de paleisbewaarder, zijn bovendien nog op den voorhof van het paleis twee of drie schildwachten. Bij onlusten en slechte voorteekenen wor den de wachten verdubbeld. De in het paleis wonende huisknechten, portiers, enz., in 't geheel een veertig man, zijn allen vroegere soldaten, en kunnen ook als wachten beschouwd worden. Dan dient nog ter bewaking van den president de brigade de l'EIysée, een ge heime politiemacht van achttien man, onder bevel van een inspecteur. Van dezen zijn steeds 6 man in dienst om en in 't paleis. Zij zijn onberispelijk in burgerkleeding en bij feesten en maaltijden steeds in de nabij heid van den president. Wanneer deze rijdt, volgen enkelen van hen in een rijtuig of zijn zij onder de menigte verspreid. Al deze maatregelen werden reeds sedert Mac Mahon's tijd genomen. Carnot heeft er zich zooveel mogelijk aan onttrokken Casi- mir-Périer wilde zelfs de buitengewone be waking geheel afschaffen, maar de prefect van politie heeft hem doen opmerken, dat hij (als prefect) voor de veiligheid van het hoofd van den Staat verantwoordelijk was en hem van het noodzakelijke der genomen maatregelen overtuigd, tengevolge waarvan Casimir-Périer heeft toegegeven, vooral daar hij ook gaarne te voet uitgaat en dit, hoe wel president der republiek niet nalaten wil. (0.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Juli 1894. Gisteren-avond hield de Brandersbond een vergadering ter bespreking der moutwijn- noteering. Daar deze tot dusver door de makelaars onjuist wordt gegeven, werd besloten, te beginnen met 1 Augustus a.s. door of van wege den Bond dagelijksch de juiste notee ring van den ter beurze verhandelden mout wijn te doen opmaken en deze ter kennis van den handel te brengen. De Schiedamsche processie ter vereering van de HH. Martelaren van Gorkum, ver trok heden voor de 25ste maal naar het H. Martelveld te Brielle. Ruim 800 pelgrims, onder geleide van eerw. heeren geestelijken der O. L. Vrouwe parochie, vertrokken heden-ochtend 8£ ure met drie stoombooten naar Brielle, om daar op het H. Martelveld hunne hulde en ver eering aan de glorierijke bloedgetuigen van ons Vaderland te brengen. Heden-avond omstreeks half zeven wordt de processie hier ter stede terugverwacht, waarna in de O. L. Vrouw Visitatiekerk een plechtig Lof gecelebreerd en door den hoogeerw. pastoor mgr. Lans een opwek kend woord tot besluit der bedevaart den pelgrims wordt toegesproken. Maandag-avond ontlastte zich een hevig onweder boven de gemeente Kethel. De bliksem sloeg bij J. Verbakei de nok van het huis en een gat in het dak, Hij ver brijzelde op een zolderkamertje een spiegel en een vaas, zonder brand of verdere on gelukken te veroorzaken. Al is de schade betrekkelijk gering, dient als toeval gemeld, dat de heer J. J. Verspeck, eigenaar van die woning, juist een week of drie geleden, agent is geworden van de ^Norwich Union" en al het zijne waaronder ook de bewuste woning, die sedert geruimen tijd niet ge assureerd was, bij die maatschappij had doen verzekeren, ook tegen schade door donderslag. Woensdag-avond ten 40 ure ontstond in de Delftsche Schie, tusschen de bemanning van de sleepboot ^Tijdgeest" en de schippers der achter hem sleepende pakschuiten een zoo hevige twist, dat deze weldra tot een vechtpartij overging. Eenige inwoners van Overschie achtten het noodig met schuitjes er heen te varen om de twistenden te scheiden, waarna de stoomboot haar reis weder kon voortzetten. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes op 2 Augustus, zal te Oud-Beierland eene harddraverij en schoonrijderij worden gehouden, welke zal worden opgeluisterd met muziek van de harmonie-vereeniging »Concordia" te Vlaar- dingen. Fijenoord is op het oogenblik bijna ge heel van geneeskundigen verstoken. Van de drie, die er wonen, zijn twee afwezig. Eigenaardig is het, aan de woning van een der afwezigen te lezen, dat de patiënten zich kunnen vervoegen bij een anderen af wezige, die wederkeerig naar den eerste verwijst. BINNENLAND. Daar in de laatste jaren, tengevolge van het groet getal sollicitanten en het gering getal plaatsen, de kans om tot bezoldigd reserve-officier benoemd te worden zeer ge ring is, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken Ged. Staten der verschillende provinciën uitgenoodigd aan de Gemeente besturen te verzoeken in hunne oproepingen van sollicitanten de kans op eene zoodanige eventueele benoeming niet meer in 't voor uitzicht te stellen, daar dit tot teleurstel ling heeft aanleiding gegeven. De kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers, jhr. Laman Trip, die aan onzen gezant te Parijs toegevoegd was bij de begrafenis van president Carnot, is bevorderd tot officier van het Legioen van Eer, in welke orde hij vroeger reeds tot ridder was benoemd, Met het ernstigste gelaat van de wereld verhaalt men elkaar in Den Haag, dat de oud-minister Pierson geen raad heeft ge weten met de invulling van zijn biljet voor de bedrijfsbelasting en daarom hulp is gaan vragen bij een ambtenaar der belastingen. Aan dit curieuse verhaal ontbreekt niets, dan dat ook de ambtenaar geen advies heeft kunnen geven, en dit gehaald is moeten worden bij den opvolger van den heer Pierson, den tegenwoordigen minister van financiën. Dat men overigens zeer willekeurig tewerk kan gaan bij de invulling dier biljetten en flink naar zich toe kan werken, blijkt wel uit het volgende verhaal van de Zutph. Gt. Een arts uit een groote stad met een flinke practijk redeneerde aldus: Vooreerst trek ik at de kosten van onderhoud voor paarden en rijtuig, benevens een zekere som voor rente van het daarin gestoken kapitaal en voor afschrijvingswaarde verder wat mijn koetsier mij kostdaarna een zekere som voor mijn bibliotheek, aanvulling en onderhoud, alsmede voor aanschaffing van instrumenten, vermeerderd met de rente van dat kapitaalvoorts de kosten van één dienstmeid, daar ik, geen geneeskundige praktijk uitoefenende, het wel met één dienstbode zou kunnen doenverder de helft van mijn huishuur, omdat een huis van de helft minder huurwaarde voor mij en mijn gezin zeker voldoende zou zijn, als ik ging rentenierenen eindelijk de rente van het kapitaal, dat voor mij als studiekosten is besteed, omdat dit kapitaal voor mijn bedrijf is aangewend 1 Toen de vindingrijke medicus zoover ge komen was met de opsomming van al die aftrekkingen, had de ontvanger hem ge vraagd zoudt gij, voor en aleer nog verder te gaan, niet eerst eens uitrekenen, of er nog wel eenig zuiver inkomen overschiet Een gezelschap Amerikaansche touristen, circa vijftig dames en heeren, die gedurende een paar dagen te Scheveningen en in de residentie verblijf hielden, zijn gisteren ochtend naar Antwerpen vertrokken, om hunne tournée door Europa te vervolgen. Onder de Nederlandsche Noordzeebad plaatsen komt sinds eenige jaren ook Noord- wijk meer en meer in aanmerking. Ofschoon dit jaar het seizoen tot dusver nog niet tot de gunstigste mag gerekend worden, hebben toch nu reeds bijna tweehonderd gasten aldaar hun intrek genomen en zijn nog vele kamers reeds besproken. Prof. De Groot. Op de Series lectionum der Universiteit van Amsterdam, cursus 1894/95, zal onder de hoogleeraren der Doopsgezinde en Luther- sche Seminaria, en bovendien van het Her steld Luthersch Seminarie, op de plaats, vroe ger ingenomen door de namen der hervormde kerkelijke hoogleeraren, thans vermeld staan V. De Groot, Sacrae Theologiae Ma gister et Ecclesiae Catholicae Professor, diebus et horis postea indicandis docébit philosophiam Si Thomae Aquinatisbiolo- giarnpsychologiam. Dinsdag-avond werd te Weesp ten huize van den heer J. W. F. Scheffer, voorzitter derfeestcommissie der internationale bakkei ij tentoonstelling, te Amsterdam, een gezellige réunie gehouden van een veertigtal leden der diverse tentoonstelling-commissies met hunne dames. Tegen 8 uur kwamen de gasten per expresse boot en werden door den gastheer onvangen op de villa »Frans". Men deed een rondgang in den heerlijk daarachter gelegen lommerrijken tuin, alwaar de avond werd doorgebracht onder het aanhooren van een schoon programma van het muziekgezel schap »de Adelaar", met giorno-verlichting. Bij de uforensen" (uitwonenden, die krachtens de nieuwe belasting-verordening te Amsterdam, ook in de gemeente-belas ting zullen worden aangeslagen, bestaat het voornemen om de verschillende comités tot verweer die zich hebben gevormd, tot éen te vereenigen en alsdan gezamenlijk een rechtskundig consulent te kiezen. Naar Het Centrum verneemt, is mr. J. C. de Vries oud-lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad en lid der Prov. Sta ten van Noord-Holland, als zoodanig uitge noodigd, maar het is nog niet bekend of hij de opdracht heeft aangenomen. Voorshands bestaat het voornemen, om de uitgereikte aanslagbiljetten, die aan de kantoren zijn uitgereikt (de eene forens" ontving ze en de andere ontving ze niet) eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen en ze oningevuld terug te geven. In een gisterenavond te Bussum gehouden vergadering van uforensen" die door 58 personen was bezocht, werd door 44 aan wezigen besloten tot het vormen van een compromis der forensen te Bussum, Hil versum, Baarn, Nieuwer-Amstel en Haarlem. Dit compromis beteekent een verzet tegen den aanslag en de verbondenen besluiten gezamelijk de kosten te dragen, welke door niet-betaling der belasting als anderszins mochten worden opgelegdelk zal een bijdrage van f 10 te storten hebben, waarvan aanvankelijk de helft. Ieder heeft het recht zich na storting van het volle bedrag aan verdere betalingen te onttrekken. Men zal de advocaten De Vries en Philips als rechtskundige adviseurs in den arm nemen en uit de vijf genoenjde Ge meenten een comité van vijf leden vormen, om in overleg met de advocaten de belan gen der forensen te behartigen. De vergadering werd geleid door den heer Platte, die als Bussums Vertegenwoordiger in het comité is aangewezen. Men meldt uit Twisk Eenige dagen geleden vervoegden zich bij den burgemeester alhier twee personen, van wie de eene zich noemde Kattenburg, van Amsterdam. Daar de burgemeester afwezig was, begaven zij zich naar eene der wethouders met het doel toestemming te vragen tot het houden eener collecte voor (zooals een plakkaat op een door hen meegevoerde bus aanduidde) »de aardbeving in Griekenland." Doch ook den wethouder vonden zij niet thuis. De predikant, bij wien zij zich daarna aanmeldden om die toestemming, verwees hen, als onbevoegd om in dezen te handelen, natuurlijk naar den anderen wethouder, wien de zaak te verdacht voorkwam om zijn toestemming te geven. Daarna hebben zij zonder eenig protest tegen die verdenking de gemeente verlaten. Zij voerden een stuk bij zich, waarop o. a. de naam van den burgemeester van Medemblik met het wapen dier stad, onder uitdrukkelijke vermelding, dat dat wapen echt was. Naar aanleiding van een telegram van den geneeskundigen adjunct-inspecteur te Arnhem, houdende bericht dat in de Waal zijn geworpen de uitwerpselen van een cholera-lijderes, die te Lobith aan boord van het schip Eendracht overleed, heeft de bur gemeester van Nijmegen de ingezetenen tegen het gebruik van ongekookt water uit die rivier gewaarschuwd en ter kennis van de schippers en de werklieden aan de steen ovens gebracht, dat zij zich kosteloos van water uit de gemeentewaterleiding kunnen voorzien aan de Waalkade en de Haven. De bad- en zweminrichting in de Waal is op last van het gemeentebestuur gesloten. De afdeelingen Rotterdam en Tilburg van de Anti-Sociaal-Democratische Vereeniging van Spoorwegpersoneel »Recht en Plicht" hebben Zondag jl. te Rozendaal een propa- ganda-vergadering gehouden. Op verzoek der atd. Tilburg werd de vergadering geleid door den heer W. Zonhoven, voorzitter der afd. Rotterdam. De heer Vroomans, afgevaardigde der afd. Tilburg, besprak het verderfelijke der sociaal democratische beginselen en weidde daarna uit over het noodzakelijke en nuttige der Vereeniging sRecht en Plicht" met een krachtige aansporing tot het Rozendaalsche personeel, om zich bij deze vereeniging aan te sluiten. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, traden zes nieuwe leden toe. Ook hadden zich twee donateurs opgegeven. Maandag zal te Vlissingen het eerste stoomschip van de stoomvaart-maatschappij Zeeland, het ss. Prinses Marie, aar. de werf der Kon. Maatsch. De Schelde van forced draught" voorzien worden. Het aanbrengen van deze inrichting op al de stoomschepen van de Zeeland zal een uitgaaf van ongeveer f 100,000. Maandag avond jl. sloeg de bliksem in de schuur van W. Wilschut aan den Waal dijk te Rijsoorddoeh richtte slechts weinig schade aan. Te Oosterhout werden vier woningen door het inslaan van den bliksem in asch gelegd. Gisteren-ochtend omstreeks 8 uur woedde boven Katwijk aan Zee een hevig onweder. De bliksem sloeg in de timmerschuur van den heer W. Taat en in de keuken van een daarnaast gelegen woonhuis. Er ontstond geen brand, doch de schade is nogal aan zienlijk. Te Dongen werden gisteren ochtend 2 eikenboomen door den bliksem getroffen. In de laatste, zeer druk bezochte, alge- meene vergadering van het bestuur der weesinrichting te Neerbosch, met de leden, zijn de veranderde statuten en het huishou delijk reglement vastgesteld. De statuten zullen nu zoo spoedig doenlijk ter Konink lijke goedkeuring worden opgezonden. Vol gens de bestaande statuten zijn in de plaats van de heeren A. Kramers uit Am sterdam, D. Van 'tLindenhout en Jac. Van 'tLindenhout te Neerbosch, die als bestuurders bedankt hadden, gekozen de heeren ds. E. A. G. Van Hoogenhuize te Nijmegen, mr. J. H. C. Cazinus. raadsheer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2