heid, en wel in het bijzonder aan het ver vaardigen van papier, waarin zij volgens iemand, die het land beweert te kennen, den Japanners en den Chineezen zelfs vooruit zijn. De handel is er hoofdzakelijk in handen der Japanners, voor wie de drie havens van Korea zijn opengesteld. Fausan, de oudste der Koreesche havens, gelegen tegenover de Japansche haven Nagasaki, is reeds ge heel naar Japanschen trant gebouwd met rechte straten en stevige huizen. Men noemt deze haven zelfs »de voorstad van Nagasaki." Overigens bestaan de huizen in de Koreesche havens en dorpen uitsluitend uit kleine woningen, gemaakt van riet of klei, zoodat deze over het algemeen geen fraaien indruk maken. De hoofdstad van Korea, Seoel, telt, naar men beweert, 200,000 inwoners. De stad ligt niet aan zee, maar staat toch met de zee in gemeenschap door een kleine rivier. De haven van Seoel is Mapoe, doch de vreemdelingen die Seoel bezoeken, worden gewoonlijk aan wal gezet in de haven Che mulpo. Van daar begeven de bezoekers zich gewoonlijk te voet door een zandige vlakte naar Mapoe. De hoofdstad wordt beschermd door vier torten, naar Chineezen trant door een stevigen muur met elkaar verbonden. Te midden van de tallooze woningen, straat jes en stegen, welke de hoofdstad vormen, liggen twee kleine vestingen, het oude en het nieuwe paleis des konings. De stad is verdeeld in drie hoofdwijken, waarvan één wordt bewoond door de voorname Koreërs, één door de Japanners, die tevens als politie agenten fungeeren, en één door de Chineezen. De huizen zijn bijzonder laag, zoo zelfs dat het uitdrukkelijk verboden is over de muren heen jin het huis van een ander te gluren. Eene dergelijke onbescheidenheid wordt streng gestraft. Vandaar dan ook dat iedere inwoner verplicht is, wanneer hij eenig werk aan het dak van zijn huis te verrichten heeft, daarvan eerst zijn buurman te verwittigen. Seoel verheugt zich ook in het bezit van scholen en heeft ook een hos pitaal, doch al deze inrichtingen zijn nog zeer gebrekkig. De telegraaf is in Korea nog niet bekend. Wanneer er onraad is, geven de inwoners elkaar daarvan kennis door het ontsteken van vuren. Ook is er te Seoel een staatsloterij en eene staatscourant, (M.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 Augustus 1894. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal morgen (Donderdag) namiddag ten éen ure door den majoor-kommandant in het exercitieveld eene inspectie over de dd. Schutterij wor den gehouden, en zal door het muziekkorps der dd. Schutterij des avonds een volkscon cert in de Plantage worden gegeven. »Schiedams Mannenkoor Orpheus" heeft ook dit jaar weder zijne uitnemende krach ten beschikbaar gesteld voor eene feestelijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Regentes. Door het korps muzikanten der dd. Schutterij en Schiedams Mannen koor Orpheus", zal Vrijdag-avond in den Officierentuin een concert worden gegeven, waarbij nevens de leden der beide afdeelin- gen ook de leden van »S.M. O." met hunne vrouwelijke huisgenooten toegang zullen hebben. Door de heeren Van Deventer Zoon alhier werd eergisteren aanbesteed het maken van een balkengat en het ophoogen van een terrein aan de rivier de Maas ten westen van het Westerhavenhoofd met bijbehoo- rende werken. Er waren 42 inschrijvings biljetten ontvangen nl. van de heeren H. Deutekom te Amsterdam voor f 69327 P. Zanen Hz. te Ammerstol voor f 68400 J. P. de Groot te Giesendam voor f 68250 K. L. Kalis Wz. te Sliedrecht voor f 66775 J. van der Plas te Hardinxveld voor f64800; G. A. van Hattem te Sliedrecht voor f 64200 A. van der Straaten, te Bergambacht voor f 63840M. C. de Jong P.Mz. te Sliedrecht voor f62680; A. van der Vlies te Zaltbom- mel voor f62200; C. Boer Az. te Sliedrecht voor f55500; A. Volker Lz. te Sliedrecht voor f54400; W. P. de Vries te Rossum voor f48918. Aan den minsten inschrijver is de uit voering van het werk opgedragen. Gisteren-middag omstreeks half drie trof den 19-jarigen verversknecht Ant. Lourens, in de St. Janskerk aan de Lange Haven het ongeluk, door het breken van een ladder te vallen, waarbij hij den linkerpols brak. Nadat hem door koster Derrix de eerste hulp was verleend, vertrok hij naar zijne woning aan de Damlaan, waar hij verder door den heer dr. De Bruijn werd behandeld. Gedurende de afgeloopen maand zijn in den Nieuwen Waterweg binnengekomen 492 schepen, waarvan 35 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 478 schepen, Schiedam 6, Vlaardingen 7 en Maassluis 1. In dezelfde maand van 1893 kwamen binnen 511 schepen, waarvan 60 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 486 schepen. Te Rotterdam beginnen inbrekers weder om hun misdadig werk. In een groot pand aan de Zwarte Zandstraat aldaar, waar ver scheidene kantoren gevestigd zijn, is in een der laatste nachten ingebroken. Een geringe waarde werd ontvreemd. Gisteren-nacht is te Rotterdam andermaal ingebroken, thans in het kantoor van de Haagsche pakschuit aan het Haagsche Veer. Onder meer is een pak beddegoed gestolen. Ook is gisteren-nacht ingebroken bij den meubelmaker A. van Vliet, in den Oppert, waar een klokje is ontvreemd. De politie heeft gisteren-ochtend in ver band met dezen diefstal aangehouden zekere v. d. M., een gevaarlijk sujet, terwijl in den namiddag ook zijn vermoedelijken mede plichtige werd gearresteerd. Zij ziet in beide personen ook de daders van de andere inbraken, in de laatste dagen gepleegd. Een man eergisteravond op het Beursplein te Rotterdam met een agent van politie in conflict ter zake het overtreden van een politieverordening. De man wierp den agent tegen den grond, voor welk vergrijp hij door een drietal politiebeambten geboeid naar het betrokken bureau werd gebracht. Het zal den bewoners van de Gedempte Biersloot te Vlaardingen ongetwijfeld genoe gen doen te vernemen, dat binnen enkele weken een begin zal worden gemaakt met de bestrating aldaar. Het werk zal Zater dag 11 Augustus a.s. in het openbaar worden aanbesteed. BINNENLAND. In een vergadering van de liberale kies vereniging De Grondwet te 's-Gravenhage is besloten zich van de Liberale Unie af te scheiden en het bestuur machtiging te ver- leenen om met andere kiesvereenigingen in overleg te treden om tot aaneensluiting te geraken, aangezien de Liberale Unie niet wilde weten van verzoening met de anti- Takkianen en duidelijk te kennen heeft ge geven een kieswet van het nieuwe Kabinet niet te willen. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar het Haagsche Bosch en de vijver geïllumi- meerd worden ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Regentes. Er zullen eerepoorten en tempels verrijzen, die ontegenzeglijk met hunne duizenden lichtjes een fraai effect zullen maken, ter wijl ook de vijver met zijn lichtguirlandes een verrassenden aanblik zal bieden. Nader meldt men omtrent het bekende ongeluk uit Katwijk De jonge dame, die Zondag bij het baden om het leven is gekomen, was 's morgens met haar broeder bij een kennis komen logeeren. De plaats, waar zij baadde, was vrij ondiep, van daar dal men haar hachelijken toestand eerst bemerkte, toen het te laat was. Terstond waren eenige doctoren bij de hand, maar het mocht hun niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Men vermoedt dat het meisje in het water kramp gekregen heeft of door een toeval getroffen is. (D.) De Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam, die nog steeds een zeer druk bezoek krijgt, wordt Maandag 13 Augustus a. s. gesloten. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, zullen op de Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam eenige feestelijkheden gegeven worden, en zal de jury de bekroningen bekend maken. Behalve het gewone middagconcert in den tuin, zal de Wiener Damenkapel in de zaal, van 3 tot 5 uur, een uitvoering geven. Des avonds weder concert in den tuin met Bengaalsche verlichting. De bekroningen zullen des namiddags te half vier in de kleine balzaal worden voor gelezen. Zaterdag-avond zal er bal-champêtre zijn in den tuin. Naar de Echo verneemt, is door de justitie een vernieuwd onderzoek ingesteld in zake den nog onopgehelderden moord op der, slachter Schut. Een der eerst gearresteerden is wederom ondervraagd. Zaterdagnacht is de kapitein-adjudant Ka merling van het le regiment infanterie, tijdelijk te Assen vertoevende, aldaar van familiebezoek huiswaarts keerende door twee personen aangerand. Door zich met de sabel te verdedigen, wist hij de aanranders op de vlucht te drijven. Dit neemt echter niet weg, dat hij enkele vuistslagen opliep en zijn uniformpet verloor. De f1500, die hij toevallig bij zich droeg, bleven in zijn bezit. Een deel der leden van het Internationaal Scheepvaartcongres maakte eergisteren on der leiding der ingenieurs Deking Dura en Welcker een tochtje over de Zuiderzee. Per Prins van Oranje vertrokken zij te 9 uur met zeer buiig weder, dat echter op zee opklaarde, zoodat men, na aan boord ont beten te hebben, tegen éen uur op Urk aankwam. De geheele bevolking was uit- geloopen om de vreemdelingen te zien, die de kleederdracht en het gezond uiterlijk der Urkenaars bewonderden. Een tijdlang verbleef men op het eiland, waar ook de pronkkamers van meergegoede families wer den bezichtigd. Te ruim 2 uur vertrok de boot weder naar Kampen, waar een gedeelte uitstapte om terug te keeren naar de residentie, terwijl de overigen, een dertigtal, doorvoe ren naar Zwolle, door de Willemsvaart, waar men te 5| uur aankwam, begroet, evenals op Urk, door saluutschoten, terwijl vele booten hadden gepavoiseerd. De heerlijke streek tusschen Kampen en Zwolle werd door de vreemdelingen zeer bewonderd. Ook enkele dames maakten den tocht mede. Omtrent het doorbrengen van den avond schrijft men ons uit Zwolle, dat ter eere van de congres-leden in den tuinder Buiten sociëteit een buitengewoon concert werd gegeven door het muziekkorps der stedelijke schutterij. Dit concert was zeer druk bezocht. Onder het afsteken van Bengaalsch vuur werden verschillende Hollandsche en vreemde volksliederen gespeeld. Er heerschte groote groote geestdrift. Gister-ochtend vertrokken de congresleden van Zwolle naar het station Dedemsvaart. Daar namen zij plaats op drie verschillende pontons, waarmede de vaarten en wijken der Dedemsvaart werden bezichtigd. Met een extra-trein keerde men 's middags naar Zwolle terug. (Tel) Een 100-tal gedelegeerden en leden van het internationaal scheepvaart-congres maak ten gisteren uit Den Haag een uitstapje ter bezichtiging van de werken tot scheiding van Maas en Waal. Een pleizierboot van de stoomboot-onder neming Concordia te Arnhem, die Zondag met veel passagiers een tocht naar Rotter dam maakte, kwam op den terugweg in aanvaring met een houtvlot, dat stroomaf werd gesleept, waardoor een groot gat in den voorsteven werd geslagen. De boot ondervond daardoor veel vertraging en kwam eerst Maandag-ochtend te negen uur, met alle passagiers aan boord, gesleept door een andere stoomboot aan de ligplaats te Arn hem aan. Omtrent de aanvaring van de Arnhemsche pleizierboot Concordia wordt nader gemeld De boot was van de Arnhemsche stoom bootonderneming Concordia" gehuurd door een kastelein, die met ongeveer 250 passa giers een pleiziervaart naar Rotterdam onder nam. Te half zes vertrok men weder uit Rotterdam en was te half tien aan het fort Everdingen genaderd, waar een sleepboot, de Simson langs denzelfden oever stroom af kwam. De bemanning dezer boot, die moest uitwijken, schijnt de lichten der pleizerboot te laat te hebben gezien althans eerst toen de schepen elkander dicht ge naderd waren, trachtte de sleepboot nog over te steken. Het was echter te laat en met volle vaart liep de Concordia in het achterdeel van de Simson. Deze bekwam daardoor weinig averij) doch de Concondia kreeg een groot gat in den voorsteven. Een paniek ontstond onder de eenigszins opgewonden reizigers, die zoo ernstig werd dat eenigen den kapitein, die overtuigd was dat het schip met zijn water dichte beschotten geen gevaar liep en wilde doorstoomen, onder bedreiging met messen dwongen aan wal te varen. In allerijl ver lieten de meesten de boot, sommigen spron gen zelfs te water en bereikten zwemmende den oever. Te Kuilenburg bleef de boot tot gister-ochtend 4 uur aan den steiger liggen en stoomde daarna met ruim 50 passagiers naar Arnhem. De overigen waren niet te bewegen weder op de boot plaats te nemen. Zij keerden per raderboot of per spoor terug. Volgens de bemanning der Concordia is het ongeluk alleen te wijten aan de sleep boot, die niet met de voorgeschreven lichten voer. Van een en ander werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Herwijnen Elk jaar wordt hier steeds de reeds sedert vele jaren afgeschafte kermis herdachtthans was men bevreesd voor dien herinneringsdag en bezorgd dat de rust weder verstoord zou worden. Gelukkig echter bleef alles rustig- Het volk heeft nu zijn zin, daar aan den man wiens lot het zich aantrok, zijne be zitting wedergegeven wordt. De regelingscommissie der anti-kermis- vergaderingen te Utrecht werd door de ruime fmancieele bijdragen in staat gesteld de vergaderingen van Maandag-, Dinsdag-, Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond die telkens door ongeveer 250 jongelingen, zoo wel burgers als militairen werden bezocht, uit te reikenboterhammen 398 stuks, koppen koffie 761 stuks, fleschjes bier 813 stuks, sigaren 958 stuks. Verschillende sprekers traden op, eene openbare vergadering werd gehouden, en de bijeenkomsten mochten veler sypmathie ver wekken. Zondag-middag trad de heer Passtoors op voor de afdeeling van Ned. R. K. Volks bond te Gouda. Het lokaal De Sociëteit was met een 500tal belangstellenden gevuld, onder welke ook de eerw. heer Pichot, ad viseur der afdeeling. Inzonderheid besprak de heer Pastoors het nut der vakvereeni- gingen en t oonde dit met voorbeelden aan. Ten gevolge van dit optreden zullen aldaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2