Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarff. Zaterdag; 21 Juli 1894. No. 4944. bureau *g$oter&tvaat 50. Het gevaarlijke Ledikant. algemeen overzicht. Feuilleton. PRI.TS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 46 regelsf 0,60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 20 Juli '94. Blijkens berichten uit Amerika is de anefkwestie in de Vereenigde Staten nog n'et definitief opgelost. Het Huis van af gevaardigden te Washington heett alle Rendementen door den Senaat in het tarief- ontwerp gebracht, verworpen en het ont werp, zooals het daar lag, naareene intra- Par'ementaire commissie verwezen. In den °°P der beraadslagingen werd voorlezing gedaan van een briet van Cleveland aan son) waarin dezen bezworen werd bij de emocratische partij er op aan te dringen, Z1j hare belotte, in haar program afge- egd, houden mocht. Cleveland handhaaft ZlJne tarievenhervormingalle grondstoffen Roeten vrij van rechten zijn; suiker moet e ast worden, maar binnen redelijke gren- Zen- De brief verwerpt de inkomsten-be- s lng en bezweert de democratische partij are taak snel te volbrengen. Kamer van afgevaardigden te Pa- heeft gisteren de beraadslagingen over e anarchistenwet voortgezet. Bij de arti- elsge wijze behandeling van het ontwerp waren niet minder dan 41 amendementen Voorgesteld, waarvan er 26 door de groep aer sociaal-democraten zijn ingediend. Die j6 zijn eergisteren in de Kamer rondge- ee'4 5 bijna allen hadden de strekking ieder art'kel van het ontwerp te wijzigen of te oen vervallen. Eenige stellen voor, eene c°rrectioneele jury in te stellen, of te be- 'ssen, dat geen burger kan vervolgd wor- en wegens een particulieren brief aan een Particulier gericht of wegens gesprekken in zl)ne woning gehouden. Door Guesde werd ®en tegenontwerp voorgesteld, waarin de ^et op de drukpers van 1893 wordt inge- °kken. Dumas ontwikkelde een ander egenontwerp door de regeering onaanne- 3) (Slot.) Als ik op dat oogenblik voetstappen achter D had gehoord, zou ik mij niet hebben omkeeren en als er opeens een ge makkelijk middel tot ontvluchting warege- j°men> zou ik er geen gebruik van hebben lev"16? maken- Het was of mijn gansche oogen a°ht was geconcentreerd in mijne De ledikantshemel daalde, daalde steeds d„ er' r'aakte eindelijk het bed aan en werd vin r Z0° vast °P gedrukt, dat ik er geen blnftr tasscken had kunnen krijgen. Het din n!? nu' ^at hemel bestond uit een schroef, SS minste gedruisch. zonder het melijk verklaard, dat de misdrijven ter kennisneming van eene jury wilde laten blijven. Lasserre en Dupuy bestreden het ontwerp, dat ten slotte met 298 tegen 238 stemmen werd verworpen. Met 340 tegen 149 stemmen werd een amendement van Viviani verworpen, waarbij de bedoelde overtredingen aan eene correctioneele jury worden onderworpen. Terwijl de Fransche regeering met hand en tand vasthield aan een wetsontwerp, dat de democratische begrippen niet geheel on aangetast laat, bestreed Engelands bewind in het Hoogerhuis te Londen het voorstel der oppositie op grond van de vrijheidsbe grippen, die zich in Groot-Brittannië soms heel zonderling uiten. Salisbury's wetsplan beoogt in de eerste plaats eene beperking van de immigratie der onvermogenden en in de tweede plaats wil het den anarchisten hun bedrijf op Engelands bodem minder gemakkelijk maken. Rosebery's oppositie tegen Salisbury's plan is eigenlijk een vrij wat gemakkelijker beginnen dan de verde diging van de maatregelen tegen de anar chisten tegenover de geweldige aanvallen der oppositie, zooals het Fransche kabinet- Dupuy, dat heeft ondernomen. En de aan neming van de bill door Engelands Hooger huis met 89 tegen 37 stemmen, Rosebery's krachtige vertoogen er tegen ten spijt, is eigenlijk van veel minder beteekenis dan voor Frankrijks regeering een zege met geringe meerderheid zou zijn geweest. Terwijl het Fransche Kabinet door zijn wetsvoorstel in de eerste plaats beoogt de bescherming der maatschappij tegen het anarchisme, was het Salisbury's daadwer kelijk streven, Groot-Brittannië van de bui tenwereld af te sluiten door buitengewone maatregelen tegen de vreemdelingen. Het eerste deel van Salisbury's wetsplan heeft een zekere gelijkenis met de immigratie-bill in de Vereenigde Statenin de havens van Nog altijd kon ik mij niet bewegen en vermocht nauwelijks adem te halen, maar ik begon mijn denkvermogen terug te krij gen en begreep weldra het geheele afschu welijke complot, dat tegen mij op touw was gezet. Het was duidelijk dat in de koffie die ik had gebruikt, een slaapdrank was ge mengd geworden. Evenwel was de dosis öf te gering óf te groot geweest, in beide welke gevallen dergelijke middelen hunne uitwer king missen. Hoe velen die, evenals ik ge wonnen hadden, zouden zich in dat bed ter ruste hebben gelegd en door de vreeselijke machine zijn verstikt Ik rilde bij de ge dachte. Deze gedachten gingen evenwel voorbij, toen ik de ledikantshemel weer omhoog zag gaan. Blijkbaar meenden de schelmen dat hun slachtoffer nu wel dood zou zijn. Stil en langzaam rees het afschuwelijke toestel weer omhoog, tot het zich op zijn vorige plaats bevond. Er was geen gat, noch schroef meer te zien. Voor het eerst begon ik nu aan ontvluch ting te denken. Als ik door het minste ge rucht liet blijken, dat het moordplan was mislukt, zouden de moordenaars zeker met geweld de kamer binnendringen. Om door het huis dat ik niet kende en waar ik licht het koninkrijk zouden worden ingesteld inspectie-stations, belast met het onderzoek naar de hulpmiddelen der landende vreem delingen en met terugwijzing, wanneer blij ken mocht financieel onvermogen of besmet telijke ziekte. Met cijfers toonde Rosebery aan, dat Salisbury's voorstel ongemotiveerd isbeperking der immigratie was overbo dig, daar Engeland op elke duizend inwo ners slechts 5.8 vreemdelingen telt, tegen 8.8 in Duitschland, 17.2 in Oostenrijk en 29.7 in Frankrijk, terwijl door de immigraten nieuwe takken van industrie worden geves tigd. Het tweede gedeelte van Salisbury's wetsvoorstel wil der uitvoerende macht het recht zien toegekend om door eenvoudig decreet uit te wijzen de vreemdelingen, die onder verdenking staan de veiligheid van den Staat of bevriende mogendheden te be dreigen. Rosebery's repliek op dezen eisch was eigenlijk een heftig verwijt aan het adres van Salisbury, wiens inleidingsbetoog in de gansche beschaafde wereld de meening heeft gewekt, dat Engeland de kweekplaats is van de anarchistische aanslagen. Onder het huidig bewind is geen der door de anar chisten bedreven aanslagen op Engeland's bodem voorbereid. Salisbury hield zijn be weren vol, drong aan op het loslaten der traditiën en zag zijn wetsvoorstel met 52 stemmen meerderheid door het Hoogerhuis aangenomen. Het is echter te voorzien, dat het Lagerhuis het zal verwerpen. Volgens eene mededeeling in den Reichs- anzeiger is bij eene eergisteren uit St. Petersburg te Berlijn aangekomen vrouw, die ziek geworden en naar het Moabiter ziekenhuis was overgebracht, cholera vast gesteld. Tot ontsmetting harer woning is last gegeven, en verder zijn alle voorzorgs maatregelen genomen, zoodat voor versprei ding der kwaal geen vrees bestaat. Ook in Italië wordt de strijd tegen de anarchisten met onverpoosden ijver voort in kon verdwalen, te ontsnappen zou dwaas heid zijn geweest. Mijn eenige kans op redding was het venster. De kamer was (dat wistik, daar ik slechts één trap was opgegaan) op de eerste ver dieping. Toen ik het raam wilde openen beefde mijn hand. Als ik slechts even ge rucht maakte zou ik verloren zijn. God dank, het venster ging gemakkelijk open en knarste of kraakte niet. Maar toen ik naar buiten keek, zonk mij het hart in de schoenen. De verdieping was te hooger uit te springen zou ongetwijfeld noodlottig zijn geweest. Rondturend zag ik dicht langs het venster een dikken afvoerpijp. Ik ademde vrijer. Met eenigen moed was ik gered. Zonder een oogenblik te verliezen sloeg ik mijn eene been over de vensterpost, toen ik mij herinnerde, dat mijn geld nog onder mijn hoofdkussen lag. Besloten dat niet alleen mijn persoon, maar ook mijn geld den schur ken zou ontgaan, nam ik het geld van onder de peluw weg en stopte het tusschen mijn kleeren. Daarop klom ik weer op de venster bank, wist voorzichtig den afvoerpijp te vatten en liet mij langzaam naar beneden glijden, zoodat ik een paar minuten later ongedeerd en slechts met een paar schram men aan de handen, op straat stond. gezet. De uitlevering van Oreste Lucchesi, den vermoedelijken moordenaar van Bandi, die thans op Corsica vertoeft, is door de Italiaansche regeering aan de Fransche ge vraagd. Zoodra de man te Livorno aange komen is, wordt hij geconfronteerd met den koetsier van Bandi, die herhaaldelijk ver klaard heeft, dat hij den moordenaar van zijn meester herkennen zou, wanneer hij hem zag. Uit Florence, Lucca en andere plaat sen begint reeds de exodus der anarchisten, die om de uitzonderingswetten en een ge dwongen verblijfplaats te ontgaan, zich naar Brazilië inschepen. Het schijnt, dat reeds een lijst van 2000 personen opgemaakt is, die door de uitzonderingswetten getroffen zullen worden. Op grond van die zelfde wetten zijn reeds twee sociaal-democratische redacteurs uit Rome verbannen. Twintig der bekwaamste detectives, goed bekend met vreemde talen, zijn belast met het toe zicht op de Italiaansche anarchisten in Frankrijk, Zwitserland en Engeland. Crispi moet dagelijks anarchistische dreigbrieven ontvangen. Daar men gedreigd heeft, zijn dochter te dooden, is een groot aantal poli- tie-agenten belast met de bewaking zijner villa te Napels. Het hof voor strafzaken te Rome heeft den anarchist Lega, die den aanslag op het leven van Crispi heeft ge pleegd, veroordeeld tot 20 jaren gevange nisstraf. Volgens een bericht uit Italiaansche bron te Massowah ontvangen, hebben de Itali anen den 17n Juni na een heet gevecht, onder aanvoering van den gouverneur Bara- tiere, Kassala bezet. Dit bericht wordt bevestigd door eene officieele mededeeling in het Italiaansche Parlement. Crispi heeft in den Senaat te midden van algemeene toejuichingen het telegram van generaal Baratiere voorgelezen, waarin gemeld wordt, dat de Italianen Kassala genomen en de Derwisschen volkomen verslagen hebben. Onmiddelijk zette ik het op een loopen en snelde naar een hulpbureau van politie in de buurt, waar ik een inspecteur vond met eenige agenten. Toen ik zenuwachtig en ademloos mijn verhaal begon, hield hij mij die half gekleed, zonder hoed daar in den nacht kwam aanstormen, blijkbaar voor krankzinnig, maar toen ik bedaarder werd en hem het geld liet zien, zag ik dat hij aandachtiger begon te luisteren en ternauwer nood had ik geëindigd, of hij beval een zes tal agenten hem te vergezellen en verzocht mij hun den weg te wijzen. Weldra waren wij weer aan het huis. Twee agenten werden er vóór geplaatsten de inspecteur bonsde met zijn sabel op de deur en riep: sOpen, in naam der wet!" Spoedig werd de deur geopend. In een oogwenk waren wij in het huis gedrongen en was de man, die opendeed, gevat. Het was de man met het militaire uiterlijk, die de eigenaar van het etalbissement bleek te zijn. Behalven hem arresteerden de agenten den bankier en eene vrouw die in het huis woonde. Daarop bracht ik den inspecteur naar de kamer waar ik gelogeerd had en twee zijner mannen gingen zoeken naar de plek van waaruit het moordtoestel werd behandeld. Zij vonden tusschen den vloer van de daar- NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT ■■linilllilillillllHlllllliim[^ltllmiiuiiiii[iHiiiiiii[iiii|iiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1