die den steun hadden der regeering, zijn gekozen. De aanhangers van Stambouloff en andere oppositie-partijen zijn geslagen. Den geheelen dag heerschte er volkomen rust. Aan de limes wordt uit Constantinopel gemeld, dat er moeilijkheden tusschen de Italiaansche en de Turksche regeering zijn ontstaan. De Sultan wenscht den tegen- woordigen Italiaansche gezant gehandhaafd te zien, wiens opvolger bij het exequatur geweigerd heeft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Juli 1894. Met leedwezen vernemen wij, dat de zeereerw. pater J. H. Wientjes, vroeger pastoor der St. Jans-parochie alhier, in de pastorie te Neerbosch, waar hij een rusti- gen levensavond vond, gisteren-nacht plot seling is overleden. De zeereerw. pater "Wientjes, die verschil lende waardigheden, ook die van provinciaal, in zijne Orde heeft bekleed, was van April 1870 tot Mei 1878 pastoor der St. Janskerk, waar hij wijlen den zeereerw, heer Van Ewijck opvolgde. Hij bereikte den leeftijd van ruim 67 jaren. De plechtige Uitvaart van het stoffelijk overschot van den waardigen priester zal morgen-ochtend ten 10 ure te Neerbosch plaats hebben. Velen zijner oud-parochianen zullen te dezer gelegenheid zeker dankbaar herdenken den volijverigen zieleherder, die hen zoo krachtdadig in het geloof is voor gegaan en met zooveel liefde onder hen heeft gearbeid. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds ge noemde, of die stukken wier inkomen uit de behandeling der daarbij betrokken onder werpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken Missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij de ontvangst berichtende van de hun in afschrift toegezonden veror dening op het bouwen, kennisgeving rap port der fin. comm. omtrent de rekening der Sted. Gasfabriek over 1893en rapport der comm. voor de Sted. Gasfabriek op het rapport der fin. comm. over de rekening dier fabriek zullen tegelijk met de rekening worden behandeld missive van de commis sie tot aankoop en bewaring der heel- en verloskundige instrumenten-verzameling van de gemeente, ten geleide van de rekening over 1893 met bewijsstukken, fin. comm. bericht van den directeur der Hoogere Bur gerschool omtrent het tijdstip van de over- gangs- en toelatingsexamen kennisgeving adres van G. Walch Wz., leeraar in de Fransche taal aan de H. B. School en het Gymnasium, om eervol ontslag met ingang van 5 Sept.adres van mr. A. K. J. van der Drift te Ginneken, om gedeeltelijke restitutie van betaalde pi. dir. bel. over 1894, wegens verkoop van 2 panden adres van J. G. Fuchs, om ontheffing van zijn aanslag in de inkomstenbelasting, dienst 1894/ 95, wegens het verlaten der gemeente op 1 Julideze adressen werden ter visie ge legd ter behandeling in eene volgende vergaderingadressen van 34 sollicitanten naar de vacante betrekking van gemeente ontvanger en 31 sollicitanten naar die van directeur der gemeentewerken, waarop ter gelegener tijd zal worden gelet. De later ingekomen stukken zijnVan Burg. en Weth. missive ten geleide van de rekening der gemeente, over 1893, met hunne verantwoording en een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der ontvangsten en uitgaven, in handen gesteld, met al de daartoe behoorende bijlagen en bescheiden, van de financieele commissie ten fine van onderzoek en rapportidem, missive ten geleide van de rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente-drinkwater- leiding, over het jaar 1893, met de daar toe behoorende bijlagen, opgemaakt door den boekhouder dier inrichting, overeen komstig de verantwoording in de rekening der gemeente over dat jaar, ter inzage gelegd tot de eerstvolgende vergadering rapport van de Kamer van koophandel en fabrieken op het om advies in hare handen gestelde adres van J. Hoek Az. alhier, om aangesteld te worden tot makelaar in effec ten enz., ter visie gelegd, zullende hierop worden gelet wanneer genoemd adres aan de orde zal zijndankbetuiging van J. van Schie, voor de gunstige beschikking ten zijnen aanzien genomen in de raadszitting van 19 Juni j.l., aangenomen voor kennis geving. De Vergadering van den Gemeenteraad op gisteren was, zooals veelal in den laat- sten tijd, voor het grootste deel aan onder wijszaken gewijd. Velen zal het zeker bevreemd hebben, dat de Raad opnieuw eene kostbare inrich ting van onderwijs, de Handelsafdeeling aan de Hoogere Burgerschool, bestendigd heeft, waarvan volgens het getuigenis van den heer De Groot in de laatste jaren slechts door 2 leerlingen (uit deze stad werd gebruik gemaakt. De opmerking van den wethouder van onderwijs, dat het hier slechts eene hernieuwde proefneming gold, die ons niets zou kosten, omdat er slechts een bestaande toestand door bestendigd wordt, werd vol doende weerlegd door het gezegde van den heer Hoogendam, dat wanneer er niet be spaard wordt, als er bespaard kan worden, er altijd schade wordt geleden. Ook het verweer van den heer De Groot, dat met de Handelsatdeeling reeds zoovele jaren de proef was genomen, en men zeker van eene hernieuwde proefneming, die van een ver zwaard admissie-examen zal gepaard gaan, geen heil kon verwachten, vermocht niet den Raad voor zijn voorstel tot opheffing te winnen. De wethouder van onderwijs motiveerde eene hernieuwde proefneming op eene be tere practische inrichting van de Handels afdeeling. Het is zeker wel treurig dat wij telkens moeten hooren, het onderwijs van wege de gemeente gegeven, niet practisch is ingerichtde Burgeravondschool kon niet aan haar doel beantwoorden, omdat zij niet op de eerste plaats op de praktijk was gericht en nu vernemen wij, dat ook de Handels school kwijnt tengevolge van hare ondoel matige onpractische inrichting. Als voor goed geld slecht onderwijs wordt geleverd, zijn dan wel de belastingpenningen der ingezetenen, ook van hen, die van dat onderwijs weinig of geen gebruik maken, ten algemeenen nutte besteed? Met het leggen van buizen voor de gas- en waterleiding in den Noordvestsingel zal morgen, 12 Juli, worden aangevangen. Daar door zal die weg, te rekenen van dien datum, gedurende omstreeks veertien achtereenvol gende dagen, voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zijn. Als eene bijzonderheid kan gemeld wor den, dat heden-ochtend circa 8J/4 uur ge lijktijdig onze haven passeerden de stoom schepen Maasdam van de N. A. S. Maat schappij, bestemd naar New-York, en het stoomschip Veendam, komende van New- York. Laatstgemeld stoomschip had 186 kajuitpassagiers aan boord. De heeren Ratté en Bruyns, die onlangs hun ontslag hadden genomen als voorzitter en secretaris van de afd. Rotterdam van den Ned. R.-K. \olksbond, zijn, na een welsprekende rede van den geestelijken advi seur van het Centraal Bestuur, den zeereerw. pastoor Konings uit Amsterdam, op hun besluit teruggekomen en hebben de herbe noeming voorloopig aangenomen, onder voor waarde de volgende maand definitief te mogen zeggen, of zij hun posten behouden, ja dan neen. Beide heeren namen hun plaatsen weder in onder fanfares der muziek en zich telkens herhalend handengeklap. Pastoor Konings had te voren beloofd alles in het werk te stellen, opdat tusschen het bestuur en den adviseur die liefde her steld worde, welke noodzakelijk is voor den bloei der afdeeling. Nadat de heeren v. d. Doorn en Kleyn, waarnemend voorzitter en penningmeester, tot leden van verdienste waren benoemd, sprak de heer Ratté een woord van protest tegen de in het openbaar door de Amster- damsche socialisten uitgesproken goedkeu ring van den moord op President Carnot, met welke afkeuring daverend werd inge stemd. De Nederlander (antirev.) deelt mede, dat te Rotterdam plannen bestaan tot het oprichten van een Volkshuis in den geest van »Ons Huis". Deze plannen gaan uit van het departement Rotterdam der Maatschappij tot nut van 't algemeen. Maandag-avond is door een agent van politie aan het station Beurs te Rotterdam aangehouden een minderjarig meisje, dat door een jonkman, die in dienst van hare ouders is geweest en nu met eene photo- graphiekraam op de Schiedamsche kermis stond, was ontvoerd. Het jonge paar was voornemens naar Brussel te gaan. De koloniaal, die Zaterdag zijn portemon- naie met circa f171 tusschen Rotterdam en Schiedam verloor, ontving deze gisteren in Rotterdam van den vinder terug, waarvoor deze f25 belooning kreeg. BINNENLAND. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Polytechnische school te Delft de heer A. F. Gips, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom, uit welke laatstgemelde betrekking hem tevens ontslag is verleend. Yan den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië is, onder dagteekening van gisteren (10 Juli), bij het Departement van Koloniën ontvangen het volgende telegram uTot dusver bij verkenningen geen tegen- sstand. Gezondheidstoestand gunstig. Djilan- »tik scheidt zich af van zaak Lombok, blijft »bij generaal Vetter en laat zijn troepen, »twaalfhonderd man sterk, door ons naar »Karangasem terugbrengen. Operatiën wor- »den daardoor niet vertraagd, Vorsten van »Bali betuigden vriendschap." Goesti G'dé Djilantik is de medebestuur der van het aan Lombok leenroerige Balische Rijk van Karang-Asem, en bevindt zich reeds sedert het begin van den opstand der Sas- saksche bevolking aan het hoofd van een korps Balische hulptroepen, op Lombok (Koloniale Verslagen 1892 blz. 27 en 1893 blz. 33.) Aan de Indische Regeering werd reeds vroeger bericht, dat Goesti G'dé Dji lantik, hoezeer vruchteloos, trachtte toe stemming te bekomen om naar zijn land terug te keeren en dat hij met Anak Agoeng Madé, 's vorsten onwettigen zoon, die de zaken op Lombok leidt, op gespannen voet stond. Door den heer F. J. Joseph, aannemer te Utrecht, is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin hij de geschillen, welke hij met den Staat heeft, uiteenzet en de tusschenkomst van de Kamer inroept voor de toewijzing der vorderingen, die hij ten laste van den Staat beweert te hebben. In den stand der scheepsvrachten is in de laatste dagen weinig verandering ge komen. De vrachten naar Nederland en België blijven, niettegenstaande de vrij drukke verzendingen, vrij laag en ook naar den Boven-Rijn hebben weinig verhooging on dergaan, omdat door den vlotten waterstand der laatste weken voldoende voorraad goe deren naar den Boven-Rijn is vervoerd kunnen worden. Vracht en sleeploonen uit de zeehavens zijn op een middelmatigen stand. Gevolg gevende aan zijn in de algemeene vergadering aangekondigd voornemen, heeft prof. Drucker thans het voorzitterschap en het bestuurslidmaatschap der Liberale Unie neergelegd. Zijn functiën worden voorloopig waargenomen door den vice-voorzitter, mr- T. Van Hettinga Tromp, te Leeuwarden. Als penningmeester treedt op mr L. W- Ebbinge, te Kampen. Mr R. Macalester Loup heeft het lidmaatschap van het bestuur aangenomen. Vad Maandag-avond was van Schiedam naar Den Haag aangekomen de menagerie »Sal- vados", om Dinsdag verder naar Utrecht te worden vervoerd. De trein met de »wilde beesten" stond den ganschen nacht en ook van ochtend aan het station van den Staatsspoorweg al hier, en door verschillende spoorwegbeambten was dan ook al een kijkje genomen, doch altijd op een behoorlijken afstand, want nie mand waagde zich dicht bij den wagon. De ploegbaas van de wegwerkers J. ech ter, leunde om beter te kunnen zien met het gezicht tegen de traliën van de kooi- Hij kon nu wel beter zien, doch moest te vens ondervinden dat een leeuw of een beer dergelijke onbescheidenheid niet straffeloos duldt. Het kostte hem een bebloed gezicht- Een leeuwin nl. vertoornd over zooveel nieuwsgierigheid lichtte bliksemsnel den poot op en aaide den man zoodanig over het gelaat dat er drie diepe voren in achter bleven. Hij kwam er betrekkelijk nog goed ah maar moest zich toch door den dokter laten verbinden. Rsb Een felle brand, vermoedelijk door hooi- broei ontstaan, legde eergisteren-nacht de woning en stallingen van den veehouder De Vries te Spaarndam in korten tijd in asch- Bijna niets was verzekerd. Op Woensdag 25 dezer zal in de onmid' dellijke nabijheid van het station Velso" weder een Christelijk Zangersfeest worde" gehouden, hetwelk tegen betaling van het programma voor iedereen toegankelijk wordt gesteld. Baron van Tuyll van Serooskerke" heeft de welwillendheid gehad, zijn pracht'# landgoed dVelserbeek" daarvoor beschikbaf te stellen. De twintig nummers, die in het programma zijn vermeld, zullen met beg6' leiding van koper worden uitgevoerd do0' een koor van niet minder dan 1500 za"' gers en zangeressen, leden van verschillende bij den Bond van Christelijke zangvereen1' gingen in Nederland aangesloten vereen1' gingen. De leiding van dit reusachtige ko°r is opgedragen aan den heer J. Godefr°/' muziekdirecteur te Steenwijk. Van de Prins Hendrik-stichting te Egmo"d aan Zee wapperden Zondag de vlaggen te{ eere van een weldadig ingezetene van An1' sterdam, die aan de stichting heeft gescho"' ken f70,000, waardoor de bouw eener nieu^'6 stichting is verzekerd. Bij het leggen van een eersten steen v»11 j het gebouw der huishoudschool te Amste'" dam, werden de arbeiders onthaald op een" niet gewone, maar zeer aanbevelenswaard!#® wijze. Ieder ontving een pakje sigaren, ne'1 worst en een tulband in den vorm van ee': brood, benevens een ftesch bier. Het geld, dat anders bij dergelijke plecht'#' heden aan de arbeiders wordt ter handg6' steld, wordt wel eens minder goed besteed' en moeder de vrouw zal ditmaal bij thuiskomst van haar man dubbel tevred6® geweest zijn. »Dit is toch beter dan centen zei een werkman, die zeker dacht aan hÊ vroalijk gezicht, dat zijne vrouw en kinder611 zouden zetten bij het zien van die worst6 en dat brood. N- v. d. R)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2