Kamer van KoojMel en Fabrieken Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Juni 1894. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn ingekomen verzoeken van lo. J. H. Ris, om vergunning tot op richting van een gist pakker ij met gaskrachtmachine van 2 paarden kracht, in het pand aan de Zijlstraat no. 38, kadaster sectie A no. 609. 2o. van J. D. C. Steenberg, om vergunning tot oprichting van een koper- en blik slagerij, in het pand aan de Hoogstraat no. 94, kadaster sectie B no. 2671. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Zaterdag den 30n Juni aanst., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize worden gegeven. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat aan Louis van E m d e n en zijne rechtverkrijgenden, ver gunning verleend is tot oprichting eener sigarendrogerij in het pand aan de Lange Haven no. 39, kadaster sectie C. no. 1055. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat op Zondag den 24sten Juni e. k., na het eindigen der voor middag-godsdienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlijksche col lecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van ver minkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland zijn gesneuveld. De geruchten, welke de vorige week om trent de plaatsing van de Kermis hebben geloopen, achtten wij niet voldoende gegrond om er melding van te maken. Wel was bij de veranderde samenstelling van het Dage- lijksch Bestuur eene gewijzigde zienswijze omtrent de Kermis-plaatsing te verwachten. Maar bij de bekende gezindheid van den Voorzitter, die in het viertallig college een overwegende stem heeft, was er slechts wei nig noodig om de wijze van plaatsing totnu- toe gevolgd, te doen bestendigen. Eerst in de vergadering van Burg. en Weth. Zater dag-avond gehouden, welke ten acht ure afliep, is besloten de Kermis naar het cen trum der stad terug te brengen. Velen zullen zeker dit besluit met genoe gen hebben vernomen. De winkeliers, die door de verbanning van de Kermis naar een uithoek der stad groot nadeel leden, worden er door gebaat. Zij die van de Kermisver makelijkheden gebruik maken, zullen met genoegen ervaren, dat zij ze niet meer be hoeven te zoeken aan den uithoek der stad, waar zij door stof of modder hadden te waden, om ze te bereiken, terwijl allen, die de openbare zedelijkheid op prijs Stel len, er zich over zullen verheugen, dat de Kermis verwijderd wordt van de afgelegen plaats waar zij tot zoovele schandalen aanleiding gaf. Na een twintigjarige verbanning komt de Kermis alzoo weder in het centrum der stad terug. De oude taaie deern, die was voor bestemd aan een uithoek der stad haar natuurlijken dood te sterven, toonde zooveel levenskracht, dat zij nog eens het verloren terrein kon herwinnen. Die omstandigheid doet ons vertrouwen, dat ons aloud nationaal volksfeest in het midden der stad, waar het meer eigenaardig thuis behoort, nog een reeks van jaren zal voortleven. Het wijs beleid onzer bestuurders en het verstandig inzicht der burgerij trachtte de misbruiken te weren, die het Kermisvermaak aankle ven, en het te vormen tot een volksfeest, waarbij jong en oud, arm en rijk, in een drachtig samenzijn, naar hartelust kan genieten. In de raadsvergadering welke morgen (Dinsdag) alhier wordt gehouden, zal de reorganisatie van de Burgeravondschool wor den behandeld. De ervaring door de leeraren opgedaan en door het oordeel der werklieden, die indertijd de Burgeravondschool bezochten, bevestigd, is dat het onderwijs aan de Bur geravondschool, zooals het nu wordt ge geven, niet beantwoordt aan de eischen die er met billijkheid voor kunnen worden ge steld. Er worden te veel vakken onderwezen waaraan de werklieden weinig hebben tot schade van het onderricht in het teekenen, dat voor de toekomstige werklieden de hoofdschotel moet zijn. Het voorstel van de commissie van toe zicht tot reorganisatie van de Burger-Avond school beweegt zich in de richting door alle deskundigen als de goede aangewezen. Zij wenscht over den vierjarigen cursus meer uren voor minder uren voor teekenen 2 wiskunde 6 Nederlandsch 1 werktuigkunde 2 kennis bouwmaterialen en beginselen bouwstijl 2 of per saldo 3 uren minder, welke geheel vallen op de 4e of vakklasse. Aan de herstelling van de Inlaatsluis aan het Spuikanaal is ook gisteren (Zondag) gewerkt. Naar wij vernemen, was die arbeid noodig, tot voltooiing van een deel van het werk, dat niet kon onderbroken worden, te meer daar het geheele werk, met het oog op den bedenkelijken toestand van het water in onze havens en grachten, den meesten spoed vereischt. Zondag-ochtend omstreeks half zeven ure is de 53 jarige gistschepper L. H. Menke in de stoombranderij van de firma H. Jansen Co. alhier op treurige wijze om het leven gekomen. Zonder dat iemand er iets van bemerkt heeft, is hij tijdens het gistscheppen in den beslagbak gevallen, waaruit hij door zijne medeknechts levenloos werd te voor schijn gebracht. Nadat de geneesheer LaVerge den dood had geconstateerd, is het lijk naar Menke's woning aan de Damlaan overge bracht. In de groote zaal der Officieren-Vereeniging werd Zondag-middag de algemeene verga dering van het Ondersteuningsfonds, onder- afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, gehouden. Nadat de Voorzit ter, de heer S. Verhagen, de vergadering met gebed had geopend, deed hij door den secretaris, den heer W. Blok, het in overleg met het hoofdbestuur en den gees telijken adviseur ontworpen reglement met de memorie van toelichting voorlezen. Het reglement werd daarop bij acclamatie goed gekeurd. Nadat de Voorzitter nog eenige opmerkingen van ondergeschikt belang had beantwoord, werd de vergadering, die vrij druk bezocht was, door hem met gebed besloten. De 79e verjaardag van den Slag bij Water loo wordt heden alhier door het wapperen van de vaderlandsche driekleur van den Stadstoren en de andere openbare gebouwen, op de gebruikelijke wijze herdacht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 109 schepen, waarvan 14 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 100, voor Schiedam 3, voor Vlaardingen 2 en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen 103 schepen binnen, waarvan 11 zeilschepen voor Rotterdam waren 100 schepen bestemd. Door de H. IJ. S. Maatschappij is aan de firma I. Selten te Rotterdam opgedragen, de stations Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis van gasgloeilicht te voorzien. Van Zaterdag 9 tot en met Vrijdag 15 Juni zijn te Rotterdam 24 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, 20 van mazelen, 8 van roodvonk, en van dyphteritis en typhus ieder één geval. Na het overlijden van den geachten toon kunstenaar te Rotterdam, den heer Alexander W. A. Heyblom, vormde zich een Commis sie, teneinde op zijn graf een eenvoudig monument te plaatsen. Door vrijwillige bijdragen van musici en vrienden van den ontslapene kwam het ge- denkteeken tot stand, dat Zaterdag-middag op plechtige wijze op de algemeene begraaf plaats onder Crooswijk werd onthuld. Tegenwoordig waren de werkende leden van Amphion, waarvan de overledene direc teur was, leerlingen der Vormschool voor onderwijzeressen, om hulde te bewijzen aan haar vroegeren leermeester, en tal van vrienden van den ontslapene. Na de toespraak bij de onthulling van het monument werd door Amphion het le en 3e couplet gezongen van een toepasse lijke cantate, gedicht door Fiore della Neva (Emants) en gecomponeerd door den nieuwen directeur, den heer M. Van Leeuwen. De oudste leerlingen der Vormschool voor on derwijzeressen zongen het 2de couplet, waarna de plechtigheid werd besoten met het Scheiden" van Mendelsshon Bartholdy, dat eveneens met veel bezieling werd aan geheven door de hoogste afdeeling der Volks zangschool van Amphion. De plechtigheid maakte op de talrijke aanwezigen een diepen indruk. Het monument bestaat uit een zuil van zandsteen. Aan de voorzijde een bronzen beeltenis van den overledene een muze grilt daaronder den naam Alex. W. A. Heyblom. Aan de drie andere kanten draagt de zuil de woorden Amphion", Volkszangschool, leerlingen, vrienden en vereerders." De nieuwe Israëlietische begraafplaats te Kralingen, tusschen het Toepad en de spoorbaan, is thans voltooid. De architect W. C. Coepijn leverde de plannen voor den aanleg, en ongeveer 7 maanden zijn de aan nemers A. Looymans voor het bouw- en G. Sterk voor het graafwerk bezig geweest. Men berekent, dat het geheele kerkhof gedurende een honderd-tal jaren in de be hoefte zal kunnen voorzien. De inspecteur voor den geneeskundigen dienst in de pro vincie Zuid-Holland heeft verklaard, dat de aanleg van de begraafplaats aan het Toepad behoort tot de uitstekendste in ons land. Op voorstel van den heer Post v. d. Burg heeft de raad der gemeente Delft met 10 tegen 9 stemmen besloten een post van f1000 op de begrooting te brengen voor eene betere methode van vleeschkeuring, aangezien de tegenwoordige keurmeester uit den aard zijner betrekking van veearts, te veel buiten de stad moet zijn en zijn assistent geen deskundige is. Van de werf der scheepsbouwmeesters v. d. Windt te Vlaardingen is Vrijdag voor rekening van den heer J. Dil te Zaandam met goed gevolg te water gelaten een hou ten schoener, met buitengewoon groote bun, tot het vervoer van levendige paling naar Londen. VERSLAG te SCHIEDAM. over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1893. VIII. (Slot.) De Kamer en hare Werkzaamheden. Gedurende het jaar 1893 had er in de samenstelling der Kamer geen wijziging plaats. Zij bleef bestaan uit de Heeren J. J. G. Nolet, Voorzitter. S. A. Maas, Vice-\oorzitter. J. H. Houtman, J. T. Wittkampf, H. R. M. A. van Gent, D. F. W. Prins, Mr. W. H. Jansen, P. M. J. A. Lagerweij, M. L. Honnerloge Grete, met den Heer J. Hoogendam, als Secretaris. In de negen door de Kamer dit jaar ge' houden Vergaderingen, werden tal van on derwerpen behandeld. De belangrijkste daarvan waren Eene beschouwing over de wijze, waarop de Staatscommissie van Enquête in de 3e Arbeidssectie zich over de Schiedamsche Brandersindustrie in haar Verslag heeft uit gelaten welk Verslag der Kamer aanleiding gaf, een adres te richten, zoowel aan de betrokken autoriteiten, als aan alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, als protest tegen de onvolledigheid, om niet te zeggen eenzijdigheid, in dat Verslag door bedoelde Commissie tegenover Schiedam betoond. Een verzoek aan den Raad van Admini stratie der H. IJ. S. M. om, in het belang van den veehandel op België, een weegtoe stel, tot het bepalen van het gewicht van het vee per stuk, aan het stationsterrein hier ter stede te doen plaatsen. Aan dat verlangen is welwillend gevolg gegeven. Een verzoek aan dezelfde Administratie, om den Beurstrein van Rotterdam naar hier niet te doen vervallen, waartoe het voor nemen was te kennen gegeven, maar die gelegenheid voor de beursbezoekers van Rotterdam naar hier in stand te houden. Aan dat verzoek is mede voldaan. Aari dezelfde Administratie werd de faci liteit verzocht, hier ter stede gelegenheid te geven, tot het instappen van reizigers in den sneltrein Amsterdam naar Hoek van Holland Harwich; benevens ook hier kaar tjes voor dat traject disponibel te stellen- Dat verzoek is mede toegestaan. Eene verklaring op eene desbetreffende missive van het Consulaat-Generaal van Rusland te Amsterdam, houdende klachten, van wege de Beurs-Comité's te Reval, Rign en Libau, betreffende het nadeelig verschil bij uitlossing van granen, uit Rusland te Schiedam ingevoerdop welke klacht is geantwoord, dat hier de wegingen der la dingen graner. met de meeste nauwgezet heid geschieden door een corporatie van beëedigde wegers, en in tegenwoordigheid van een controleur der afladers. Een gevraagd advies van Z. Excell. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid sof het der Kamer wenschelijk voor komt het Entrepot Schiedam der Ned. Han- delm. op te heffen." Daarop is geantwoord, dat het integendeel der Kamer afferwenschelijkst voorkomt, dat het bedoelde Entrepot niet alleen in stand blijve, maar ook volgens art. 54 der over eenkomst ter zake, naar recht en billijkheid worde uitgevoerdiets wat in den laatsten tijd volstrekt niet het geval was, en dat de veelmogende invloed van Z. Excell. bewerke, dat deze Gemeente een ruimere opslag van gouvernements producten ten deel moge vallen. Een adres aan Z. Excell. den Minister van Finantiën, om de aansprakelijkheid voor accijnsen, en de borgtochten dienaangaande voor branders en distillateurs, binnen vee' korter termijn dan thans geschiedt, te doen afloopen. Een adres aan den zelfden Minister, over de ambtelijke afstoking in de Branderijen, volgens art. 66 der Wet 20 Juni 1862met het verzoek, dat die afstoking steeds de ruwstooksels van een geheelen dag zal om vatten, en met protest tegen het hoog0 bedrag der boeten, die worden opgelegd als die afstoking een wettelijk strafbaar ver schil oplevert, zelfs dddr, waar er geen het minste vermoeden van fraude bestaat- Een gevraagd advies aan Heeren Ged- Staten dezer provincie, betreffende de wijzin gen in het Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland en de grondslagen, waarop het Kiesrecht voor de Kamers zou moeten gevestigd wórden- Verder stond de Kamer zoowel met de Regeering als met de overige Kamers v. K- en F: in behoorlijk contact, en ontving meer malen de uitnoodiging tot het ondersteunen bij de bevoegde machten van verschil' lende verzoeken, zooals: afschaffing van plakzegels internationale regeling, ten tijde, dat er maatregelen tegen de cholei'S te wachten zijn, om onzen uitvoerhandel tegen belemmeringen te vrijwarente gengaan van handeldrijven door Stations- chefeprotest tegen de verhooging met 50% der invoerrechten, in Duitschland, voo1" sornmige goederen verschuldigdhet in g0' bruik stellen van wagons 4e klasse enz. Ook bracht de Kamer advies uit over het weegloon vooor de kolenmeters-wegers, he1 VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2