Palais <VEtéwaar allerlei voorstellingen werden gegeven. Dit theater alsmede de fabriek der Société frigorifique, is eergister-ochtend in een ommezien door het vuur vernield. De lichte constructies in bout, de beschilderde decors van het zomertheater vlamden als een lucifer, aangewakkerd als zij waren door een tellen Zuidoostenwind, die vrij spel had in de voor de luchtverversching als jaloezieën opengewerkte ramen der hal len, en ofschoon deze, geheel in steen, ijzer en glas opgericht, minder dan eenig ander gebouw het vernielend element schenen te moeten duchten, waren zij in zeer korten tijd een hoop puin. De vogelenhal werd geheel vernield, doch de gebouwen van de vleeschhal bleven staan. De oorzaak van den brand is onbekend. De hallen zijn in 1874 opgericht. De Pöle Nord had 300,000 francs gekost. Ook de artisten van het Zomerpaleis hebben groote schade geleden. De acrobaten hebben hun netten kabels enz. enz. verloren en de dames hun kostbare costumes. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Juli 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam roepen op candidaten voor de kostelooze plaatsing op den cursus voor moderne talen, handelsrekenen en boekhouden. Aanvragen daartoe moeten voor 1 Au gustus hij hun college zijn ingekomen. Informatiën omtrent vereischten voor toe lating zijn te bekomen bij het hoofd van den cursus, den heer A. H. E. Tijl. Wij vernemen, dat de werkzaamheden voor het leggen der buizen voor de Gas- en Drinkwaterleiding aan den Noordvestsingel, zijn gestaakt, omdat verzuimd was denoo- dige vergunning van Delfland aan te vragen. Voor het alhier op te richten Volkshuis is door H. M. de Koningin en de Koningin- Regentes respectievelijk f150 en f100 ge schonken. Aan de rijksnormaallessen te Schiedam zijn benoemd de heeren C. Kerdel, aldaar, tot onderwijzer in de Nederlandsche taal, en H. W. van Roon, te Rotterdam, tot onder wijzer in den zang. Gisteren-nacht heeft men zich door het openen van een kelderluik toegang verschaft tot het mantelmagazijn De Duif van mej. A. Baerwaldt op de Hoogstraat no. 249 te Rotterdam. In den winkel is de toonbank lade opengebroken. De dieven vonden die echter ledig. Men vermoedt dat er een mantel ontvreemd is, doch met zekerheid is dat nog niet kunnen blijken. In den ochtend van 29 Juni jl. is onder de gemeente Overschie in de Rotterdamsche Schie gevonden het lijk eener vrouw, gekleed met zwarten hoed met koralen, blauw laken langen mantel, donkerblauw tricot, donker- blauwen overrok met strook, laarzen met hooge hakken, witte katoenen kousen, geel corset, witte katoenen rok, witte katoenen onderbroek, dito hemd met kant afgezet, vrouwenzak, ondergoed gemerkt T. K. Op het lijk is gevonden een zilveren knip met f3.25, een bos sleutels, een lederen porte- monnaie, inhoudende een briefkaart aan het adres van den heer Barnoore, Degeinstraat 13, bij den Loosduinschen weg, 's Graven- hage, geteekend J. H. Hillebrenus, datum postmerk 24 Juni '94. De Burgemeester der gemeente Overschie verzoekt hen, die inlichtingen kunnen geven aangaande dit lijk, daarvan spoedig mededeeling te doen. Wederom doet zich te Delft een geval van pokken voor een lijder is aan de ziekte bezweken. Er is telkenmale van gemeente wege gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie. VLAARDINGEN, 13 Juli. Gisteren-avond werd hier het volgend bericht per bulletin medegedeeld Het Muziekkorps van de dienstdoende Schutterij alhier, onder directie van den heer L. P. Gaillard, heeft op een festival en concours te Gorinchem den tweeden prijs behaald. Deze onderscheiding is zeer te waardeeren, in aanmerking genomen, dat dit korps nog slechts twee jaren heeft bestaan. Naar wij vernemen, heeft het muziekkorps niet aan het concours mogen deelnemen, daar er door de andere concurreerende gezelschappen geprotesteerd was, dat het korps vreemde hulpkrachten had en zich naar het aantal zielen in een te lage afdeeling had opgegeven. Buiten concours heeft de jury het gezelschap evenwel laten spelen en daarna bovengenoemden prijs toegekend. BINNENLAND. Expeditie naar Lombok. Van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië is onder dagteekening van heden, 12 Juli, bij het departement van koloniën ontvangen het navolgende telegram «Vorsten stemden alie eischen toe, be halve uitlevering Madé. Generaal Vetter handhaafde eischen en rukte gisteren op. Ontving bij opmarsch verzoek vorsten om vergiffenis. Madé doodde zich. Identiteit be wezen, Mataram en Tjakranegara zonder tegenstand bezet. Gisteren-namiddag samen komst Vetter met ouden vorst. Gezondheids toestand gunstig." De Nieuwe Rott. Crt. en Het Nieuws hebben uit Batavia een telegram gekregen, meldende, dat de expeditie naar Lombok reeds is geslaagd en onze troepen terug- keeren. De onechte zoon van den vorst van Lom bok, welke de zaken leidde, heeft zelfmoord gepleegd en het door de Indische regeering gestelde ultimatum is aangenomen. Men zal zich herinneren, dat dit ultimatum be stond uit drie eischenVooreerst moest de vorst van Lombok zijn leedwezen betuigen over de ongepaste houding in de laatste jaren aangenomenvervolgens de belofte afleggen de bevelen van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, waarvan Lombok een deel uitmaakt, stipt te zullen nakomen, met name de voorschriften omtrent de in voer van oorlogsbehoeften en het in dienst nemen van stoomschepeneindelijk zou de bemiddeling van de Indische regeering in de geschillen, die de vorst van Lombok met de Sassaksche bevolking heeft, moeten wor den aanvaard, met de belofte zich te zullen onderwerpen aan de in die aangelegenheid dezerzijds te nemen beslissingen. {Hand.) Het wetsontwerp houdende beveiliging van arbeiders in fabrieken is, naar wij ver nemen, in de afdeelingen zeer ongunstig ontvangen. Niet slechts de inhoud, maar ook en vooral de vorm en de redactie werden aan een zeer scherpe critiek onderworpeu, zoodat dit wetsontwerp, door het kabinet Roëll van Houten uit de nalatenschap van zijn voorganger overgenomen, vermoedelijk niet tot wet zal worden verheven. {R.) Het Nbl. v. Ned. houdt in verband met zijn gedane onthulling omtrent het optreden van den heer Kerdijk in zake de kieswet- Tak, het bericht vol dat de heer Kerdijk in den avond van 8 Maart met den heer Tak een onderhoud heeft gehad. In het Lagerhuis te Londen heeft Sir Edward Grey medegedeeld, dat de Neder landsche regeering heeft voorgesteld de kwestie der Costa Rica Packet aan scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen, en dat de Britsche regeering onderzoeken zal of dit voorstel kan worden aangenomen en op welke voorwaarden. De leden van de Conferentie voor Inter nationaal Privaatrecht, die gisteren, verge zeld van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Buitenlandsche Zaken en van den heer Van Tienhoven, een tocht naar het eiland Marken ondernamen, werden door den Burgemeester van Edam, den heer Cal- koen, te zijnen huize ontvangen. Ter eere van het bezoek was de stad Edam geheel met vlaggen getooid. Bij den terugtocht van het eiland Marken had het gezelschap een groot oponthoud, daar de stoomboot door lagen waterstand verhinderd werd de haven te verlaten. Door den Burgemeester werden toen Volendam- mer botters uitgezonden om het gezelschap af te halen. Het kwam eerst tegen half zeven te Edam aan, bezichtigde de kerk, bracht een vluchtig bezoek bij den Burge meester en verliet de stad te hal acht per stroomtram. De reis had plaats onder zeer ongunstig weder, hevige regens, onweersbuien en krachtigen wind. De Handelsvereeniging der afdeeling 's-Gravenhage van den Ned. R. K. Volksbond zal Dinsdag a. s. een vergadering houden, tot bijwoning waarvan alle bestuursleden der verschillende onderafdeelingen zijn uit- genoodigd. Het doel der bijeenkomst is, bespreking van die maatregelen, welke kunnen dienen tot bevordering der belangen van den Handelsstand en den Middenstand) wier belangen tegenwoordig zoo vaak en zoo aanhoudend worden geschaad. Uit de meest vertrouwbare bron wordt ons ter kennis gehracht: "Wat de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. moge zeggen van wetsontwerpen, die in bewerking zijn bij Binnenlandsche Zaken, 't kan alles veilig als canards worden beschouwd. Deze regeering zal zich strikt bepalen tot het openbaar gemaakte program en zeker geen ontwerpen indienen, die als groote twistappels zouden kunnen beschouwd wor den, en waardoor de groote vraagstukken van kiesrechthervorming en belastingher vormingen gevaar zouden loopen in hunne geboorte te worden gesmoord. Te Scheveningen worden in de eerste helft van Augustus in het Kurhaus verwacht de Groothertog van Saksen met diens doahter mevrouw de hertogin Johan Albrecht van Mecklenburg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 22 tegen 8 stemmen het voorstel om de «forensen" (uitwoneuden, die in Amster dam geregeld hun bedrijf uitoefenen en daar den geheelen dag vertoeven) in de inkom stenbelasting aan te slaan, aangenomen. Zondag-middag zal het stroomen naar den Park-Schouwburg te Amsterdam. Mgr. Wul- fingh met gevolg zal den Ned. R. K. Volks bond dien dag met een bezoek vereeren, en het bestuur wist niet beter te doen dan den Bond dien dag zijn intrek te doen nemen in den ruimen Park-Schouwburg, die, hoe wel groot, door zijn amphitheatersgewijze inrichting zich uitmuntend tot spreken leent. Natuurlijk kan geen introductie worden toe gestaan dan aan de geestelijkheid, daar ongetwijfeld het gansche Amsterdamsche bataljon dien dag in 't geweer zal komen, en honderden zich zullen moeten vergenoe gen met een staanplaats op den promenoir Met het oog op de goede orde wordt ieder dringend verzocht, kwart vóór eenen present te zijn en zich bij het binnenkomen in den schouwburg van rooken te onthouden. Het muziekkorps Orpheus, onder directie van den heer A. De Jong, en het zangkoor St. Cecilia, alsmede het knapenkoor, beiden onder directie van den heer P. Winnubst, zullen deze buitengewone vergadering opluis teren, terwijl door het bestuur en de directie alles in het werk wordt gesteld om aan Mgr. Wulfingh, dien weldoener der mensch- heid, dien mede-oplosser van het maatschap pelijk vraagstuk, een ontvangst te bereiden, een Prins der Kerk waardig! {Volksb.) Een internationaal uitstapje. Het uitstapje, gister door de leden der Intern, conferentie voor privaatrecht onder nomen naar Marken, Volendam en Edam, bad met vele tegenspoeden te kampen, die gelukkig echter alle zijn te boven gekomen. Behalve de Ministers van Buitenl. en Binnenl. Zaken nam ook de Minister van Waterstaat met zijne echtgenoote aan het tochtje deel, evenals de gezanten voor Frank rijk, Duitschland, Italië en Portugal, enkelen met hunne dames. Behoorlijk op tijd vertrokken, scheepte het gezelschap, ondanks de hevige buien zich in op den «Staatsraad van den Oudermeulen. Een goed dejeuner verkwikte de reizigers op den tocht naar Marken, waar men wel onder regenslagen aankwam, maar toch het bezienswaardige met genoegen opmerkte. Doch ziet, toen men weer den terugtocht wilde aannemen, was de mogelijkheid om naar Volendam overtesteken geheel afge sneden Tengevolge van den invloed van den Westenwind was het water zoo gedaald, dat men zelfs niet met botters de haven kon verlaten. Daar zaten nu de hooge gasten, buitenlanders en Nederlanders, op het kleine eiland Marken, zonder eenige gemeenschap met den vasten wal en zelfs de diepzinnigste privaatrechterlijke theoriën gaven geen uit weg aan om deze wederrechterlijke vrijheids beneming te ontkomen. Eerst na een paar uren brak de verlossing aan. De burgemeester van Edam, de heer H. Calkoen, bevroedde, toen het gezelschap zoo lang uitbleef, dereden en zond het kleine politievaartuig dat op de Zuiderzee dienst doet. Een gedeelte der reisgenooten kon daarmede naar Volendam oversteken en kort daarna waren een paar botters in staat andere leden van het ge zelschap over te voeren, terwijl ton slotte al de overigen met een stoombootje naar Volendam werden gebracht, alwaar het geheele gezelschap dus eerst half zes bijeen was. Enkele dames hadden van het roei tochtje nog al wat te lijden gehad. Weldra waren de ondervonden teleurstel stelling vergeten, dank zij de allerhartelijkste ontvangst, die de Edammers en hun waar- digen en gastvrijen burgemeester den gasten hadden bereid. In een aantal rijtuigen, voorafgegaan door een echte Noordhollandsche Chais, ging men van Volendam naar Edam, waar de burgemeester de gasten allerkeu rigst ontving, terwijl openbare en particuliere gebouwen vlagden en de bevolking, op z'n Zondags gekleed, de buitenlanders toejuichte of ten deele in de kerk vereenigd was, die later door het gezelschap werd bezocht, terwijl het orgel het Wilhelmus en het Volkslied speelde. Weeshuis en de oude mannen- en vrouwenhuis werden ook bezichtigd en alle bewoners stonden bij de wandeling der heeren en dames voor de deur. Ten slotte rustte men uit ten huize van den burgemeester, waar mevrouw Calkoen allerminzaamst de honneurs waarnam en den gasten verver- schingen aanbood. Ongeveer half acht bracht een extra stoomtram de heeren en dames naar Amsterdam terug. Bij het afrijden werden door een fanfarecorps de nationale liederen gespeeld en om S1/» was men te Amsterdam terug. De buitenlandsche heeren waren, ondanks de wederwaardigheden der reis, zeer inge nomen met het tochtje en verzekerden volop genoten te hebben van het nationale dat zij [gezien hadden. Zeer erkentelijk waren allen aan den burgemeester van Edam en den wethouder, den heer W. Jz. Tuijn, die den burgemeester op den tocht, terzijde stond. Rsb Uit Kooten in Achtkarspelen wordt aan de N. R. Ct. gemeld De volgende barbaarsche handeling heeft hier groote opschudding en algemeene ver ontwaardiging veroorzaakt. Een meisje van 42 jaren, dochtertje van den heer K. Doum» alhier, is, uit de school komende, door de de dienstbode en de dochter van den land bouwer R. O. V. op ergerlijke wijze mis handeld. Genoemde boer meende, dat het meisje en haar kameraadje zijn varkens, die in het land liepen, hadden geslagen en had haar daarom reeds achterna gezeten, maar de meisjes waren hem te vlug af- Daarop legden de dienstmeid en de dochter van den boer zich in hinderlaag en het ge' lukte hun het meisje van den heer D. te vangen (haar kameraadje had het geluk te ontkomen). Nu werd het kind onder aan houdende mishandeling in de schuur gesleept

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2