Tengevolge van den toestand der Itali- aansche kolonie te Rio Janeiro zond Crispi, naar de 2 ribuna meedeelt, bevelen aan de Italiaansche legatie aldaar met groote kracht op te treden. De minister resident Tugini gaat morgen van Rio Janeiro scheep naar Rome, de legatie achterlatende. Nobili voegt er bij, dat daar de Braziliaansche regeering het voorstel van de Italiaansche om alle zaken aangaande de Italiaansche onderdanen aan het scheidsgerecht van de Vereenigde Staten te onderwerpen, weigert, Crispi met alle kracht zal handelen. Het blad deelt mee, dat twee oorlogsschepen naar Rio Janeiro zullen gaan om de eischen der legatie te ondersteunen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Juli 1894. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 53e verjaardag van H. K. H. de prinses Yon Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, jongste dochter van wijlen prins Frederik. Met gfenoegen brachten wij gisteren een paar uren door in het Theater Central van de heeren Praiss en Mullens aan de Broers- vest alhier. Een zeer gevarieerd program werd daar uitgevoerd. De gymnastische oefe ningen door accrobaten in elegante costumes uitgevoerd, voldeden ons wel. Maar vooral de heer Mullens verbaasde ons door zijne fraaie goocheltoeren, die ons aan de verrassen de toeren door de bekende meesters in het vak vroeger verricht, deden denken. De voorstel lingen met gedresseerde honden, maar vooral de vertooningen van afgerichte katten, muizen en ratten wekten in de hoogste mate de verbazing van het publiek. Werke lijk de heer Praiss heeft met deze vertoo ning eer in gelegd. Wat een geduld en oefening moet het gekost hebben poes zoo ver te brengen, dat zij als de beste acrobaat over de gespannen draad loopt en zich te midden van hare natuurlijke vijanden be weegt als ware het haar eigen ras. Een bezoek aan dit theater is onzen stad- genooten wel aan te bevelen. Oud en jong kan zich daar naar hartelust vermaken, vooral ook de kinderen, die in de namiddag-voor- stellingen een gewenscht genot zullen vinden. Dat het Grand Ihêatre des Attractions Spriet onder het Schiedamsche publiek een goeden naam heeft, daarvan gaf de overvolle zaal op den openingsavond het meest doorslaand bewijs. En die goede reputatie is dan ook waar lijk niet misplaatst; daarvan kunnen de tal rijke bezoekers gewagen. Wat de heer Spriet aan het publiek te aanschouwen geeft, vormt een reeks voorstellingen van praestidigitatie, gymnastiek, acrobatie enz. enz. in de aan genaamste afwisseling. Zelfs aan een snelteekenaar en snelschil- der, die met wonderbare vlugheid een schoon tafereel met olieverf op matglas weet te penseelen, ontbreekt het evenmin als aan een paar athleten, die met ware Hercules krachten, met gewichten, staven en halsters, die door een gewoon menschenkind haast niet te tillen zijn, spelen als ware het slechts kinderwerk. Nu, men kan het dien beide heeren wel aanzien, dat zij voor geen klein beetje vervaard zijn, hun gespierde armen, hun forschen lichaamsbouw bewijst zulks duidelijk. De directeur, de heer Spriet, toont zich een meester in de kunst van goochelen, en dit wel zonder preparaten, geheel uit de vrije hand, en geeft daarmede het duidelijk bewijs, dat dit alles niets is dan «vlugheid met de vingers." Maar genoeg hij die dit alles en nog veel meer genieten wil, begeve zich naar het Thédtre des Attractions en zeker zal hij zeer voldaan zijn over alles wat daar te aanschouwen is. Een der meest gewilde amusementen van de Kermis is ook het Theater van pape. gaaien en geleerde vogels aan de Broers- vest alhier. De voorstellingen in dit theater gegeven, zijn zoowel voor volwassenen als kinderen zeer belangwekkend. Het wekt de hoogste verbazing hoe het mogelijk is, vogels zoo te dresseeren als men hier ziet. Een bezoek aan dit theater is aan allen die werkelijks iets schoons en verrassends willen zien, zeer aan te bevelen. Gisteren-avond omstreeks half zeven redde de twaalfjarige Johanna Groenendaal door in een boot te springen, den zeven jarigen Cornelis Verlinden, die in de Buiten haven was geraakt. Gedurende de maanden Juli en Augustus zal de trein die te 1.17 (Greenwichtijd) van Vlaardingen vertrekt en te Schiedam te 1.30 aankomt vandaar doorrijden naar Rot terdam. {VI. Ct.) Aan de Rotterdamsche Veemarkt zijn over de maand Juni aangevoerd181 paarden, 6037 runderen, 1507 vette kalveren, 716 nuchtere kalveren, 2409 schapen, 1836 var kens, 867 biggen, 3 ezels, 1 veulen en 1 bok. De kolfclub «Gouda" te Gouda heeft be sloten zich aan te sluiten bij den Bond van Zuidhollandsche kolvers, welke bond te Schiedam op Hemelvaartsdag 11. opgericht werd. VLAARDINGEN, 5 Juli. Op het a. s. week te Gorinchem te houden concours van muziekgezelschappen zal de muziek van onze d.d. schutterij medekampen. Voor te ver trekken, zal het corps zich a. s. Maandag avond doen hooren in den tuin der zaal «Harmonie", tot welk concert het personeel van de fabriek van melkproducten «Hollan- dia" en de leden van den Volksbond vrijen toegang hebben. BINNENLAND. De Hertogin-weduwe van Albany, zuster van H.M. de Koningin-Regentes, zal eerlang een bezoek brengen aan Duitschland en ook aan HH. MM. onze Koninginnen. De Hertogin zal van haar kinderen vergezeld zijn. Ter viering van het verjaarfeest van H.M. de Koningin-Regentes zal in den avond van 2 Aug. van gemeentewege in den grooten vijver van het Haagsche Bosch een breed front van latwerk verrijzen, waarvan alle lijnen door illuminatieglaasjes zullen ver licht worden. Het stuk stelt geene bepaalde figuur of decoratie voor, maar zal daar ver rijzen om een fraai lichteffect boven den waterspiegel voort te brengen. Blijkens de thans in de Handelingen der Tweede Kamer verschenen mededeeling van minister van koloniën omtrent de expeditie naar Lombok, berichtte de minister, dat op 3 Juli de expeditie van Soerabaja zou ver trekken. Eenige handelaren te Monster moeten reeds pogingen in het werk hebben gesteld om het telegraafkantoor terug te krijgen en zich vereenigd hebben om een perceel aan te koopen en voor het rijk beschikbaar te stellen. Uit het door den heer dr. Pleijte, direc teur van het Rijks-museum te Leiden, inge steld onderzoek naar de oude Romeinsche brug in het Valtherveen in Drente is geble ken, dat van het voornemen, om deze voor rekening der Regeering aan te koopen en zoodoende voor verdere slooping te bewaren, moet worden afgezien. Het hout van dit voor-historisch proefstuk van bouwkunde is te veel vergaan en kan geen vervoer meer lijden. Maandag-middag j.l. woedde te Katwijk a/Zee een vreeselijk onweder; een meisje van de nachtwacht G., op het strand bezig zijnde badstoelen hooger te brengen, werd ter aarde geworpen, waardoor een harer armen dienst weigerdeeen heer, logé, uit een badkoets komende, werd eveneens tegen het strand geslagen doch kon weer onge deerd opstaan; zoomede de schipper K. v. d. Boon die ook gelukkig ongedeerd bleef. Te Noordwijkerhout is Dinsdag middag de woning van den kweeker C. Warmer- hoven afgebrand. De brand is ontstaan in een gedeelte der woning, dat hij verhuurde. Van den schoorsteen, waar de brand een begin nam, bereidde hij zich uit over het rieten dak der woning, en vervolgens werd het geheele huis aangetast. De man, bij wien de brand ontstond, is niet geassureerd. De pokziekte is te Hilversum nog slechts in 5 gezinnener zijn in de laatste dagen geen nieuwe aangiften gedaan. De lijders zijn bijna allen herstellende, zoodat men hoopt, dat die ziekte spoedig zal zijn ge weken. De oud-commissaris van politie Tuinen burg, de gevluchte president van den Algem. Nederl. Politiebond, heeft aan den officier van Justitie te Amsterdam geschreven, dat hij de fondsen van den Bond in een ijzeren kistje had gesloten, en dit te Utrecht in een der grachten had geworpen (wat nie mand gelooft,) daarbij voegende, dat men naar hem niet behoefde te zoeken, daar men zelfs zijn lijk niet zoude vinden. Een onlangs ten bate van het nieuwe Nederlandsche gasthuis voor ooglijders te Utrecht aldaar gehouden tentoonstelling van aquarellen met verloting heeft, met bijvoe ging van eenige andere bijdragen, ruim f 15.000 opgebracht. Het gebouw wordt 7 Juli a.s. in gebruik genomen. Naar aanleiding van het voorstel der af- deeling Friesland van de «Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst", dat deze zich zou uitspreken ten gunste van de algemeene invoering van het steilschrift op de lagere scholen, is, op voorstel der afdeeling Rot terdam besloten een commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen. Het onweder, dat Maandag-avond zoo vreeselijk woedde over het Westen van Friesland, zoodat op sommige plaatsen den volgenden ochtend nog stukken ijs werden gevonden, heeft daar de zoo prachtig te velde staande gewassen vrij wat schade be rokkend. Sommige akkers liggen geheel verhageld, terwijl weer op andere de aardappelen uit den grond zijn gespoeld. Vooral in de ge meente Barradeel lag zoo goed als alles plat of gebroken door den geweldigen regen en hagelslag en zal zich slechts ten deele weer kunnen oprichten. Door aankoop zijn de paters van de Hei lige Harten te Leuven eigenaar geworden van de gebouwen met erf, in eigendom bij den heer Hermans te Grave. De koopsom bedraagt f8000. Eerst met Paschen of Pinksteren van het volgend jaar betrekken genoemde kloosterlingen de aangekochte gebouwen. Het bestuur der Geldersche Credietver- eeniging te Arnhem heeft bij wijze van proef en ter aanwakkering van goede plichts vervulling, vooral ook van de ambitie, be sloten, aan de beambten, die gewoon zijn ieder 8 of 14 dagsn zomerverlof per jaar te krijgen, eene extra-toelage te verleenen, teneinde te gemoet te komen aan de meer dere uitgaven tijdens dat recreatie-verlof. Langs het station Winterswijk zijn Zater dag den laatsten dag vóór dat het verbod van invoer in werking trad nog 44 wag- gonladingen vee en varkens naar Duitschland uitgevoerd. Des morgens kwam aldaar van Zutphen nog een extra-veetrein aan van 18 waggons. De datum der indienststelling van het nieuwe station Nijmegen is thans bepaald op 8 Juli a.s. Den 9 dezer wordt het tijdelijke hoofd gebouw afgebroken. Wegens het wangedrag van de leerlingen der eerste klasse van de H. B. School te Nijmegen, aldus schrijft men aan het Vad. van daar heeft een der leeraren, die aan zulk een bende als fatsoenlijk man, niet langer onderwijs wenscht te geven, ontslag aangevraagd. Die schooljongens hebben zich nu bij adres tot den Raad van Nijmegen gewend, waarin zij beterschap beloven en aan den Raad verzoeken het ontslag aan dien leeraar niet te verleenen. De Raad heeft het adres van die kinderen echter voor kennisgeving aangenomen. {Tel.) Daar de cholera te Luik en aan eenige aan de Maas gelegen dorpen, in de provincie Luik, toeneemt zijn de bewoners van dorpen in Limburg, aan de Maas gelegen, opmerk zaam gemaakt op het gevaar van ongekookt Maaswater te gebruiken. Ook het baden in die rivier wordt afgeraden. Hit Middelharnis Hier bestaat het voornemen, om met de leerlingen van de hoogste klasse der beide openbare scholen Vrijdag a. s. eenuitstapje te maken naar Rotterdam, ten einde de Diergaarde enz. te bezichtigen, en alzoo een dag van afwisseling en genoegen te hebhen- De bijzondere school, aanvankelijk mede uit- genoodigd, ontving later bericht, dat aan gezamelijk uitgaan bezwaren kleefden, waar om men haar verzocht te harer tijd op eigen gelegenheid uit te gaan, met dien verstande, dat haar voor iederen leerling der hoogste klasse een evenredig deel zou uitbetaald worden. Dit voorstel is aangenomen. Te Oud- en Nieuw-Gastel (N.-B.) is het huis van A. v. d. H. door brand geheel ver nield. Hoewel men aanvankelijk den brand meester was, brak het vuur een paar uur later opnieuw uit; aan blusschen viel toen niet meer te denken, zoodat het huis tot den grond afbrandde. De inboedel is gered. GEMENGD NIEUWS. Gisteren-morgen geraakte een te Oudewa- ter woonachtig metselaar, op de hoogte van Nieuwerkerk, onder een trein der Staats spoor. Den man werden beide beenen af gereden, waarop de dood spoedig volgde* Een vrouw met negen, meest nog jonge kinderen, verliezen door dit ongeval hun broodwinner. Te Aauard zijn twee arbeiders, beiden vaders van gezinnen, door den bliksem gedood* De artillerist S. Van Nugteren, te Helder in garnizoen, wiens beide handen door het springen van een granaat werden verbrijzeld» heeft bij de amputatie dier beide lichaamS' deelen weinig geleden. Hij heeft tot heden geen wondkoorts gehad. Met 2 kunsthan den zal hij binnenkort in de ouderlijke W°' ning te Rockanje wederkeeren. Woensdag-nacht is te Antwerpen een groote brand uitgebarsten in den houthan gars van de heeren Verspreeuwen Co, i de hangars No. 4, 5 en 6 zijn afgebrand* Het was een fraai schouwspel. Reusachtig^ houtstapels, die op een groote uitgestrekt heid als een bergketen elkaar opvolgde11' waren een en al vuurgloed. Er zijn geeI1 persoonlijke ongelukken te betreuren. Al'eS is verzekerd bij verschillende maatschappij011 der stad. De schade berekend men °P 150,000 francs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2