Reglement van deze Corporatie, het nieuw tanet van Havengeld alhier, enz. Zij nam geregeld kennis van alles wat «et de belangen vau den Handel in 't alge meen, en van den Schiedamschen in 't bij zonder, in betrekking stond, en onder haar bereik kwam. Aan het Comité tegen Werkeloosheid 'er ter plaatse gaf zij, op een des betref- mme uitnoodiging ten antwoord, dat zij reeds herhaaldelijk in hare Jaarverslagen e algemeene aandacht gevestigd heeft, j.0°als zij thans weder doet, op de gunstige 'gging van Schiedam, de tegenwoordige goedkoopte van terreinen en hier bestaande zaam gunstige gelegenheden, tot vesti ng van grootere of kleinere fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, J. J. G. NOLET, Voorzitter. J. HOOGENDAM, Secretaris. •Rij dit verslag is nog gevoegd een staat ^"0 de hier ter stede in- uit en doorgevoerde a"delsartikelen over de jaren 18871893.) BONENLAND. Re Rijksmiddelen hebben in de vijf eerste maanden des jaars f45.377.000 opgebracht tegen f44.213.000 in dezelfde periode van het vorige jaar. Re afdeelingen van de Tweede Kamer gullen vermoedelijk Woensdag a. s. een tal wetsontwerpen onderzoeken, o. a. et voorstel-Hartog tot wijziging van het Vetboek van burgerl. rechtsvorderinguit- v°erig van art. 191 der Grondwet; beveili ging van arbeiders in fabrieken en werk- P'aatsen en bepalingen omtrent verveningen. Aangaande de vertraging, die de reeds atlg verwachte promotie bij het hoofd wapen ondervindt, deelt men aan de Arnh. mede, at alweer gemis aan overeenstemming tus sen de Kroon en den minister van Oorlog e reden dier vertraging is. Niet alleen namelijk, dat de Regentes °ngenegen schijnt en volgens de Arnh. terecht den particulieren secretaris te Passeeren voor den majoorsrang, maar ook ^enscht H. M. niet te treden in het voorstel, baarbij den kolonel Rooseboom van den §enera)en staf het bevel over een infanterie- regiment zal worden opgedragen. Re Arnh. betreurt deze vertraging vooral °m de subalterne officieren. Raar men verneemt, zijn verschillende aangiften voor de bedrijfsbelasting ongefran- eerd ter post bezorgd en worden deze e betrekken ontvangers geweigerd op grond at daarvoor geen vrijstelling van port ver bid kan worden. Naar men thans uit goede bron verneemt, ls eindelijk de tot standkoming van een bieuWe wielerbaan nabij Scheveningen ver- aerd. Commissarissen van de daarvoor °Pgerichte maatschappij zullen zijn de hee- retlJhr. Mr. W. Elout van Soeterwoude, L- P. M. H. baron van Michiels van 6rduijnen, E. L. Graaf van Limburg Sti- Jbm, c. Gebel, J. D. Ruijs Az. en mr. J. J. arnet-Lyon. Commissarissen hebben de beschikking ^erkregen over een terrein gelegen aan het g'n van den tweeden toegangsweg naar er' 'Watertoren nabij Scheveningen. De aandeelen ad f100 geven recht op vrijen °egang tot de baan en zijn bijna reeds len geplaatst. Als directeur zal waarschijn- 'Jk optreden de heer F. J. M. Rademaker, foeder van den bekenden wielrijder. Ret stoomschip Koningin Regentes, dat ^'Jfe eerste reis naar Indië doet en Zater- ag ochtend te half 11 van Amsterdam Vertrok, is in het kanaal bij de Hembrug an den grond geloopen. Onder de genoo- 'g ,en aan boord bevonden zich de ministers, enigen vergezeld van hunne dames. Roor den heer Waterschoot v. d. Gracht he^N* a 6n Van Amster(lam, namens het Nederl. episcopaat het verzoek gericht, om een leerstoel in de katholieke wijsbe geerte ann die Universiteit op te richten, onder voorwaarde dat deze door genoemd episcopaat zal worden bekostigd. Het ver zoek is door B. en W. gesteld in handen van de curatoren dier Universiteit. De Amsterdamsche inbrekers zijn weer aan het werk geweest! Door middel van valsche sleutels heeft men zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer A. R. Jr. aan de Stadhouderskade No. 60. De inbreker bracht klaarblijkelijk geruimen tijd in de woning door en heeft overal de spooren van zijn verblijf achter gelaten. De heer R. lijdt echter geen schade, aangezien hij tegen inbraak was verzekerd bij de Verzekering-Maatschappij »Mercurius", te Amsterdam, Vermelding verdient, dat bij deze Maatschappij het zich toegang verschaffen door middel van valsche sleutels met inbreken wordt gelijk gesteld. In het Ilbdl. deelde dezer dagen een oud- gast mede, dat een oran-oetang niet is een soort apen, maar iemand die in schulden zit." Dit is niet geheel juist. Iemand, die in schulden zit, heet in het Maleisch een orang jang ada oetang. Juist echter is, dat de be doelde soort apen is orang-oetan. De werkstakende diepgravers bij het Bees- terdiep, ruim 300, waren Vrijdagochtend weder bij het werk, om voor het geboden loon, f2.25 per strekkenden meter, opnieuw te beginnen. De aannemers van het werk stonden dit echter niet toe en denken Maan dag te beginnen met 110 van de werklieden. De justitie uit Groningen heeft te Delfzijl een onderzoek ingesteld naar een diefstal van bankpapier, ten bedrage van f18.000, welke den heer mr. D. Bonthuis, landbou wer en lid van den Gemeenteraad van Delfzijl, ontvreemd zijn. Het geval verwekte groote opschudding, omdat van de ontvreem ding verdacht werd een ingezetene, die tot voor korten tijd ook lid van den Gemeente raad was en lot eene geachte familie be hoorde, met wien de heer Bonthuis zaken deed. De justitie, die den verdachte op het gemeentehuis een langdurig verhoor deed ondergaan, moest onverrichter zake terug- keeren. Inmiddels had zich voor het Raadhuis eene groote menigte verzameld, waarvan velen haarfijn wisten te vertellen hoe de diefstal in zijn werk was gegaan. De waar heid is echter, dat tot nog toe niet alleen elke bepaalde aanwijzing, maar zelfs elke redelijke grond ontbreekt, om den in ver hoor genomene, een bejaard man, die wegens achteruitgang in zaken reeds vele moeilijke dagen beleefd heeft, als schuldige aan te wijzen. Te Zutfen is een persoon aangehouden is het bezit van valsche guldens, die hij trachtte in te wisselen door in herbergen een borrel te gebruiken, een valschen gul den in betaling te geven en dan ander kleingeld terug te ontvangen. Zijn mede plichtige, die de gelegenheid vond weg te loopen, werd door de politie te Deventer gearresteerd. Beide personen, afkomstig uit Amsterdam, zijn ter beschikking der justitie gesteld. Door den kantonrechter te Roermond zijn de zegels ten huize van den oud-griffier Schreurs weggenomen. De bewindvoerder is thans bezig met het opmaken van een balans. Volgens ontvangen bericht bevindt de voortvluchtige zich thans te Budapest. Voor zoover men tot heden heeft kunnen nagaan, zou het deficit plus minus f260.000 bedra gen- (C.) Vrijdag bevond zich te Breda de heer Jules Orval, chef der veiligheidspolitie te Luik, die vergezeld van nog een anderen beambte der Luiksche recherche, in alle hotels en logementen een onderzoek instelde naar den fameuzen Russischen dynamiet- baron Von Ungern Sternberg. Het onderzoek leverde niets op. Te Werkendam, alwaar pokken van de kwaadaardigste soort heerschen, zijn reeds 11 van de 15 aangetasten overleden. Sedert den dood van den lijkdienaar B., den eersten volwassene aan die ziekte, is men algemeen huiverig geworden, om hulp te verleenen bij het afleggen der dooden. Ofschoon be hoorlijk wordt ontsmet en dagelijks gelegen heid tot kostelooze vaccinatie bestaat, woe kert de ziekte toch steeds langzaam voort. Het raadsel omtrent het verongelukken van Willem Van Rooijen in den avond van 29 Mei op de Nieuwe Merwede bij Wer kendam is niet opgelost. De persoon, ver dacht hem mishandeld te hebben met doo- delijken afloop, zekere J. G. aldaar, die den 7n dezer in voorloopige hechtenis werd genomen, is Vrijdag weer in vrijheid gesteld. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, GEMENGD NIEUWS. De gemalin van den Erf-Groothertog van Luxemburg, Willem van Nassau, is Donderdag bevallen van een dochter. Te Nenagh in Ierland, was eene weduwe overleden, en gedurende het waken bij het lijk kregen de nabestaanden twist over een stukje grond van 20 aren, dat de vrouw nagelaten had. Er werd hevig gevochten met hooivorken en zeisenmen nam zelfs kandelaars, die bij de doode stonden, op, om ze als wapen te gebruiken. Twee mannen werden in den verwoeden strijd zoozeer gewond, dat zij weldra stier ven, en in een tweede gevecht, na de begra fenis, werd er nog een doodgeslagen. Dat de christelijke liefde vindingrijk is, blijkt wel schitterend uit het volgende Sinds eenigen tijd worden aan hetgroot- Seminarie te Luik postzegels verzameld, uit welker opbrengst in den Congo een christendorp zal worden gebouwd, welks naam zal zijn St. Trudo. (Van dit liefde werk zijn correspondenten de eerw. Br. Godefriduste Tilburg en de heer J. W. Groene- neveld te Utrecht). Er is reeds een stoom zagerij opgericht en de negers hebben ook het steenbakken geleerd. Door koning Leopold is voor het dorp een uitgestretkheid geschonken van 400 bunders besten grond. En dit alles zal tot stand komen uit de opbrengst van oude postzegels, kranten, oude pennen enz. die te zamen in anderhalf jaar reeds 7500 gulden hebben opgebracht Uit Interlaken wordt gemeld De laagst gelegen bergtoppen hebben sedert eergister weer hun winterkleed aangetrokken. Allen zijn met sneeuw bedekt. Het vee op de Alpen lijdt veel nood. In de dalen heeft het gelukkig niet gesneeuwd. In een lucifersfabriek te Napels hebben een paar twistende arbeiders een noodlotti- gen brand veroorzaakt. Zij wierpen elkan der doosjes lucifers naar het hoofd een paar van de doosjes vatten vlam en weldra stond het gebouw in brand. Door schrik bevan gen sprongen 200 arbeidsters uit de vensters naar buiten en vele van haar werden daarbij ernstig gewond. De brandweer had vijf uren werk om de vlammen meester te worden. De schade wordt geschat op f25,000 lire. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 18 Juni 1894. Spoeling f 0.80. Moutwijn f5£. Verhandeld f5. Stemming Beter. Berlijn. i Rogge, Juni. 120.75 121.— I Juli. Sept. 12R25 123.— 1 Spiritus Juli 34.20 34.— September. 35.40 35.30 1 Meel 12 Merk. 1. md. 39.30 39.80 12 Juli 40.- 40.50 l Rogge, loop. md. 12.90 12.90 Juli 13.— 13.- Spirit. Juni/Juli 17.874 17.874 1 Aug./ Sept. 18.75 18.75 Parijs. Hamb. Amsterdam. 16 Juni. Rogge op lev. iets hooger; Juli f99, 100, Oct. f101, 102, 103. 18 Juni. Rogge op lev. hooger Juli f 103, 104; Oct. f104, 105, Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 16 Juni 2.75. M. 18 Juni 3.02. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.084 Disc. 2 pCt. Parijs - 47.974 25 Antwerp.- 47.85 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 18 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd paarden veulens, ezel, 122 vette runderen, magere dito, 137 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 873 scha pen of lammeren, 673 varkens, biggen bokken. Koeien prima qual. c., Ie qual. 76 c., 2e qual. 70 c., 3e qual. 62 c.ossen puike c., Ie qual. 76 c., 2e qual. 70 c., 3e qual. 62 c., stieren le qual. c. 2 qual. c., kalveren 1ste qual. c. 2de qual. c. 80 3e qual. 70 c.; schapen le qual 62 c., 2de qual. 56 c.varkens 1ste qual. 42 c., 2de qual. 41 c., 3de qual. 40 c. Handel in vette runderen onveranderd. In middere qualiteit kalveren was de handel voor het buitenland zeer vlug. Varkens met ruimen aanvoer en tragen handel. Zeeuwsche eieren f'3.40 a 3.50. Over- maassche dito f 3.50 a 3.70 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f224 è.25 per 50 kilo. Aanvoer 26 partijtjes. Handel redelijk GRANENMARKT TE ROTTERD. 18 Juni. Buitenlandsche Granen zeer vast. Rogge. Per 2100 kiloTaganrog f 107 a f112 naar qualiteit; stoomende Helena f 115 a 116. Gerst per 2000 kiloZuid-Russische f 82 a 90dito stoomende f 82 a 84. Haver per 100 kilo Reval f 7.10 a 7 50 Libau f 6.40 a 6.90dito (onfr.) f 6.a 6.10. Mais per 2000 kiloAmerik, Mixed f 106 a 108dito dito stoomende f 104 vablstb Juni-afl. f 103 vablstb.Cinquantir. 1114 a 115. In publieke veiling zijn verkocht ca. 31 last grove Libau Grutten a f 217 210 per 2500 kg. van zolder alhier te ont vangen, en documenten over 7597 en 342 pud Azima Tarwe per st. Trevolor van Kertch alhier aangebracht a f120 per 2400 kg. cif. Rotterdam alles contant met bij be rekening van 1 pet. veilingskosten. VEEMARKT TE LONDEN, 18 Juni. Op de Veemarkt werden aangevoerd 1300 Runderen, 14,000 Schapen, 65 Kalveren en Varkens. Men noteertRunderen 2/8 a 4 9, Schapen 3 6a 5/8, Kalveren 2/6 a 5/6 Varkens a per steen. Burgerlijke Stond. Geboren: 17 Juni. Adriaan, zoon van P. van Ruiven en H. F. van der Most, Sjngelkerkstraat. 18- Antoon, zoon van A. Molenaar en P. van Dijk, Konijnenbuurt. Overleden: 17 Juni. Lodewijk Hiro- nimus Menke, oud 53 jaar, Damlaan. x (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Het ia bij goed weer bepaald aangenaam een poosje aan ons Hoofd te verwijlen. Als nu onze autoriteiten een aantal banken er doen plaatsen (want er zijn er nu te weinig, in aanmerking nemende de talrijke be zoekers op Zondag) dan zullen zij aan velen een goede zitplaats verschaffen, betgeen hoogst welkom zal zijn. Mochten de bezoekers dan af en toe aldaar een muziek uitvoering hooren van onze Schutterij, wel dan zal bet Bestuur onzer stad den Schiedammers dikwijls eenige genoegelijke uurtjes verschaffen. Achtend, Uw lezer, X. 16 Juni. 18 Juni. 16 Juni. 18 Juni. New-York. Maïs 455/6. 45'/8.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3