alleen om de verklaring van den geestelijken adviseur, dat voortaan geen enkel reglement of besluit meer geldig zal zijn zonder zijne goedkeuring. Gisternamiddag zijn te Rotterdam in een koffiehuis aan de Korte Hoogstraat door de recherche aangehouden twee Duitsche jonge mannen van 16 en 17 jaren, die een reisje wilden gaan maken naar Zuid- Vtrika, waartoe zij zich ten koste, van hun patroon te Dessau 3000 Mark reisgeld hadden verschaft. Zij hadden zich reeds van een plaats op een naar Afrika vertrekkende stoomboot verze kerd en verschillende jachtbenoodigdheden benevens twee helmhoeden aangeschaft. In den Nieuwen Rotterdamschen Water weg is de ondiepe plaats «Het Zuiden", waar veelal de diepgaande schepen bleven zitten, geheel verdwenen en is het daar thans even diep als in den geheelen Waterweg. Deze gunstige verandering is verkregen door liet afdammen langs den Zuiderwal. De stroom loopt nu midden door het vaar water, waardoor verzanden onmogelijk is geworden. Te Maassluis is binnengekomen van de haringvisscherij de logger Arnoldine Marie van de Maatschappij voor Zeevisscherij al daar met 112 kantjes maatjes, 18 kantjes volle Hollandsche haring, 4 ton koolvisch, 2 ton zoutevisch. De kwaliteit van de haring is beter dan de voorgaande aanvoeren. BINNENLAND. Een telegram uit Batavia, mededeelende' dat tot de expeditie besloten is, na afwij zing van het ultimatum door Lombok, meldt nog, dat de expeditie drie bataljons zal tellen en den 2den Juli vertrekt. Het Uaagsche Dagblad deelt mede dat heden bij de Tweede Kamer een bezwaar schrift is ingediend tegen de geldigheid der verkiezing van den heer Pijnacker Hordijk. In de gisteren te's-Gravenhage gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor industrieëlen is medegedeeld, dat de protectionnistische beweging in Bel gië het bewind der Vereeniging leidde tot een vernieuwden aandrang bij onze Regee ring op beperking van den invoer van bui- tenlandsch meel. Ook is den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht de heffing der haven- en tolgelden door Delft af te schaffen. De heeren W. A. Haattinga Raven en Jhr. H. J. L. Quarles van Ufford, bestuurs leden der nieuwe of litteraire sociëteit (de Witte), te 's-Gravenhage, hebben zich bij hunne periodieke aftreding niet meer her kiesbaar gesteld. Men schrijft dit bedanken toe aan de houding van ongeveer tachtig leden, die po gingen in het werk hebben gesteld om den afgetreden Minister Pierson als voorgesteld lid te doen vallen. Gisteren-nacht had in de Herderslaan te 's-Gravenhage een ernstige vechtpartij plaats, waarbij drie politieagenten deerlijk mishan deld werden. Eenen politiebeambte werd een stnk van den vinger gebetenhij moest zich in het ziekenhuis laten verbindeneen andere werd zoo hevig tegen het onderlijf geschopt dat hij, op het politiebureau ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2