winkels heeft men een vat petroleum in brand gestoken, waardoor een der plunde raars en een bewoner van het huis zijn verbrand. Hunne lijken waren onkenbaar. De Guillotière, een voorstad van Lyon, en de linkeroever der stad waren vooral het tooneel dier vergrijpen. De politie en de troepen wendden alle pogingen aan om de wanordelijkheden te' beletten. Een politie dienaar werd ernstig gekwetst bij het ver bieden van plundering. Er werden een 300 personen gearresteerd. Nader meldt men, dat de kalmte in de stad schijnt terugge keerd. Te Grenoble trokken troepen werklieden met een vlag voorop door de stad om de Italiaansche werklieden te verdrijven. Eene bende begaf zich naar het Italiaansch consulaat onder den kreetWeg met Italië! Het wapenbord werd afgerukt en de Itali aansche vlag verscheurd. De prefect kwam onmiddellijk toeschieten en bood den consul zijne verontschuldigingen aan, maar hij was niet bij machte de menigte tot bedaren te brengen. Verscheiden werklieden drongen het consulaat binnen, verbrijzelden beelden en wierpen een portret van koning Humbert het venster uit. Een compagnie genie-sol daten moest de manifestanten uiteenjagen en bleef het consulaat bewaken. Intusschen zouden al deze betoogingen niet het minste reden van bestaan hebben, indien het waar is wat de Italiaansche ge zant te Parijs aan een der redacteuren van de Figaro heeft verklaard. De gezant meende te kunnen verklaren, dat de moordenaar volstrekt geen Italiaansch onderdaan is. Hij moet geboren zijn in de Zwitsersche pro vincie Tessino te Lugano. Gij begrijpt het belang dat ik hecht aan de uitdrukkelijke bevestiging daarvan, sprak de gezant, want dit bewijs van Zwitsersche nationaliteit zou alle beteekenis ontnemen aan de heftige manifestaties waaraan de bevolking te Lyon zich overgeeft tegen de Italiaansche huizen, waarvan ik om de gewichtige redenen die men wel bevroeden kan, de gevolgen zoo zeer vrees. Volgens nader berichten is te Lyon een persoon gevangen genomen, die kort na den moord van den president ver klaarde, dat hij zich niet verwonderde over den aanslag, daar hij daags te voren van een kappersbediende had gehoord, dat Carnot bij zijn komst te Lyon door een dolk zou vermoord worden. De zegsman werd in verzekerde bewaring gehouden, doch de politie trachtte tevergeefs den kappersbe diende Vielley op te sporen alleen gelukte het haar, zekere vrouw met wie hij leefde, te arresteeren. De moordenaar werd reeds Maandag-och tend in verhoor genomen, maar hij weigerde hardnekkig te antwoorden. Volgens bericht uit Milaan is hij een zoon van Antonio Cesario en Maria Broglie. In 1892 sloot hij zich bij de anarchisten aanmet twee andere gevaarlijke anarchisten trachtte hij een blad te stichten tot verspreiding van anarchistische denkbeelden, maar kon niet het noodige kapitaal vinden. Zaterdag was hij nog te Cettehij heeft daar acht maan den gewerkt als bakkersgezel en verliet Cette den 23n. Cesario heeft ronduit ver klaard anarchist te zijn en een voorstander van de propaganda door de daad. Hij zegt verder op eigen instiatief gehandeld te heb ben en tot geenerlei bende te behooren. Volgens de officieuse bladen van Rome heeft de moordenaar reeds in 1892 terecht gestaan wegens een vergrijp tegen de open bare orde, maar werd hij toen vrijgesproken. De politie gelooft, dat de moord het werk is van een komplot, daar de stad Vienne, in het departement Isère, waar Cesario Santo een tijd lang woonde, bekend is als een broeinest van anarchisme. Bij een tien tal anarchisten te Lyon is huiszoeking gedaan; vier hunner zijn in hechtenis genomen. Betreffende Carnots laatste oogenblikken worden nog enkele byzondei heden gemeld. Toen hij uit zijn lange bezwijming tot het bewustzijn was teruggekeerd, vroeg hij pen en papier, maar zijn groote zwakte belette hem te schrijven. Om twaalf uur hadden de dokters nog een flauwe hoop op herstel, maar om halt een moest de stervende wor den bediend. De aartsbisschop van Lyon, mgr. Couillé, wien met goedvinden van Carnot wegens zijn verzet tegen de wet op de kerkfabrieken, zijn tractement werd in gehouden, was het die hem in zijne laatste oogenblikken bijstond. De prelaat heeft den president slechts het H. Oliesel kunnen toe dienen, nadat hij zich eenige tijd afzonder lijk nftt hem onderhouden had. De Presi dent was zich volkomen van zijn naderend einde bewust. Eenige oogenblikken voordat de doodstrijd intrad, wenkte de stervende, kolonel Chassoin om nader te komen, en zeide»De man heeft mij goed geraakt; het loopt met mij af'. De doodstrijd duurde slecht 5 a 10 minuten en schijnt niet smarte lijk te zijn geweest. In het rapport, dat de doctoren met de lijkschouwing belast, hebben uitgebracht, wordt omtrent de oorzaak van de dood het volgende gezegd. De wond bevindt zich onmiddellijk onder de valsche ribben der rechterzijde en is 23 mM. breed. Het lem met heeft het kraakbeek der ribben geheel doorboord, is doorgedrongen onder de lin kerkwab der lever en heeft de vena portae getroffen, tengevolge waarvan een bloeduit storting plaats had, welke den dood heeft veroorzaakt. Het stoffelijk overschot van den president werd te Lyon bewaakt door twee religieuse verpleegsters, alsmede door den vicaris-generaal. Het gelaat heeft de zachte vriendelijke uitdrukking behouden. Te Parijs aangekomen is het lijk onmiddel lijk naar het Elysee overgebracht. De plech tigheid te Parijs droeg geen officieel karak ter. Het lijk werd in het Elysee in ontvangst genomen door het burgerlijk en militair huis van den President, en geplaatst ir. de groote zaal die tot rouwkapel was ingericht. De ministerraad heeft besloten, dat de be grafenis aanst. Zondag zal plaats hebben en Carnot in het Pantheon zal worden bijgezet. Mevrouw Carnot vertoeft steeds bij het lijk van haar man, nu eens in doffe vertwijfeling neerzittend, dan stroomen van tranen vergie- tend.üen zelfden dag dat haar man viel, had de eerste huwelijksafkondiging plaats van haar zoon Claude Carnot met mejuffrouw Chiris. Den 15 Juli zou op het Elysee de huwelijks voltrekking plaats hebben. Er heerschte gisteren-avond eene vrij groote verbittering te Parijs. Het bericht in een der bladen dat er op den Franschen gezant te Rome een moordaanslag zou zijn gepleegd, heeft een zekere emotie teweeg gebracht. Het publiek verscheurde het blad en er vielen eenige heftige woorden. Er dreigden hevige twisten te ontstaan, toen de prefectuur van politie order gaf om het blad in beslag te nemen. Een peleton repu- blikeinsche gardes te paard patrouilleert op de boulevards. In het Lagerhuis te Londen deelde gis teren de minister Grey mede, dat verdere onderhandelingen met Nederland hebben plaats gehad over de Costa Rica Packet, maar dat hij daaromtrent nog geen nieuwe is niet onbedenkelijk, waar de spanning tus- schen de Boers en Engelschen zeer groot is. De Boers zijn natuurlijk verbitterd. Velen hunner zijn gewapend te Pretoria gekomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Juni 1894. De Burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris der Koningin dezer provincie de aandacht op het volgend bericht aan zeevarenden Schietoefeningen in de stel ling van Den Helder. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het loodswezen in het 3e district tot 14 Juni 11. zullen in het tijdvak van 20 Juni tot ultimo September schietoefeningen plaats hebben uit de forten Erfprins, Kijkduin en van de batterij kaap Hoofd op een schijf, welke langs de forten wordt gesleept en tegen een op de Onrust op te richten doel. Gemelde oefeningen zullen ook bij nacht plaats hebben met behulp van electrisch licht. Tijdens de oefeningen zal op het werk, waarvan geschoten wordt, over dag een roode vlag geheschen zijn. Ter aanduiding van dé onveiligheid op de Onrust zal van de reddingskaap op genoemde zandplaat een roode vlag waaien. Den heer F. J. Smit, directeur van het harmoniekorps »St. Ambrosius", werd in de bijeenkomst op Maandag-avond door de leden van het korps een geschenk als souvenir aan het fe Vlaardingen gehouden concours vereerd. Dit bestaat uit een sierlijke dirigeerstok, gegraveerd met de woorden Harmonie orkest St. Ambrosius Ned. R. K. Volksbond Schiedam en een pracht-porteteuille voor directie-partijen. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over de wets* ontwerpenhoudende beveiliging van ar beiders in fabrieken en werkplaatsen d® heeren Van Alphen, Kerdijk, TydemaHi Bablmann en Hartogh en tot wijziging vai> Hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 4894, de heeren De Ras, Lieftinck, Crem®1"' Bahlmann en Van Vlijmen. Door een 200-tal Nederlanders te Hamburg is tot de Tweede Kamer een adres gericht) waarin zij er op aandringen, den »Duitschen consul-generaal der Nederlanden, die teg®" 1 Nov. ontslag heeft gevraagd, te doen ver vangen door een Nederlander. Dat het onder onzen ïvreemden" consul' generaal nog eenigszins ging, was te dank®" aan het optreden van den verdienstelijk6" Nederlanschen beroeps-consul. Gaarne zag®" zij dezen benoemd tot consul-generaalh®4 is echter mogelijk dat hem elders eenho® gere officieele betrekking wordt aangebode"' Gisteren heeft aan het departement va" buitenlandsche zaken de onderteekeniug plaats gehad eener overeenkomst tussch®" Nederland en Monaco tot regeling der weder zijdsche uitlevering van misdadigers. Aan Het Vad. wordt uit Suriname ëe' meld, dat de proc.-generaal mr. J. Kalff,10 herstel van gezondheid met verlof naar Ned®r land is vertrokken. Het Amerikaansch reisgezelschap is gis teren-ochtend uit Rotterdam naar Antwerpen vertrokken. De Amerikanen schijnen zich te Rotterdam uitstekend te hebben geamu seerd. Na aankomst te Rotterdam nam het gezelschap in een 10-tal gereedstaande rij tuigen plaats en reed naar het Hotel Coo mans. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt door de stad en omstreken, terwijl des namiddags een watertochtje werd gemaakt ter bezichtiging der havenwerken en stroom afwaarts tot Vlaardingen. De afdeeling Zuid-Holland van den Atë Nederl. Politiebond zal op de algeir.e®"6 vergadering als hare meening te kenn®" geven, dat de Bond niet behoeft te vall6"' Door de recherche te Rotterdam, zijn aangehouden twee jongens, 15 en 17 jaar oud, die voortvluchtig waren, na den patroon van een van hen, te Trier woonachtig, voor 1600 Mark te hebben bestolen. Nog onge veer 600 Mark werd in hun bezit gevonden. Zij zijn als niet toegelaten vreemdelingen voorloopig naar het Huis van Bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. ten gevolge van het gedrag van den preside" Tuinenburg. De heer P. Willemse Czn., president va" het Nederlandsch-Belgisch Zouaven-Con afdeeling Rotterdam, verzendt een circula""' waarin hij. onder herinnering aan het V®J zoek door bedoeld comité gericht tot H-1 de Koningin-Regentes, om op de beke"" motie, betreffende het gezantschap bij Z- den Paus goedgunstig te willen beschikk®"' mededeelt, dat er te gelegener tijd in d® zaak ook stappen bij de volksvertegenwo®" zullen worden gedaan. diging da' Men deelt aan De Telegraaf mede, de persoon, die Zondag den aanslag op Geselschap pleegde, nooit met Recht v° Allen heeft gecolporteerd. Zijn naam is De Zaaijer en hij colp°' teerde met een boekwerk, dat in aflever'11 gen 10 cent te Rotterdam verschijnt- verklaring kon doen. Buxton zeide, dat Loch hoopt tot eene voldoende regeling te kunnen komen van de met Transvaal hangende kwestie. Zoowel in het Lager- als in het Hoogerhuis werden motien betreffende den op Carnot gepleegden moord met eenparige stemmen aangenomen. Lord Rosebery bracht in herinnering dat sedert tachtig jaren de vrede niet is verstoord tusschen de beide natiën die vrienden en somtijds bondge- nooten waren. Er is geen enkele rede waarom zulke vreemdzame en vriendschappelijke betrekkingen ooit zouden verstoord worden. In de Kamer van afgevaardigden te Ma drid heeft de minister-president Sagasta bij de vermelding van den moord van pre sident Carnot eene lofrede gehouden, waar mede alle afgevaardigden instemden. Aan de Times wordt uit Kaapstad ge meld, dat sir Henry Lochs aankomst te Pretoria aanleiding gat tot eene opgewon den betooging van Engelsche zijde. Loch werd toegejuicht en Kruger uitgefloten. De betoogers werden zoo rumoerig dat Loch hen moest intoomen. De staat van zaken Van den laatsten trein van Amsterdam naar Rotterdam is eergisteravond te Har- melen het achterste rijtuig ontspoord. De trein had daardoor 25 minuten vertraging. BINNENLAND. De Minister var. Binnenlandsche Zaken heeft zijn beschikking van 1 Mei 1894, waarbij Lissabon is besmet verklaard we gens Aziatische cholera, ingetrokken. De Minister van Waterstaat, die Zaterdag de permanente commissie voor Schevening- sche zeehaven en concessie-aanvragers voor het Binnenduinsch kanaal ontving, heeft een nauwgezet ernstig onderzoek van deze aan gelegenheid toegezegd. De Tweede Kamer heeft gisteren aange nomen de onteigeningswet van den Sluis- polder te Maassluis, de grensverandering Amersfoort—Leusden, de grondverkoop aan Katwijk en Maastricht. Donderdag zijn de andere ontwerpen en mededeelingen van den minister van koloniën omtrent Lombok aan de orde. De commissie voor de ontworpen ba(li! richting van den Heiligenweg heeft eerg j teren avond vergaderd. Hoewel zeer gesteld door de onvolledigheid der mede** king (er is namelijk slechts voor f 3500"^ de f150,000 4 pet. obligatieleening kend), meende zij echter aan de vele bewij4 van belangstelling bij het bijeenbrengen het aandeelkapitaal, groot f50,000 ontvang verschuldigd te zijn, de zaak nog niet op geven, maar aan B. en W. verlenging den termijn van optie te vragen e" trachten de overblijvende f 115,000 plaatsen. Aan het station te Utrecht is het i"^| laatste dagen zeer onrustig geweest, doo" de Hollandsche werklieden, werkzaam "j.( de nieuwe perronoverkapping zijn afged"^ en Belgische in dienst genomen. Maa" poogden de Hollanders het station te dringen, doch werden door de p°'j{ tegengehouden. Een oogenblik wiste" ontevredenen op het emplacement te ko1" doch de politie heeft hen door eenige° .a ges met de blanken sabel verdreven. personen werden gekwetst, waaronder ernstig. Een werkman werd met ge8P yj$f schedel naar het gasthuis gedragen- personen werden gearresteerd. gcvcu, uat UC ajuiiu ant-v - 1. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2