Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 17de Jaanr. Zondag 22 Juli 1894. No. 4945. "2Óureatt ^ofersfraaf 50. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf H-60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BINNENLAND. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft, als blijk van belangstelling in het 6de inter nationaal congres voor binnenscheepvaart, aan den kamerheer ridder Huijssen van Kattendijke opgedragen, namens Hoogst- dezelve bij de opening van het congres op aanst. Maandag tegenwoordig te zijn. Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn H. H. M. M. de Koninginnen weder in ons Vader- and teruggekeerd. Men meldt thans, dat bet verblijf in Zwitserland heilzaam bij de kerstinnen heeft gewerkt. Zij zagen er zeer Welvarend uit. Gelijk men weet houden de Koninginnen verblijf op Soestdijk. He Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, ^aL blijkens telegraphisch bericht van Hr. ^s- gezant te Brussel, die in- en doorvoer van rundvee en schapen uit Nederland in 6n door België, met ingang van 24 dezer, *s verboden, met uitzondering van den rechtstreekschen doorvoer, welke zonder °verlading per spoorweg plaats vindt. Aan het ministerie van binnenlandsche 2aken is men ijverig bezig met het ont werpen van eene nieuwe kieswetde bouw stoffen daarvoor worden bijeenverzameld fan de gemeentebesturen en komen in hoofdzaak hierop neer, dat men wenscht te ontvangen opgaafct. van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer op 1 Mei jk van 23 en 24 jarigen ouderdomb. van bot getal personen dit jaar wegens bedee- hng van de kiezerslijst weggelatenc. het minimum belastbaar inkomen in de plaat- selijke directe belasting, en d. de minimum a&nslag in die belasting en casu quo het gotal aangeslagenen voor niet meer dan fl of f 0.50. (N. Gr. Ct.) He meening, dat ambtenaren en officieren 'o Indischen dienst, die met verlof hier te lande verblijven, steeds voor de vermogens belasting geacht moeten worden in Neder land te wonen, wordt door den tegenwoor- digen minister van financiën niet gedeeld. Als zij in lndië een woning hebhen aan gehouden of hun gezin achterlaten, kunnen zij in het algemeen evenmin gezegd worden in Nederland te wonen als een vreemdeling, die gedurende het badseizoen op een bad plaats hier te lande vertoefd. De tijden liggen ver achter ons, dat èen brief, adresseerd »aan Boerhave in Europa terechtkwam. De Leidenaars werden aan dit verhaal herinnerd, toen zij dezer dagen onder de onbestelbare brieven er een ver meld vonden aan »dr. A. Bredius, te Berlijn". Zonder in eenige vergelijking tusschen adressanten te treden, mag men veilig be weren, dat de postadministratie van vóór 150 jaar er meer eer instelde zooveel moge lijk eiken brief aan zijn adres te doen ge raken dan de Leidsche van heden (Fad.) Te Leiden is eergisteren-nacht brand ont staan in een huis in de Kolksteeg Nr. 11 waar de beide bovenverdiepingen bewoond werden door den machinist H. Bouter en diens gezin. Op de slaapkamertjes van de zes kinderen schijnt de brand begonnen te zijn, doordien een kat een brandend petro leumlampje omverwierp. De ouders, die een verdieping lager sliepen, werden door het geraas wakker en zijn er met groote moeite en levensgevaar in geslaagd hun kinderen te redden. Het bovengedeelte is geheel uitgebrand. De kat is niet meer teruggezien. De Intern. Bakkerijtentoonstelling. De Bakkerijtentoonstelling werd op den openingsdag bezocht door 1577 en op de beide volgende dagen, Dinsdag door 2671, Woensdag door 3195 personen. Er valt uit op te maken, dat wanneer het weer beter wordt, het bezoek zeker nog meer zal toe nemen. Het Comité der Bakkerij-Tentoonstelling gaf gister-avond op den Amstel een schit terend vuurwerk, dat als gewoonlijk door een talrijk publiek aan beide oevers en op bootjes en schuiten werd bijgewoond. Vooral het slotnummer Hulde aan de Bakkerij" en een vroolijke exposant, die armen en beenen bewoog, werd luide toegejuicht. De heer Horsten, die het vuurwerk leverde, had eer van zijn werk. Bij de betrokken lucht kwam het vuur werk op den achtergrond zeer goed uit. De roeivereeniging De Amstel had ter gelegenheid van het feest gasten van de «Rowing Club Mullhouse" uit Straatsburg, die met het Fransche volkslied ontvangen werden. Ofschoon er veel volk op de been was, liep alles rustig af. Alleen in de Kalver- straat ontstond een opstootje, dat echter niet veel te beduiden had. en over de achter zijn huis braak liggende bouwterreinen tot over de houten schutting op de Weteringschans nederdaal de, gelukkig zonder zich te bezeeren, daar de paraplue nu als parachute dienst deed. Maar o jammer, toen hij vasten grond onder de voeten had, wie troffen hem daar voor den slagerswinkel op de Weteringschans het eerst De twee lastige schuldeischers, die nu overtuigd, dat ze bedot waren, het hem zoo lastig maakten, dat men eindelijk, ge flankeerd door twee agenten van politie, waarvan de een de reusachtige parachute droeg, naar het politiebureau aan de Fer dinand Bolstraat besloot te gaan: De student zal zoo spoedig mogelijk dit voor hem zoo noodlottige meubel schenken aan een vriend. (E.) Onze lezers zullen ongetwijfeld hebben gezien dat al meer en meer in de mode komt het in tuin of op balkon plaatsen van reusachtige, wanstaltig beschilderde para- pluies of parasols. Een jong student, op kamers wonende in een perceel Weteringschans te Amsterdam, is op de volgende wijze dupe geworden van dergelijke machine. Maandagochtend was onze jonge vriend door een tweetal «berenleiders (schuld eischers) lastig gevallen en was het slechts aan de handige zetten van zijn hospita te danken, dat de lastige «beren" aftrokken. Daar komt plotseling een sterke wind vlaag opzetten en ziet onze vriend een door hem op zijn achterbalkon geplaatste derge lijke parapluie bijna losgewaaid. Hij vliegt naar zijn bedreigd «versiersel", maar, o noodlot, dit wordt juist door een al te sterken windruk zoo hoog opgeheven, dat onze kleine student boven het nog al lage balcon uitschoof bestemde hangijzers en wilde zich gaan verwijderen, toen.men bemerkte, dat de trein reeds in gang was. «Man", klonk het uit den mond van de dames, «man, je moet er uit!" «Vraag wel excuus, mevrouw," bracht de kruier in 't midden, «ik heb een groot huis houden, ziet uwe, als ik er uit spring breek ik m'n nek, ziet uwe." Goede raad was duur. De kruier moest mee tot aan het slation Hilversum. Hier moest boete betaald worden door de dames, omdat zij iemand hadden medege nomen zonder plaatsbiljet en een kwi tantie, door den kruier, nommer zooveel, in der haast geschreven, luidde als volgt: Voor Ued. 3£ uur in den trein verzuimd en gewacht op den volgenden trein—1.05 ct. Voor gedane diensten1.— De stoomkanonneerboot Braga is Don derdag, te Nieuwediep binnenstoomende, in aanvaring gekomen met de uitzeilende Enk- huizer vischschuit E II 23, gevoerd door schipper Goos. Laatstgenoemd vaartuig kreeg daardoor een gat in den boeg geluk kig boven water, daar het anders ongetwij feld zou gezonken zijn. In de Betuwe wordt aan Protestanten in het districht Eist den raad gegeven, om ter vermeerdering van het aantal kiezers voortaan geen goederen meer te verpachten aan de Katholieken. De laatsten, zegt de schrijver, dulden immers ook geen Prote stanten op hunne goederen. Men zou, dit lezende, haast gaan gelooven, dat de histo rie terugliep. (C.) Te Doetinchem is eergisteren-avond de laatste trein bij het binnenkomen gedeel telijk gederailleerd. Twee goederenwagens werden bijna geheel verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, zoodat het ongeval zich bepaalt tot materieele schade. De Moord van Druten. Reeds verscheidene dagen vóór den moord was Peperkamp aan verstandsverbijstering lijdende eenige per sonen uit zijn omgeving hebben dit althans opgemerkt. Ook onder de familie van P kwamen vroeger reeds gevallen van krank zinnigheid voor. De instructiën zijn reeds begonnen. Een reisgenoot die geld kostte. In een der Duitsche treinen, welke dezer dagen vertrokken, had een nog al bewegelijk gezelschap dames plaats genomen. Men was terecht gekomen in een zooge naamden «Hoek van Hollandwagen" en dwaalde, gevolgd door een onder koffers en doozen zwoegenden kruier dan in het eene compartiment dan weer in het andere, zon der naar zijn zin te kunnen neerzitten. Ein delijk, daar was het geschikte plekje ge vonden en hadden de dames al koutende zich neergevlijd. De kruier stuwde de tallooze koffers pak jes, parapluies en parasols in de daarvoor te zamen 2.05 ct. Dit gevoegd bij de boete en het plaats geld, was voor de bewegelijke dames een ongedachte verrassing, maar is misschien een goede leer, om in het vervolg zich wat minder veeleischend in een spoorwegcoupé te bewegen. (E.) Elk jaar bereid de heer L. C. Dudok de Wit te Breukelen zijn dorpsgenooten een pretje. Verleden jaar liet hij op de Vecht roei- wedstrijden gehouden, eergisteren had hij een harddraverij en ringstekerij georgani seerd. De deelneming was buitengewoon groot. Niet alleen heel Breukelen vierde feest, maar ook uit den omtrek kwamen de boe ren met hun gezinnen in groote getale opdagen. Gisteren-ochtend is de gewezen burge meester van Engelen (bij 's-Hertogenbosch), die door het gerechtshof te 's-Bosch tot 18 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, we gens verduistering ten nadeele der armen zijner gemeente, naar Breda overgebracht, teneinde daar die straf te ondergaan. Door den heer Flament te Roermond is appel aangeteekend tegen de beslissing dei- rechtbank aldaar, waarbij werd gelast, dat de beide wagens waarin de archieven waren geladen, zouden worden opgeborgen in eene schuur in de Steegstraat aldaar. De zaak zal vermoedelijk a. s. Dinsdag voor het Hof te 's-Bosch worden behandeld. Bij de tiendverpachting van baron Van Goltstein, te Den Hout, bij Oosterhout (N.-B.) is het nog al rumoerig toegegaande meeste boeren deden geen bod, zoodat slechts enkele aan de verpachting deelnamen. Bij een landbouwer aldaar, die zich verleden jaar aan een strafbaar feit ten opzichte van de verpachting schuldig maakte, en die thans eenige tiendklampen kocht, werden alle ruiten van de woning verbrijzeldzelfs het huisraad heeft men niet ontzien, l egen de daders werd proces-verbaal opgemaakt. NIEUWE S COURANT iüinniiniiiiiiiniiiinn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5