minister nam daarop zijn ontslag. Het Con gres besloot verder den dienst der buiten- landsche schulden te staken en verlangde de afschaffing van de gezantschapsposten. Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 24 Juli 1894. De Leidsche processie van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart kwam gis teren-avond half zeven ure op de terugreis van Brielle in de O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier hare devotie houden. Voor de beeltenis en de Relikwieën van de H. Liduina, die in het priesterkoor te midden van eene fraaie versiering van was licht en bloemen waren uitgesteld, werden de lofliederen ter eere van de H. Bruid van onze stad gezongen. Onder het plechtig Lof, dat door den weleerw. heer Sanders, die eerlang als missionaris naar Curasao ver trekt, met assistentie van de eerw. heeren Schneiders en Pichot werd gecelebreerd, hield de eerw. celebrant eene opwekkende rede over het leven der H. Maagd Liduina, die door zijne hoorderen teneinde toe met aandacht werd gevolgd. Na het Lof werden de kostbare over blijfselen van de Maagd van Schiedam in de Haar gewijde kapel door de pelgrims met blijkbare godsvrucht vereerd, waarop zij te circa 8 uren met een extra trein weder naar Leiden vertrokken. Heden-ochtend lH/« ure is de salonboot Merwede met de deelnemers aan het Vie Internationaal Congres voor Binnenscheep vaart aan boord, onze haven voorbij ge stoomd. Onder commando van den haven meester werd het gebruikelijk saluut ge bracht, dat aan boord van de stoomboot werd beantwoord. Gisteren-ochtend is uit de Rijnhaven te Rotterdam het lijk opgevischt van den 24- jarigen Zweedschen matroos Gustav Olafsen, die verleden week met twee kameraads daar verdronk. Dr. Daubanton heeft het lijk ge schouwd, dat daarop naar Crooswijk is over gebracht. Het beroep der St. Elisabethvereeniging te Rotterdam op den steun der Katholieken heeft een schitterend resultaat gehad. Door een aantal Katholieken is het lidmaatschap dezer vereeniging aanvaard, waardoor de contributies jaarlijks vermeerderd zijn met f 659.50. Bovendien is aan giften ontvangen een som van circa f177 en een halve baal rijst. Het verslag van het 40-jarig bestaan der Vereeniging is H. M. de Koningin toege zonden gebonden in wit satijn en H. M. de Koningin-Regentes in rood kalfsleer, met goud versierd. Door de politie te Maassluis werd proces verbaal opgemaakt tegen een koopman in kersen, die onder een zijner weegschalen een stuk loód had bevestigd, en op deze wijze zijn koopers heel wat te kort deed in het gekochte. Op den straatweg tusschen Delft en Over- schie werd Zondag-avond een wielrijder door een drietal opgeschoten boerenarbeiders de doortocht versperd en aangevallen. Zijn rijwiel werd dermate beschadigd, dat hij zijn weg te voet moest vervolgen, in de richting van Delft. Op de komst van eenige burgers namen de lafaards de vlucht. Een der aanranders meende men te herkennen. Burg. en Weth. van Delft hebbenden Raad voorgesteld als deskundige voor het maken van een plan voor den aanleg van een plantsoen op het gedempte gedeelte der Oostsingel- gracht, het Kalverbosch en de gesloten ge meente-begraafplaats, aan te wijzen den heer H. A. C. Poortman, parkarchitect te Goor, en daarvoor een crediet te verleenen van f300. "Waarschijnlijk zal een deel der gesloten gemeente-begraafplaats worden ge bruikt voor het plaatsen van een nieuwen watertoren voor de duinwaterleiding. Aan den Raad is voorgesteld een besluit in dien zin te nemen. Met oog op den slechten toestand van het grachtwater in de gemeente Delft is de commissie, welke in 1890 in opdracht der «Delftsche Handelsvereeniging" een adres aan Z. M. den Koning richtte in zake vervuiling van het grachtwater, andermaal bijeengeroepen om opnieuw over deze zaak van gedachten te wisselen. Deze bijeenkomst zal plaats hebben op Donderdag 26 dezer- (D. C BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft krachtens machtiging van H. M. de Koningin-Regentes, afwijzend beschikt op een verzoekschrift van het hoofdbestuur der vereeniging »Het Nederlandsch rundvee stamboek" om toekenning van een rijks subsidie van f 1000 met het tweeledig doel om hiermede door het uitloven van premiën als anderszins den doelmatigen aanfok van rundvee in de onderscheidene provinciën des lands te bevorderen en door het ver spreiden van drukwerken, ook in vreemde talen, belangstelling voor de fokkerij op te wekken en de vraag naar Nederlandsch vee in het buitenland te prikkelen. De afwijzing berust op de overweging, dat bij de in de onderdeelen des Rijks uit- eenloopende inzichten en behoeften, de be vordering van de veefokkerij, voor zoover die van overheidswege door reglementen of subsidiën kan worden bevorderd, aan de provinciale besturen kan worden overge laten. Door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen dis pensatie verleend voor den invoer van diverse partijen versch en gezouten vleesch, versche huiden (met inbegrip van versch gezouten huiden), ongesmolten vet, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen van Duitschland via Zevenaar aan te brengen in verschillende gemeenten der provincie Zuid-Holland. De pauselijke Internuntius bij ons Hof, mgr. Lorenzelli, is gisteren-middag 1 u. 38 min. voor eenigen tijd naar Italië vertrok ken. Z.Exc. werd uitgeleid door mgr. graaf Scapinelli, secretaris bij de internuntiatuur, die tijdens zijne afwezigheid optreedt als zaakgelastigde van den H. Stoel. Gisteren-nacht is bij een vechtpartij in het Lange Achterom in Den Haag een der vechtenden met een mes in den buik en aan den bovenarm verwond. Hevig bloedende werd hij eerst naar het politiecommissari aat, en later per raderbaar naar zijne woning vervoerd. De dader is in handen der politie. Het feit heeft te Scheveningen zich al weder voorgedaan, dat eene bomschuit, die van de eerste haringreis was aangekomen, eene week lang aan het strand werkeloos moest blijven staan en dat midden in een tijd der haringvisscherij omdat het voor die schuit niet mogelijk was af te komen door tegenwind. Geen wonder dan ook, zegt de N. R. Ct. dat de meeste Scheveningsche bomschuiten liever bij hare thuiskomst de havens van Vlaardingen en Maassluis opzoekenzjj zijn dan na een paar dagen voor de volgende reis weer in zee. Sedert 20 dezer loopen in de treinen S.S. tusschen Amsterdam Parijs, aankomende te Amsterdam C. S. te 41.30 v./m. en van daar vertrekkende te 6 uur n./m,. slaap wagens der bekende compagnie internatio nale des wagons-lits. Reizigers met kaarten lste klasse worden in die rijtuigen toege laten a. zonder extra betaling in het niet van bedden voorziene gedeelteb. tegen betaling van een supplement, in het gedeelte van bedden voorzien. Dit supplement be draagt 16 francs voor het parcours Amster dam—Parijs, en 6 francs voor het parcours Amsterdam— Brussel. De Koninginnen hebben Vrijdag-middag, zonder gezelschap en zelfs zonder koetsier, een rijtoer gemaakt in een open tijtuig door Hilversum, alleen gevolgd door een lakei te paard. De jonge Koningin bestuurde de paarden. Gisteren-ochtend 11 uren kwam Aartsher tog Albrecht van Oostenrijk te Baarn aan, om de beide Koninginnen een bezoek te brengen, alvorens het land te verlaten. Na het dejeuner vertrok de Aartshertog per rijtuig naar Utrecht, om van daar zijn tocht naar Duitschland voort te zetten. In eene bijeenkomst van ingezetenen te Hoogeveen is besloten tot oprichting van eene Maatschappij tot stichting eener badinrich ting. Daar reeds een voldoend aantal aan deden zijn geplaatst, hoopt men spoedig met den bouw van het badhuis aan te vangen. De hofstede te Dodewaard, bewoond door den arbeider W. Vink is in den asch gelegd. De vlammen grepen zoo hevig om zich heen, dat van den inboedel, waaronder ook levende have, weinig is kunnen gered worden. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. In de nabijheid van Venlo trof eergis teren de aldaar gestationneerde brigadier rijksveldwachter Puijenbroek een wildstroo- per aan, bezig zijn verboden bedrijf uit te oefenen. In plaats van op het herhaalde aanroepen zonder meer te blijven staan, legde de strooper op den brigadier aan om te schieten, van welk oogenblik de laatste gebruik maakte om het eerst af te trek ken, waardoor de gespannen arm van den wilddief doorschoten werd. Hij is naar het militaire gasthuis overgebracht. Het bezoek, dat H.H. M.M. de Koningin nen aan Walcheren zullen brengen, zal plaats hebben van Dinsdag 21 tot Zaterdag 25 Augustus. Het bezoek aan Vlissingen zal dan op Donderdag den 23n geschieden. Er vormen zich in verschillende plaatsen van Walcheren eerewachten, die H.H. M.M. zullen begegeleiden. Het tenue der deel nemers zal bestaan uit hoogen hoed, zwar ten rok, wit vest met dito pantalon en rijlaarzen, oranje-bandelier met dito ster op de borst. De hoofdstellen van de paarden zullen van oranje-rozetten voorzien worden De definitieve komst van H.H. M.M. de Koninginnen te Middelburg is bepaald op Dinsdag 21 Augustus des morgens te half- twaalf per extratrein. Te halftwee van dien dag wordt voor het paleis in de abdij een huldebetoon aan de Koninginnen gebracht door een groot aantal schoolkinderen, waarbij eenige koren uit de kindercantate nM. A. De Ruijter" zullen worden gezongen. Van half drie tot halt vier audiëntie verleend door H. M. de Koningin-Regentes. Des avonds half zeven bieden de Staten van Zeeland H.H. M.M. een diner, waarna door de Hooge Bezoeksters de algemeene illu minatie in oogenschouw genomen zal worden. GEMENGD NIEUWS. In de Kerkstraat bij de Leidschestraat te Amsterdam werd Zaterdagmorgen wegens huurschuld, een inboedeltje op straat gezet. Het was een droevig gezicht, in den regen. De vrouw, die zich met een deken een weinig beschutte, was een kraamvrouw van zeven dagen. Zaterdag zijn van het Centraal-station te Amsterdam een dertigtal gezinnen naar New- York vertrokken, om bij het diamant-vak een bestaan te zoeken in de Nieuwe Wereld. Zij werden uitgeleid door tal van familie leden, vrienden en kinnissen. Dit dertigtal, welks vertrek in verband staat met de voor gestelde tariefwet, zal door nog vele anderen worden gevolgd. Eenige dagen geleden heb ben een vijftigtal gezinnen de reis naar Amerika aanvaard. Iemand, die Zaterdag-ochtend bij Groot- Ammers met een onder Gorinchem gestolen ezel-equipage de Lek meende over te trekken, werd daarin verhinderd door de Rykspoliti® uit Gorinchem, die ezel, kar en dief inpikte, Gewaarschuwd door den commissaris van politie te Gorinchem stond trouwens aan den overkant de politie uit Schoonhoven ook al gereed om den dief met zijn gerij te ontvangen. De Belgische politie is niet gelukkig. Zij meende het spoor te hebben gevonden van den dief, die de 183.000 francs bij de bank Balser te Brussel stal en daarvoor het oog gevestigd op een Duitscher. Het is nu echter gebleken, dat deze persoon geheel onschuldig is aan den diefstal Het onderzoek zal n0 elders worden voortgezet, maar tot dusver zonder eenige kans op succes. Een achtjarig meisje dat Zaterdagochtend- werkzaam was nabij de machine van een kolenmijn te Marchiennes (België) werd door de raderen bij heur haarvlecht gegrepen, opgeheven en rondgeslingerd. Spoedig echter viel het ongelukkige kind dood neerhaar hersenpan werd geheel weggerukt. Het lijk werd gebracht naar de moeder van het slachtoffer, een weduwe met acht kinderen- Dinsdag-avond stapten twee vrouwen aan een station van Luik af en overhandigden aan een boodschapper eene kartonnen doos, hem gelastende, die naar het klooster der Zusters van het H. Kruis te brengen. Daar wilde men, ter oorzake van het late uur, de doos niet meer aannemen en de bood schapper keerde terug naar het station. D0 twee vrouwen waren verdwenen. Hij ver telde zijn geval aar. een paar kameraden en men opende de doos. Zij bevatte hef lijkje van een pasgeboren kind, dat volgen5 de verklaring van een dokter geleefd heeft- Er is dus eene misdaad in 't spel. Het blijkt toch wel degelijk de lang g0' zochte anarchist baron" Von Sternberg t0 zijn, die te Alexinatz in Servië is gearres teerd. Het parket te Luik heeft van d0 Servische autoriteiten de officieele kennis geving van de inhechtenisneming ontvangen- De Pruisische Regeering heeft 5000 Mark beschikbaar gesteld voor een prijsvraag betreffende de bereiding op groote schaa' van verduurzaamde aardappelen. Een brief aan keizer Wilhelm. De keizer van Duitschland ontving dezer dagen e00 brief van een 12-jarig meisje, dat hem 10 haar eenvoudige taal mededeelde, dat zij uit Amerika was gekomen om haar oom, ond01" wijzer te Rixdorf, te bezoeken, maar dat deze nu juist als reservist diende. Ë00 onderzoek werd ingesteld en het gevolg daarvan was, dat de reservist, op verzoek van het Amerikaansche nichtje, een jaa1" vrijaf kreeg, op voorwaarde, dat hij na vef' loop daarvan, zijn tijd verder zou uitdien00- De Duitsche ruiterij houdt tegenwoordig oefeningen in het oversteken van rivierem waarbij zeer eenvoudige bruggen gebruik4 worden, welke het wapen zelf op bijzond00 daarvoor ingerichte wagens medevoert. D0 bruggen bestaan uit lichte vierkante hout00 I ramen, bedekt met waterdicht zeildoek. Z*J worden op het water gelegd, met eenig0 planken bedekt en de brug is gereed. De brug wordt te voet overschreden, de paar den zwemmen er naast door de beryde05 aan den toom geleid. Wie op mooi zomerweer hoopt er. troost j zoekt bij professor Falb, den weerprof00t' i komt bedrogen uit. Zijn voorspellingen b0' treffende de eerstvolgende weken luid00 zeer treurig het is bijna alles regen et> onweders, onweder en regen. Het slechte weder, dat wij al in Juli ge' had hebben, en o. a. ook de windhoos 10 r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2