Dinsdag 28 Augustus, des voormiddags plechtige Hoogmis ter intentie van Z. H. den Paus in de kerk van St. Maria Ilimmel- fahrt (Marcellusstr.)afdeelingvergaderingen in het Frankische Hof2e besloten alge- meene vergadering in de groote zaal der Bürgergeséllschaft's namiddags afdeeling vergaderingen in het Frünkische Hof2e openbare algemeene vergadering in den Kaisergarten 's avonds feestvergadering in de groote zaal van de Kölner Bürgergeséll schaft. Woensdag 29 Augustus, des voormiddags plechtige Requiem-Mis in de kerk van St. Maria im Capitol voor de afgestorven me deleden der vroegere katholiekendagen af- deeling vergaderingen in het Frankische Hof; 3de besloten algemeene vergadering in de groote zaal der Bürgergesellschaft 's namiddags processie ter vereering der H. Relikwieën; 3de openbare algemeene ver gadering in den Kaisergarten's avonds feest in den Volksgarten. Donderdag 30 Augustus, des voormiddags in alle kerken H. Missen ter intentie van het Bonifacius- Verein; 4e besloten algemeene vergadering in den Kaisergartendes na middags feestmaal in de groote Gürzenich- saal. Op bijzonder verlangen worden de kaarten voor de leden en de toegangskaarten tegen toezending van het verschuldigde bedrag benevens porto of tegen rembours reeds vooruit toegezonden. Verzoeken om toezen ding te richten aan den heer Elkan, bankier te Keulen. Men wordt uitgenoodigd bij alle schrifte lijke aanmeldingen voor- en familienamen, beroep en woonplaats recht duidelijk te schrijven en bovendien zijn visitekaartje er bij te voegen, opdat de lijst der deelnemers goed kunne worden opgemaakt, en toezen dingen per post spoedig zoude kunnen geschieden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juli 1894. Met genoegen vernemen wij, dat in den toestand van ds. L. Ingelse Wzn. te Wil- helminadorp, wien verleden week het be kende ongeluk trof, eenige verbetering is gekomen. Nu het nieuwe priestergraf op de R. K. begraafplaats voltooid is, zijn de stoffelijke overblijfselen der priesters die in de kelders om de kapel begraven lagen, daarin geplaatst. Vrijdag-avond ten 6 ure zijn vijf lijkkisten be vattende het stoffelijk hulsel van de zeereerw. heeren pastoors van Ewijck, van Leeuwen en Brinkman en de weleerw. heeren kape laans Klaphake en Clasquin in tegenwoor digheid der eerw. heeren geestelijken naar den nieuwen kelder in het midden der be graafplaats overgebracht. In ons bericht omtrent de processie naar Brielle is een drukfout, die ons deed ver melden dat de processie Dinsdag zou ver trekken, onverbeterd gebleven. Zooals men weet, is het vertrek op Donderdag bepaald. Onder commando van den havenmeester werd op order van het gemeentebestuur gisteren-namiddag 2£ ure, bij het passeeren onzer haven, met de nationale vlag gesalu eerd het Deensche centraal batterijschip Helgoland met prins Carl van Denemarken aan boord, welk saluut van gemeld Deensch oorlogsschip werd beantwoord. Wij vernemen, dat morgen voormiddag, circa 10J ure, dezelfde beleefdheid door het gemeentebestuur zal worden in acht genomen tegenover de stoomboot met de leden van het VI Internationaal Congres voor Binnen scheepvaart, die komende van den Hoek van Holland onze haven zal voorbij stoomen. Uit Kethel wordt geschreven De besmettelijke ziekte, mond- en klauw zeer onder het vee, is hier volstrekt nog niet geweken. Dan hoort men, dat bij den eenen veehouder het vee gezond is verklaard en alles is ontsmet, terwijl dat van een ander weer als besmet wordt opgegeven. Bleef de ziekte zich tot nog toe vrij wel tot den Kethel polder en den Schiekant be palen, nu is die ook geconstateerd onder het vee bij L. Heijdra aan den Groenenweg. (N. D. Ct.) Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 110 schepen en 3 oorlogsschepen, waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 108, voor Schiedam 1 en voor Vlaardingen 1. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 106 schepen, waarvan 7 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 105 schepen. Men schrijft ons uit Rotterdam Gedurende deze week viert het korps Koninklijke Rotterdamsche Scherpschutters het zilveren feest van zijn bestaan met een schietwedstrijd, waaraan alle weerbaarheids korpsen en schutterijen konden deelnemen. Dit korps, hoewel niet buitengewoon sterk, heeft zich, dank zij den financieelen steun van eenige vermogenden gedurende een kwarteeuw weten staande te houden. Voor ons Vaderland is het een verblijdend feit, dat deze Vereeniging 25 jaar onafge broken heeft kunnen bestaan, want volgens art. 1 der statuten wordt de Vereeniging ontbonden in geval van oorlog. Wij hebben alzoo een tijdperk van vrede achter den rug, en daarover kunnen wij ons evenals de scherpschutters verheugen. Overi gens laat de feestviering de Rotterdammers algemeen koud. Zij laten de scherpschutters soldaatje-spelen en nemen verder geen notitie van hen. Somswijlen zelfs zijn de Rotterdammers bereid om met de scherpschutters den draak te steken. Zoo herinnert zich menigeen nog een aardigheid, welke verkocht werd toen het korps de bevoegdheid kreeg zich j> koninklijk" te mogen noemen. Men was toen van plan het korps tot titel te geven «Koninklijke Nederlandsche Rotterdamsche Scherpschutters." Uit de initialen van dezen titel K. N. R. S. leidde men destijds den spotnaam af: «Kan niet raak schieters," welken spotnaam onze scherpschutters niet geheel verdienden, omdat zij in enkele wedstrijden eenige medailles hebben behaald. Waarschijnlijk om deze spotternij werd later het woord Nederlandsche" uit den titel weggelaten. Veel diensten hebben overigens de scherp schutters niet gepresteerd. Hun getal is nooit bijster groot geweest. Alleen hun muziekkorps heeft zich nog al eens weten te onderscheiden. Het korps muzikanten is bijna even sterk als het korps scherpschutters. (T.) Zaterdag-avond te 11 uren 46 kwam prins Karei van Denemarken, vergezeld van den consul-generaal van Denemarken, den commandant van de Helgoland en diens adjudant, van Soestdijk te Rotterdam terug. In een gesloten rijtuig reden zij onmiddel lijk van het station naar den Veerdam van waar Z. K. H. zich aan boord begaf. De overige Deensche zeeofficieren gaven Zatei dag-avond in het Hotel de France een contra-diner aan de Hollandsche zeeofficieren. Het bacteriologisch onderzoek van de faeces eener 57-jarige vrouw te Vlaardingen, bij wie zich cholera-achtige verschijnselen voordeden, heeft een negatief resultaat opgeleverd. Dientengevolge zijn de genomen voorzorgsmaatregelen buiten werking gesteld. Terwijl de naaister Petronella B., wo nende aan den Afrol te Vlaardingen, voor enkele dagen door cholera aangetast, door heeren doctoren H. en K. als hersteld is verklaard, is het waarschuwend teeken «Besmettelijke ziekte, Aziatische cholera" van hare woning afgenomen en de aldaar geplaatste politie-wachtpost weder opgehe ven. (VI. Ct.) BINNENLAND. Blijkens telegraphisch bericht van den Nederlandschen gezant te Brussel, is de in- en doorvoer van rundvee en schapen uit Nederland in en door België, met ingang van 24 dezer verboden, met uitzonde ring van den rechtstreekschen doorvoer, welke zonder overlading per spoorweg ge schiedt. Omtrent het bericht, als zouden Hare Majesteiten de Koninginnen dezen zomer een bezoek aan de provincie Noord-Brabant brengen, vernemen wij, dat daaromtrent niets is bepaald, doch dat een bezoek aan genoemd gewest dit jaar zeker niet zal plaats hebben. De leden van het Internationaal Congres voor de binnenscheepvaart zullen a. s. Dins dag Rotterdam bezoeken. Eerst zullen zij per extra-trein naar den Hoek van Holland vertrekken, teneinde den Nieuwen-waterweg in ooger.schouw te nemen. Daarna komen zij te Rotterdam, zullen de stad bezichtigen en wordt hun een lucheon in de Officieren- Sociëteit in 't park vanwege de gemeente Rotterdam aangeboden. Verder zullen zij de handelsinrichtingen op Feyenoord met de havenwerken bezichtigen. Dan wordt er met de salonboot De Merwede een water tochtje naar Dordrecht en Gorinchem ge maakt. Aan boord van genoemd schip wordt een diner gegeven. Ongeveer 300 leden zullen aan dit congres deelnemen. Aanstaan den Donderdag wordt het bezoek aan Am sterdam gebracht en het Merwedekanaal bezichtigd. Op het 6de internationale Congres voor binnenscheepvaart, dat a. s. Maandag te 's-Gravenhage geopend zal worden, zijn gede legeerden der Nederlandsche Regeering de heeren van Diesen, hoofdinspecteur van den "WaterstaatWellen, inspecteurAug. Hen- drichs, president van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, de Monchy, id. Rot terdam. Onvoorbereid. Het Vad. komt met een kalmer voorstel ling van het gebeurde te Rotterdam, dan onlangs door ons aan eenige bladen werd ontleend. Zij luidt als volgt: De te late aankomst der schepen Guinea en Stier was enkel te wjjten aan het slechte weer, dat hen genoodzaakt had te IJmuiden binnen te loopen op hun overtocht van Nieuwediep naar Rotterdam. Dat aan boord onzer schepen het Deensche volkslied onbekend zou zijn, is onwaar. Als er een Deensch oorlogschip in de haven van het Nieuwediep ligt, kan men eiken morgen te 8 uren het Deensche volkslied door de stafmuziek der marine hooren spe len. Aan boord der te Rotterdam thans aanwezige schepen zijn echter geen muzi kanten en dan wordt het moeilijk volkslie deren te spelen. De duizend angsten, waarin men aan boord der Dufa verkeerde, hebben alleen bestaan in het brein van de redactie van De Maas bode. De kommandant der Dufa was volgens de internationale gebruiken verplicht aan den hooger in rang zijnden kommandant der Helgoland het eerste bezoek te bren gen en van een verrassing door dien kom mandant kon dus geen sprake zijn. Overi gens zijn er geen bijzondere maatregelen te nemen om den kommandant van een vreemd oorlogschip te ontvangen en kan er dus ock niet gezegd worden, dat er niets voor gereed was. De Stier en Guinea werden naar Nieuwe diep teruggeroepen toen de komst der Hel goland uitgesteld werd, omdat de oefenings- tijd, in verband met de uitgebreidheid der oefeningen, vooral met het oog op het vele slechte weer van den laatsten tijd, niet toelaat schepen lang voor andere diensten te bestemmen. Naar de Tijd uit goede bron vernam, werd de hoogeerw. pater dom Rua, alge meen overste der door don Bosco gestichte orde van Salesianen, Zondag te Maastricht en Maandag te Amsterdam verwacht. De directie der stoomboot-maatschappij De Vereeniging te Hoorn, die alles in het werk stelt om de fruitverzending naar Enge land, Schotland en Amsterdam zoo goed mogelijk te doen slagen, is den 14den Juli begonnen 's morgens te 8 uur eene postduif los te laten, die een uur later bij den car gadoor de lijst brengt der te verzenden vruchten, met opgave voor Londen en Huil. Dinsdag 17 Juli behoefde de postduif, door de heldere lucht, slechts een kwartier voor hare reis. Naar aanleiding van het bericht van het Deventer Dagblad, dat de koninklijke tapijt- fabriek besloten zou hebben hare productie in te krimpen, hetzij door wevers te ont slaan, hetzij door hun stukwerk te beperken wordt nader medegedeeld, dat de bedoelde maatregel alleen overwogen wordt voor en kele koeharen tijpijtsoorten, en geenerlei verband houdt met de fabricatie van het bekende Deventer smyrna. Sedert de invoe ring van het linoleum hier te lande is de vraag naar koeharen tapijten van goede kwaliteit veel verminderd. Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch «Meer en meer blijkt, dat de persoon, die Woensdag-morgen zijne vrouw alhier trachtte te dooden, reeds eenige dagen met dat plan rondliep en dus met voorbedachten rade handelde. Door hem vóór Woensdag tegen verschillende personen gebezigde uit drukkingen wijzen er op, dat Bartels hoogst waarschijnlijk niet in drift handelde, toen hij zijne vrouw in de le Nieuwstraat aan viel. Kennissen van hem verzekeren dat hij weinige dagen geleden, als gewoonlijk driekwart dronken zijnde, daarop heeft ge zinspeeld, en gedreigd zijne vrouw te zullen doodsteken, bijaldien zij bleef volharden bij hare weigering om tot hem terug te keeren. «Hoe ellendig de misdadiger aan den drank verslaafd is, blijkt uit het volgendeZater dag nog stond hij op den uitkijk nabij de sigarenfabriek, waar zijn zoontje werkzaam is, met het doel om den jongen op te wach ten en hem den verdienden rijksdaalder te ontnemen, opdat die niet aan vrouw en kinderen het zoo noodige brood, doch aan hem den onontbeerlijken alcohol zou bezor gen. Dit gelukte hem echter nietde fabrikant vond het verstandiger het geld aan de moeder te zenden, en «luie Hein" keerde onverrichter zake terug. Na den inboedel verkocht en in jenever omgezette hebben, werd de anders laffe luiaard, door drank verhit, een ellendige sluipmoordenaar." (N. v. d. D.) Men schrijft uit Noord-Brabant: De tiendkwestie sehijnt hier nog niet ge ëindigd. «In naam der Koninginnen", zijn te Nistelrode bij verscheidene landbouwers op het veld de tienden in beslag genomen. De verkooping bij executie dezer rogge-, haver-, boekweit- en aardappeltienden, zal nu 23 Juli publiek geschieden. Bij gebreke van contante betaling wordt het tiend op nieuw verkocht ten laste van den bieder. Te Rijsbergen en Etten heeft het tiend slechts een derde opgebracht van vroeger, hetgeen echter ook grootendeels is toe te schrijven aan den lagen prijs der landbouw producten. De commissie voor de te Vlissingen te houden De Ruyter-tentoonstelling heeft van het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap dar Wetenschappen te Middelburg bericht gekregen, dat alle voorwerpen, op den groo- ten zeeheld betrekking hebbende, voor die tentoonstelling worden afgestaan. Hieronder behoort dus ook het wiel, waaraan Michiel als touwslagersjongen bij de heeren Lamp- sens gedraaid heeft. Dat door de bewoners van de Lange Delft te Middelburg f20.000 zouden zijn bijeen gebracht voor versiering en feestviering bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2