wikkeling van het land door spoorwegen enz. met Japansch kapitaal, ten derde her vorming van het rechtswezen en het leger. China heeft een gemeenschappelijke nota van de mogendheden ontvangen, waarin China en Japan uitgenoodigd werden hun troepen terug te trekken. De Times verneemt uit Simla dat de Britsche regeering den emir heeft uitge noodigd tot een bezoek in den winter aan Engeland. De emir stelt vermoedelijk tot voorwaarde eene troongarantie door de Britten tijdens zijne afwezigheid tegenover de op standelingen en Russische kuiperijen. Einde lijk is de bemodderaar van de mangoboomen op heeterdaad betrapt te Caroupore. Hij beweert eenvoudig het bevel eens priesters te hebben opgevolgd. De priester zou niet verklaard hebben waartoe dat bevel dienen moest. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 Juli 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam maken bekend, dat de commissie uit het plaatselijk bestuur, benoemd ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal hou den op Maandag den 16n Juli a.s., des namiddags ten 6 ure, ten Raadhuize, tot het onderzoeken van de al of niet gegrond heid der redenen, die tot vrijstelling of uit sluiting van den dienst der schutterij, door de ingeschreven en geloot hebbende perso nen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nommerverwisselaarsen dat zij, die niet voor de commissie moch ten verschijnen, gehouden zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en mitsdien finaal voor den dienst der schut' terij worden aangewezen. Het is heden juist 200 jaar geleden, dat een in de historie dezer stad welbekend priester het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Volgens een naamlijst in het verdienste lijk werkGestichten en Oudheden van Sehieland overleed den 10 Juli 1694 te dezer stede de zeereerw. zeergel. heer Johan de Walsche, geboren te Rotterdam, bace- lier in de H. Godgeleerdheid en pastoor der katholieke gemeente te Schiedam, Een koloniaal, die Zaterdag-middag zich te Schiedam op de kermis wilde gaan ver maken en zich daartoe van Rotterdam naar Schiedam met een tentwagentje liet rijden, kwam later tot de ontdekking, dat ver moedelijk gedurende dien rit, zijn porte- monnaie met circa f 171 was verloren. Vrijdagnacht circa halt vier ontstond in de bakkerij van Bast. De Ruijter te Charlois brand. Door de hoogte en ook doordat het huis met een rieten dak gedekt was, stond alles spoedig in lichtelaaie. Aan redden viel niet te denken. De bewoners hebben zich met moeite kunnen redden met achterlating van bijna al hunne have. De schade aan den inboedel is door assurantie gedekt. Zaterdagavond werd de 18-jarige M. H., die te Maassluis van een haringlogger weg- geloopen was, door de politie in zijn ouderlijke woning aan den Hoogen Boezem te Rotter dam aangehouden en Zondag naar Maas sluis teruggebracht. Gisteren-avond omstreeks 5^ uur werd de 17-jarige zoon van A. Werue, wonende Boomgaardstraat no. 30, te Rotterdam, in de zweminrichting aan de Baan aldaar, plot seling door een toeval getroffen en zonk in de d^pteeen ander die hem onmiddellijk nasprong haalde hem levenloos op. Aan den heer C. J. A. Wijnaendts is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester van Schiebroek. Zaterdagmorgen is in het weiland van den landbouwer J. Kooij aan de Zwet te Over- schie een koe door den bliksem gedood. BINNENLAND. Z. D. H. de Vorst van Waldeck-Pyrmont is voor eenige dagen naar Vulpera vertrok ken, om een bezoek te brengen aan H.H. M.M. de Koninginnen. D Gaat de bedrijfsbelasting van de baan Naar het Nwsbl. v. Ned. verneemt, heeft minister Sprenger van Eyk in bewerking eene rijksinkomstenbelasting, ter vervanging van de pas ingevoerde vermogens- en be drijfsbelasting. Volgens den schrijver der Haagsche Kro niek in de N. Gr. Ct., zou de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. S. Van Houten, een wijziging gereed hebben van de begrafenis wet, waardoor de lijkverbranding hier te lande zou worden gewettigd nog voordat het crematorium te Hilversum gereed is. Naar men verneemt, zal jhr. Van Asch van Wijck, gouverneur van Suriname, in Augustus te 's-Gravenhage wederevenals in de vorige maand een paar malen au diëntie verleenen aan belangstellenden in zaken betreffende Suriname. ZExc. vertoeft gedurende deze maand in het buitenland. Te Delft zijn weer twee nieuwe gevallen van pokken voorgekomen, zoodat er thans drie personen aan die ziekte lijden. In een huisgezin, aan den dijk tusschen Strijen en 's-Gravendeel, heerschen sinds enkele dagen de pokken. De Haagsche Ct. kan, betreffende de con ferentie, welke volgens het N. v. N. zou hebben plaats gehad in den avond van 8 Maart tusschen den heer Tak en den heer Kerdijk, mededeelen, dat de heer Kerdijk tusschen Donderdag-namiddag,toen de Kamer uiteenging, en Vrijdagmorgen, toen de zitting was geopend, buiten alle mondelinge en schriftelijke aanraking met den minister is geweest. De heer J. J. Wijnvelt, zendeling, uitge zonden door de Ermelosche zendingsge meente, is door den Gouverneur-Generaal benoemd tot veldprediker bij de troepen voor de expeditie naar Lombok, voor den duur daarvan, vermoedelijk 2 a 3 maanden, met den rang van officier. Op de voordracht voor de benoeming van een leeraar in de Scheikunde, aan de Hoo- gere Burgerschool voor jongens, met 5-jari- gen cursus te 's-Gravenhage zijn geplaatst 1. Dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de Burgerschool, het Gymnasium en de Bur geravondschool te Schiedam2. Dr. H. J. van de Stadt, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te Zierikzee. Met betrekking tot de ontwerpen tot ver andering van de grenzen der gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwouden der gemeente Leiden wordt gemeld, dat de mi nister van binnenlandsche zaken in den aan vang van het nieuwe jaar kennis gaf, dat hij wel aanleiding vond, om een wetsontwerp ter indiening bij de Staten-Generaal gereed te maken, strekkende om het grondgebied van Leiden aan de zijde van Oegstgeest te vergrooten, doch geen termen aanwezig achtte, om ook de grenzen tusschen Leiden en Leiderdorp en Zoeterwoude te wijzigen. De St. Vincentiusschool aan de Stad houderskade te Amsterdam heeft dringend vergrooting noodig. De St. Vincentius-Ver- eeniging richt zich nu bij circulaire tot de ingezetenen der Hoofdstad om financieelen steun te verzoeken. In die circulaire wordt er aan herinnerd, dat de eerw. Broeders der «Congregatie van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis," die thans reeds 25 jaren in de St. Vincentius-scholen aldaar (Nes en Stadhouderskade) onderwijs geven, 5201 knapen onder hunne leiding hebben gehad. In het laatst van deze maand zal de 17- jarige prins Harald van Zweden, derde zoon van den kroonprins, met den oorlogsbodem Helgoland, een bezoek aan ons land bren gen, dat met Rotterdam beginnen zal. Het stoomschip, dat wegens zijn kolossale af metingen, te Nieuwediep niet binnen kan vallen, zal langs den nieuwen Waterweg tot Rotterdam opstoomen. Het vorstelijk be zoek zal behalve Rotterdam, ook Amsterdam, Den Haag en Soestdijk gelden. Te IJlst werd Zaterdag-morgen omstreeks 10 uur de houtzaagmolen de Rot van de firma Oppedijk door den bliksem getroffen. Van een der wieken werd een gedeelte af geslagen en hier en daar in den molen eenige schade toegebracht, terwijl in de zaagselkelders een begin van brand ontstond, die spoedig met emmers water gebluscht werd. Vanwege de anarchistengroepen Leeuwar den en St. Anna-parochie zal in een stuk weiland bij laatstgenoemde plaats op Zondag 5 Augustus a.s. eene meeting worden ge houden. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. Bij ongunstig weer zal de meeting plaats hebben in het kerkgebouw der hervormden. Op verschillende plaatsen in het Oldambt (Groningen) zijn vele menschenvooral dezulken die in het open veld hun brood moeten verdienen, hoogst waarschijnlijk ten gevolge van de buitengewone hitte der laatste dagen en het binnenzwelgen van groote hoeveelheden water van zeer onzuiver ge halte, aan eene ongesteldheid lijdende, die zich kenmerkt door brakingen en diarrhee. Nu het blijkt, dat de grootste vriend van Hein, den beenderenman, de cholera, nog altijd in verschillende deelen van Europa zijn vreeselijke zeis zwaait, is zeker voor zichtigheid in het gebruik van spijs en drank aan te bevelen. In het Oldambt zijn ver schijnselen, als bovengenoemd, in warme zomers bijna regel. En vreemd is dat niet. Men ziet arbeiders met blikken kannen van 3 tot 5 liter inhoud, gevuld met water van zeer twijfelachtigen aard veldwaarts gaan. Aan de putten wordt zeer weinig zorg be steed ook daar, waar de bodem het meest verontreinigd is, treft men ze aan. De hoofdingang van het raadhuis te Zut- phen zal eene belangrijke verfraaiing onder gaan. De oude, zeer verweerde voorstellin gen van vroegere wapenrustingen, ter weers zijden van dien ingang, zullen nl. door de bekwame werklieden, welke met de restau ratie der kerk aldaar bezig zijn, worden hersteld. Reeds is met het nemen van afgietsels begonnen. Te Arnhem heeft zich eene voorloopige commissie geconstitueerd, teneinde de noodi- ge stappen te doen tot het in het leven roepen van eene «kook- en huishoudschool" in navolging op bescheiden schaal van die te Amsterdam, 's Hage en Rotterdam. Naar de Midd. Ct. uit alleszins vertrouw bare bron verneemt, zullen de Koninginnen tusschen den 20n en 30n Augustus e. k. een drie- of vierdaagsch bezoek brengen aan de provincie Zeeland. Het blad geeft nu reeds in overweging der Koningin een ovatie te doen brengen vóór of in de Abdij te Middelburg door meisjes van den leeftijd van H. M., ten einde gelegenheid te geven tot een over zicht van de verschillende kleederdrachten in Zeeland. De vrouw te Koewacht, die eenigen tijd geleden door haar man werd verwond, is thans in zoover hersteld dat zij misschien Woensdag a.s. met de andere getuigen in deze zaak door den rechter van instructie te Middelburg zal kunnen worden gehoord. PERSOVERZICHT. Nog eensLiberalisme en Anarchisme. II. {Slot.) Tot den minor van haar syllogisme geko men het liberalisme heeft niet overal, te allen tijde en zonder aanzien van personen het gebruik van onwettige middelen tot verbetering (ware of vermeende) van poli tieke en maatschappelijke toestanden afge keurd - zegt de Tijd Indien wij bij de verdediging van deze stelling eenigszins verlegen staan, dan is het werkelijk niet door gebrek maar door overvloed van bewijsmateriaal. Een bro chure, een boekdeel, zou met evenveel gemak te vullen zijn als de ruimte van een gewoon couranten-artikel. Wat feiten en citaten aangaat, is het werkelijk alleen V embarras du choix, welke de zaak lastig maakt. Na herinnerd te hebben aan de beide feiten reeds vroeger door haar vermeld: het jaargeld door de zuiver liberale Kamer van Sardinië geschonken aan de nagelaten betrekkingen van den beruchten Milano, die een aanslag pleegde op het leven van Fer dinand II het gedenkteeken en de hulde blijken van allerlei aard door het liberale Italië gewijd aan de nagedachtenis van dien zelfden Milano en van de eveneens geëxe cuteerde booswichten Monti en Tognetti; brengt de Tijd nog in herinnering het ge val van den aartssamenzweerder Carlo Poe- rio, die bijna zijn geheele leven had door gebracht met conspireeren en oproermaken, alles op de meest onwettige manier. Bij diens begrafenis, op kosten van den Itali- aanschen Staat, heerschte de grootst moge lijke geestdrift. De tegenwoordige minister president Crispi, die de lijkrede uitsprak, wist voor Poerio geen grooter eeretitel te bedenken dan il tipo dei conspiratori, het type van den samenzweerder. Dit geschiedde in Italië, en in Nederland De deftige Gids prees Poerio «een glansrijk voorbeeld en een edele persoonlijkheid." Ook de A*nh. Courant en meer andere liberale bladen hielden op hem warme lofreden. Doch is het inderdaad wel noodig derge lijke bijzondere gevallen aan te halen? vraagt de Tijd. Zij wil de zaak iets algemeener opvatten en vraagt Aanvaardt het liberalisme óf aanvaardt het niet de Fransche revolutie, welke van den eersten aanvang de bestorming der Bastille en den daarmede gepaard gaanden moord van eenige invaliden die bij de ver dediging niets dan hun plicht gedaan had den, een onafgebroken aaneenschakeling is geweest van misdrijven en onwettige han delingen? De vraag waarop alles aan komt, is: of het liberalisme handelingen, waarvan het de volstrekte onwettigheid zelve moet erkennen, zooals opstand tegen het wettig gezag met alle gewelddaden en misdrijven, daarmede noodzakelijk verbonden, goedkeurt of vergoelijkt, indien zij strek ken kunnen om zijn beginselen te doen zegevieren. Ter beantwoording dezer vraag haalt de de Tijd hst getuigenis aan van prof. Op- zoomer, een der coryfeeën zijner richting. De conclusie van zijne verhandeling over het recht van opstand is: «Het recht van op stand is voor een volk geheel hetzelfde wat voor een individu het recht tot zelfverdedi ging, of wat voor een volk tegenover andere volken het recht van oorlog is." De conclusie zou dan volgens de Tijd zijn, dat men de wandaden der Watergeuzen, die kloosters uitplunderden en verbranden, religieuzen mishandelden enz., niet zou mogen veroor- deelen, omdat zonder hen de opstand tegen Spanje niet beproefd of zeker niet gelukt zou zijn. Dwaasheid, groote dwaasheid zou het we zen te gelooven, dat dergelijke uitlatin gen, dat het stelselmatig verdedigen of althans vergoeilijken van zoogenaamd staatkundige misdrijven op de ontevreden elementen der lagere klassen zonder invloed blijven. Het volk, als geheel beschouwddenkt logisch, en nooit zal men, wat wij reeds i»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2