Stads- en Gewestelijk Nieuws. BONENLAND. Japansche troepen Korea niet zullen verla ten, alvorens de regeering van dat land voorgoed op bevredigende wijze is geregeld. Japan wil niet langer het slachtoffer zijn der Chineesche kuiperijen en van Ruslands agressieve bemoeizucht. Schiedam, 6 Juli-1894. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van lo. de firma Gebr. van der Velden om vergunning tot u i t b e i d i n g harer b ran- d e r ij aan de Willernskade no. 1, kadaster sectie L no. 627, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 4 paardenkrachten ketel met een verwarmingsoppervlak van 5 M2 ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. '2o. van den heer C. A. Beukers om vergunning tot uitbreiding zijner bran der ij aan de St.Anna Zusterstraat no. 21, kadaster sectie A no. 1181, met een stoom werktuig van 3 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 2 M3. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 19n. Juli aanst., des namiddags ten 1 ure, ten raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Gisteren middag omstreeks drie ure wilde Dirk Vergeer, oud 30 jaar, op de Beursbrug van een in gang zijnde sleeperswagen sprin gen hij viel en kwam onder den wagen terecht, tengevolge waarvan hij aan het rechterbeen en het hoofd werd gekwetst. Op last van dr. De Bruijn is Vergeer naar het ziekenhuis vervoerd. De Kermisvreugde werd heden-nacht op droevige wijze voor velen verstoord door een ernstig ongeluk. Omstreeks twaalf ure wilde een ingezetene van Rotterdam, M. Zaad, machinist bij het tooneelgezelschap der hee- ren Le Gras Haspels, naar Rotterdam vertrekken met de tram, waarmede hij dacht dat het tooneelgezelschap waaraan hij ver bonden is, zou vervoerd worden. Daar de tram reeds in beweging was,, werd hem dit omraden. Zaad ijlde echter de tram na met het noodlottig gevolg dat hij er onder geraakte en overreden werd. Deerlijk vooral aan de beenen en het onderlijf gekwetst, werd hij stervend opgenomen en in het koetshuis van den stalhouders Gebr. Hoek gebracht. Onmiddellijk werd na verschillende geneeskundigen om hulp gezonden, doch geen hunner werd tehuis gevonden. Toen eindelijk de heer Dr. Bruijn ter plaatse ver scheen, kon hij slechts den dood constatee- renbeide beenen bleken gebroken te zijn. Het lijk werd daarop naar het huisje op de Stadswerf overgebracht. Hoewel ook dit ongeluk weder aan on voorzichtigheid is te wijten de man heeft vermoedelijk van de helling van den dijk op de tram willen stappen werd toch van verschillende zijde de wensch uitgesproken, dat de tram op dat gedeelte van de lijn, waar meermalen passagiers opstappen, wat zachter zou rijden, daardoor zou het gevaar voor ongelukken zeer verminderd worden. Heden-ochtend omstreeks 10 ure is een begin van brand ontstaan aan het dak der stoombranderij van de firma Th. C. Melchers aan den Noordvestsingel. De brand werd met eigen middelen spoedig gebluscht. Voor de extra-kindervoorstelling heden middag aan de kinderen van de hoogste klassen der scholen dezer stad in het «Theater des Attractions" te geven, waren zooveel kinderen opgekomen, dat zij niet allen konden geplaatst worden. Daarna be sloot de heer Spriet aan de overblijvende kinderen om 4 ure eene voorstelling te geven, waarna de kinderen huiswaarts keer den. Een gedeelte der kinderen trok onder geleide der onderwijzers, voorafgegaan door de muzikanten van den heer Spriet, door de stad. In het gezin aan den Rotterdamschen Weg te Delft, waar de vorige week een kindje aan de pokken is overleden, doet zich thans weder een geval van pokken voor. Door den districts-veearts is in het wei land aan den Schiedamschenweg te Overschie van J. De Koster onder ruim 30 stuks rund vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Dezelfde ziekte is geconstateerd onder het rundvee van den landbouwer C. Van den Berg Cz. aan Beugelsdijk. Al het vee is onder bewaking gesteld. Opnieuw heeft zich te Vlaardingen een geval van pokken voorgedaan, nu bij een kind van Jan Van der Velden in de Pepersteeg. De lijderes, welke onlangs in de zieken- inrichting werd opgenomen, is thans als hersteld daaruit ontslagen. Een commissie uit de Vereeniging van commiezen bij 's rijks belastigen heeft den minister van financiën een adres aangebo den, waarin om lotsverbetering wordt verzocht. Volgens een door ons ontvangen Reuter- telegram uit Londen, heeft Sir Edward Grey (de onder-secretaris van buitenlandsche zaken) in het Lagerhuis medegedeeld dat het der regeering bekend is, dat er in de Australische koloniën eene sterke overtui ging heerscht dat de schadeloosstelling, van deNederlandsche regeering gevraagd wegens het voorgevallene met de Costa Rica Packet, onvoldoende is. Het antwoord van de Neder- landsche regeering op de laatste depêche van Engeland is echter nog in onderzoek, zoodat er voor het oogenblik geen andere inlichting te dezer zake kan worden ge geven. (JV. R. Ct.) In den aanvang der zitting van de Eerste Kamer, die voor een paar dagen haar werk zaamheden heeft hervat, heeft gisteren de Voorzitter, de heer Van Naamen van Eem- nes, ook namens dit hooge Staatscollege, in zeer gevoelvolle woorden hulde gebracht aan de nagedachtenis van den man, in Frank rijk gevallen als slachtoffer van de meest onmenschelijke leer, die haar blinde vol gelingen tot woeste en niets ontziende misdadigers maakt. De Minister van Buitenlandsche zaken zich, namens de Nederlandsche regeering ook bij de betuiging van sympathie der Eerste Kamer aansluitende, verklaarde onver wijld te zullen voldoen aan den wensch der Kamer om haar gevoelens over te brengen aan de Fransche regeering, die reeds bij monde van haar hoogst geëerden Vertegen woordiger innigen dank heeft doen betuigen voor de talrijke bewijzen van deelneming ook hier te lande ondervonden bij het smar telijk verlies dat Frankrijk heeft getroffen. Door den Voorzitter werd hierop het woord verleend aan den heer Van Tien hoven die het wenschelijk achtte eenige toelichting te geven tot de door de Regee ring openbaar gemaakte stukken betref fende de jongste Kamerontbinding. Uit het rapport door den heer Tak den 14n Maart uitgebracht aan H. M. de Koningin-Regentes betreffende het onderhoud door hem den vorigen dag met H. M. gehad kon een onjuisten indruk verkregen worden. Uit dat rapport toch kon worden afgeleid, dat de heer Van Tienhoven Hare Majesteit niet volledig had ingelicht omtrent de voorwaar den waarop de heer Tak bereid was in het te vormen Kabinet te treden. Inderdaad erkende de heer Van Tienho ven aan Hare Majesteit, niet den brief an den heer lak en de daarop gevolgde ver klaring van de overige ministers te hebben medegedeeld. Maar wel heeft hij, naar hij verzekerde, de Koningin-Regentes ter be hoorlijken tijd geheel en al op de hoogte gebracht en gehouden van de door den heer Tak gestelde voorwaarden, zoodat het hier eigenlijk slechts zou gelden een kwestie van vorm. De Kamer zal heden behandelen al de laatst door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen en na goedkeuring harer huishoudelijke begrooting, tot nadere bijeen roeping uiteengaan. Gisterochtend is het stoffelijk overschot van mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyeveldt, lid van den Raad van State; oud- Minister van Buitenlandsche.Zaken per staats spoor van Den Haag naar Utrecht overge bracht, om daar volgens den wensch van den ontslapene in allen eenvoud te worden bijgezet. Tal van hooggeplaatste personen en leden van het corps diplomatique deden het lijk tot aan den trein uitgeleide. Mi nister Roëll was een der eersten, die den bloed- en aanverwanten zijne condoleances kwam aanbieden. De permanente commissie nit de reederij, waarnemende de reederij- en visscherijbe langen te Scheveningen, heeft zich gisteren gewend tot Ged. Staten van Zuid-Holland met een adres, waarin, in verband met de interpellatie van den heer Conrad in de Tweede Kamer, gewezen wordt op den treu- rigen toestand van het zeestrand als schuil plaats voor de vloot. Het adres zegt, dat de nood wel hoog gestegen is, maar dat indien Delfland overgaat tot het leggen van hoof den, de Scheveningsche vloot onherroepelijk verloren is. Als voorbeeld wordt aangehaald Terheide. De commissie dringt er op aan, dat bij de behandeling van een zoo groot volksbe lang als zeewering, ook dat van reederij en visschersvloot niet uit het oog verloren worde. Zooals vroeger gemeld, hebben als een gevolg van het besluit, door bet hoofd der gemeente doorgedreven, en de daarop ge volgde aanstelling van een tweeden ge meente-veldwachter, alle leden van den Raad der gemeente Wateringen, op één na hun ontslag genomen. De afgetredenen zijn allen weder candi- daat gesteld en zullen naar alle waarschijn lijkheid herkozen worden. Het blijkt nu echter, dat naast hen een candidatenlijst van nieuwe mannen wordt aangeboden. Uit de keuze zal dus blijken of de gemeentenaren instemmen met de beweegreden, door de aftredende leden op gegeven voor het bedanken, als zou door het aanstellen van den tweeden gemeenteveld wachter het belang der gemeente niet zijn behartigd. Door het gemeentebestuur van Amsterdam zal een schrijven worden gericht aan den minister van Waterstaat verzoekende be spoediging der werkzaamheden aan en der oplevering van de nieuwe zeesluis te IJmui- den te verzekeren. De voordracht van Burgem. en Weth. van Amsterdam om aan de Kamer van Koophandel aldaar een krediet toe te staan van ten hoogste f5000, ten einde door eene haar te benoemen commissie een onderzoek te doen instellen naar hetgeen tot verzeke ring van de voortdurende bruikbaarheid van den toegangsweg naar de zee te doen zal zijn, is door den raad dier gemeente aan genomen. Wat het Merwede-kanaal voor Amster dam blijkt te zijn Volgens het verslag der Kamer van Koop handel te Amsterdam, heeft het Merwede- kanaal althans voor het doel, waarvoor het aangelegd werd fiasco gemaakt. Voor deze harde waarheid komt het ver slag vrij onbewimpeld uit, o. a. in de volgende verklaringen «Het is de binnenscheepvaart, die er de goede vruchten van tre kt, terwijl voor Am sterdam de concurrentie met zuidelijker Rijnhavens, in het bedienen van Noord- Holland, Friesland en Groningen, thans scherper dan vroeger wordt gevoeld. Meer en meer blijkt, hoe ongunstig het voor Amsterdam is, dat de uitmonding van het Rijnkanaal zoover naar beneden als Gorinchem is genomen. Al levert het kanaal vele voordeelen op boven de vroegere Keul" sche vaart, zoo is toch het groote voordeel, dat door een uitmonding belangrijk hoo- gerop, verkregen had kunnen worden een veel kortere verbinding met den Rijn -— door de keuze der richting van het kanaal prijsgegeven. Mr. Lamberts Hurrelbrinck, de verdediger van den bekenden De Jong, die nog altijd in het huis van bewaring op de Wetering' schans te Amsterdam in preventieve hech tenis zich bevindt, totdat zijn zaak door den Hoogen Raad zal zijn behandeld, heeft van zijn cliënt een brief ontvangen, het dringend verzoek behelzende «voor de gerechtigheid' toch eens even bij hem aan te komen ei> hem niet zoo hopeloos te laten zitten. Op zich zelf zou de inhoud van dezen brief niet vermeldenswaard zijn, ware het niet, dat op een der zijden 16 maal, boven en naast elkaar, de naam H. De Jong Is geschreven en daarboven de nageboot ste handteekening van den heer Harrelbrinck< Ook heeft De Jong zijn verdediger het voorstel gedaan, hem een biographie van zijn twaalfde jaar af te leveren. Mr. Hur relbrinck had dan slechts een boek daarover te schrijven, hetwelk een enorm succes zou hebben. De winst zou tusschen hen beiden verdeeld worden. Gelijk zich verwachten liet, heeft m'-. Hurrelbrinck het aanbod afgewezen. (II. Ct.) Door de politie te Utrecht is tegen een daar wonende tapper een vervolging inge steld, omdat hij aan een der bezoekers zijner tapperij, een verzilverde gedenkpenning, aan de eene zijde prijkende met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina en aan de andere met die van H. M. de Koningin- Weduwe, in de plaats van een gulden in betaling zou hebben gegeven. Dat in deze aan geene vergissing is te denken, moet uit het ingestelde onderzoek voldoende zijn gebleken. Onderstaand bericht, aan de 2V. Gron. Ct' ontleend, dient aan de vergetelheid ontrukt, opdat eenmaal de nazaat wete, welke tro pische hitte de eerste Julidagen van 189^ heeft geheerscht «Tengevolge van de ondragelijke hitte eergisteravond in eene boot, liggende in het Boterdiep te Groningen, eenige schapen ge stikt. Bij onderzoek bleek, dat het vet dezer Hooglandster schapen gesmolten was." Aan het station te Groningen ontspoord0 gisteren, door het te hard voorkomen vaU de machine, het achterste rijtuig van treil 64. Gelukkig waren er geen reizigers iU het rijtuig. De hoofdcor.ductenr De Haas werd licht gewond. De materieele schad0 is gering. De trein ondervond negen minu ten vertraging. Na den drukkend heeten dag van Maan dag j.l., zóó drukkend, dat vele menscheU hunne bezigheden moesten laten rusten 0,1 anderen bijna bezwijmden van hitte en uit putting, ontlastte zich, eenige uren na mid dernacht, boven hét Oldambt, een hevif? onweder. Ratelende donderslagen en blik semschichten, die in het Oosten en ir. h0' Westen de wolken zonder ophouden ded011 scheuren, verjoegen den slaap, zelfs uit d0 oogen van den meest vasten slaper. Geluk kig evenwel dreven de buien zonder no0' menswaardige ongelukken te veroorzake", nogal spoedig zeewaarts. Te Oostwold w0f de boerderij van den heer Kunst getroff0"' Het ledikant werd gedeeltelijk vernield koU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2