chison, Denver en Rio Grande. Vooralsnog zijn pogingen, om een werkstaking uit te lokken op de spoorwegnetten in Pennsyl- vanië, Baltimore en Ohio, mislukt. De stand van zaken is ernstig, vooral te Cincinnati, te St. Louis en te Cairo, waar de werk stakers den toestand geheel beheerschen. Ook elders organiseerden zij een waar schrikbewindtreinen worden stil gehou den of ontspoord en het personeel door de maatschappijen geworven, wordt aan gevallen. Dientengevolge vroeg de Illinois central spoorwegmaatschappij hulp van troe pen aan tegen de werkstakers te Cairo. Zij zag zich genoodzaakt den lokaaldienst op Chicago,waar de levensmiddelen schaarsch en duur worden, doordat er ook onder het personeel der vleeschmaatschappijen werk staking is ontstaan te staken. De treinen te Chicago worden geteeltelijk gaande gehouden met de hulp van hoogere beambten, die de plaats der werkstakers innemen. De werk stakers vertragen den transcontinentalen treinendienst op Oakland, waartegen de directeur der Southern—Pacific-spoorweg- maatschappij hulptroepen heeft aangevraagd. Volgens bericht uit Chicago hebben de Chicago Rock Island and Pacific en de Lake Shore Spoorwegmaatschappijen eergisteren getracht, treinen te laten loopen, maar de werkstakers die de politie verdreven, hebben het belet. Eene proclamatie van president Cleveland, waarin de president de werksta kers verbiedt het treinenverkeer te belem meren, is den werkstakers voorgelezen, maar met hoongelach begroet. De Regeering zal ingeval van oproer de federale troepen te Chicago verster ken. Cleveland ziet den toestand ernstig in. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Juli 1894. Voor de vacante betrekking van gemeen te-ontvanger te dezer stede hebben zich tot heden 46 sollicitanten aangemeld. Gisteren werden de kinderspelen in den Officierentuin voortgezet. Het balanceerspel en het geblinddoekt schijfsteeken was voor de meisjes een amusant spel. Vooral het laatste wekte dikwijls den lachlust der tal rijke toeschouwers, wanneer de geblinddoekte in plaats van de schijf een der toeschou wers tot doelwit scheen gekozen te hebben. De jongens vermaakten zich uitstekend met stokspringen en zakloopen, waarbij natuur lijk menige kampioen tot algemeene vroo- lijkheid in het zand beet. De oudere knapen vonden een gewenscht amusement in het kegelspel waarvoor ook prijzen waren uit geloofd. Dat het Bestuur ook nu weder voor eene aangename afwisseling der wedstrijden ge zorgd had, behoeft nauwelijks gezegd te worden. In de zaal werden door neen pro fessor" verrassende toeren van vingervlug heid afgelegd. Ook nu werden weder na afloop der spelen de verschillende prijzen uitgereikt. Menig kampioen zag zijne moeite en inspanning aldus op afdoende wijze be loond. Een woord van lof behoort te worden gebracht aan het ijverig Bestuur der Offi eieren-Vereeniging voor de vele moeite die het zich getroost, om het Schiedamsche pu bliek op zoo uitstekende wijze te vermaken. De groot e festiviteit in den Officierentuin Zaterdag aanst. te geven, zal als altijd weder voor velen het meest aantrekkelijk amuse ment van de Kermis zijn. Als gewoonlijk zullen weder eene voorstelling van uitste kende specialiteiten, het groot militair con cert en het vauxhall met schitterend vuur werk, de talrijke bezoekers in aangename afwisseling, verscheidene uren vermaken. Dat daarbij voor goede consumptie en eene prompte vlugge bediening zal gezorgd wor den, waarborgt ons de gevestigde naam van den ondernemer dezer amusementen, den heer A. de Koe, die steeds al het mogelijke beproeft om het den talrijken bezoekers zoo aangenaam en genoeglijk mo gelijk te maken. De Kermis biedt voorzeker tal van amu sementen, die een bezoek over waard zijn en gelegenheid geven eenige vermakelijke oogenblikken door te brengen. Ook ditmaal is zij weder ruim voorzien van verschillende gelegenheden tot amuse ment, die vooral onder het jongere publiek zeer gewild zijn. Van Munster's Rutsbaan op het Doeleplein geeft den bezoekers gelegenheid naar har telust te hobbelen. Velen die meermalen van de bekende Montagues Russes te Scheveningenhebben gebruik gemaakt,zullen zeker nog eens van dit amusement willen genieten, nu het zoo gemakkelijk te be reiken is. Een geheel nieuwe inrichting van den heer J. Dobbelaere bestaande uit galoppeerende paarden, salongondels die den golfslag na bootsen, Chineesche tempels enz., alles door een stoommachine gedreven, biedt velen Kermisbezoekers mede een gewenscht amu sement aan. De liefhebbers van paardrijden vinden eene uitstekende gelegenheid in het hypodrome van de firma Wed. Cl. Rombach Zoon, waar voor goede paarden en goede muziek is gezorgd. In het Theater Central van de heeren Praiss.en Mullens moet vooral de voorstelling met gedresseerde katten zeer interessant zijn. De beide voorstellingen dagelijks in dit theater te geven, bieden ruime gelegenheid om van de verschillende amusementen daar geboden, te genieten. De heer Spriet verzoekt ons te melden, dat hij aanstaanden Vrijdag, des namiddags te twee uren, de leerlingen uit de hoogste klasse van alle scholen voor kosteloos on derwijs tot een gratis voorstelling uitnoodigt. Mochten ook kinderen van meer gegoeden die voorstelling willen bijwonen, dan kunnen deze daarvan gebruik maken tegen betaling van den halven entreeprijs van gewone kindervoorstellingen dertig, vijftien en tien cents. We twijfelen er niet aan, of van dit vriendelijk aanbod van den heer Spriet zal een dankbaar gebruik worden gemaakt. noemde conducteur door zijn optreden een onheil voorkwam. Door de Rotterdamsche politie werd gis ter-namiddag ter beschikking van die te Schiedam gesteld, C. v. d. H. een oud be kende der Justitie, als verdacht van de aan randing eergisteren-avond op den Vlaarding- schedijk, tusschen Schiedam en Vlaardingen. In den ouderdom van 75 jaren is te Rot terdam overleden de heer J. F. Spliethoff, aan wien de arbeidersbeweging aldaar veel te danken had. 24 jaar geleden was Spliet hoff de oprichter van den Rotterdamschen Bestuurdersbond en tot zijn dood bestuurslid van de afd. Rotterdam van het Ned. Werk liedenverbond. In den geest van dezen Bond was hij met raad en daad werkzaam en zijn adviezen werden steeds op prijs gesteld. Gisteren werd zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld, bij welke gelegenheid de verschillende arbeidersvereenigingen aldaar, met haar banieren, tegenwoordig waren. De pachter van het veer Rotterdam Katendrecht heeft de heeren Bonn Mees te Katendrecht belast met het bouwen van eene nieuwe schroefstoomboot ten dienste van dat veer. De boot wordt langer en breeder dan de thans in gebruik zijnde. Maandag-namiddag is door den conducteur No. 57 van de Hollandsche Spoor J. P. W. Riem Vis, standplaats Rotterdam, trein 28 van Rotterdam naar Leiden ter hoogte van Deltt tot stilstand gebracht, doordien hij bemerkte, dat een rijtuig defect was ge raakt. Ongelukken, die zeker niet zouden zijn uitgebleven, werden hierdoor voorko men. Reeds is dit de tweede maal, dat ge- Te Monster is de rust teruggekeerd. Al leen des avonds moeten politie en huzaren samenscholingen beletten. Men is nog altijd zeer verstoord op de raadsleden, die als de oorzaak worden beschouwd van de verplaat sing van het telegraafkantoor en meeren- deels te Poeldijk wonen, zoodat zij niet zoozeer het ongerief gevoelen van tijdverlies en extrabodeloon voor de overbrenging van telegrammen naar 's-Gravenzande. Hande laren te Monster moeten zelfs bereid zijn een huis voor telegraafbureau voor het rijk beschikbaar te stellen. De huzaren zijn gister-ochtend naar Den Haag teruggekeerd. BINNENLAND. De Minister van Waterstaat heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de directeuren der filiaalinrichtingen te Amsterdam en te Rotterdam van het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut gemachtigd zijn tot het afgeven van certificaten, betreffende het voldoen van ten onderzoek aangeboden scheepsseinlantaarns, aan daarvoor wettiglijk gestelde eischen. Heden zal Z.Exc. de Generaal Francisco Gosta-Garcia bijzonder gevolmachtigde (agent confidentiel) der Vereenigde Staten van Venezuela met zijnen zoon in het Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aangekomen. Zooals men weet, komt Z.Exc. de goede betrekkingen van vriendschap herstellen tus schen zijn land en het onze, waartoe van beide kanten de levendige wensch gekoesterd wordt. Onmiddellijk daarna zal de bijzondere zending overgaan in eene legatie der eerste klasse van Venezuela bij de Regeering van H, M. de Koningin. Zoowel voor de handelsbetrekkingen met Nederland, maar vooral voor die met Cura sao, is het herstel der officieelen betrekkin gen met Venezuela van groot gewicht en het voortduren der goede verstandhouding hoogst gewenscht. De ontvangst van den secretaris der Missie, den heer N. Velor Goitiva, door den Minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. Roëll, was zeer welwillend. Rsb In de Provinciale Staten van Zuid-Holland werden gisteren de verschillende ingeko men bescheiden commissoriaal gemaakt. Het verzoek om subsidie voor begrinting van den Westdijk, is naar Gedeputeerde Staten verzonden. In de gisteren gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland interpel leerde de heer Conrad de Gedeputeerden over den toestand der zeewering voor en wederzijds de Keizerstraat te Scheveningen sinds den stormvloed van Februari te ge vaarlijk geworden. De heer Blussé erkende namens Gedeputeerden het ernstige van den toestand en de verplichting van Delfland, om voor versterking te zorgen. Tot dusver zijn echter nog geen bepaalde voorstellen ontvangen. In afwachting van deze zijn aan den provincialen hoofingenieur uitgebreide opnemingen langs de kust en peilingen in zee opgedragen. Gedeputeerde Staten blij ven op deze aangelegenheid een waakzaam oog houden. Naar wij vernemen, zal de bouw van drie oorlogsschepen op de marinebegrooting voor 1895 worden gebracht. Hbl Op 4, 5, 6 en 7 September a. s. zal te Brussel het derde internationale wetenschap pelijk congres van Katholieken worden ge houden. Voor Nederland heeft zich een comité van voorbereiding gevormd, bestaande uit de heeren dr. H. J. A. M. Schaepman, voorzitterA. M. C. Van Cooth, secretaris V. De Groot, mr. J. J. I. Harte, dr. W. Kolens, H. van Schijndel, S. J. en dr. N.P. Van Spanje. De Commissie, die zich voor eenige jaren gevormd heeft met het doel bijdragen 'e verzamelen voor de oprichting van een waar dig gedenkteeken, ter eere van den vromen en eerbiedwaardigen Thomas a Kempis» Regulier-Kanunnik der Orde van den H- Augustinus, schrijver der Navolging van Chris tus, deelt mede, dat de aanvankelijke pogin* gen genoegzaam geslaagd zijn, om tot de uitvoering te kunnen overgaan. Om een gedenkteeken te verkrijgen dat tevens een kunstwerk zal zijn, heeft de Commissie gemeend een prijsvraag te moe ten uitschrijven. De voorwaarden, waaronder die prijsvraag wordt uitgeschreven, zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar bij den heer W. B. G. Molkenboer, Vossiusstraat 5d> Amsterdam. Aan het best gekeurde ontwerp zal wor den toegekend een prijs van duizend gulden» en aan het in kunstwaarde hieraan volgende ontwerpeen prijs van vijfhonderd gulden- Kunstenaars in Nederland en in het Bui' tenland worden uitgenoodigd aan den wed strijd deel te nemen. De warmte had eergisteren-ochtend de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij een poets gebakken. Door de groote hitte ware" nl. de metalen draaischijven op het Konings' plein in de rails zoo uitgezet, dat de schijv0" klemden en slechts met moeite konden draaien. Met groote voortvarendheid werd dadelijk aan 't werk getogen, om dit ongerief te verhelpen. Met behulp van een stevigen bok werden de schijven uit den grond gelicht' de uitgezette rails werden wat afgezaag en afgevijld, en na een paar uur hard wet' ken was alles weer in orde. De leden van het Congres voor interna' tionaal privaatrecht hebben gisteren-middag te 3 uur wederom een algemeene vergade ring gehouden. Daarin zijn in tweede lezing aangenomen de regelingen betreffende he' huwelijksrecht, de dagvaarding van vreei" delingen en de rogatoire commissiën. Deze week zullen verder in de afdeelt"" gen verschillende andere rapporten worde" overwogen. De volgende algemeene verg"" dering is nog niet bepaald. Gister-avond vereenigde de Minister va" Buitenlandsche Zaken de leden van h0t Congres aan een gastmaal in het Oranf' hotel te Scheveningen, waar verschillend0 toasten werden uitgebracht. Heden zijn de leden bij den Duitsch00 gezant, graaf Von Rantzau, ter maalUl' genoodigd. Het Onweder. Het onweder dat Maandag namiddag 011 Dinsdagnacht over een groot gedeelte va" ons land vrij hevig woedde, heeft hier e" daar nog al schade en ongelukken ver oorzaakt. Twee jonge oppassende arbeiders zij" Maandag op het land van den heer Sicoa"1" te Den Ham door den bliksem doodgeslage"( Beiden laten een jonge weduwe met y kinderen achter. Te Zuidhorn is Maandagmiddag het h"1" van den heer E. Rietsema, brood-, koek" en banketbakker, door den bliksem getr0" fen, waardoor geen brand is veroorzaakt. In den nacht tusschen Maandag en Di"s dag is te Groningen, de bliksem geslag"** in den molen van den heer W. Dooijes, d0 eenige, die nog op de geslechte vesti"£ wallen staat. Aan de zuidzijde kwam weldr" de vlam te voorschijn, die als een sla"^ van de kap tot de zwikstelhng voortkro°P' De brandweer, spoedig gealarmeerd, ruk1" op de aangetaste plaats het riet weg, waar"" van twee kanten het water in de mol0'1 werd gespoten en het onheil spoedig be dwongen was. Te Deventer woedde Maandagmiddag halt twee ongeveer een hevig onweder, v0'^ gezeld van eene geweldigen regen- en h" gelbui. De bliksem sloeg in een huis i" Eendrachtstraat. De schilderijen en spi0Se werden van den muur afgerukt, eene k»s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2