Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juni 1894. De Burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 staatsblad no. 255) betreflende onderstand (ondersteu ning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werk zaam bij inrichtingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk be sluit van den lOn Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de be taalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend, dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des na middags 12 ure, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. De herstelling van de Inlaatsluis aan het Spuikanaal is nu voltooid. Nadat de opge worpen dam ten deele verwijderd was, werd gisteren-avond omstreeks acht ure weder voor het eerst waier door die Sluis ingelaten en door de geheele stad krachtig 'gespuid, welke spuiing heden-middag zal her haald worden. Het water is in de Nieuwe Haven reeds eenigszins verbeterd en het laat zich aanzien, dat na verloop van een paar dagen de toestand van het water in onze havens en grachten merkelijk zal ver beterd zijn. De Kermisvermakelijkheden beloven dit jaar een grooten omvang te zullen nemen. De goedgunstige beschikking van het tegen woordig Dagelijksch Bestuur, om de Kermis naar het midden der stad terug te brengen, heelt velen houders van kramen en tenten, die sedert jaren onze Kermis niet hebben bezocht, uitgelokt weder hun geluk te Schie dam te gaan beproeven. In den Tuin der Officieren-Vereeniging zullen de Kennis-amusementen voor jong en oud weder als gewoonlijk worden gege ven. Zondag 8 Juli is er uitsluitend voor de afdeeling «Tuin" matinee door het korps Stafmuzikanten der dd. Schutterij alhier, waarbij het oplaten van met gas gevulde ballons the great attraction voor de jeugd zal wezen. Maandag en Dinsdag zullen weder de Kinderfeesten, bestaande in wedstrijden voor jongens en meisjes worden gegeven, terwijl er voor afwisselend amusement, ook voor de oudere feestgenooten, zal worden gezorgd. Woensdag, Donderdag en Vrijdag in de Kermisweek en Maandag na de Kermis zul len de Vereenigde Rotterdamsche Toonee- listen, directie Le Gras Haspels, tooneel- voorstellingen worden gegeven. De Kermis-amusementen in den Tuin zullen als gewoonlijk besloten worden met de ge bruikelijke soirée op Zaterdag-avond, waarbij het vauxhall en schitterend vuurwerk met verrassend slotnummer een bijzonder effect belooft te maken. Vóór Vrijdag 29 Juni, 's middags 12 ure, kan men zich nog voor het lidmaatschap van den Tuin bij den heer H. A. M. JEtoe- lants aanmelden, terwijl men dan het recht erlangt aan alle amusementen deel te nemen. Dien dag, des middags van 5 7 ure, kunnen jongelieden, die willen deelnemen aan de verschillende spelen, zich aan het lokaal der Vereeniging laten inschrijven. De mededeeling in ons raadverslag van gisteren, dat de samenkoppeling der betrek kingen van gemeente-architect en directeur der Gasfabriek en Drinkwaterleiding door den heer De Groot ook met het oog op de pensioenregeling werd besproken, blijkt eene misvatting te zijnde zaak werd alleen van de technische zijde beschouwd. Op de Hondentoonstelling te Haarlem werd gisteren de kortharige Duitsche staande hond »Flora" van den heer J. A. S. Engering alhier met den eersten prijs bekroond. Aan boord van eene Londensche boot, liggende in de boompjes te Rotterdam zijn uit eene kist door middel van braak eenige flesschen met eau de Cologne ontvreemd. Bij aankomst te Londen ontdekte men het misdrijf, omdat de plaats, voor deze eau de Cologne, uit Keulen afgezonden, bestemd, met stophouten was aangevuld. Donderdagavond te HP/* uur sprong een bewoner van pand No. 25 aan de Van der Takstraat te Rotterdam over het hek van de reeds in beweging zijnde Koningsbrug en liep hard over het voetpad om nog bijtijds de overzijde te bereiken. In zijn haast zag de man het rad niet draaien en werd door het handvat getroffen en tegen den grond geslagen. De man bekwam een inwendige kneuzing en overleed daarop kort, nadat hij naar zijn woning was overgebracht. Te Rotterdam is gisteren-nacht, ongeveer halfdrie, eene loods met een gedeelte der woning van den Heer L. A. van Gunsteren, Goudsche weg 122, uitgebrand. De loods was een bergplaats voor boter en kaas. De aangrenzende stalhouderij van den Heer Cohen, waarin 50 paarden waren, werd mede aangetast, doch is behouden gebleven. Alles was verzekerd. Vier spuiten hebben gewerkt. Door de Defftsche politie is aangehouden P. M., oud 19jaar, kermisreiziger, wonende te Groningen, die zich ten nadeele van een orgeldraaier, bij wien hij in dienst was, ouder de gemeente Maasland heeft schul dig gemaakt aan diefstal van een kist, gevuld met galanteriën, benevens eene beurs, inhoudende ruim f3. De aangehou dene is naar het Huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Teneinde op de Antwerpsehe tentoonstel ling een denkbeeld te geven van hetgeen voor de werklieden der Ned. Gist- en Spi ritusfabriek en Ned. Oliefabnek te Delft wordt gedaan, zijn in de «Gemeenschap" aldaar door het vaste personeel en de tim merlieden Eigeman en Luken miniatuur-wo ningen gemaakt, zooals die in het Agneta - park staan, door de Gemeenschap gemeu bileerd, de badinrichting der Ned. Oliefab riek geheel naar den eisch ingericht. Inde gisteren-middag gehouden zitting van den Gemeenteraad te Maassluis, werd de heer Lotsy, benoemd burgemeester dier ge meente, geïnstalleerd. Door eene commissie bestaande uit de beide jongste leden van den Gemeenteraad, de heeren N. M. Dirkzwager en J. Leversteiri werd de nieuwe burge meester afgehaald en naar het raadhuis ge leid, alwaar de waarnemende voorzitter hem namens den Gemeenteraad het welkom toe riep, als tolk van den raad zijne ingenomen heid uitsprak met de benoeming door H. M de Koningin en ten slotte den wensch uit te, dat de heer Lotsy onder Gods zegen jaren lang aan het hoofd der gemeente zou staan. De heer Lotsy betuigde zijn dank voor de hem toegesproken woorden, de commissie voor hare attentie, en antwoordde dat het zijn ernstig streven zijn zal om de belangen der gemeente op de meest onpartijdige wijze naar zijn beste vermogen voor te staan en te behartigen, misbruiken en belemmeringen op te heffen, en de financieele aangelegen heid in een helder licht te stellen. Onder Gods zegen hoopt hij de betrekking tot bloei en tevredenheid der gemeente te vervullen. VLAARDINGEN, 23 Juni. In den afgeloo- pen drukken paardenmarktsnacht heeft men inbraak gedaan in het kantoor van den heer J. de Willigen, aan de Oosterkade. De dief of dieven hebben alles zorgvuldig onder zocht, wat niet dienen kon over den grond gesmeten en zich meester gemaakt van ongeveer f'150 aan zilvergeld. Op de gisteren gehouden paardenmarkt waren er ruim honderd paarden aan de lijn. De handel was nog al levendig. Bruin Brood. Bruin brood komt meer en meer in zwang, daar het om de redenen van hygiënschen aard verre de voorkeur verdient boven wit brood. In een artikel van de hand des heeren A. Verschoor, in de Bakkers-Bondscourant van 24 Mei vinden wij hierover nog het een en ander, dat wij hier afschrijven »Men laat het voorkomen, alsof de stik- stoihoudende bestariddeelen der tarwekorrel zich in de zemel bevinden en zoodoende, door de onverteerbaarheid van de laatste, eveneens het lichaam onverteerd verlaten. Dit is niet juist, zij bevinden zich grooten- deels tegen de zemel en worden wel dege lijk voor een groot deel in de maag opgelost, en zoodoende door het lichaam opgenomen. Natuurlijk variëert dit bij de verschillende individuen. De zemel mag niet verwijderd worden, omdat meerendeels daarin de voor ons li chaam zoo onontbeerlijke zouten voorkomen, die voor de opbouwing van ons beenderen stelsel dienendeze zouten zijn oplosbaar, lossen dus door de verschillende vochten, die door ons afgescheiden worden aldus doorde daartoe bestemde organen opgeslurpt. De zemel mag niet verwijderd worden, omdat zij een mechanischen prikkel in de darmen doet ontstaan, waardoor een gere gelde dagelijksche stoelgang wordt bevor derd. Zooals ik vroeger echter reeds zeide, moet het meel uiterst fijn gemalen zijn, daar anders de prikkel, doorde zemel uitgoetend, te sterk zou worden. Wit brood werkt zeer bepaald stoppend, hetgeen trouwens met alle voedsel het geval is, dat bijna uitsluitend uit zetmeel bestaat, zooals aardappelen (geschilde) tapioca, ar rowroot, macaroni, etc. «Wanneer door de aanwezigheid van de zemel en de kiem het brood «bruin" en vast wordt, dan vraag ik Wat maakt dit uit? Wij moeten «bruin" brood niet als een soort van scheldnaam, doch als een eerenaam beschouwen. Wat ter wereld maakt het uit of dit brood vast is Indien het slechts goed doorbakken, goed gaar is, doe het m. i. tot de smakelijkheid niets af. «Dat ik ten slotte opnieuw nog eens aan- hale, wat Dr. Allinson eenmaal schreef «Kon ik bewerken, dat de verkoop van wittebrood strafbaar werd gesteld, zoo zoude ik daarmede voor mijn medemenschen meer goed gedaan hebben, dan alle wetten, welke in de laatste honderd jaren gemaakt werden. Doch door dit verbod zoude het doodvonnis der fabrikanten van geheime geneesmiddelen onderteekend en een slachting onder de doctoren aangericht worden. Bruin brood (Kneipp's gezondheidsbrood) is hier ter stede uitsluitend bij den heer F. J. Smit, Broers veld, te verkrijgen. BINNENLAND, De door de Regeering aan de Eerste Kamer met volle vrijheid tot openbaar making overgelegde stukken zijn: lo. een rapport van den ministerraad met uitzondering van den heer Van Tienhoven. 2o. het afwijkend advies van minister Van Tienhoven. 3o. een rapport van minister Tak aan H. M. op Haar verzoek ingediend bevat tende de mededeelingen door hem aan H. M. gedaan op de conferentie van 13 Maart. 4o. het besluit van H. M. tot inwilliging der ontbinding. 5o. het advies van den ministerraad om trent het ontslag van den heer Van Tien hoven. 6o. Voordracht tot ontbinding. Uit een bijgaand afschrift van een brief door den heer Tak van Poortvliet den 17 Juni 1891 aan den kabinetsformeerder, den heer Van Tienhoven gericht, blijkt dat de kiesrechtregeling als de taak van een nieuw Kabinet door hem op den voorgrond werd gesteld, j Bij eventueele weigering van de meerderheid der Kamer om tot die regeling mede te werken of poging om haar door zijdelingsche tegenwerking te ondervangen, zou aan H. M. de Koningin Regentes een voorstel tot ontbinding der Tweede Kamer moeten worden gedaan. De werkzaamheden in de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn gisteren-voormiddag geëindigd. Het afdeelingsonderzoek van het ontwerp betreffende de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen zal na de openbare vergade ring op a. s. Dinsdag aanvangen. Bij de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer van het ontwerp onteigening in de gemeente Maassluis voor de bemaling van een gedeelte van den Sluispolder, ter bevordering van den vuilafvoer in die ge* meente, wenschten in eene afdeeling der regeering eenige leden de aandacht te ves tigen op het ongewenschte van den afvoer van faecaliën op de rivieren. Met het oog op de talrijke gevallen van pokken, die zich te Rotterdam hebben voor gedaan, werd in de Afdeelingen der Tweede Kamer, bij het onderzoek van het wetsont werp tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1894 gevraagd, of de ziekte die thans gelukkig sterk vermin derd is niet in die mate heeft geheerscht dat het noodig ware geweest haar epide misch te verklaren. De heer mr. J. D. Veegens, lid van de Tweede Kamer, vroeger als advocaat en procureur, is in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad weder als zoodanig beëedigd. Naar men verneemt, heeft Jhr. De Ranitz Maandag j.l. aan H. M. de Koningin-Regen tes ontheffing verzocht van zijne betrekking van adjudant der Koningin en gevraagd met pensioen het leger te mogen verlaten. Naar De Maasbode moet de de heer jhr- P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois» burgemeester van 's-Hertogenbosch, zeer ernstig in aanmerking komen voor de be trekking van commissaris der Koningin 1° de provincie Noord-Brabant. De bij benadering vastgestelde totale ont vangsten van de maand Mei 1894 der Maat schappij tot Exploitatie van Staastsspoor- wegenbedragen f 1.448.011.61. De chefs van dienst der Fransche spoor wegen zullen in het begin der volgend0 mand een reis doen door Nederland en ond0r begeleiding van eenige hoofdambtenaren d01 Staatsspoorweg-Maatschappij, behalve d0 voornaamste spoorwerken, de booten van d0 maatschappij Zeeland te Vlissingen en d0 haven en waterwerken te Rotterdam b0' zichtigen. D Men verneemt, dat 't den Directeur- Generaal van het «Zeebad Schevenmgeo gelukt is van de Fransche Maatschappij v0,11 den Chemin de fer du Nord de uitgift0 te verkrijgen van enkele- en retourbiljett0" tusschen Parijs en Scheveningen. Te di0" aanzien is reeds overeenstemming verkreg0*1 met de H. IJ. S. M. en wacht de inwerking' stelling van den maatregel nog slechts °P de machtiging van den Minister van Op0"' bare Werken in Frankrijk. Prinses Albrecht van Pruisen en ha"r jongste zoon zullen 15 Juli a.s. te Sch0ve ningen aankomen en hun intrek nemen het hotel d'Orange. Prins Albrecht z0' komt eeuige dagen later. Met een extra-trein kwam eergistere" middag een gezelschap van 38 Amerikan0"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2