ook wezen moge, niettemin richten Wij, vertrouwende op de genade en de barm hartigheid van den almachtigen God, die alleen de volheid der tijden kent en in Wiens macht het is den wil der menschen te leiden werwaarts Hij wil, den blik op deze zelfde volken, en vermanen, en smee- ken hen, dat zij, alle verdeeldheid terzijde stellende, tot de eenheid willen terugkeeren. Wordt vervolgd.) ALGEMEEN OVERZICHT. 25 Juni '94. President Carnot vermoord! Volgens telegrafische berichten is gisteren te Lyon op den president der Fransche re publiek een moordaanslag gepleegd, tenge volge waarvan de president heden nacht ten 1 ure is overleden. Reuter seint daaromtrent het volgende uit Lyon Heden-avond omstreeks half tien, toen president Carnot het Palais de Commerce verliet, teneinde zich te begeven naar het theater, waar een gala-voorstelling tereere van zijn bezoek aan de tentoonstelling zou worden gegeven, sprong plotseling een persoon op den president toe. De man, die gewapend was met een dolk, bracht den president daarmede een steek toe in het hart. De toestand van den president is hopeloos. De moordenaar is gevat. Een correspondent van de Agence Havas, die het rijtuig van den president vergezelde, zegt dat hij plotseling het rijtuig van den president zag stilhouden. De heer Carnot zonk doodsbleek achterover op de kussens. Eenige der toeschouwers wierpen zich terstond op een man, die naar het rijtuig van den president wasgeloopen. De prefect Rivaud, die naast den heer Carnot zat, had dezen man een zoo hevigen vuistslag toe gebracht, dat hij op de straat viel. Van verschillende kanten hoorde men het geroep »Men heeft een aanslag gepleegd op den president." De president was inderdaad door een dolksteek getroffen. De menigte, die den moordenaar aanhield, wilde hem vermoor den, maar de politie-agenten verhinderden dat. Er ontstond een gevecht tusschen de agenten en de menigte, maar de agenten behielden de overhand en konden den moor denaar uit de handen der verontwaardigde toeschouwers redden. De moordenaar is een jonge man van 22 jaren, gekleed in een zomerpak met een pet op. Hij is Raliaan van afkomst en heet Cesare Giovanni Santo. Hij woont sedert zes maanden te Cette en was heden te Lyon aangekomen. Zijn geboorteplaats is Monte Visconti, in de provincie Milaan. De laatste berichten uit Lyon melden den dood van president Carnot. In de volle kracht des levens - de president was 57 jaren oud is de president het slachtoffer ge worden van den lafhartigen aanslag op hem gepleegd. Nu de nieuwe encycliek des Pausen nau- welijk te Rome het licht heeft gezien, wordt ze reeds door verschillende protestantsche organen in het buitenland beoordeeld. De Daily Chronicle zegt, dat er geen sterker bewijs is voor den invloed der Katholieke Kerk dan het feit, dat de nieuwe encycliek met veel meer aandacht zal ontvangen worden dan met de redevoeringen van alle vorsten der aarde zou zijn. Het blad brengt hulde aan den Paus en herinnert, dat zijn breede geest en zijn onbevangen staatkunde de Katholieke Kerk in Amerika hebben be schermd. Hij heeft vriendschapsbetrekkingen met Engeland aangeknoopt, maar het blad meent, dat de raadgevingen van den door- luchtigen opperpriester in de ooren klinken van een wereld die nog niet rijp is om ze te begrijpen. De Daily Telegraph zegt »de oproeping van dien grijsaard ten gunste van de eenheid van geloof zal ontvangen worden met al de eerbied verschuldigd aan den persoon, zooal niet aan het gezag van Leo XIII. De zaak van den te Berlijn in hechtenis genomen keizerlijke ceremoniemeester Van Kotze, wordt zooveel te geheimzinniger, doordien er na zijn inhechtenisneming weder vier ongeteekende brieven van den zelfden aard en het zelfde schrift bij leden van den hotkring zijn ontvangen. In de laatste vier jaren zijn er in de hofkringen meer dan 400 zulke anonyme smaadbrieven ingeko men, die nu in de handen der openbare autoriteit zijn. Naar men zegt, verraadde het schrift, hoe ook verdraaid, den eenen tijd meer een mannen- den anderen tijd meer eene vrouwenhand. Volgens het Kleine Journal getuigde de inhoud van de meest intieme bekendheid met hofgeheimen, zoodat de dader wel in de naast onmiddellijke na bijheid van den troon moest gezocht worden. In draadberichten uit St. Petersburg wordt gemeld, dat op de spoorweglijn Orel- Vitebsk een mijn is ontdekt, bestemd om den keizerlijken trein, die den Czaar naar de manoeuvres in Centraal Rusland zou voeren, in de lucht te doen springen. Ten gevolge dier ontdekking zal de Keizer waar schijnlijk zijn voorgenomen reis naar B orki niet maken, om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van de kerk opgericht ter her denking van zijn ontkoming aan de ramp op die plaats. Volgens draadberichten uit Londen is de hertogin van York, gemalin van den zoon van den prins van Wales bevallen van een zoon. Moeder en kind zijn welvarend. Zater dag-namiddag heeft in de steenkolenmij nen Albion bij Pontypool, in Wales, eene ontploffing plaats gehad. Wat van de 260 lieden die zich in de mijn bevonden, is geworden, weet men nog niet. Duizenden mannen en vrouwen, uitziende naar andere berichten, hopen zich op aan de mijn. De ontsteltenis is onbegrijpelijk. De Londensche Times verneemt uit Lis sabon, dat de troepen het kamp, door de bakkers die het werk gestaakt hebben, in de nabijheid der hoofdstad gevormd, omringd en opgebroken hebben. De bakkers werden naar Lissabon teruggevoerd, maar wisten toen zij bij de stad waren gekomen toch hun eigen weg te gaan. Drie honderd Span jaarden worden gevankelijk naar Cadix vervoerd. Volgens bericht aan de Standard uit Johannesburg zou de toestand aldaar hoe langer hoe erger worden door de geweld- dadigde wegvoering van vreemdelingen uit Pretoria naar het oorlogsterrein. De regeering van de Transvaal zou eene cen suur op de perstelegrammen hebben inge steld. De Engelschen te Johannesburg zou den besloten hebben de protestmeeting uit te stellen, daar zij vreezen dat de hevige speechers Lochs betrekkingen met de regee ring zouden kunnen bemoeielijken. Loch heeft intusschen geweigerd de gast der regeering te zijn. Twintig duizen menschen te Johannesburg zullen Loch, zoodra hij er aankomt, een adres aanbieden, waarin zij uiting geven aan hunne gevoelens van ge rechtheid aan de Koningin en de vrees uit spreken dat de sduldelooze verdrukking" door de Transvaalsche regeering ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Volgens be richt uit Kaapstad aan de Times zou het comité van Engelsche burgers te Pretoria een telegram van gelijke strekking aan lord Roseberry hebben gericht. De Engelsche pressie, door Krüger gesteund, deed den Volksraad besluiten, vreemdelingen tegen het betalen van een premie van den krijgsdienst vrij te stellen. De rechtbank te New-York heeft de Hamburgsch—Amerikaansche Pakketmaat schappij veroordeeld 400 dollars schadever goeding te betalen aan een passagier eerste klasse uit 1892, die te New-York gedeti neerd bleet, omdat de cholera was uitge broken onder de tusschendekspassagiers. De eischer was scheep gegaan in Engeland, nadat de agent der Maatschappij te Londen had verklaard, dat de boot waarmede eischer zou vertrekken, geen tusschendekspassagiers zou vervoeren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Juni 1894. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. De Schiedamsche processie, ten getale van 250 pelgrims, onder geleide van de eerw. heeren geestelijken der St. Jansparo chie, vertrok heden-ochtend 7| ure per extra trein via Nijmegen Kleef naar Kevelaer, waar zij heden-middag 1 ure wordt ver wacht. Donderdag-avond half zeven ure zal zij hier ter stede terugkomen, waarna in de Bijkerk aan den Singel een plechtig Lof tot dankzegging zal worden gecelebreerd. De dashond Schnabels Waldi t S B no. 832 heeft op de Internationale Hondenten toonstelling weder den eersten en een eere- prijs behaald. Deze hond heeft op zes achtereenvolgende internationale tentoonstel lingen zes eerste en zeven eereprijzen behaald. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 121 schepen, waarvan 10 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 117, voor Vlaardingen 3 en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen 108 schepen binnen, waarvan 10 zeilschepen voor Rotterdam waren 106 schepen bestemd- Bij het bij den Gemeenteraad te Rotter dam ingediende voorstel, om alle bruggen op Zondag een kwartier vóór den aanvang der godsdienstoefeningen gesloten te houden, is uitgesloten de Koninginnebrug over de Koningshaven. Deze brug is gelegen vlak over den ingang der kerk van de H. Marte laars van Gorkum. Als zij geopend wordt, blijtt zij in den regel vijftien twintig mi' nuten geopend. Burg. en Weth. meenen dat zij niet bevoegd zijn bepalingen tot het ge' sloten houden dier brug te geven, omdat betreffende de brug een internationaal trac* taat besraat. Thans circuleert onder de Katholieken te 1' ijenoord een adres aan den Gemeenteraad, waarin zij dezen verzoeken, bij den minisref van Binnenlandsche Zaken te willen aan dringen, dat hij stappen doe tot wijziging van het tractaat betreffende de Koninginne- brug, opdat ook deze brug een kwartier vóór den aanvang der godsdienstoefeningen in de kerk der H. Martelaren van Gorkum gesloten kunne blijven. De anti-revolutionaire kiesvereeniging IV0' derland en Oranje te Rotterdam vergadert Dinsdag-avond tot het verkiezen van 4 nieuW0 Bestuursleden. Tevens zal gedebatteerd worden over een eigen orgaan en is er sprake de hoofdredactie toe te vertrouwen aan den geestverwant van dr. Kuyper, den heer Bult, die dezer dagen wegens bekende redenen uit de redactie is getreden van De Nederlander. Men weet, dat Nederland en Oranje thans volbloed Kuyperiaansch is en uit dien hoofde op de laatste onstuimige vergadering' na de bekende moties, 4 Bestuursled011 onmiddellijk hun ontslag hebben genomen, die thans maatregelen beramen een nieuW0 vereeniging op te richten, welke de politiek van De Nederlander van jhr, de Sa vorm" is toegedaan. Het Amerikaansche reisgezelschap, waai" van reeds herhaaldelijk melding is gemaakb wordt heden (Maandag) te Rotterdam ver wacht, komende uit Den Haag. Het gezel schap bestaat uit 38 personen en reist, zo°' als reeds gemeld is, in een eigen, zeel" weelderig ingerichten trein, waarmede h0t ook te Rotterdam aankomt. De reizigers zullen hunnen intrek ne' men in het hotel Coomans en verschil' lende bezienswaardigheden der stad bezich tigen, om Dinsdag-ochtend weder verder t0 reizen. Van Zaterdag 16 tot en met Vrijdag Juni zijn te Rotterdam 18 nieuwe gevall0" van pokken aangegeven, 10 van mazelen 0tl 8 van roodvonk. De maandelijksche vergadering der afdeeling Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond werd op het feest van onzen H. Stadspatroon Joannes den Dooper iu de zaal der Officieren-Vereeniging gehouden. De Voorzitter, de heer C. Willeman, opende de ver gadering met een hartelijk woord van welkom aan de talrijk opgekomen leden en den wensch, dat zij veel vrucht voor allen zou afwerpen. Met leedwezen moest hij getuigen van het groot verlies, dat de Bondsafdee ling heeft te lijden door het aftr^en van den pen ningmeester, den heer J. C. Vredebregt, die door drukke werkzaamheden zich genoopt ziet de functie neder te leggen. Hij geloofde aller tolk te zijn als hij de spijt uitdrukte, een zoo verdienstelijk bestuurslid te moeten missen, die zooveel voor den bloei van de Bondsafdeeling heeft gedaan, niet alleen door de stipte en nauwgezette vervulling van zijne functie, maar ook door in stilte hare belangen te bevorderen. Voor die ijvervolle toewijding aan de belangen van de Bonds afdeeling bracht hij den penningmeester aller dank. Verder dankte spr. voor het vertrouwen den at'tredenden bestuursleden door hunne herkiezing bewezen. Hij ver zekerde, dat het Bestuur zou toonen dit vertrouwen op prijs te stellen, door zijne beste krachten te wijden aan het heil en den bloei van de Bondsafdeeling, den voor spoed en de welvaart van den Schiedamschcn werkman. Ook voor het vertrouwen hem persoonlijk bewezen, bracht de pres. zijnen dank. Hij wil zich gaarne de moeite en opofferingen aan het presidium verbonden, getroosten, gesteund als hij zich weet door de mede werking en de welwillendheid der leden. Toen de president aldus onder het applaus der ver gadering zijne openingsrede ten einde had gebracht, werd door de Zangafdeeling „St. Cecilia" het Bondslied aangeheven en door de Bondsleden voortgezet, waarna »St. Cecilia" ons door de keurige uitvoering van het Vrijheidslied van Cartoll en het „Vreedzaam" van Dob belsteen, waar kunstgenot deed smaken. Nadat daarop de notulen door den tweeden secreta ris waren gelezen en onder applaus vastgesteld, werd door den penningmeester over het laatst verloopen halfboekjaar verslag uitgebracht 5 eene commissie van drie personen, bestaande uit de heereu Van Riet, Van Slobbe en Jocker werd aangewezen om de rekening na te zien, welke veertien dagen ter visie zal liggen. De President besteeg daarop den katheder, om ver slag uit te brengen van de vergadering van den Cen tral en Raad te Delft gehouden. Hij wist niet beter te doen dan zich daartoe te bedienen van het verslag van de Volk.\banierdaar hij het zelf in geen beter en juister bewoordingen kon verhalen, dan het daarin werd medegedeeld. Vervolgens verkreeg de heer J. J. van Hees het woord, om naar aanleiding eener vergadering den 4 Juni door hem bijgewoond, eenige inlichtingen aan zijne mede leden te verstrekken. Van deze rede, evenals van de daarop volgende rede van den geestelijken adviseur, zullen wij in het volgend nummer verslag geven. Daarop werd door den heer A. A. Marrevee, vice- president, het woord gericht tot de meesterknechts in de branderijen en allen die het zouden kunnen worden. Daar hij reeds 30 jaren administratie van branderijen heeft gevoerd, meende hij in die zaken wel een woord te kunnen medespreken. Zijne eerste opmerking gold het vieren der heiligendagen. Bij ondervinding weet hij, dat wanneer er soms op heiligendagen wordt ge stookt, dit veelal de schuld is van de meesterknechts. Wanneer de patroon over het stilstaan op feestdagen spreekt en de meesterknecht werpt moeilijkheden op, dan zal dit zeker er niet toe leiden het stilstaan te bevorderen. Ook door de patroons en de boekhouders tijdig, voor het declareeren, op de heiligen dagen opmerkzaam te makenzullen de meesterknechts het stilstaan kunnen bevorderen. Spr. prijst de loffe lijke gewoonte van sommige patroons om. waar er één dag in de week moet worden stilgestaan, daarvoor den Zaterdag te kiezen, waardoor alle arbeid op Zondag vermeden wordt. Ook het beslaan van gistkuipen op Zondag is in het geheel niet noodig. Men ga maar eens zien, waar dat beslaan niet geschiedt en zal over tuigd zijn hoe goed het daar gaat. Als trouwe zonen der Kerk en werkende leden van den Ned. R. K. Volksbond zijn wij gehouden alles te doen, om de Wet van God na te komen, die ons gebiedt den Sabbath te eeren en de heiligendagen te vieren. Doen wij dit, dan zal zeker Gods dankbare zegen op ons werk rusten. De heer Juffermans, bestuurslid, herdacht op dezen feestdag van den II. Joannes den Dooper met vreugde den dag, waarop wij voor twee jaren onder het octaaf van den feestdag van onzen heiligen Stadspatroon ge roepen werden hier de eerste vergadering te houden. Hij wierp een terugblik op het verleden en herdacht dankbaar het vele goede dat in dien korten tijd is ge sticht, waai van de rijke vruchten niet zullen uitblij ven. Verder waarschuwde ook hij tegen aansluiting bij de neutrale stichtingen en vereenigiugen, waar de katholieke werkman niet op zijn plaats is. De president had daarop nog eenige medeelingen te doen. Hij had tot zijn spijt van sommige vakbesturen vernomen, dat er nog zoo weinig leden zich bij de vakafdeelingen aansluiten. Met vollen dank aan de leden die hunne medewerking aan de vakafdeelingen verleenen, betoogden hij de noodzakelijkheid van die aansluiting, om de vakken weder in eere te brengen en terug te keeren tot den gulden tijd, toen de gilden bloeiden, en verbond daaraan eene krachtige aansporing, om zich bij de vakafdeelingen aan te sluiten. Verder deelde spr. mede, dat over 3 maanden hier de voort gezette vergadering van den Ceutralen Raad zou wor den gehouden, waaromtrent hij in de volgende verga dering nadere mededeelingen zou doen. In die verga dering zou ook de keuze van twee bestuursleden (vacature De Boer en Vredebregt) plaats hebben. Voor die keuze blijven de gestelde candidaten, terwijl voor de vacature-Vredebregt tot over 14 dagen nog candi daten desverkiezende bij de bestuursvergadering kunnen worden opgegeven. De afdeeling branderskuechts zal Donderdag 28 Juni ten huize der Erven Van Velzen vergaderen. Het Harmoniekorps mocht in den wed strijd te Vlaardingen een prijs behalen. De penning meester van het Ondersteuningsfonds, de heer Van Riet, zal deze week van Noordmolenstraat naar Schic 50 verhuizen. Nadat de heer J. J. van Hees, in aansluiting aan het woord van den president, nog in het bijzonder tot deel neming aan de vakafdeeling der Houtbewerkers bad aangespoord, waartoe in de vergadering van 3 Juli gelegenheid zal worden gegevenbereidde ons de Zang afdeeling nog eene aangename verrassing door nog eens de „Alte Frauen Walzer" uit te voeren, waarop de vergadering werd gesloten op dezelfde wijze als ze was geopend met gemeenschappelijk gebed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2