Het Spaansche gezantschap Mencheta be richt, dat Don Jaïme, de oudste zoon van don Carlos, gedurende twee weken te Bar celona heeft vertoefd, de Baskische provin ciën, zoowel als Catalonië en Asturië heeft doorreisd, te Madrid een zitting van den Senaat heeft bijgewoond, en aan een hem te Barcelona door den carlist Sironto aan geboden diner, een toost gewijd heeft aan het welslagen der Carlistische zaak. Natuur lijk wordt dit nieuwtje in de Spaansche pers levendig besproken, te meer daar men zich herinnert, dat bij het sluiten van den Senaat de kreet viva don Carlos! gehoord werd, zoowel als viva la republica Aan de limes wordt uit Kaapstad ge meld, dat de Engelschen te Pretoria een betooging hebben gehouden naar aanleiding van den terugkeer hunner landgenooten die dienst gedaan hadden. De vertegenwoordiger der Engelsche regeering sprak de menigte toe en drong er bij haar op aan, zich tegen over de Transvaalsche regeering te ont houden van alles waaruit eene vijandige stemming zou kunnen blijken. Debs en drie andere leiders van de werk staking in de Ver. Staten van Noord-Amerika stonden Dinsdag te Chicago terecht wegens beleediging van het hof. Voor ieder van hen werd de borgstelling bepaald op 6000 dol lar, maar aangezien dit bedrag niet werd gestort, werden zij in verzekerde bewaring gehouden. Te Cheyenne en Laramie hebben de werkstakers eenparig besloten te vol harden, na ontvangst van een telegram van Debs, waarin o. a. verzekerd werd, dat hun positie in kracht was verdubbeld en dat zij uit alle macht den strijd moesten voort zetten, dan zouden ze stellig de overwinning behalen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Juli 1894. De Haarlemsche processie, ten getale van circa 600 pelgrims onder geleide van 23 eerw. heeren geestelijken, kwam gisteren avond omstreeks zes ure op de terugreis van [Brielle, te dezer stede de H. Patrones der Lijdzaamheid vereeren. In het priesterkoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk prijkte naast het feestelijk getooide en overvloedig verlichte altaar, de beeltenis van de H. Liduina, terwijl daar onder zich Hare Relikwieën te midden van een fraai arrangement levend groen en bloemen, door waslicht overvloedig bestraald, vertoonden. Het plechtig Lof werd gecele breerd door den weleerw. heer W. J. A. Bots, pastoor te Voorhout, geassisteerd door de eerw. heeren A. van Aalst en J. C. H. Klompé. Onder het Lof werd door den weleerw. heer J. L. Th. Verhoeven, pastoor te Haarlemmermeer, tot besluit der bede vaart, eene opwekkende rede tot de pel grims gericht. Na het Lof werden de kostbare overblijf selen van de H. Lijderes van Schiedam in boven gelegen kamer en de zoldering van mijn slaapkamer een groot open vlak, waarin een soort van ijzeren buis liep, die met vet was ingesmeerd en waarin de schroef die den ledikantshemel naar beneden werkte, was bevestigd. Het geheele toestel was zoo eenvoudig, dat de twee agenten die het voor de eerste maal zagen, er dadelijk mee werkten en een rilling ging mij over den rug, toen ik het moordtuig weer naar be neden zag komen. „Gij zyt wonderdadig ontkomen," zei de inspecteur ernstig. De twee mannen en de vrouw trachtten aanvankelijk alles te loochenen, maar toen zij bemerkten dat dit hen niet baten kon, legde zij een volledige bekentenis af. De twee kerels werden naar de galeien gezonden en de vrouw tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld Mijn avontuur had twee goede gevolgen. In de eerste plaats bevorderde het de af schaffing van de speelhuizen en ten tweede had het mij een heilzamen afschuw gege ven voor alles wat met dobbelen en hazard spel in verband staat. Nooit zie ik een speel bank, of de herinnering aan het verschrik kelijk ledikant bekruipt mij en doet mij rillen. de Haar ^gewijde kapel door de pelgrims met blijkbare godsvrucht vereerd, waarop zij circa 7Jj ure met een extra-trein weder naar Haarlem vertrokken. Te Maassluis is Woensdag-nacht bij C. Ha- gers op de Zuidvliet ingebrokende dieven verschaften zich toegang door het voorraam en ontvreemdden de zich voor dat raam bevindende flesschen, welke echter niets anders inhielden dan gekleurd water. Nog poogde men dienzelfden nacht in te breken bij G. v. Baaien, Noordvliet en bij v. d. Wegt, aan de Wedde, aldaar. De politie heeft de zaak in handen. Voorts werden eergistermiddag drie per sonen van Maassluis per spoor geboeid naar Rotterdam getransporteerd, die hadden in gebroken bij den landbouwer A. Barendrecht wonende aan den Maasdijkterwijl zij met hun bedrijf bezig waren, werden zij door den eigenaar ontdekt, die een van hen in den kelder wist op te sluiten, de andere twee, die het hazenpad kozen, werden door zijn knechts achterhaald en kon men dit driemanschap zoodoende aan de politie over leveren. Uit Rotterdam wordt aan de Tijd omtrent het aanhangige voorstel Van Staveren tot verhooging der schoolgelden in dato 48 Juli het volgende gescheven Heden-avond verscheen het preadvies van Burg. en Weth. op het voorstel van het raadslid Van Staveren tot verhooging der school gelden aan de middelbare en lagere scholen. Gelijk te verwachten was, is dit preadvies afwijzend, maar de gronden waarop het steunt, zijn uiterst zwak. In zijn memorie van toelichting had de heer Van Staveren beweerd, dat door ver hooging der schoolgelden het schoolgeld onzer middelbare scholen f15,650 en dat onzer lagere scholen f 55,035 meer zou opbrengen. Burg. en Weth. meenen,dat deze bewering onjuist is, want, zoo zeggen zij, als het schoolgeld wordt verhoogd, zullen de ouders hun kinderen doen verhuizen naar scholen met lager schoolgeld. Verder had de heer v. Staveren beweerd, dat door de verhooging van het schoolgeld op de openbare scholen veel ouders hun kinderen naar de bijzondere zouden zenden, omdat dezen dan niet langer duurder dan de openbare zouden zijn, en dat dit ten ge volge zou hebben, dat minder nieuwe scholen zouden behoeven te worden gesticht. Burg. en Weth. kunnen niet begrijpen waarop deze meening steunt. Zij gelooven dat indien ten gevolge der aanneming van het voorstel- v. Staveren een verschuiving naar degoed- koopere scholen zouplaats hebben, er nogmeer scholen zouden moeten worden gebouwd. De heer Van Staveren had beweerd, dat verhooging van het schoolgeld voor de ge goede klasse overeenkomstig den geest der schoolwet-Mackay is, en dat de zeer lage schoolgeldheffing, welke wij thans hebben, niet is overeenkomstig die wet. Burg. en Weth. antwoorden hierop dat het hun niet gebleken is, dat de tegenwoordige verorde ning is in strijd met de wet. De conclusie strekt, gelijk gezegd is, om den Raad aan te bevelen, het voorstel niet aan te nemen. De commissie van bijstand voor het onder wijs, de commissie van toezicht en de arron- cissements- en districts schoolopzieners had den in denzelfde geest Burg. en Weth. gepreaviseerd. Toch bevat het preadvies een paar licht punten. Aan het slot daarvan deelen Bnrg. en Weth. mede dat zij in overweging willen geven om aan enkele scholen het schoolgeld te verhoogen, alsmede de invoering van een evenredig schoolgeld en de afschaffing van reductie voor meer dan één kind uit hetzelfde gezin op dezelfde school. Alleen door de afschaffing der reductie zou een meerdere opbrengst worden verkregen van f12.777. Tegen een goud- en zilverkashouder, op de Hoogstraat te Rotterdam woonachtig, is door de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat hij eene gevonden diamanten broche van eenen onbekende heeft gekocht, niet tegenstaande herhaalde malen zoowel van de zijde der politie als van den verliezer bij hem van het verliezen kennis was ge geven met eene beschrijving van het ver lorene. VLAARDINGEN, 20 Juli. Bij eene vrouw die reeds Dinsdagavond onwel was geworden, is gisteren haar ziekte door den dokter als cholera geconstateerd. De patient bevindt zich heden naar omstandigheden vrij wel. Een agent van politie houdt voortdurend de wacht bij het besmette huis. BINNENLAND. Gisteren ochtend precies 8.10 u. zijn de Koninginnen met haar gevolg per extratrein uit Duitschland te Baarn aangekomen de Koningin-Regentes reizende onder den naam van Gravin van Buren. De Vorstinnen zagen er zeer welvarend uitKoningin-Wilhelmina was gekleed in grijs reistoilet. De Burgemeester van Baarn begroette de Vorstelijke personen, die zich met het ge volg in drie hofrijtuigen naar den Brink be gaven. Door den zoon van den Deenschen kroon prins, Prins Karei van Denemarken, is gis teren uit Rotterdam een bezoek gebracht aan de Residentie, hoofdzakelijk met het doel een officieel bezoek af te leggen bij den Minister van Oorlog. Dit bezoek duurde een kwartier, waarna in het restaurant Van der Pijl het dejeuner gebruikt werd. Daarna volgde een bezoek aan het Mauritshuis. Van daar begaf de prins zich met gevolg per rijtuig naar Delft om aldaar de fabriek van Delftsch aardewerk van den heer Labou- chère te bezichtigen en daarna de terugreis naar Rotterdam te aanvaarden. De President van den Oranje-Vrijstaat, de heer Reitz, en echtgenoote brachten gis teren te 's-Gravenhage een langdurig be langstellend bezoek aan de weeshuisschool en het weeshuis der Nederl. Herv. gemeente waar zij door Ds. Gerthvanwyk en namens regenten door den heer Margadant gecom plimenteerd werd. De schoollokalen waren versierd. De kinderen zongen het Volkslied van den Oranjevrijstaat en op verzoek van den heer Reitz daarna het Nederlandsche Volkslied. Bij de heropening van het telegraafkan toor te Monster is door 402 ingezetenen een telegram van dankbetuiging gezonden aan den Minister van Waterstaat en aan den Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie. Naar aanleiding der geruchten omtrent de plannen tot omwerking van Pierson's belastingwetten welke aan onzen Minister van Financiën worden toegeschreven, merkt de Haagsche correspondent van de Zaan- landsche Courant op, dat men den heer Sprenger van Eijk niet als Minister aan sprakelijk mag stellen voor de critiek door hem als particulier op zijn voorganger uit geoefend. Hij schrijft in verband hiermede De vermogens- en bedrijfsbelastingen zijn er nu eenmaal, met haar gebreken, maar ook met haar verdienstenhet heeft te veel voeten in de aarde gehad om die gesplitste inkomsten-belasting in Nederland ingevoerd te krijgen, dan dat 't streven, om dien ar beid weder ongedaan te maken, niet alge meen als een roekeloosheid zou worden beschouwd. Blijken er na eenigen tijd wijzigingen noodig en mogelijk, dan ver- betere men de belastingwetten van den heer Pierson. Ze reeds nu te vervangen ware een al te stout bestaanen die ver vanging door een algemeene inkomstenbe lasting zou den minister, die 't ondernam, zelfs niet populair makenwant gesplitst of ongesplitst een incometax zal wel altijd bij de principieele tegenstanders onbe mind blijven. Betreffende het bericht van het N. v. d. D. als zou er nu reeds oneenigheid zijn ont staan in het ministerie, omdat de ministers het niet eens zijn over het invoeren van een nieuw systeem geweer bij het leger, en als zou de minister van oorlog er eene portefeuille-kwestie van maken, zegt de Haagsche Ct.: Ofschoon 't eigenlijk niet onwaarschijnlijk zou moeten klinken, dat de heer Van Hou ten niet zou willen meewerken aan 't doen van groote oorlogsuitgaven, gelooven we toch, dat »men" genoemd blad niet goed heeft ingelicht; althans wanneer we ons herinneren, dat eenige weken geleden werd gemeld, dat de heer Schneider die nieuwe geweren als voorwaarde zou hebben gesteld voor zijn aannemen van de ministersporte feuille. Door 62 (bijna alle) hoofden van open bare scholen is een adres aan den minister van Binnenlandsche zaken verzonden ter zake van het bekende advies van den inspec teur van het lager onderwijs in de 2e in spectie, den heer J. C. Faber, aan den Raad der gemeente Middelburg over de wensche- lijkheid om aan hoofden ook van talrijk be volkte scholen een eigen klasse te geven. Na tegen dat advies hunne bezwaren te hebben ingebracht, eindigden de adressanten aldus »Nog moeten ondergeteekende Uwe Exc. er op wijzen, dat het lichtvaardig oordeel van den heer inspecteur J. C. Fabius, waardoor onverdiend een blaam is geworpen op een geheelen kring van ambtenaren, er niet toe zal leiden, dat diezelfde ambtenaren vertrouwen kunnen blijven stellen in de rechtvaardigheid van hun hoogste autoriteit, maar dat het nood wendig voeren moet tot een inderdaad te betreuren minder goede verstandhouding tusschen hoogere en lagere ambtenaren." Zij spreken den wensch uit, dat er door den minister middelen mogen gevonden worden, waardoor de gevolgen van genoemd advies zooveel als mogelijk is, kunnen wor den weggenomen en dergelijk feit zich niet weer herhale. Waarschijnlijk komt de heer Passtoors, voorzitter van der. Ned. R. K. Volksbond a.s. Zondag te Leiden spreken over de even- tueele oprichting van eene Leidsche afdee- ling van dien Bond. De te Haarlem van oudsher bestaande wijze van afkondigen, nl. om door een om roeper langs de openbare straten te doen verkondigen, dat op dezen of genen dag een verkooping zal plaats hebben van hui zen enz., is krachtens een besluit van nota rissen en makelaars afgeschaft. In de eergisteren te Amsterdam gehouden huishoudelijke vergadering van het algemeen bestuur der Zuiderzeevereeniging is beslo ten, eene algemeene vergadering van de leden te beleggen in de maand October, om te bespreken wat voor de bevordering van het doel der Vereeniging zal kunnen worden gedaan en hoe het best propaganda voor haar te maken zal zijn. De Amsterdammer heeft dezer dagen de aandacht gevestigd op het feit, dat onze minister van Buitenlandsche Zaken, bij het feestbanket ter eere van de opening der Bakkerij-tentoonstelling, zich over de politiek der Regeering met betrekking tot de nijver heid heeft uitgelaten, iets wat tot nog toe wel in den vreemde, maar niet hier te lande gebruik was. In verband hiermede merkt de Tijd op »Toch is hetgeen Gladstone, Salisbury en Rosebery doen nog iets anders. Dezen behandelen aan diners gewoonlijk bij den lord-mayor van Londen meer bepaald het meest gewichtige politieke onderwerp van den dag. Als de heer Roëll hen had willen navolgen, zou hij thans over het kiesrecht hebben gesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2