Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Juli 1894. Onder begunstiging van prachtig zomer weder hebben gisteren de eerste serie kin derspelen in den Officierentuin plaats gehad. Dat die spelen bij de Schiedamsche jeugd in hoog aanzien staan, bewijst het groot aantal deelnemers daaraan, wier getal dit jaar niet minder dan 422 bedraagt. Het koektrekken is voor de kleintjes een gewild spel. Wat al blijde kindergezichtjes, wanneer de kleine snuiters met den door hen zeiven getrokken prijs naar mama ijlen Ook het blokjesrapen blijft voor de jon gens een aardig spel. Hier moet om de prijzen werkelijk gekampt worden. En de jongens loopen dan ook om het hardst, om het eerst het vereischte aantal blokjes in het daarvoor bestemde kistje te werpen. De achterwaartsche wedloop was een kolfje naar de hand der grootere jongens. Zij heb ben zich voorzeker reeds weken van te voren in dien wedloop geoefend en de span ning tusschen de deelnemende kampioenen was dan ook groot. Eenige vertooningen van de Oud-Hollandsche poppenkast en andere amusementen die in den tuin aan wezig waren, vormden eene aardige afwisse ling van de wedstrijden er werd dan ook druk gebruik van gemaakt. Jammer was het voorzeker, dat eene overigens verfrisschende donderbui op dezen snikheeten dag voor een oogenblik de feest vreugde in den tuin kwam verstoren. Dan, spoedig klaarde de lucht weder op en kon den de spelen worden voortgezet. Het was ruim ure, toen de spelen voor dezen avond met het uitreiken der prijzen een einde namen. Het meest voldaan waren natuurlijk zij die zich overwinnaars in den strijd mochten rekenen. Maar ook de overige die, minder gelukkig, geen prijs hadden kunnen machtig worden, waren toch blijk baar wel voldaan over het genot dat zij hadden mogen smaken. Waar is het dat de Kinderfeesten in den Officierentuin voor het jonge volkje het grootste amusement van de Kermis blijven. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 2423 schepen, van welke .162 zeil schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 2367 schepen, Schiedam 28, Vlaardingen 20 en Maassluis 8. Over ditzelfde tijdperk in 1893 kwamen te Rotterdam binnen 2110 schepen en in 1892 2089. Alzoo eene vermeerdering voor Rotterdam tegenover 1893 van 257 en voor 1892 van 278 schepen. De Rotterdamsche TramwegMaaatschappij vervoerde in de maand Juni 574332 reizigers met een opbrengst van f 44.960,73 tegen 607343 reizigers m. f 46.949.58^ in dezelfde maand van het vorige jaarin de vorige maanden is ontvangen f 198.816,50 zoodat het totaal thans bedraagt f 243.777.43, tegen f240.845.77 in hetzelfde tijdvak van 1893. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij, van landbouw werden tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Maat schappij, welke op Woensdag den Hen te Gouda gehouden zal worden, benoemd de heeren H. W. Wachter, te Kralingen, en mr. C. P. Zaaijer, te Rotterdam. Gisteren-namiddag omstreeks 12£ uur is aan het station Beurs te Rotterdam aange komen een gezelschap, bestaande uit een twintigtal chefs en hoofdambtenaren van Fransche spoorwegen, wier komst ten doel heeft het bezichtigen van de havenwerken daar ter stede. Nog denzelfden avond ver trok dit gezelschap naar 's-Gravenhage. Ook verschillende andere plaatsen in ons land, o. a. ook de Hoek van Holland, zullen be zocht worden. Gisteren js de nieuwe bad- en zwemin richting te Vlaardingen geopend in tegen^ woordigheid van het gemeentebestuur aan deelhouders en genoodigden geopend door de harmonie-vereeniging »Concordia" werden tot opluistering eenige nummers ten beste gegeven. Het R. K. Oude Mannen- en Vrouwen huis ter gedachtenis aan het gouden priester feest van den zeereerw. pastoor Boerkamp te Vlaardingen opgericht, werd heden ge opend. Doet het uitwendige het oog aangenaam aan, ook het inwendige is flink en doelmatig ingericht. Eene vestibule geeft toegang tot de gang die het gebouw in een voor- en achtergedeelte verdeeld. Aan de straatzijde zijn drie vertrekken ééne voorzitkamer der vrouwen, woonkamer voor den concierge en een bestuurskamertje in het achtergedeelte bevindt zich de zitkamer voor mannen en de eetzaal. Achter de eetzaal de keuken met een uitgang naar buiten. Ook het bovengedeelte is door eene gang in twee gedeelten gescheidenaan den voorkant twee ziekenkamers, vervolgens drie prove nierskamers, en twee ruime slaapzalen één voor mannen en één voor vrouwen. Achter het gebouw is een tuintje, en verder is het geheele gebouw van gas- en waterleiding voorzien. Een Vlaardinger, die Zondag-avond tegen 12 uur zich van Schiedam naar Vlaardingen begaf, is, naar hij zegt, toen aan den Vlaar- dingschen dijk door een hem bekend Vlaar dinger aangesproken om een kwartje, waarna deze hem beroofde van zijne door hem in middels in de handen genomen portemon- naie met ongeveer f 5 en bovendien van zijn zilveren cylinderhorloge en dito schakel ketting. Zaterdag werden een aantal ingezetenen van Vrijenban verrast met brieven, welke reeds in de eerste maanden van het jaar waren verzonden. Bij een ten huize van den ontslagen postbode gehouden huiszoeking, waren nl. een honderdtal brieven gevonden, welke door dezen successievelijk zijn achter gehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den heer J. Gaasbeek, confiseur te Maas sluis, inbraak met diefstal en poging tot brandstichting gepleegd. De diel of dieven zijn het achterhuis ingekomen en hebben twee gouden horloges en twee dito kettin gen, benevens een som van f70 ontvreemd. Vervolgens zijn de vloerkleeden met petro leum gedrenkt en in brand gestoken. Ge lukkig heeft de brand geen voortgang gehadj een vloerkleed en de poot van de kast, waaruit de voorwerpen zijn ontvreemd, zijn eenigszins door het vuur aangetast. Tot heden heeft men den dader nog niet ontdekt, verschillende omstandigheden doen vermoe den, dat het geen onbekende is, die deze laaghartige daad heeft bedreven. Had de brand voortgang gehad, dan hadden de ge volgen ontzettend kunnen zijn, de bewoners toch sliepen allen op het bovenhuis, vandaar dat niemand iets van het voorgevallene heeft bemerkt. De politie heeft de zaak in handen. Door den keurmeester te Maassluis, is bij een slachter aldaar, het vleesch van een geheele koe, als voor consumptie ongeschikt, afgekeurd en onschadelijk gemaakt. Zondag-nacht hadden te Monster ongere geldheden plaats bij gelegenheid van het sluiten van het telegraafkantoor. Een tal rijke menigte, door een viertal personen opgeruid, trok telkens het dorp door en wierp bij den burgemeester, die ongesteld is, eenige ruiten in, waarna ook de glas ruiten van het telegraafgebouw en gemeen tehuis het moesten ontgelden. De politie, tot 12 man versterkt, was niet in staat de opgezette menigte te bedwingen. Eerst te twee uur was de rust hersteld. De militaire macht bleek, daar zij laat in den nacht aankwam, onnoodig. BINNENLAND. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen den 11 Juli, Vulpera verlaten, doch niet in eens door naar Nederland terugkeeren. Namens Hare Majesteiten wordt voor de wedrennen te Bussum op 28 Juli a.s. een zilveren bokaal uitgeloofd. Bij het jachtrijden der officieren zal Hare Majesteit de Koningin aan elk der beide winnende heeren een souvenir uitreiken. De Koninginnen in Zeeland Bij HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes moet het voornemen bestaan in de laatste helft van Augustus aan Walcheren een vierdaagsch bezoek te brengen, terwijl HH. MM. dan haar intrek in het paleis van den commissaris der Koningin te Middelburg zouden nemen. Aanleiding daartoe zou ten deele zijn de wederonthulling van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen op 25 Augustus. De Minister van Oorlog heeft gelast dat de militieplichtigen, die van groot verlof bij het korps terugkeeren, op den dag der op komst onder de wapenen of uiterlijk den dag daarna een geneeskundig onderzoek moeten ondergaan om waar te nemen of zij al dan niet behebt zijn met een lichaams gebrek, dat hen ongeschikt maakt voor den militairen dienst. De Minister van Justitie is gisteren de gevangenisgebouwen van Rotterdam en Utrecht gaan inspecteeren. Door den Bond van Klerken bij 's Rijks belastingen is aan den oud-minister mr. N. G. Pierson een schrijven gezonden, waarin hem dank wordt betuigd voor hetgeen hij als minister ter verbetering van de positie der belastingklerken heeft gedaan. De Regeering heeft heeft het voornemen te Gorredijk een brigade maréchaussée te vestigen. Dit is niet naar den zin der daar wonende socialistische gemeenteraadsleden dr. Vitus Bruinsma, J. De Boer en G. Zwart. Dezen hebben daarom bij den Gemeenteraad een voorstel ingediend, om zich tot de Re geering te wenden, met verzoek, geen be reden politie te Gorredijk te vestigen. De luitenant-generaal, adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin, F. M. B. ridder Alewijn, chef van den ge- neralen staf, is op zijn aanvrage op pensi oen gesteld (f3000) en zulks met dankbe- tniging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Na de plechtige lijkdienst te 's-Gravenhage ter eere van de nagedachtenis van wijlen den President der Fransche Republiek vereenig- den zich Zondag de daar ter stede aanwe zige Franschen in het Fransche gezantschaps hotel. Aldaar sprak de heer Louis Renauld, de gedelegeerde ter Conferentie voor Intern, privaatrecht den Franschen gezant, den heer Legrand toe, om hem uit naam der geheele Fransche kolonië de condoléances over te brengen, terwijl hij verder de hartelijkste wenschen uitsprak voor den nieuwen Pre sident den heer Casimir-Perier, met verzoek die aan het Fransche Gouvernement te willen overbrengen. De heer Legrand dankte in gevoelvolle bewoordingen voor de vele bewijzen van verknochtheid. Rsb Naar het Dagblad verneemt, zijn op de begrooting voor 1895 3 oorlogsbodems ge bracht. Het zoo onverwacht bericht, dat de invoer van hoornvee en van varkens in Duitschland met 1 Juli a. s. werd gesloten, verwekte in Friesland onder de veehandelaars veel se"' satie. Zij, die groote inkoopen hadden g®' daan, haastten zich, om ze nog vóór 1 J"'1 in te voeren, want anders zouden ze vee' schade lijden, dewijl na de sluiting zek®f eene belangrijke_ daling zou volgen. Het is tot nu toe een raadsel, wat regeering van Duitschland aanleiding ka" gegeven hebben tot het verbod van invo®1 omdat niet alleen in Friesland, maar vo"1 zoover bekend ook in de andere provincie" de veestapel gezond is. De secretaris-generaal van financiën he1' dacht eergisteren te 's-Hage zijn 25-ja1'^ I ambtsfeest. De jubilaris had verzocht deze" dag onopgemerkt te laten voorbijgaan. Ma"' daar den dag te voren de jubilaris met benoeming verrast tot conynandeur Oranje-Nassau-orde, vonden de ambtenar®" in dit feit een geschikte gelegenheid he"1 met deze bijzondere onderscheiding hun"® gelukwenschen aan te bieden. Op 75-jarigen leeftijd is ontslapen mr P. J. A. graaf van Zuijlen van Nijevelt, o111' minister van Buitenlandsche Zaken eerst iP het kabinetVan Heemstra, later in eerste Ministerie-Heemskerk, in welk®" woeligen tijd hij een belangrijke staatkundig rol vervulde. Herhaaldelijk vertegenwo®1" digde graaf Van Zuylen Arnhem in de Twee"® Kamer. Laatstelijk was hij lid van den R"" van State. Scheveningen beleefde Zondag 11. ee" ontzettende drukte. Het strand zag van Zondag-namiddag te' laat in den avond zwart van de mensch®1 het gezellige gedeelte voor het Kwr/f1*." was de algemeene verzamelplaats van zenden. De Haagsche Tram vervoerde op be'° lijnen 26.500, de stoomtram van den StaaV spoorweg 45000 en die van de Hollandse"® Spoorweg 17.174 passagiers van en Scheveningen. Het Kurhaus gaf gisteren 2100dagka"® ten at en daar het getal abonnementen re®'5 3962 (1462 hoofdkaarten, en 2100 bij ka"11 ten en 400 kinderkaarten) bedraagt, waf®^ gister-avond in de kurzaal en op het ëe ïllumineerd terras stellig 5000 mensc"® bijeen. Aan het table d'höte van het Kurh& waren 150 couverts bezet, terwijl in restaurant een lOOtal partijen het di[1' gebruikten. Ook de overige etablissementen deel® in den grooten toeloop van het publiek- (/?-) da' Het was Donderdag 25 jaar geleden u een eenvoudig, doch te Scheveningen hoog nuttig dorpeling, de heer Job Taal, ambt van afslager uitoefende. De verantwoordelijkheid, welke op Taal rust, is niet gering, maar hij he® het ambt steeds met de grootste nau^g zetheid uitgeoefend. De commissie uit de reederij heeft niet onbetuigd gelaten en den stipten "f ambte een aandenken aan zijn 25-Jai dienstbetoon geschonken Met innig leedwezen zullen velen in lande zeker het overlijden vernemen den heer H. W. Kouwenhoven te OverV®1 die na eene langdurige ziekte op den jeugdigen leeftijd van 41 jaren aan de g°® zaak werd ontrukt. Veel heeft deze h te danken. De werkman verliest in een vriend, de Ned. R- K. Volksbond ijverig en degelijk lid van zijn Bestuur d®" vp" et' I)0t it eet R. v. A. deeld mede, dat tegen den c° porteur A. Cornelisse te Amsterdam Pr°c^ verbaal is opgemaakt wegens beleedig' van den overleden president Carnot. colporteerde met R. v. A., waarbij hij »Lees den welgeslaagden moord op grootsten ploert van Frankrijk, nani® president Carnot; Emilie Henry, Va1"" en Ravachol zijn gewroken!" i\P li®'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2